Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2012., 13:07   #941
Quote:
Petar P. kaže: Pogledaj post
Koliko dođu razne izmjene tipa dodavanje djelatnosti , imenovanje novog direktora itd.?

Kako osobi koja nije direktor dati pravo potpisivanja izdanih računa , pdv i drugih obrazaca itd. ? nekim ugovorom ovjerenim kod javnog bilježnika - postoji li špranca? koliko dođe ta izmjena? mora li ta osoba biti zaposlenik u firmi?
E to mene baš zanima. Mislim da je prije bilo besplatno pri otvaranju a kasnije po 150 kn po djelatnosti (nemam pojma otkud mi ovaj podatak). Ima li netko tko zna?
Luka1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 01:36   #942
Nastaje li porezna obveza u slučaju ispostavljanja predračuna u svrhu avansnog plaćanja dijela punog iznosa?
Naravno, u slučaju kada se predračun izdaje prije obavljene usluge.
U pravilniku o PDV-u se spominje samo račun, ali ne znam pripada li predračun istoj kategoriji.
(5) Ako su izdani računi, porezna obveza nastaje bez obzira na to u kojem su dijelu ili da li su isporuke obavljene ili nisu.
GoGoGo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 15:36   #943
Na Hitro.hr ima obrazac za rezervaciju naziva tvrtke (http://www.hitro.hr/Default.aspx?sec=83) međutim nigdje ne piše gdje taj obrazac nosim; da li ga predajem u "hitro" ili direktno na trgovački sud? Uz obrazac treba priložiti i uplatnice pa me zanima da li će priznati isprintanu potvrdu plaćanja preko internet bankarstva ili baš moram imati virman plaćen u FINI, banci ili gdje god?

Hvala!
Ramiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:38   #944
Quote:
GoGoGo kaže: Pogledaj post
Nastaje li porezna obveza u slučaju ispostavljanja predračuna u svrhu avansnog plaćanja dijela punog iznosa?
Naravno, u slučaju kada se predračun izdaje prije obavljene usluge.
U pravilniku o PDV-u se spominje samo račun, ali ne znam pripada li predračun istoj kategoriji.
(5) Ako su izdani računi, porezna obveza nastaje bez obzira na to u kojem su dijelu ili da li su isporuke obavljene ili nisu.
ne nastaje prilikom izdavanja predračuna, ali nastaje onog trenutka kad avans sjedne na račun, tad je potrebno izdati račun za primljeni avans, naravno sa PDV-om, a kad isporučiš robu ili uslugu iz predračuna potrebno je stornirati račun za primljeni avans(predujam) i izdati račun.
seka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:42   #945
Quote:
Ramiel kaže: Pogledaj post
Na Hitro.hr ima obrazac za rezervaciju naziva tvrtke (http://www.hitro.hr/Default.aspx?sec=83) međutim nigdje ne piše gdje taj obrazac nosim; da li ga predajem u "hitro" ili direktno na trgovački sud? Uz obrazac treba priložiti i uplatnice pa me zanima da li će priznati isprintanu potvrdu plaćanja preko internet bankarstva ili baš moram imati virman plaćen u FINI, banci ili gdje god?

Hvala!
najlakše ti je da odeš na stranicu trgovačkog suda i tamo ukucaš svoje željeno ime, ako ima takva firma onda nema šanse da imaš isto ime, mislim da se taj obrazac nosi u finu, kao i original uplatnica, nisam sigurna za kopiju sa internet bankarstva, jer kad sam ja otvarala firmu, odmah sam u banci uplatila u kešu novac na depozitni račun
seka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 07:34   #946
Quote:
seka1 kaže: Pogledaj post
najlakše ti je da odeš na stranicu trgovačkog suda i tamo ukucaš svoje željeno ime, ako ima takva firma onda nema šanse da imaš isto ime, mislim da se taj obrazac nosi u finu, kao i original uplatnica, nisam sigurna za kopiju sa internet bankarstva, jer kad sam ja otvarala firmu, odmah sam u banci uplatila u kešu novac na depozitni račun
Znam to, ali nije to samo rezervacija nego i neka vrsta dopuštenja da smiješ koristiti taj naziv, jer ti odbiju rezervaciju ukoliko naziv na bilo koji način ne zadovoljava naše zakone. Prema mome mišljenju nema razloga za odbiti naziv koji sam odabrao, ali svejedno bih radijne predao taj obrazac i platio 10kn da budem siguran da će odobriti taj naziv nego da mi odbiju izjavu o osnivanju pa izgubim nekoliko dana radi toga.
Što se drugog djela pitanja tiče; pričaš li o uplati temeljnog kapitala ili o tih 10kn koje moram platiti za rezervaciju?
Ramiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 19:28   #947
pozdrav svima.
planiram krenuti u jedan mali poduzetnički pothvat.
e sada,razmišljam o otvaranju nove firme ili o kupnji firme koja miruje već par godina,a nema nikakva dugovanja ni potraživanja.

s kojom bi mi lakše bilo doći do kredita,jer mi treba početni kapital u visini cca 100 000kn,kojeg nažalost nemam.
naravno banci bi priložio poslovni plan i sve šta ide uz to.
sljedeće pitanje je,da li banke u ovim teškim vremenima uopće izlaze u susret malim poduzetnicima koji nemaju kune napravljenog prometa?

hvala na pažnji.
laka lova is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 15:52   #948
Da li je moguce da nezaposlena osoba otvori tvrtku i da se prijavi na pola radnog vremena. ako je moguce koliko bi iznosili doprinosi?

hvala!
Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 16:14   #949
Pojam otvoriti tvrtku pretpostavljam da podrazumijeva da ćeš biti i direktor (član uprave), što i nije nužno. Možeš biti samo vlasnik, a neka druga osoba da je direktor.
Ako si direktor, a ne plaćaš doprinose po nekoj drugoj osnovi, onda prema zakonu o doprinosima moraš plaćati doprinose po toj osnovi. Možeš sklopiti ugovor o radu sa min plaćom (2.814,00 kn bruto), pa su ti doprinosi na plaću 15,2% od tog iznosa, te doprinosi iz plaće 20%. Porez i eventualni prirez ovise o olakšicama i prebivalištu.
Na puno radno vrijeme!!!
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 10:28   #950
Otvaranje firme i stalno zaposlenje

Pozdrav

Pročitao sam podosta foruma, ali tek sada znam da ništa ne znam stoga molim koju dobru dušu za pomoć.
Dakle, supruga je stalno zaposlena kao kozmetičar u jednoj firmi, mene zanima mogućnost otvaranja firme i dodatno obavljanje kozmetičarske djelatnosti kod kuće. Moja saznanja su da supruga može otvoriti firmu i biti njezin vlasnik te da u tome slučaju ne mora plaćati doprinose jer su oni već plaćeni kod trenutnog poslodavca. Pošto bi ona sama radila, na koji način si onda može isplačivati eventualnu zaradu pošto već drugdje prima plaću.
I ukoliko joj njen trenutni poslodavac nedaj Bože da otkaz ona kao vlasnik firme nema nikakvih prava na burzi i mora sama plačati davanja u svoj firmi (ispravite me ako griješim)

Hvala

Pozdrav
florjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 10:43   #951
Quote:
laka lova kaže: Pogledaj post
pozdrav svima.
planiram krenuti u jedan mali poduzetnički pothvat.
e sada,razmišljam o otvaranju nove firme ili o kupnji firme koja miruje već par godina,a nema nikakva dugovanja ni potraživanja.

s kojom bi mi lakše bilo doći do kredita,jer mi treba početni kapital u visini cca 100 000kn,kojeg nažalost nemam.
naravno banci bi priložio poslovni plan i sve šta ide uz to.
sljedeće pitanje je,da li banke u ovim teškim vremenima uopće izlaze u susret malim poduzetnicima koji nemaju kune napravljenog prometa?

hvala na pažnji.
Kratko i jasno, zaboravi na to. Firma bez prometa i s kapitalom od 20000 kn i da postoji 100 godina nije dovoljan jamac da ti bilo koja banka u Hr da kredit.
Jednostavno, ovdje nitko od zaposlenih u bankama nikada nije cuo za pojam "business plan" koji bi teoretski trebao biti dovoljan da uvjeris banku u svoju ozbiljnost i biti nekakva garancija da ces uspjeti. Lakse ce ti biti i zapravo je jedino moguce rjesenje da osobno dignes neki nenamjenski kredit od 100000 kn ako si zaposlen ili da posudis od rodbine.
karibu2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 18:52   #952
Quote:
florjan kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Pročitao sam podosta foruma, ali tek sada znam da ništa ne znam stoga molim koju dobru dušu za pomoć.
Dakle, supruga je stalno zaposlena kao kozmetičar u jednoj firmi, mene zanima mogućnost otvaranja firme i dodatno obavljanje kozmetičarske djelatnosti kod kuće. Moja saznanja su da supruga može otvoriti firmu i biti njezin vlasnik te da u tome slučaju ne mora plaćati doprinose jer su oni već plaćeni kod trenutnog poslodavca. Pošto bi ona sama radila, na koji način si onda može isplačivati eventualnu zaradu pošto već drugdje prima plaću.
I ukoliko joj njen trenutni poslodavac nedaj Bože da otkaz ona kao vlasnik firme nema nikakvih prava na burzi i mora sama plačati davanja u svoj firmi (ispravite me ako griješim)

Hvala

Pozdrav
Supruga može otvoriti firmu, ne treba biti prijavljena u njoj (jer joj već drugi poslodavac plaća doprinose) a može raditi.
Svoju zaradu može si isplatiti na ugovor o djelu ako je posao povremen, ili može isplatiti dobit ( to uglavnom svi rade) koju firma ostvari u toj godini. Kroz godinu si može isplaćivati akontacije dobiti...

Ako dobije otkaz ne može ostvari pravo na naknadu na burzi i mora se prijaviti kao zaposlenik u svom poduzeću.
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 19:49   #953
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Supruga može otvoriti firmu, ne treba biti prijavljena u njoj (jer joj već drugi poslodavac plaća doprinose) a može raditi.
Ne može raditi neprijavljena. To je rad na crno. Mora se ili zaposliti ili kroz nekakve ugovore.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 21:36   #954
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ne može raditi neprijavljena. To je rad na crno. Mora se ili zaposliti ili kroz nekakve ugovore.
Teoretski si u pravu, no kad se pogleda koliko firmi danas posluje bez ijednog zaposlenog, bez reakcija od nadležnih, stiče se sasvim drugačija slika...

Nisam još čula da je neka inspekcija kaznila vlasnika koji radi u svojoj firmi bez obzira na to što nije prijavljen tamo...

Moguće je da postave pitanje oko toga tek ako u firmi nema baš nijedan zaposleni...

Eto takva su moja iskustva....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 07:19   #955
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Supruga može otvoriti firmu, ne treba biti prijavljena u njoj (jer joj već drugi poslodavac plaća doprinose) a može raditi.
Svoju zaradu može si isplatiti na ugovor o djelu ako je posao povremen, ili može isplatiti dobit ( to uglavnom svi rade) koju firma ostvari u toj godini. Kroz godinu si može isplaćivati akontacije dobiti...

Ako dobije otkaz ne može ostvari pravo na naknadu na burzi i mora se prijaviti kao zaposlenik u svom poduzeću.
Hvala GriGric, a kako je ako ja budem vlasnik firme (također sam stalno zaposlen, znači oboje radimo u drugim firama i u dotičnoj bi ja bio vlasnik a ne bi bilo zaposlenih) samo što nisam te struke (kozmetičar ) ona također može raditi kod mene i eventualnu zaradu isplačujem njoj preko ugovora o djelu ili postoji mogućnost da ona volontira a eventualnu dobit kasnije isplačujem kao što si spomenula, u principu treba nam mogučnost legalnog povremenog posla zbog mogućnosti reklamiranja i polaganog uhodavanja u posao pa ako krene super ako ne ništa, da su što manji troškovi i da se ne boji inspekcije

Hvala

Pozdrav

Zadnje uređivanje florjan : 25.09.2012. at 07:25.
florjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 21:37   #956
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Pojam otvoriti tvrtku pretpostavljam da podrazumijeva da ćeš biti i direktor (član uprave), što i nije nužno. Možeš biti samo vlasnik, a neka druga osoba da je direktor.
Ako si direktor, a ne plaćaš doprinose po nekoj drugoj osnovi, onda prema zakonu o doprinosima moraš plaćati doprinose po toj osnovi. Možeš sklopiti ugovor o radu sa min plaćom (2.814,00 kn bruto), pa su ti doprinosi na plaću 15,2% od tog iznosa, te doprinosi iz plaće 20%. Porez i eventualni prirez ovise o olakšicama i prebivalištu.
Na puno radno vrijeme!!!
Ok hvala!

Zanima me kakva je situacija sa umirovljenom osobom. Moze li ona osnovati tvrtku bez zaposlenih?

Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:39   #957
Pozdrav!

Nova sam na ovoj temi,zanima me jedna konkretna informacija. Da li ikako postoji mogućnost da redovan student otvori d.o.o. a da ne izgubi status redovnog studenta...znaci ikako,bar da se nesto zaobide,tipa jedna djevojka mi je dala informaciju da ako odjavis zdravstveno sa fakulteta da te nitko ne moze skuziti da imas firmu. Jako mi je to bitno jer neznam sto da radim, naime....bavim se uljepšavanjem,trenutno imamo otvoren obrt, vlasnik obrta je moja mama no ja radim vecinski dio posla. Sada planirano uci u novi prostor i otvoriti bas kozmeticki salon i neznam da li da nastavimo biti obrt,koliko sam ja tu ogranicena sto se tice djelatnosti ako se vodi na mami,u principu ne bi smjela raditi,jedino mozda preko stuca. Znam da mi je na dugorocno najbolja opcija d.o.o pa se raspitujem. Ne bi mi bio problem prijeci na vanredno da mi nije otac umro ovaj mjesec te sam predala zahtjev za obiteljsku mirovinu i ne zelim to izgubiti a posao mora dalje ici. Ako itko zna molila bih savjet jer sam cula za slucajeve da imaju svoju firmu a i dalje su u statusu redovnog studenta. hvala
patkicaSlatkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 23:48   #958
Quote:
florjan kaže: Pogledaj post
Hvala GriGric, a kako je ako ja budem vlasnik firme (također sam stalno zaposlen, znači oboje radimo u drugim firama i u dotičnoj bi ja bio vlasnik a ne bi bilo zaposlenih) samo što nisam te struke (kozmetičar ) ona također može raditi kod mene i eventualnu zaradu isplačujem njoj preko ugovora o djelu ili postoji mogućnost da ona volontira a eventualnu dobit kasnije isplačujem kao što si spomenula, u principu treba nam mogučnost legalnog povremenog posla zbog mogućnosti reklamiranja i polaganog uhodavanja u posao pa ako krene super ako ne ništa, da su što manji troškovi i da se ne boji inspekcije
Za volontere se također trebaju platiti doprinosi, tako da je ta opcija neisplativa.

Ja osobno mislim da je bolje da ona otvori firmu kad je te struke, i da radi...
Povremeno, kad je u mogućnosti, neka si isplati neku naknadu po ugovoru o djelu. Ona je vlasnik firme, pa je neće moći okriviti za izrabljivanje radnika, a kako želi pokrenuti firmu koja ispočetka ne može raditi s dobiti jer nema uvjeta za to, ima i opravdanje zašto si ne isplaćuje naknadu.
U svakom slučaju, ako inspekcija naleti, uvijek si može tako isplatiti...

U biti trebala bi za svaki kozmetički tretman ispostaviti ugovor o djelu...

Eto, nadam se da sam pomogla...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 13:29   #959
Ima li kakvih novih informacija kada će jednostavni doo biti moguć ? Zna li tko kakvo je njegovo zatvaranje? Koliko će to koštati ?
tukaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 16:08   #960
Pozdrav!
Evo jedno neobično pitanje. Može li teoretski postojati firma (doo) za sve. Znači, da se praktički pri pokretanju firme registriram za sve djelatnosti. Znam da se neke od djelatnosti isključuju, pa nije moguće obaviti registraciju za sve, ali, dali je moguće da se firma registrira za obavljanje recimo 50 djelatnosti? Jeli trošak tog postupka 150 kn po djelatnosti, (jer sam čuo da se svaka dodana djelatnost naplaćuje 150 kn)?. Isto tako me zanima da li je moguće da firma ima 0 zaposlenih s time da ima „zaposlenih“ ne znam 50 volontera, i na koji način se pravno i računovodstveno na to gleda, jeli potrebno potpisivati nekakve ugovore sa njima....
Zanima me konkretno mjesečni trošak vođenja d.o.o. za jednog zaposlenika (ujedno i direktora) na minimalcu....Znači plaćam cca 1800 kn mirovinskog i zdravstvenog, plaćam članarinu HGK, plaćam knjigovođu, vođenje žiro računa, raznorazne naknade…. Sve skupa je to koliko love?? Pod uvjetom da doo nema prometa?
__________________
najkraca ljubavna pjesma: Da
croatian6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.