Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2015., 15:25   #1341
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Točno, i to nitko ne osporava,... ali,

da li čitač što pišem?

to je bilo do prije 5,6 godina.

Danas naj jeftiniji i20, i30, ceed ili Nissan note dolazi sa regenerativnim kočenjem.

Nije to nikakva umjetnost...

pustiš gas, i auto usporava, komp daje alternatoru zeleno svijetlo, da pusti 40, 60, 80 A u akumulator...

Nema tu nekih generatora na osovinama kotača, KERS-ova i slično...

E a tih 60, 80A u akumulator može podnjeti samo AGM akumulator...
Od kad je to regenerativno kočenje?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:27   #1342
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Od kad je to regenerativno kočenje?
Od tada da energiju kočenja (alternator dodatno štopa auto kod usporavanja)...iskorištavaš (regeneriraš) u korisnu energiju...

Opa, pazi imena, regenerativno kočenje...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 09:35   #1343
Ma dobro. Jasno je da se termin puno ranije počeo koristiti na sustavima EV-a i hibrida koji zaista imaju drukčiji sustav regenerativnog kočenja, a da se sada koristi i na vozilima sa motorom s unutarnjim sagorijevanjem iako je riječ samo o drukčijem alternatoru i akumulatoru. Neki koriste taj termin, neki inteligentni akumulator. Istina je da izaziva konfuziju.

Ja bih stvarno volio da neki vlasnik npr. Notea kada si ga spomenuo pogleda kakav ima akumulator, jer ja ne nalazim nigdje da njegov start stop sustav koristi inteligentni alternator i AGM aku. A i da je ta tehnologija prodrla u mainstream prije 5 - 6 godina isto ne bi prvi Nissanov automobil u Europi sa tim sustavom bio Qashqai 1.6dCi kao MY2012.

Efekt start stop sustava na testiranjima je dovoljan da se smanji 7 - 8% potrošnja u gradskim uvjetima, a onda i emisije. Boli briga proizvođače da li će aku trajati 3 ili 8 godina, na to tako i tako ne daju jamstvo dulje od 12 ili 24 mjeseci. A trošak inteligentnog alternatora i akumulatora je na tim malim i jeftinim autima relativno visok u odnosu na korist koju se dobije. Vjerojatno će povećanjem proizvodnje i smanjenjem troškova takvi sustavi potpuno zavladati, ali na autima prije 5 - 6 godina sigurno nisu bili standard.
babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 13:57   #1344
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Ma dobro. Jasno je da se termin puno ranije počeo koristiti na sustavima EV-a i hibrida koji zaista imaju drukčiji sustav regenerativnog kočenja, a da se sada koristi i na vozilima sa motorom s unutarnjim sagorijevanjem iako je riječ samo o drukčijem alternatoru i akumulatoru. Neki koriste taj termin, neki inteligentni akumulator. Istina je da izaziva konfuziju.

Ja bih stvarno volio da neki vlasnik npr. Notea kada si ga spomenuo pogleda kakav ima akumulator, jer ja ne nalazim nigdje da njegov start stop sustav koristi inteligentni alternator i AGM aku. A i da je ta tehnologija prodrla u mainstream prije 5 - 6 godina isto ne bi prvi Nissanov automobil u Europi sa tim sustavom bio Qashqai 1.6dCi kao MY2012.

Efekt start stop sustava na testiranjima je dovoljan da se smanji 7 - 8% potrošnja u gradskim uvjetima, a onda i emisije. Boli briga proizvođače da li će aku trajati 3 ili 8 godina, na to tako i tako ne daju jamstvo dulje od 12 ili 24 mjeseci. A trošak inteligentnog alternatora i akumulatora je na tim malim i jeftinim autima relativno visok u odnosu na korist koju se dobije. Vjerojatno će povećanjem proizvodnje i smanjenjem troškova takvi sustavi potpuno zavladati, ali na autima prije 5 - 6 godina sigurno nisu bili standard.

Gledaj, ne da mi se raspravljati o tome da li je ili nije. Piši što hoćeš, misli što hoćeš... ne kažem da je SS sustav bio standard prije 5, 6 godina, nego da je auto opremljen SS sustavom već toliko godina u psrezi sa AGM akumulatorom...

Ono što ti mogu garantirati jer sam OSOBNO blejao pod haubu, da je 2014 svaka kia ceed benzinac, i ona od 99 990 kn, i ona od 156 000 kn, imala AGM pod haubom zajedno sa senzorom stanja baterije i SS alternatorom.

Ista priča s Hyundaiem i30 u bluedrive, i to sam jako dobro apsolvirao jer sam se dugo natezao pri kupnji da želim auto BEZ ss sustava.

Opel corsa koja je u obitelji, ss verzija, (1.4 16V 2013 godina), isto tako ima AGM akumulator, i isto tako ima overboost alternator...

Evo ti teksta iz 2012 godine, pa čitaj šta piše neki tamo nevažan tabloid zvan SAE...
http://articles.sae.org/10667/

Evo ti mog članka kojeg sam pisao još "davne" 2013 godine...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=807620

Evo ti iz 2008 godine članak di " super ubeer premium brand " pred potopni model Ceeda testira regenerativno kočenje alternatorom ss sustav i AGM akumulator...

http://www.carenthusiast.com/kia_cee...view_2964.html

---

Pa ako ti kažem da sam na svoje oči vidio Note sa AGM-om, i još ponešto automobila, ti i dalje reci da ne govorim istinu...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:18   #1345
Ponavljam po treći puta, serijski ugrađen AGM akumulator ne znači da start stop sustav automatski ima i funkciju regenerativnog kočenja. Isto tako start stop sustav nužno ne treba imati AGM akumulator. Tako da tip sustava ne ovisi samo o proizvođaču vozila, nego često i o modelu u koji je ugrađen, a nerijetko i o motorizaciji.
Dati ću ti nekoliko primjera. Golf ima Boschov start stop sustav sa regenerativnim kočenjem i AGM akumulatorom.

Alfa Romeo Giulietta ima samo start stop sustav bez AGM aku i bez regenerativnog kočenja.

Corsa, kao i Kia Ceed koje spominješ imaju SS i AGM aku, ali NEMAJU funkciju regenerativnog kočenja


I samo za primjer, Mini Cooper S prethodne generacije ima SS i AGM ali nema regenerativno kočenje, dok ostali MINI modeli kao i BMW modeli imaju i SS i AGM i regenerativno kočenje.

babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 07:00   #1346
Nakon bosch s3 koji je trajao 2g, kupljen ciak koji je evo sad napunio 25mj i gecrk...
Dal postoji koji d traje dulje od 2g...:-/
Danas moram u kupovinu...
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 08:49   #1347
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Ponavljam po treći puta, serijski ugrađen AGM akumulator ne znači da start stop sustav automatski ima i funkciju regenerativnog kočenja. Isto tako start stop sustav nužno ne treba imati AGM akumulator. Tako da tip sustava ne ovisi samo o proizvođaču vozila, nego često i o modelu u koji je ugrađen, a nerijetko i o motorizaciji.
Dati ću ti nekoliko primjera. Golf ima Boschov start stop sustav sa regenerativnim kočenjem i AGM akumulatorom.

Alfa Romeo Giulietta ima samo start stop sustav bez AGM aku i bez regenerativnog kočenja.

Corsa, kao i Kia Ceed koje spominješ imaju SS i AGM aku, ali NEMAJU funkciju regenerativnog kočenja

I samo za primjer, Mini Cooper S prethodne generacije ima SS i AGM ali nema regenerativno kočenje, dok ostali MINI modeli kao i BMW modeli imaju i SS i AGM i regenerativno kočenje.
Ajde, ok,

s prvim boldanim se slažem, i to nikad nije nitko ni osporavao.

a s drugim boldanim, savjetujem da odeš u salon, digneš haubu i pročitaš oznaku na alternatoru, pogledaš minus klemu, i onda pričaš...

Ne znam odakle je tablica koju si postao, ali stari model (doduše FL), ima regenerativno kočenje... Kao i novi (vraga novi, od 2012...)

http://www.hyundai.com/eu/en/Fleet/S...ive/index.html

dakle,

The alternator management system maximizes energy regeneration during braking and provides good acceleration performance by minimizing the alternator workload.


http://www.greenmotor.co.uk/2010/03/...odynamics.html

Instead, the alternator charges the battery when the throttle is closed, squirreling away energy from the car’s momentum during engine braking.


Ovime završavam diskusiju s tobom.

Papa...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 09:30   #1348
Evo nasla u molydonu exide ,
Exide exell 44ah-418kn
Exide premium 47ah-513kn
Dal se isplati dati 100kn vise za premium?
Lokalni ducani mi nude ciak(takav mi je upravo krepao) i Topla 44ah-285kn
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 10:52   #1349
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Ajde, ok,

s prvim boldanim se slažem, i to nikad nije nitko ni osporavao.

a s drugim boldanim, savjetujem da odeš u salon, digneš haubu i pročitaš oznaku na alternatoru, pogledaš minus klemu, i onda pričaš...

Ne znam odakle je tablica koju si postao, ali stari model (doduše FL), ima regenerativno kočenje... Kao i novi (vraga novi, od 2012...)

http://www.hyundai.com/eu/en/Fleet/S...ive/index.html

dakle,

The alternator management system maximizes energy regeneration during braking and provides good acceleration performance by minimizing the alternator workload.


http://www.greenmotor.co.uk/2010/03/...odynamics.html

Instead, the alternator charges the battery when the throttle is closed, squirreling away energy from the car’s momentum during engine braking.


Ovime završavam diskusiju s tobom.

Papa...
Zar je tako teško priznati da nisu u pravu? Podaci su iz jedne studije na preko 100 stranica koja u detalje opisuje start stop sustave, njihove proizvođače i modele, proizvođače drugih komponenti za start stop sustave te primjenu u vozilima za 2012 godinu. Nije baš da ju je radio neki student nego Njemačka firma FEV GmbH, koja se bavi projektiranjem, razvojem i testiranjem pogonskih sustava za sve vrste vozila, razvojem softwarea i consultingom u automobilskoj industriji. Imaju urede širom svijeta i kao referencu imaju npr. razvoj hibrdinog dijela pogona za BMW-a i8, razvoj baterija i softwarea itd.

Ti mi daješ za primjer Corsu i Ceed, ja ti odgovaram na taj tvoj primjer koji mi daješ i demantiram te (imaju AGM i SS, ali nemaju regenerativno kočenje). Sad mi daješ primjer Hyundaia. I to je OK, ja ne sporim da postoje start stop sustavi koji imaju u sebi integrirane sustave sa regenerativnim kočenjem, ali tvrdim da svaki SS sustav sa AGM akumulatorom i određenim tipom alternatora ne znači nužno da ima i funkciju regenerativnog kočenja jer za to trebaju i neke druge komponente (vidi tablicu za Corsu i Ceed); da postoje start stop sustavi koji nemaju AGM akumultor (ti tvrdiš da je AGM must za svaki SS sustav – vidi Alfu); i treće, da postoje SS sustavi sa regeneracijom kočenja koji nemaju AGM akumulator jer imaju drukčije načine pohrane regenerirane energije, a to nije AGM aku (primjer Mazde i-ELOOP sa kondenzatorom za pohranu energije).

Tako da moram se spustiti na tvoj način komunikacije i reći ti da ono što ti znaš, misliš i vidiš, nije dovoljno da znaš kakvo je stvarno stanje.
babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 21:11   #1350
jesu li tudor i exide akumulatori proizvodi iste firme?

neki dan sam kupio tudor aku u tokića i kaže mi čovjek tamo da su to dva skoro ista akumulatora.

tražim nekoga da mi da odgovor valja li išta ovaj moj što sam kupio jer je koštao skoro 600, ali sam ga uz popust i staro za novo dobio za 390 kn. samo se nadam da me čiko iz tokića nije zajebao i da mi aku neće umrijet na sred ceste bogu iza nogu.
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 22:42   #1351
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Evo nasla u molydonu exide ,
Exide exell 44ah-418kn
Exide premium 47ah-513kn
Dal se isplati dati 100kn vise za premium?
Lokalni ducani mi nude ciak(takav mi je upravo krepao) i Topla 44ah-285kn
Odi kod njih ako si iz Zg. Jedino oni daju ono što je na deklaraciji za premium exide a to je TRI godine garancije + cijenovno su najniži od svih.
http://www.makspower.hr/index.php?ro...r_id=13&page=2

Znači cca 60/70kn za tvoju amperažu + 3g. garancije..uvjet ko i kod večine osim molydona..ostaviš im stari.Mislim da je demontaža i ugradnja gratis. Ja je nisam trebao jer sam došao s drugim autom po aku. exide 77ah 760 za 707kn vs molydonovih 833 kn
Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
jesu li tudor i exide akumulatori proizvodi iste firme?

neki dan sam kupio tudor aku u tokića i kaže mi čovjek tamo da su to dva skoro ista akumulatora.

tražim nekoga da mi da odgovor valja li išta ovaj moj što sam kupio jer je koštao skoro 600, ali sam ga uz popust i staro za novo dobio za 390 kn. samo se nadam da me čiko iz tokića nije zajebao i da mi aku neće umrijet na sred ceste bogu iza nogu.
Jel je adiads na placu i adidas iz dućana ista tenisica?

Michelin i debica..obje su gume..kaj ne?

Btw. netko je spomenuo ciak? Crko nakon 25mj? A garancija 24?
Ako su to oni u baštijanovoj..bio.
Uvjerava me lik kako su prodali preko 2400kom..cijeli brod i da nemaju reklamacija. Ono super cijena za 75ah 2g. garancija..oko 525kn...valjda..ma mrakača.
Ja pitam za vartu silver..a lik i dalje drobi..to vam se neisplati..skupo vam je i kako je taj no name pravi brand i da meni baš to treba.

imao exide premium 5,5g. Ostavio par puta po zimi svjetla..jbg. žurba..i opet kresnuo i na -10c..pa i više minusa.

nwk mi ovaj potraje isto..meni ok.
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 09:43   #1352
uzeo toplu top...nije baš cijenom povoljna ali ima 3 god jamstva i nadam se ugodnom i dugom druženju...
__________________
Bolje živjeti cijeli život kao bogataš, nego sedam dana u bijedi!
FIDODIDO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:06   #1353
Nisi mogao napraviti bolji potez, u što ćeš se ubrzo i sam uvjeriti.
Moja već skoro četvrtu godinu pali pretpotopni TDI na debelom ninusu na prvi zub. Ima 720A, vjerojatno može pokrenuti i ICB kombinirku u istim uvjetima bez problema
__________________
Pero
pero_OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:38   #1354
Quote:
FIDODIDO kaže: Pogledaj post
uzeo toplu top...nije baš cijenom povoljna ali ima 3 god jamstva i nadam se ugodnom i dugom druženju...
neki dan buraz išao kupiti aku i veli mu lik da su se tople jako pokvarile otkako se proizvode u makedoniji, kao ima puno reklamacija dok na ciakove nema i da su ciakovi bolji. ja u 12mj. prosle godine kupim u istoj trgovini 55ah(crvenu) i tad su bile super. tak da mi nije baš jasno tko tu koga....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:56   #1355
Ja imala namjeru uzeti exide ali stari aku otkazao poslusnost i nije se uspjelo otici do zg...
Nego do prvog ducana...
Kupljen ciak-znam da nije bog zna sto..
U prvi ducan zovem i kaze lik imam toplu-285kn, dodem tamo, reko topla aku, kaze on evo ga...na njemu pise polar -kaze on to vam je isto sto i Topla..
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 12:55   #1356
Vidim danas na jumbo plakatu kako tokic oglašava prodaju exide akumulatora a na webu ga ne navode pod brendovima akumulatora koje prodaju ?!?


Sent from my iPhone using Tapatalk
givooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 13:18   #1357
Tokic prodaje exide ali je skuplji od molydona i ovdje navedenog max ducana..
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 16:39   #1358
Pred par dana riknula mi je crvena Topla nakon možda i 7 godina. Probao sam upaliti kablovima, ali neće pa da ga moliš, kablovi su se počeli taliti i dimiti . Inače, davao je znakove da je na kraju već duuuugo vremena.

Danas sam uzeo Schnider 60Ah, 480A startne struje, 418kn, 3 godine garancije
u Solar shopu u Rijeci. Bio bih uzeo opet Toplu, cijena je ista, ali imali su samo Schnider, vidjeti ćemo kako će se on pokazati.
thepajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 18:32   #1359
Moraš maknut + klemu sa svog akua kad pališ jer ako je u šlusu..pojede ti svu struju. Bez obzira kaj s druge strane je 100ah.
+ tanki i predugački kablovi...mogu bit uzrok za dim.
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 18:49   #1360
Quote:
hakkler kaže: Pogledaj post
Moraš maknut + klemu sa svog akua kad pališ jer ako je u šlusu..pojede ti svu struju. Bez obzira kaj s druge strane je 100ah.
+ tanki i predugački kablovi...mogu bit uzrok za dim.
Maknuti + klemu sa svog akumulatora kad pališ? Može pojašnjenje? Inače, kablovi su sigurno uzrok, najjeftiniji iz plodina
thepajser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.