Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2008., 09:26   #1
Puknuće/ruptura, ozljeda mišića

Znači jučer sam prilikom trčenja osjetio kao "pucanj"u vanjskom dijelu lista.....
ne bolinego samo nekako koči pa sad bi vas zamolio za pomać mozete li mi reći na čemu sam,mislim nije problem otić kod doktora ali ta pusta slikivanja i zračenja uff.
eto tko nešto zna nek pomaga
josip the maan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 13:32   #2
Quote:
josip the maan kaže: Pogledaj post
Znači jučer sam prilikom trčenja osjetio kao "pucanj"u vanjskom dijelu lista.....
ne bolinego samo nekako koči pa sad bi vas zamolio za pomać mozete li mi reći na čemu sam,mislim nije problem otić kod doktora ali ta pusta slikivanja i zračenja uff.
eto tko nešto zna nek pomaga
Što god da je odi kod dr. Ne želim te plašiti, ali još dok sam bila klinka, od frendice buraz je doživjeo ozljedu, tj. puknuće mišića noge na rukometu i nije htio kod dr.nego si je stavljao hladne obloge i pio analgetike. Uglavnom dečku se toliko zakompliciralo stanje da je na kraju umro. Zato odi kod dr i riješi to kak treba.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 19:40   #3
zomg, do čega je umro, teško da je umro zbog pucanja mišića...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 20:06   #4
najpametnije je otić ne na slikanje ili rengen, već privatno na ultrazvuk.
franciska31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 12:16   #5
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
zomg, do čega je umro, teško da je umro zbog pucanja mišića...
Pa vjerojatno od nekih posljedica:ugrušak, otrovanje krvi, gangrena možda...Ne znam, znam samo da mu je nakon odugovlačenja but naotekao za duplo i da mu je pozlilo i da ga je hitna odpeljala u bolnicu i da je sutra dan umro.Bila sam klinka tak da ne znam detalje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 20:56   #6
pada mi na pamet DVT i PE.... ne znam, znam za jedan slučaj kada je tip išao kod nekog majstora, kvazifizioterapeuta, ne znam kako ga imenovat, i nakon par dana umro od embolije pluća, posljedica tromboze na toj ruci....
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 15:30   #7
moj savjet je da ideš k dr. nek ti napravi UZV.. ako je došlo do rupture mišića to se lijepo vidi, a dalje ti bu dr. rekel kaj napraviti
dudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 22:57   #8
ma dajte koje su to smrti od puknuća mišića , ajde ti lipo u doktora , vjerovatno je mala rupturica ili samo malo jače istegnuće....nećeš umrit neboj se lol
stjepko_ši is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 12:31   #9
da za puknuće mišića se ide na ultrazvuk, ali ti 100% nemaš puknuće ve moguće napuknuće što znači da nećeš trebat operativni zahvat već obloge i mirovanje... još jedan pokazatelj ti je ako imaš podljev onda je vjerojatno došlo do napunuća,a ako ne moguće da je samo i istegnuće, ali svejedno odi kod doktora na UZ
x3mante is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 10:42   #10
Puknuće mišića lista?

Pozdrav.
Jučer za vrijeme popodnevnog drijemanja ozlijedio sam list desne noge.
Naime, nešto se dogodilo sa mišićem lista i doslovno sam se probudio urlajući i hvatajući se za list(bol je bila puno jača od bilo koje ozljede koju sam do sada pretprio). Ne mjesečarim i trenutno sam na pauzi od treninga(treniram ples) tako da ne vjerujem da je upala mišića.Prva 3-4 sata nisam mogao pomaknuti nogu bez da me užasno zaboli mišić. Trenutno mogu hodati ali samo ako savijem koljeno i hodam na prstima desne noge. bilo kakvo ispravljanje noge uzrokuje bol kao kod istegnuća mišića. desni list mi je cijelo vrijeme lagano napet i bilo kakvo masiranje boli.

Može li mi itko pomoći? Zahvaljujem unaprijed
__________________
nobody knows what is going to happen at the end of the line, so you might as well enjoy the trip
X2z is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 21:34   #11
Problemi s mišićima

Najprije lijep pozdrav svima. Zovem se Ivan, imam 22 godine, igram nogomet i često uz treniranje nogometa vježbam u teretani.
No u zadnje 4 godine stalno imam neke probleme s mišićima na nogama.(dio nogu iznad koljena).
Sve je počelo u lipnju 2006 kada sam pred kraj utakmice dok sam bio u punom sprintu, osjetio kao neko odvajanje mišića i jaku bol u zadnjoj loži desne noge.
Nisam išao liječniku jer sam mislio da je to još samo jedna normalna ozljeda kod nogometaša. Mišić sam mazao raznim kremama koje hlade i stavljao obloge te sam nakon 3 mjeseca opet zaigrao.
Slijedeća ozljeda se desila negdje za godinu dana, u 8./2007. Isti slučaj samo se točno ne sjećam koji mišić je bio u pitanju.
Mislio sam da me prati neki peh i da se ubuduće neće događati takve stvari.
No, problemi su i dalje nastajali.
U 9./2008 pred kraj treninga smo imali udarce na gol. Uputio sam čisto lagani udarac te sam opet osjetio istu bol na području kvadricepsa desne noge.
Nakon toga više nisam htio stvar prepostiti stručnjaku te sam otišao jednom fizioterapeutu. Pogledao mi je mišić i na njega stavio one ljepljive trake(ne znam kako se točno zovu). Sigurno znate o čemu se radi jer ih nose mnogi sportaši kad saniraju ozljede.
Nakon dva mjeseca sanirao sam ozljedu i opet zaigrao.
Znam da vam je ova priča već smiješna i sigurno znate što će se opet u nastavku dogoditi.
Prošle god, u 8. mj 2009 opet ista stvar, jedino je sad u pitanju bio biceps femoris na desnoj nozi. Išao sam na ultrazvuk i ustanovljena je raptura u duljinu od 16mm. Pitao sam doktore radi čega se to događa, no nisu mi po mom mišljenju dali dobar odgovor. Vele kao da smo slabo pripremljeni, da nezagrijani započinjemo s treninzima i utakmicama. To uopće ne stoji jer stvarno imamo školovanog i kvalitetnog trenera koji je prošao nogometnu školu u Varteksu i igrao u mnogim klubovima i stvarno čovjek zna kako raditi.
Ni ja nikad ne započinjem utakmicu nezagrijan. Uvijek dobro istegnemo sve mišiće, napravimo gimnastiku, istrčavanja, ko pravi profesionalci. Tako da mislim da nije problem u tome.
I da još napišem zadnju ozljedu koju sam zadobio pred 3 mjeseca.
Igrali smo u dvorani, napravio sam nagli okret, ispružio nogu da dohvatim loptu i ne biste vjerovali, iskočio mi je van aduktor na lijevoj nozi i osjetio sam neki prasak u tom predjelu noge. Nastala je oteklina veličine manje jabuke(ne lažem) i još i dan danas se vidi mali brežuljak. Nisam išao nakon toga liječniku.
E sad, ako ima ovdje kakvih znalaca, ljudi koji se razumiju u to da mi kažu gdje je problem u mojim nogama.
Inače sam dosta mišićave građe, noge su mi isto jake.
Najbolje mi je žao što sam stvarno jako dobar igrač, perspektivan, žele me mnogi klubovi, al nažalost zadravlje me stalno sputava u mojem radu.
Kad bih bio neki lijevi igrač, ne bih to ni ovdje pisao i davno bih odustao od nogometa jer stvarno sam igrač za poželjeti.
Imam unatoč tim problemima još uvijek volju i želju za igranjem i siguran sam da bi mnogi već na mojem mjestu odustali.
Evo, sad su počele pripreme, a ja opet ne mogu trenirati. Nisam rekao ni treneru što mi se opet dogodilo, jer mu mrak pada na oči kad čuje za moje ozljede, a i već me prijatelji zezaju da sam građeni od stakla itd itd.
Što mi vi preporučate????????
benđola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:39   #12
mislim da je to ruptura mišića; meni se dogodilo slično samo ne nakon dremanja ;-)
išo sam na ultrazvuk i sad imam langetu
ovo sam našo na netu;
Kod djelomičnog puknuća mišića tj. razdora ili rupture stvara se puno veća bol u trenutku ozljeđivanja. Kod većeg broja ozlijeđenih može se samo napipati mjesto ozljede. Hematom je obično dobro izražen. Postoji bolnost i pri pasivnim pokretima mišićne skupine.
davor68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:08   #13
Najvjerojatnije,s obzirom da si spavao, je vrlo jaki grč mišića. Proći će za par dana.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 15:07   #14
Exclamation Ozljeda mišića i tetiva potkoljenice

Bog!Imam pitanje za nekog ko se razumije u ovo:
U nedjelju sam na utakmici(košarka) u stavu krenula naglo u lijevo i zabila se u blok pri čemu sam osjetila ko da mi se nešto smrvilo u mišiću.Uglavnom to je mišić na lijevoj nozi-list,boli me u gornjem dijelu,pogotovo kad idem punim stopalom stati na njega,a paše mi kad hodam na prednjem dijelu stopala.Molim vas za pomoć,ovo mi je jako važno,zbog treninga i svega!Bila bih besprijekorno zahvalna kad mi netko mogao reći o čemu se radi i kako liječiti
__________________
I firmly believe that respect is a lot more important,and a lot greater than popularity. Dr.J
BasketKaboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 16:04   #15
Moguće da je pukla tetiva, idi na pregled ortopedu ili specijalisti sportske medicine...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:20   #16
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Moguće da je pukla tetiva, idi na pregled ortopedu ili specijalisti sportske medicine...
A dobro sad,hodam relativno normalno xD,mislim da nije ništa puklo
__________________
I firmly believe that respect is a lot more important,and a lot greater than popularity. Dr.J
BasketKaboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:38   #17
Ako se ja dobro sjećam ortopedije kad ti pukne gastroknemijus ili tetiva istoga nemožeš napraviti samo zadnji dio izdizanja na prste...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:27   #18
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Ako se ja dobro sjećam ortopedije kad ti pukne gastroknemijus ili tetiva istoga nemožeš napraviti samo zadnji dio izdizanja na prste...

Au.... Hvala xD
__________________
I firmly believe that respect is a lot more important,and a lot greater than popularity. Dr.J
BasketKaboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 10:33   #19
Ozljeda misica potkoljenice

Pozdrav svima,

6.5. prilikom kretanja u garazi kliznuo mi je zadnji kotac, izgubio sam ravnotezu i skuter mi je pao na lijevu potkoljenicu s unutarnje strane (na pola visine otprilike).

Dolaskom kuci sam stavio led, ali slijedece jutro (petak) je uzasno boljelo pa sam otisao na Traumu. Tamo su me poslali na UZV i ustanovili da mi je misic pukao te me odmah zadrzali na promatranju u bolnici do ponedjeljka da ne bi zbog jacine ozljeda i krvarenja doslo do prekida cirkulacije (? tako mi rekose).

Dobivao sam i injekcije protiv zgrusavanja krvi. U ponedjeljak je ponovljen UZV i stanje je bilo poboljsano pa su me pustili doma.

Doktora sam vidio u ponedjeljak i to na minutu sto me poslao na UZV. Dokumentaciju jos nisam dobio (samo otpusnicu na kojoj pise 'ozljeda misica potkoljenice'). Poslali me doma bez ikakvih uputa osim 'drzati nogu na povisenom'.

Danas je 18.5 jos uvijek nemam nikakvu dokumentaciju, noga ne boli dok mirujem ali ne mogu hodati. Zena me fura na posao gdje ispod stola drzim nogu na malom stocicu s jastukom . Mazem nogu Heparinom. Potkoljenica vise nije tvrda i natecena, ali mi je natecen zglob i stopalo mi je plavo-ljubicasto.

Muci me par pitanja - sto mogu poduzeti da se se sto prije vratim u normalno stanje - da mogu hodati (sepesam ali ne mogu dugo), voziti auto (probao sam stisnuti kuplung i ne mogu). Da li mogu nekako vjezbati po malo ili da mirujem ? Ili moram cekati dok plavilo ne prodje? Da li je bolje da potkoljenicu povezem zavojem ili da ju pustim slobodnu ? Koliko otprilike traje ovakvo stanje (od-do) ?

Probao sam googlati ali nisam nasao nista konkretno.

Hvala unaprijed na odgovorima
Hunterfate is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 19:03   #20
Quote:
Hunterfate kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

6.5. prilikom kretanja u garazi kliznuo mi je zadnji kotac, izgubio sam ravnotezu i skuter mi je pao na lijevu potkoljenicu s unutarnje strane (na pola visine otprilike).

Dolaskom kuci sam stavio led, ali slijedece jutro (petak) je uzasno boljelo pa sam otisao na Traumu. Tamo su me poslali na UZV i ustanovili da mi je misic pukao te me odmah zadrzali na promatranju u bolnici do ponedjeljka da ne bi zbog jacine ozljeda i krvarenja doslo do prekida cirkulacije (? tako mi rekose).

Dobivao sam i injekcije protiv zgrusavanja krvi. U ponedjeljak je ponovljen UZV i stanje je bilo poboljsano pa su me pustili doma.

Doktora sam vidio u ponedjeljak i to na minutu sto me poslao na UZV. Dokumentaciju jos nisam dobio (samo otpusnicu na kojoj pise 'ozljeda misica potkoljenice'). Poslali me doma bez ikakvih uputa osim 'drzati nogu na povisenom'.

Danas je 18.5 jos uvijek nemam nikakvu dokumentaciju, noga ne boli dok mirujem ali ne mogu hodati. Zena me fura na posao gdje ispod stola drzim nogu na malom stocicu s jastukom . Mazem nogu Heparinom. Potkoljenica vise nije tvrda i natecena, ali mi je natecen zglob i stopalo mi je plavo-ljubicasto.

Muci me par pitanja - sto mogu poduzeti da se se sto prije vratim u normalno stanje - da mogu hodati (sepesam ali ne mogu dugo), voziti auto (probao sam stisnuti kuplung i ne mogu). Da li mogu nekako vjezbati po malo ili da mirujem ? Ili moram cekati dok plavilo ne prodje? Da li je bolje da potkoljenicu povezem zavojem ili da ju pustim slobodnu ? Koliko otprilike traje ovakvo stanje (od-do) ?

Probao sam googlati ali nisam nasao nista konkretno.

Hvala unaprijed na odgovorima
Budući da sam i ja prije 2 mjeseca zadobila puknuće mišića pokušat ću pomoći koliko mogu. Postoji dva tipa puknuća mišića a to je parcijalna ruptura (djelomično puknuće) i totalna ruptura (totalno puknuće). Ja sam imala ovu prvu parcijalnu rupturu.
Totalna ruptura u pravilu zahtjeva operacijski postupak jer se drugačije ne može sanirati. Što se tiće parcijalne rupture one se ne operira nego mišić sam zaraste. Pojava hematoma i otekline je normalna svar kod ovakvog tipa ozljede. Plavilo u stopalu je vjerojatno zbog prekida krvnih žila i smanjene cirkulacije. Nogu treba drati na povišenom, obavezno lediti i raditi lagane pasivne vježbe istezanja uz velik broj ponavljanja ali samo do granice bola. Pasivne vježbe su one koje se izode sjedeći ili ležeći bez aktivacije mišići u smislu nekog hodanja ili nekih naglijih pokreta. Držanje noge u skroz mirnom stanju dovest će do artrofije mišića što će cijelo stanje samo pogoršati. Zavoj bi trebalo nositi samo prilikom kretanja dok je noga u okomitom položaju, a ako je noga mirna i u vodoravnom ne treba. Ja osobno nisam nosila nikakav zavoj jer kad sam mirovala mi nije trebao a kad sam se kretala hodala sam na štakama bez oslanjanja na tu nogu (hodajući samo na jednoj - zdravoj). Bitno je jako da noga bude ispružena a ne povijena zbog samih tetiva i cirkulacije. Oporavak traje ovisno o jačini oštećenja mišića. Ako je puknuto samo nekoliko vlakana potrebno je oko 2-3 tjedna da to zaraste a ako je riječ o cijelom mišićnom snopu ili više njih tada se oporavak može trajati i po nekoliko mjeseci. Meni je osobno trebalo više od mjesec i pol da nogu mogu pomicati normalno bez osječaja boli u puknutom mišiću. Nadam se da sam koliko toliko pojasnila.
__________________
Never give up!
senshu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.