Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2010., 17:37   #101
Mislim da znam od kog si uzela sa s obzirom da pišeš dalmatinskim dijalektom.

Ništa, nemoj odustajati i što više je vodi da se druži sa psima razne dobi i da bude među ljudima. Mlada je i opustit će se s vremenom, samo polako.
I nemoj ju uspoređivati sa prošlim psom, jer to nema smisla, svi su oni različiti i rijetko se poklopi da je pas nakon prvog isti. Isto ko i s ljudima.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 19:09   #102
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
A šta je "izvorni šarplaninac" nego mješanac? Zar ti stvarno misliš da su čobani prije 50 i kusur godina (pa čak i danas) selektivno odabirali parnjake i pazili tko se s kime pari??? Ne budi smiješan. Bilo je pojedinaca, naravno, koji jesu radili selekcije i iz toga je nastao šarplaninac koji je danas priznat prema FCI-u.
Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš, i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila, dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome, izvorni sarci su najvece blago sto postoji a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..
pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari, i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....
lekay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:14   #103
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš,
kad proučiš malo povijest pasa, od njihova postanka, pa kad proučiš malo postanak i nastanak pastirskih pasa onda mi se javi
napomena: prouči iz knjiga od ljudi koji se znanstveno time bave, etologa i biologa a ne čumeza sa pojedinih foruma

Quote:
i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila,
gdje vidiš da sam ja spominjala standarde, kilaže i ostalo? po čemu zaključuješ koji se i kakvi meni psi sviđaju?

Quote:
dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome
,

no comment

Quote:
izvorni sarci su najvece blago sto postoji
jesu i jedva da više postoje.

Quote:
a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..
Stankovićevi psi najviše odgovaraju FCI standardu, dok izvorni malo. Zato se i zovu "izvorni"

Quote:
pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari
pravi izvorni šarac nema niti može imati propisanu određenu visinu niti težinu. Kad proučiš ono što sam ti napomenula gore, znat ćeš i zašto Tko je uopće rekao da hrana ima veze sa mesnatim(valjda misliš limfatičnim ) glavama pasa? Izvorni "šarci" se svakako zovu, što ćeš opet skužiti kad proučiš ono pod napomenom

Quote:
i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....
Novokomponovana "nakaza" je Jugoslavenski ovčarski pas Šarplaninac koja je priznata od strane FCI-a i ima svoj standard. To što nažalost mnogi psi ove pasmine uveliko odskaču od standarda i izgledaju kao svašta samo ne kao šarplaninac je priča za sebe. A da na izložbama uglavnom pobjeđuju "nakaze" to se apsolutno slažem.

Zadnje uređivanje Smartie : 18.02.2010. at 21:22.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 22:06   #104
Koliko bi na kraju otprilike kg trebao idealno imati jedan odrasli, muški šarac? Više ništa ne znam.

EDIT - Apsolutno svako mjesto gdje pogledam kaže drukčije. Za sad najmanje što sam našla je 29.5-39 kg. S kojeg planeta su to iskopali? Na Wikipediji su podaci fakat smiješni itd. Dakle, ne znam ništa o šarcima i zanima me kakvi bi na kraju trebali biti.

Zadnje uređivanje Maiya : 18.02.2010. at 22:19.
Maiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 10:51   #105
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Koliko bi na kraju otprilike kg trebao idealno imati jedan odrasli, muški šarac? Više ništa ne znam.

EDIT - Apsolutno svako mjesto gdje pogledam kaže drukčije. Za sad najmanje što sam našla je 29.5-39 kg. S kojeg planeta su to iskopali? Na Wikipediji su podaci fakat smiješni itd. Dakle, ne znam ništa o šarcima i zanima me kakvi bi na kraju trebali biti.
Ma da, Wikipedija Odi na stranice FCI-a i pročitaj tamo standard, sve piše, iako je meni težina koju su odredili skroz nerealna i valjda je bazirana na težini tzv. "izvornih" (ja bih nazvala radnih) pasa koji čuvaju ovce i oskudno se hrane, a meso vide svake prestupne. Moja kuja je bila sitnije građe i težila oko 40-ak kila pod stare dane, a u punoj formi 35-38. I ne, nije bila ni mesnata ni glavata

Nadalje, nije mi logično stavljati limit na težinu, ako nema limita na visinu, jer težina bi trebala biti proporcionalna s visinom. U standardu piše da ograničenja za visinu nema i da su poželjni krupniji primjerci. Nemreš sad imat cucka od 80 cm i 30 kila. Izgleadao bi ko hrt. Osobno ni ja ne volim te "mamutske" primjerke, jer nit su mi proporcionalni, niti se kreću kao što bi se takav pas trebao kretati. Ako većini ljudi koji su u tim vodama to smeta - neka mijenjaju standard i stave neka ograničenja inče će neki to doslovce shvatiti (kao št i shvaćaju ) i raditi na tome da se šarac pretvori u mamuta što se često vidi po izložbama. However, za Lajkana - mislim da Stanković kao uzgajivač nema ništa ni blizu psima koje si opisao kao mesnate ili "mamutske", al dobro ja u vaše privatne rasprave i mržnje i u to tko ti ispire mozak neću ulaziti

p.s. Stankovića niti poznam niti mi je prijatelj, ali vidim šta ima, čorava nisam, samo da ne bi bilo zabune

Zadnje uređivanje Smartie : 19.02.2010. at 11:30.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 01:12   #106
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
kao uzgajivač nema ništa ni blizu psima koje si opisao kao mesnate ili "mamutske", al dobro ja u vaše privatne rasprave i mržnje i u to tko ti ispire mozak neću ulaziti
Haaa cujes, o ukusima se ne raspravlja

Ko je spominjao ikakvu mržnju?

A ti si ta što pričaš da ti je deda imao izvorne šarplanince , valjda si trebala zapamtit kako su izgledali, al dobro ajd, svi zaboravljaju, nisi jedina

Što se mene tiče, drž se ti stankovićevih šaraca, moze i drandarske i vujance ako hoces

Uzmi slike starih saraca, usporedi sa novim , eto stankovicevim kad smo se vec njega capali, pa ces vidit drasticnu razliku( e to ti se zove ispiranje mozga )
lekay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 10:53   #107
Dijete drago, do prije godinu dana tu sam čitala da si nabavio svog prvog psa i nisi imao blagog pojma o ničemu. U godinu dana ti znaš sve i svašta Wow! Impresivno

Da, ja sam ta čija je obitelj imala izvorne pastirske pse - šarplanince, oni garantiram ti, nisu znali ni šta znači pojam "rodovnik". I dobro znam kako su izgledali. Btw. jedan od njih bio je daaaleko veći i teži od onog što se propovijeda po forumima. I ne nije nimalo izgledao kao ovi od Stankovića na primjer. Kad saznaš razliku između "izvornog" i "standardiziranoga" onda mi se javi, do tada, uživaj u glupostima i prepucavanjima po forumima.

Quote:
Haaa cujes, o ukusima se ne raspravlja
Naravno da se ne raspravlja o ukusima, ja sam iznjela činjenicu koja nema veze s mojim ukusom Nisam nigdje rekla da nije u redu preferirati tip psa, ja npr. preferiram tip radnih od izložbenih njemačkih ovčara, razlika je poprilična, baš kao i kod radnih "izvornih" (koji to ipak po nekoj logici nisu, al nek ti bude ) i izložbenih "urbanih" šaraca.

Glava ovog psa nije niti limfatična niti "mesnata"


Ovo je glava za koju možeš reći da je limfatična i nimalo u standardu pasmine:

Zadnje uređivanje Smartie : 20.02.2010. at 11:42.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 12:18   #108
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Dijete drago, do prije godinu dana tu sam čitala da si nabavio svog prvog psa i nisi imao blagog pojma o ničemu. U godinu dana ti znaš sve i svašta Wow! Impresivno

Kad saznaš razliku između "izvornog" i "standardiziranoga" onda mi se javi, do tada, uživaj u glupostima i prepucavanjima po forumima.





Glava ovog psa nije niti limfatična niti "mesnata"


]
Oprostite sto se nisam naucen rodio

standardizirani sarplaninac kazes , na izlozbama svaki drukciji od drukcijeg

a taj stankovicev za kogje govoris da je tipican, da nije taj ovnujski nos naljedio mozda od svojih kavkaskih predaka?
taj pas tu nije imao ni godinu dana a vec je imao takvu glavu?!
gledaj ga sada i reci mi da ovo nije mesnata glava

http://www.fotorola.com/uploads/b28f2a8e5c.jpg

http://www.fotorola.com/uploads/15a2419c81.jpg

lekay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 13:11   #109
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
Oprostite sto se nisam naucen rodio
Oprosti ti što ne uzimam zdravo za gotovo teorije, činjenice i naučene priče od nekog sa toliko iskustva

Quote:
standardizirani sarplaninac kazes , na izlozbama svaki drukciji od drukcijeg
Pa to i je problem pasmine a proizlazi iz svađa, manipulacija i neznanja

Quote:
a taj stankovicev za kogje govoris da je tipican,
ne izvrči moje riječi. rekla sam da je u standardu pisanom prema FCI-u

Quote:
da nije taj ovnujski nos naljedio mozda od svojih kavkaskih predaka?
genetika je čudna i vrlo komplicirana. kad proučiš ono što sam napisala pod napomenom, sad već dosta postova ranije, skužit ćeš Moj savjet je - počni ispočetka i makni se od foruma

Quote:
taj pas tu nije imao ni godinu dana a vec je imao takvu glavu?!
gledaj ga sada i reci mi da ovo nije mesnata glava
glava je teža, ali nije mesnata niti limfatična
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:15   #110
[QUOTE=Smartie;25164110


ne izvrči moje riječi. rekla sam da je u standardu pisanom prema FCI-u



Moj savjet je - počni ispočetka i makni se od foruma



glava je teža, ali nije mesnata niti limfatična[/QUOTE]

Pa ako je u standardu koji je priznat od strane fci znaci da je taj pas tipican, di san ti ja izvrsta riječi

haha, da se maknem? zašto? zato što ti preosobno shvacas stvari o kojima raspravljamo na forumu?!

Ok, glava je mrvicu teza, nije mesnata! Za mene je mesnata , za tebe ne , da nastavimo ovako nebi nikad došli do kraja
lekay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:09   #111
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
haha, da se maknem? zašto? zato što ti preosobno shvacas stvari o kojima raspravljamo na forumu?!
Zato što na tim forumima nećeš ništa korisnog naučiti, što se vidi iz priloženog

Quote:
Ok, glava je mrvicu teza, nije mesnata! Za mene je mesnata , za tebe ne , da nastavimo ovako nebi nikad došli do kraja
OK, dobro onda.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 15:08   #112
Ekipa,gdje bi bilo "najbolje" tj koju uzgajivacnicu smatrate provjerenu u Hrvatskoj za šarplanince? Bosna? Hvala
Sbk1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 23:40   #113
Pozdrav!Dobit cu za 2 mjeseca Šarplaninca...Prije sam imao tornjaka i koliko toliko znam nesto o toj pasmini koja je slicna Šarplanincima...Imam kucnog ljubimca mačku staru 5 godina,kad je ovaj prosli tornjak bio tu onda su se njih dvoje odlicno slagali,od malena su skupa bili,pa me zanima da li bi Šarplaninac mogao se sprijateljiti s mačkom??
ultras1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 00:45   #114
šarplaninac je najdivniji i najbolji pas na cijelom svijetu, obozavam ga. imam ga na selu, pas se voli igrati i sve, jako je dobar cuvar!
__________________
"Ako vas žena pobjeđuje u tenisu, promijenite sport. Ako vas žena pobjeđuje u boksu, promijenite ženu."
lukinaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 04:22   #115
http://www.facebook.com/home.php?#!/...06727219388284


Udruga iz Slav. Broda pokusava spasit mjesanku iz sinteraja. Mjesanka je sarplaninca i jos necega, ne znam cega. Trenutno je kod jednog decka koji ju moze drzat jos oko tjedan dana, ne vise. Uzeli su je iz sinteraja jer su ju htjeli uspavati, pa su eto pomogli koliko god su mogli. Sad traze dom za nju.

Namjerno sam napisao ovdje jer vidim da ima ljubitelja sarplaninaca, pa mozda netko hoce ili zna nekog tko bi ju uzeo iako je mjesanka.

Pozdrav!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 09:39   #116
nažalost ja ga nebi mogao uzet, zato sto vec imam psa(staforda), ali da ga nemam odmah bi ga uzeo, prekrasan pas
__________________
"Ako vas žena pobjeđuje u tenisu, promijenite sport. Ako vas žena pobjeđuje u boksu, promijenite ženu."
lukinaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 20:04   #117
pitanjca dva:

1) štene šarca i mačka/e?-jel probao netko, jel funkcionira?

2) koji je blaže naravi - šarpl. il tornjak?

thnx
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 20:56   #118
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
pitanjca dva:

1) štene šarca i mačka/e?-jel probao netko, jel funkcionira?
Kako odgojiš tako bude. Sa šarcem, sa bulldogom, sa čivavom ili bilo kojom pasminom

Quote:
[2) koji je blaže naravi - šarpl. il tornjak?
Isti odgovor kao pod broj 1. S obzirom da mnogi uzgajivači šaraca jako forsiraju agresivnost i pare s tim ciljem, usudila bi se reći da je tornjak recimo blaži. Ovisi od koga kupuješ. Inače su tu negdje.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 16:33   #119
Quote:
ultras1983 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!Dobit cu za 2 mjeseca Šarplaninca...Prije sam imao tornjaka i koliko toliko znam nesto o toj pasmini koja je slicna Šarplanincima...Imam kucnog ljubimca mačku staru 5 godina,kad je ovaj prosli tornjak bio tu onda su se njih dvoje odlicno slagali,od malena su skupa bili,pa me zanima da li bi Šarplaninac mogao se sprijateljiti s mačkom??
ja imam šsrplaninca i 5 mačaka i nema nikakvih problema znači ako šarplaninca
dobijes kao malog onda se on nauči na mačke automatski ako dobiješ velikog onda če mu trebat malo vremena ali ne bi smjelo ni u jednom slućaju bit problema, naravno preporučujem tida uzmes šarplaninca sa papirima iz dbrog uzgoja ja sam svog dovuko sa šarplanine, iz dobrog uzgajalista i to ti puno znači jel ljudi u nasim krajevima puno miksaju i nikad neznas sta dobijes
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 16:48   #120
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Ma gledaj nemislim se ja svađati nije mi to ni namjera.Ali kako objasniti neke standarne od recimo visine ženkih od nekih cca najviše 60cm i mužjaka od 70takcm i danas kada se večina njih pljuje i iskrivljuje taj standard.Da ti psi idu i do visine svojih 1m i 100kg.Gdje se takav pas može negdje u planinama i bespučima protiv svog neprijatelja vuka.Takav pas nemože ni hodati normalno a kamo trčati za vukom i poslje imati snage za borbu.Moje mišljenje je to da je surova stvarnost i priroda stvorila tog psa a pojedinci su ga doslovce uništila i dalje uništavaje zbog novaca.U planinama je priroda vršila selekciju tamo nije bilo kao što kažeš neplaniranog parenja nekim drugim psima druge rase,pa postojao je samo taj pas toga tipa.Sigurno pastiri nisu gledali na svoje pse kao su prolazili u borbama na vukove,itekako se to gledalo i cjenilo a i glas o takvih psima se brzo širila.Takvi psi su i korišteni u parenjima i njima nije bilo bitno koje je bolje i dužine dlake,bitno im je bilo da se mogu obraniti stado od vukova i ostalih zvjeri.Zašto su današnji šarplaninci svi iste boje sa ponekom nijansom.kada kod izvornjaka ima svih boja osim šarenih.Kada su ti psi donešeni sa planina u urbane sredine i tada je sve krenilo u lošem smjeru.Jedan net prijatelj sa jednog poljop.foruma stanuje u srbiji negdje u brdima ( reko mi je gdje ali zaboravio sam ) bavi se uzgojem ovaca i ima nekoliko izvornih šaraca i jednog urbanog.Kaže da su nebo i zemlja po nekim osobima svi izvornjaci su mu onako žučkaste boje jedino je urbani željezno sive boje.Gledajuči po netu vidio sam svakavih šaraca pa je bilo čak i onih koji neliče na njega ,ali imaje rodovnice i visoke ocjene.Svaki viđeni izvornjak drži rep u zraku i povijen a ovi urbani to baš i nemaje toliko izraženo.Kažem ne želim se svađati
slažem se sa tobom znaći izvorni šarplaninac mora imat uvijen rep, ovi urbani imaju malo spusten dolje.
I ovo naglašavam vidim da vas buni veličina pravi šarplaninac ne smije biti (ne smije) prevelik ima, standard preko kojeg ne smije iči (da ne ponavljam mjere, su opisane na svim stranicama o psima) evo to vam govori osoba koja je odrasla na šar planini moji sa strane oca žive tamo dugo, i bave se stočarstvom i uvijek imaju 4,5 šarplaninaca zato što su vukovi tamo jos uvijek i te kako prisutni. I sječam se da smo imali neke primjerke koji su znali narast ko magare ali ti primjerci su bili ni za sto nisu isli za ovcama na pasu (sto je uvjet zasto se drze) bili su tromi, i jako plasljivi, i sa vukovima nemaju šanse jer vuk je jako brz žilav pokretan. evo ako vas sta jos zanima samo pitajte.
florian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.