Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2011., 23:28   #41
Ja imam anemiju otkad znam za sebe. menge , valjda , i sklonost. Hematokrit 0,31 , željezo 3 , tak to obično bude. prije sam popila par tura željeza i bude ok na neko vrijeme , al sad kakve god lijekove uzmem, totalno mi rasturi probavu.Proljev , grčevi , nelagoda, napuhnutost. Eto , danas ujutro sam se daprostite posrala u gaće dok sam skoknula u grad nekaj obaviti. Sreća nisam puno , i u wc-u od kafića sam to riješila. Prije sam uzimala Heferol , a zadnjih par dana one za žvakanje. kaj da radim?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 23:33   #42
Da počnem nositi uloške za inkontinenciju i baš me briga ?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 23:38   #43
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Da počnem nositi uloške za inkontinenciju i baš me briga ?
jesi vidjela moj post na prethodnoj stranici - imaš par metoda!

meni je pomoglo
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 00:05   #44
Čavao u jabuci...ne znam baš da je to isto željezo. Bojim se da su moje vrijednosti preniske za kupinovo vino , ribanu ciklu i tekve stvari. Morala bi pojest puni ceker cikle dnevno da bude nekaj, a kaj bi mi to tek napravilo u crijevima! Zanima me koje tablete (makar ih ja i kupila ) ne lupaju po probavi. Ovo kod mene je neizdrživo. Skoro da mi je bolje biti anemična , nego ovo.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 14:56   #45
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Čavao u jabuci...ne znam baš da je to isto željezo. Bojim se da su moje vrijednosti preniske za kupinovo vino , ribanu ciklu i tekve stvari. Morala bi pojest puni ceker cikle dnevno da bude nekaj, a kaj bi mi to tek napravilo u crijevima! Zanima me koje tablete (makar ih ja i kupila ) ne lupaju po probavi. Ovo kod mene je neizdrživo. Skoro da mi je bolje biti anemična , nego ovo.
Željezo se vrlo slabo absorbira biljnom hranom.Najjača hrana za željezo je jetrica.Pošto je puna kolesterola,najbolje ju je peći sa češnjakom koji pretvara loš kolesterol u dobar.Važno je konzumirat je više puta po malo,najbolje peći svaki dan i u svakom obroku uzet malo.Učinak je daleko veći nego da se odjednom pojede veća količina,a i zdravije je manje i češće.
Uz to najbolje je uzimat c-vitamin,ako ne u tabletama onda u voću koji obiluje c-vitaminom ,jer njim se željezo još bolje absorbira.Osim toga jetrica ima i vitamin b12 koji je u ostalom mesu manje prisutan,a vrlo je koristan za izgradnju krvi.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 18:45   #46
Prije mjesec dana sam bila na sistematskom i doktorica mi kaze da nalazi krvi upucuju na anemiju i da pocnem pit zeljezo....no, danas sam bila kod gina i obzirom da planiram trudnocu To sam joj napomenula i pokazala nalaze i ukazala mi na hemoglobin - iznosi 92.
Uputila me odmah kod specijalista hematologa.... Jel postoji terapija za povecanje vrijednosti?
scottie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:02   #47
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Ja imam anemiju otkad znam za sebe. menge , valjda , i sklonost. Hematokrit 0,31 , željezo 3 , tak to obično bude. prije sam popila par tura željeza i bude ok na neko vrijeme , al sad kakve god lijekove uzmem, totalno mi rasturi probavu.
Meni je doktorica prepisala Heferol - koje je to zlo - popila sam dvije i tolko me bolio želudac da sam ih odmah bacila u smeće

Mislim kaj - popravit ću željezo i dobit gastritis, ono jackpot

slažem se s "prirodnim" načinom - povećaj količinu vitamina i minerala kroz prehranu - jetrica, teletina, cikla, špinat, zeleno, voće više put dnevno i tak, mani se kave i cigareta i alkohola i da vidiš
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 16:08   #48
Pozdrav!

Možda bi mi netko mogao pomoći protumačiti ovakav nalaz, do sad se nisam s ovakvim srela...

Često sam u životu bila anemična, nalaz eritrocita bi bio nizak i hemoglobin, feritin isto nizak ili graničan, pila bi Ferrum lek po par mjeseci i to je to.

U trudnoći sam pila dva na dan (jer je nalaz na početku trudnoće ukazao na već spomenutu anemiju) i Pregnital, a pred porod su vrijednosti ipak bile granične i nakon poroda morala sam primiti krv jer sam se rušila u nesvjest.

I nakon poroda sam neko vrijeme uzimala Ferrum Lek, a tri mjeseca nakon poroda opet sam vadila krv i vrijednosti su bile u redu te sam prestala uzimati željezo (E 4.2, hemoglobin 130, željezo 15,4, UIBC 40,1, TIBC 55,5)

Nedavno sam se počela osjećati loše, nekako malaksalo, vrti mi se i umorna sam pa sam opet jutros izvadila krv da vidim kakva je situacija (beba ima 13 mjeseci, dakle sigurno već 10 mjeseci ne uzimam željezo) i nalaz je ovakav:

eritrociti 4,29
hemoglobin 131
feritin 19

ali zato

željezo 30,2 (normalni raspon je 8-30)
UIBC 10 L (26-59)
TIBC 40 L (49-75)

Šta sad znači ovo povišeno željezo i sniženi UIBC i TIBC?

Puno hvala!!
neobična is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 16:22   #49
Question Nagli pad razine željeza u krvi

Dragi moji forumaši!

Tata mi je u petak igrom slučaja išao na Vuk Vrhovec izvadit krv i zvali ga za par sati da se hitno javi u bolnicu u DUbravu. Tamo je zadržan, napravljene neke pretrage (ne znam točno šta jer tata svaki put kaže EKG i te stvari ) i sve su bile uredne. Preko vikenda je jedino dobivao trasnfuziju i danas će valjda tokom dana krenut na još neke pretrage. On je inače dijabetičar i ima problema s tlakom, al je godinama davao krv i uvijek je imao super željezo. Redovito ide na kontrole na VV, jetrene probe su mu OK, prije par mjeseci je i krv vadio pa mu ništa nisu rekli za željezo i sad odjedno toliko nisko da su ga zvali doma da čim prije ode u bolnicu
Mama je sva zabrinuta i pod stresom koliko god ja ponavljala da se ne bedira dok ne saznamo šta je. Ono što meni jedino pada na pamet je da je moguće da je u zadnjih par mjeseci promijenio neki lijek (pitat ću ga danas) pa u kombinaciji djeluje na smanjenu apsorpciju željeza.

Uglavnom, zanima me jel ima netko kakvih iskustava s tim i znate li šta bi moglo bit? Možda nedostatak nekog vitamina/minerala? Možda nešto sa žljiezdama?
__________________
I'm not a conspiracy theorist, I'm a bullshit analyzer
Orlandica is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 23:02   #50
Quote:
Orlandica kaže: Pogledaj post
Dragi moji forumaši!

Tata mi je u petak igrom slučaja išao na Vuk Vrhovec izvadit krv i zvali ga za par sati da se hitno javi u bolnicu u DUbravu. Tamo je zadržan, napravljene neke pretrage (ne znam točno šta jer tata svaki put kaže EKG i te stvari ) i sve su bile uredne. Preko vikenda je jedino dobivao trasnfuziju i danas će valjda tokom dana krenut na još neke pretrage. On je inače dijabetičar i ima problema s tlakom, al je godinama davao krv i uvijek je imao super željezo. Redovito ide na kontrole na VV, jetrene probe su mu OK, prije par mjeseci je i krv vadio pa mu ništa nisu rekli za željezo i sad odjedno toliko nisko da su ga zvali doma da čim prije ode u bolnicu
Mama je sva zabrinuta i pod stresom koliko god ja ponavljala da se ne bedira dok ne saznamo šta je. Ono što meni jedino pada na pamet je da je moguće da je u zadnjih par mjeseci promijenio neki lijek (pitat ću ga danas) pa u kombinaciji djeluje na smanjenu apsorpciju željeza.

Uglavnom, zanima me jel ima netko kakvih iskustava s tim i znate li šta bi moglo bit? Možda nedostatak nekog vitamina/minerala? Možda nešto sa žljiezdama?


Kako bi se postojanje anemije tumačilo ispravno potrebni su još neki lab. parametri poput: Hemoglobin, UIBC, TIBC, feritin, MCV, broj eritrocita retikulociti...
Ovako je pretpostavka da se radi o sideropeničnoj anemiji zbog manjka željeza. Uzroci manjka željeza su jako široki i vjerojatno je zbog toga tvoj otac i ostao na obradi. Istina da neki lijekovi mogu interferirati s apsorpijom Fe, to su: antacidi (za želudac), inhibitori H pumpe i H2 blokatori (također za želudac), dalje su uzrok smanjenoj apsorpciji poremećaji želučane sluznice i sluznice tankog crijeva. Gubljenje željeza može biti uzrok njegovom manjku npr. kod kroničnog laganog krvarenja iz probavnog trakta, upalne bolesti crijeva...
Dali otac još daje krv s obzirom na dijabetes i tlak, pretpostavljam da ne? Davanje krvi moguće da je imalo svoj doprinos naglom nastanku anemije jer se kod sideropeničnih anemija prvo gubi uskladišteno željezo a tek onda dolazi do pojave manifestne anemije tj. do očitog pada konc. Fe u serumu.

Vitamini i minerali: Da, mogu biti uzrokom anemije ali onda se ne radi o sideropeničnoj anemiji nego o drugim vrstama anemije npr. kod manjka vitamina B12 imamo megaloblastičnu anemiju koja ima malo drugačiju kliničku sliku od sideropenične.

Žlijezde: Ne znam na kakve žlijezde misliš, ima ih puno.

Kao što vidiš popis je dugačak a ima toga i još i teško je na pamet bez mnogo inf. reči više, pogotovo jer je potreban i klnički pregled u kombinaciji s lab. nalazima za bolje tumačenje.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 10:41   #51
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Kako bi se postojanje anemije tumačilo ispravno potrebni su još neki lab. parametri poput: Hemoglobin, UIBC, TIBC, feritin, MCV, broj eritrocita retikulociti...
Ovako je pretpostavka da se radi o sideropeničnoj anemiji zbog manjka željeza. Uzroci manjka željeza su jako široki i vjerojatno je zbog toga tvoj otac i ostao na obradi. Istina da neki lijekovi mogu interferirati s apsorpijom Fe, to su: antacidi (za želudac), inhibitori H pumpe i H2 blokatori (također za želudac), dalje su uzrok smanjenoj apsorpciji poremećaji želučane sluznice i sluznice tankog crijeva. Gubljenje željeza može biti uzrok njegovom manjku npr. kod kroničnog laganog krvarenja iz probavnog trakta, upalne bolesti crijeva...
Dali otac još daje krv s obzirom na dijabetes i tlak, pretpostavljam da ne? Davanje krvi moguće da je imalo svoj doprinos naglom nastanku anemije jer se kod sideropeničnih anemija prvo gubi uskladišteno željezo a tek onda dolazi do pojave manifestne anemije tj. do očitog pada konc. Fe u serumu.

Vitamini i minerali: Da, mogu biti uzrokom anemije ali onda se ne radi o sideropeničnoj anemiji nego o drugim vrstama anemije npr. kod manjka vitamina B12 imamo megaloblastičnu anemiju koja ima malo drugačiju kliničku sliku od sideropenične.

Žlijezde: Ne znam na kakve žlijezde misliš, ima ih puno.

Kao što vidiš popis je dugačak a ima toga i još i teško je na pamet bez mnogo inf. reči više, pogotovo jer je potreban i klnički pregled u kombinaciji s lab. nalazima za bolje tumačenje.
Danas ide na gastroskopiju, kolonoskopiju i UZV abdomena, pretpostavljam da traže moguće krvarenje.
Kaj se davanja krvi tiče, nije već dosta dugo davao krv zbog šećera, al redovito ide na kontrole i nikad nije bilo ništa po tom pitanju, a onda neki dan hemoglobin 44.
Ma vidjet ćemo kad prođe te pretrage, al me živcira kaj je tamo od petka, a tek danas ide na pretrage
__________________
I'm not a conspiracy theorist, I'm a bullshit analyzer
Orlandica is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 14:29   #52
pozdrav!

posle analize krvi ustanovljeno mi je gvozdje 6, a takodje hemoglobin je na donjoj granici, a MCH je 25. pa sam dobila Ferum sirup da pijem. lose mi je bilo od leka pa sam prestala da ga pijem posle 3 dana, ukljucila namirnice bogate gvozdjem u ishranu ali nista mi ne pomaze. uzasno se osecam. malaksala sam , spava mi se , jedva ujutro ustanem, imam lupanje srca. ruke mi se tresu. da li je i to simptom anemije? da li je to neko osecao? takodje osecam i blago trenjenje nogu. da li je neko imao ove simptome? bas sam se uspanicila....
juce sam u apoteci uzela tot hemu, pa se nadam da ce mi to pomoci. pijem i kapi od koprive. jel ima neko iskustva sa tot hemom?

poz
dragicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 17:35   #53
Quote:
dragicas kaže: Pogledaj post
pozdrav!

posle analize krvi ustanovljeno mi je gvozdje 6, a takodje hemoglobin je na donjoj granici, a MCH je 25. pa sam dobila Ferum sirup da pijem. lose mi je bilo od leka pa sam prestala da ga pijem posle 3 dana, ukljucila namirnice bogate gvozdjem u ishranu ali nista mi ne pomaze. uzasno se osecam. malaksala sam , spava mi se , jedva ujutro ustanem, imam lupanje srca. ruke mi se tresu. da li je i to simptom anemije? da li je to neko osecao? takodje osecam i blago trenjenje nogu. da li je neko imao ove simptome? bas sam se uspanicila....
juce sam u apoteci uzela tot hemu, pa se nadam da ce mi to pomoci. pijem i kapi od koprive. jel ima neko iskustva sa tot hemom?

poz
To su sve simptomi neliječene anemije,javite se vašoj dr. da vam promjeni lijek.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 11:08   #54
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
To su sve simptomi neliječene anemije,javite se vašoj dr. da vam promjeni lijek.
znaci, anemija. dobro je, mislim, uplasila sam se zbog tog trnjenja nogu, da nije nesto.... pogotovo sto mi levo stopalo i noga vise trnu od desnog. a nisam nasla da neko spominje slicne simptome....
pa meni je jos pre par godina jedan doktor rekao da sam anemicna, ne secam se kakvi su mi bili tada rezultati, i lecila sam se jedno pola godine,i secam se da je rekao, na osnovu analize krvi, da mi gvozdje opada posle par meseci, verovatno zbog menstruacije... medjutim, iskreno, ja vise nisam ni isla kod njega, niti sam tome pridavala paznju. povremeno sam , kad se nekako osecam malaksalo i umorno, uzela na svoju ruku tablete ferogradumet... medjutim, ovo trenutno stanje je uzasno!!! do sada nisam nikada imala ove simptome, mislim konkretno na trnjenje nogu, cak i blagi bolovi u prstima, i to drhtanje ruku....

Hvala Vam puno na odgovoru, vec danas cu zakazati kod doktora.
Pozdrav, hrvoje dr
dragicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2021., 00:00   #55
Slučajno sam naišao na ovaj dio foruma ali pitao bih za osobu koja svako nekih 6 mjeseci ima jako nizak nivo željeza u krvi pa me interesira gdje bi privatno ili sl. bilo najbolje napraviti testove jer doktorica samo prepiše tablete koje povećavaju željezo i to je to ali obzirom da se to vraća mora postojati neki uzrok koji treba otkriti.
Ako ima već napisao ispričavam se pa mi samo copy paste jer nisam našao u ovim postovima neku ustanovu da se spominje. Hvala.
Skywatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2021., 09:11   #56
Quote:
Skywatch kaže: Pogledaj post
Slučajno sam naišao na ovaj dio foruma ali pitao bih za osobu koja svako nekih 6 mjeseci ima jako nizak nivo željeza u krvi pa me interesira gdje bi privatno ili sl. bilo najbolje napraviti testove jer doktorica samo prepiše tablete koje povećavaju željezo i to je to ali obzirom da se to vraća mora postojati neki uzrok koji treba otkriti.
Ako ima već napisao ispričavam se pa mi samo copy paste jer nisam našao u ovim postovima neku ustanovu da se spominje. Hvala.

Ja idem kod dr. Bašić Kinda na Rebru, isto imam nisko željezo stalno. Zadovoljna sam njome jer se trudi pronaći uzrok. Od privatnih imala sam dobra iskustva s poliklinikom Aviva, doduše ne sa anemijom već drugim stvarima, i bili su ok.
Anita107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2021., 15:14   #57
Quote:
Anita107 kaže: Pogledaj post
Ja idem kod dr. Bašić Kinda na Rebru, isto imam nisko željezo stalno. Zadovoljna sam njome jer se trudi pronaći uzrok. Od privatnih imala sam dobra iskustva s poliklinikom Aviva, doduše ne sa anemijom već drugim stvarima, i bili su ok.
Hvala. Budem prenio ovaj info.
Skywatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2021., 00:10   #58
Quote:
Skywatch kaže: Pogledaj post
Slučajno sam naišao na ovaj dio foruma ali pitao bih za osobu koja svako nekih 6 mjeseci ima jako nizak nivo željeza u krvi pa me interesira gdje bi privatno ili sl. bilo najbolje napraviti testove jer doktorica samo prepiše tablete koje povećavaju željezo i to je to ali obzirom da se to vraća mora postojati neki uzrok koji treba otkriti.
Ako ima već napisao ispričavam se pa mi samo copy paste jer nisam našao u ovim postovima neku ustanovu da se spominje. Hvala.
Prvo bismo trebali znati koje je dobi i spola osoba jer nije svejedno je li u menopauzi ili ne ako je žena. Nadalje, potrebno je isključiti gastroenterološke i ginekološke uzroke. Također, potrebno je pratiti ukupni ferogram - dakle serumsko željezo, UIBC, TIBC i Feritin kao praktički najvažniji parametar.
Korisno bi bilo znati uzima li neke lijekove i koje preparate željeza je koristila kao nadoknadu.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2021., 10:08   #59
ja sam imala anemiju prije par godina
i jedino što mi je zaista pomagalo a da istovremneo nije uništilo želudac i probavu je bilo kombinacija ayurvedskog željeza i puno hrane bogate željezom
to ayurvedsko željezo je fantastično, uopće nisam osjećala da ga pijem, a rezultat na krvnoj slici je bio brzo uočljiv

naravno tražila sam uzrok anemije i kad sam ga izliječila željezo je došlo na normalnu vrijednost
ali taj period od 10 mjeseci, da nisam pila ayurvedske tablete ne znam što bi bilo samnom. čak sam prije nego sam ih počela koristiti bila u bolnici i intravenozno su mi 3 dana davali željezo

anemija je koliko sam shvatila posljedica nekog poremećaja u organizmu. možda neki od rođenja imaju malo željeza, ne znam, nisam doktor, ali treba biti uporan u traženju uzroka
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.