Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2003., 12:15   #1
Spagete bolonjez

Ali lijepo da mi napisete recept, pravi. Ako je mljeveno meso, koje mljeveno meso, jel mijesano ili samo jedno, i sve. Ajde pliz, to je jednostavno, a ja volim jest spagete, a nikad mi bolonjez ne ispadne dobro.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:16   #2
sa mljevenom junetinom ili mjesavinom junetine i svinjetine

Na ulju (ja na maslinovom)przis luk i cesnjak poslje dodas meso...
Kad meso pozuti dodas rajcice (ja zamjenim sa pelatima)...
od zacina stavim bosiljka,soli papra i origana.
kuham nekih 30 min
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:23   #3
ja radim slicno kao lady croft, uvijek sa mjesanim mesom ( pola govedine pola svinjetine)

Lady kaj su to pelati ( nisu li i to rajcice? )

Si probala one Knorr Fixeve ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:25   #4
I onda u sve to na kraju dodas Dolmio umak bolonjez ili onaj s patliđanima je isto super...njami
summer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:27   #5
To su rajcice one u konzervi (geschälte tomaten).
Nisam probala to Knorr Fixeve,sta je to tocno?
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:39   #6
Quote:
lady croft kaže:
To su rajcice one u konzervi (geschälte tomaten).
Nisam probala to Knorr Fixeve,sta je to tocno?
meni lose na zeludac od tih u konzervi, od obicnih paradajza mi nikad nista

odi na www.knorr.de i onda na Produkte tamo ti sve lijepo pise. Ja sam to prvi put vidjela kod moje svekrve
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:41   #7
Iako sam vegetarijanka ne mogu izdržati a da ne napišem

tajna dobrog bolognese umaka je u dugom kuhanju (>1 <2 sata)

a sad
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:46   #8
Winonna hvala.


Verice ne bjezi .Zasto toliko kuhati?
Po ovim receptima sta sam vidila pise oko 30 min.
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:57   #9
pa mozda i mora tako dugo, inace moj muz ima komplekse ( ali doslovce panican strah ) da cu meso peci sat ili dva kao njegova mama. To me prvo zamolio da ako mogu ne radim.

Ne pisem ja ovdje o hrgama mesa za u pecnicu, kod nje se obican odrezak u tavi, pece sat do sat i pol. Ne pitajte me kako to izvodi. Uglavnom to onda vise nije meso, nego drvo - suho i tvrdo.

Kaze muz, ubije ga skroz ( meso, ne )

Tako da preferiram cim kracu obradu ( i za povrce vrijedi isto)
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 13:59   #10
Evo jedan malo modificirani (na bolj recept)

Na maslinovom ulju lagano prodinstaš kapulu i zrno češnjaka.
Dodaš naribanu mrkvu i papriku na sitno i još dinstaš.
Ubaciš mljeveno meso (junetinu i to što starije to bolje) i dinstaš dok sva voda ne ishlapi.
Zaliješ to sa čašom crnog vina(Babić) ikrčkaš dok vino ne ishlapi.
Dodaš na sitno isjeckane pamidore.
Kuhaš sve to uz doljevanje malo vode najmanje 1h.
Ubaci začine (vegeta, papar, crvena paprika...) i kuhaj još1/2h.
Na kraju ubaci sitno kosani peršin.
I


PS. Sve to obilato zalij dobrim crnim vinom.
ushirlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:03   #11
Pa eto, prema knjizi iz koje sam ja bila naučila raditi bolonjez i gulaš - a autorica je Slavica Mandić - i jedno i drugo se mora dugo pirjati da bi meso potpuno omekšalo i da bi se dobio gusti umak.

No ne bih uopće reagirala da na faxu nisam imala prijateljicu koja je bolonjez kuhala vrlo kratko - i to mi je bilo koma
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:07   #12
i ja dobijem gusti umak
ajde shvatit cu nekako 1 h kuhanja...ali 2h?
ne znam bas na kraju da li bi to jos slicilo na bolonjez umak
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:08   #13
A što da ti kažem, probaj jednom
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:11   #14
Quote:
verica kaže:
Pa eto, prema knjizi iz koje sam ja bila naučila raditi bolonjez i gulaš - a autorica je Slavica Mandić - i jedno i drugo se mora dugo pirjati da bi meso potpuno omekšalo i da bi se dobio gusti umak.

No ne bih uopće reagirala da na faxu nisam imala prijateljicu koja je bolonjez kuhala vrlo kratko - i to mi je bilo koma
ne znam kad je knjiga izdana ali uglavnom starija kulinarska struja ( otprilike generacija moje mame kao i moje svekrve) su bile uvjerene da bez sat dva nema postenog obroka.

U mjeduvremnu smo naucili da cuspajz skuhan za pola sata nije manje nego vise zdrav od onoga koji se kuhao dva sata, a tako i za mnoge druge namirnice.

Moja mama ne bi ni dan danas promjenila misljenje da nije imala zdrastvenih problema i morala preci na laganiju kuhinju. ( bez zaprske, krac ekuhanje, blansiranje itd)
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:23   #15
Kakve sad to ima veze sa čušpajzom,zaprškom i sa zdravosti hrane

Ne odajem tajnu zdravog bolonjeza nego dobrog bolonjeza - meni je bolonjez koji se ne kuha dovoljno dugo bio užasan.

Ako ti je mama prešla na laganiju hranu bolonjez umak nikako nije jelo koje bih joj savjetovala

Usput budi rečeno Slavica i Igor Mandić izdali su forkastu i meni odličnu kuharicu njihovih 'kućnih' recepata koja nema baš nikakve veze sa tradicionalnim načinom kuhanja - dapače!
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:30   #16
usran topic ( leb ce fraze dobiti kad ovo vidi )

Pa naravno da meso koje se przi sat dva ima veze sa zdravom hranom. Ali svjedno daj neki tipp, na kojoj temperaturi si to radila, samo na ulju ili kako ?

I joj, daj nemoj sve shvacati doslovno ( moja mama u zivotu bolognes nije jela, ona ne voli nis sa tjestom).

Cinjenica stoji da je njena i ona generacija prije njene voljela duze kuhati, duze boraviti u kuhinji i smatrala to ujedno i boljim - za razliku od jednom proscjenog 25-30 godisnjaka sada.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:39   #17
Meso za bolonjez se ne prži nego se pirja na laganoj temperaturi i na luku - i to je razlog dugog pirjanja, luk se mora raspasti.
Ista stvar vrijedi i za dobar gulaš.

Nema to nikakve veze sa zdravosti hrane - nećeš kratkim kuhanjem bolonjeza dobiti zdrav bolonjez nego loš bolonjez.

Neka jela se naprosto moraju dugo kuhati - pa ako netko nema više vremena od 30 minuta za skuhati ručak, bolje mu je da odabere neko jelo koje se kraće kuha.

Evo, da spomenem nešto što i danas kuham - šalša od paradajza se mora dugo kuhati na laganoj vatri da sva voda ispari a umak dobije onaj fini, jaki okus. Možda šalša od paradajza nije zdravo jelo - ali ako ju ne kuhaš dugo, onda ju bolje nemoj niti kuhati.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 15:33   #18
Winona, ja tebe volim. Ali nisi uvijek u pravu. To smo razjasnili na Životu u dvoje. Vidiš da se verica žrtvovala i čak je kao vegetarijanka odala meni mesožderu i ubojici jednu tajnu. Hvala verica. I hvala svima na receptima. Samo, ovi gotovi umaci, drage žene, ja sam muškog spola, zar vjerujete da mi je ta nadasve originalna ideja o gotovom umaku promakla?
Mislim, najjednostavniji recept, koji sam i danas upotrijebio, jest da nazovem piceriju i naručim špagete, ali nije u tome štos. Ako treba dva sata kuhati bolonjez, može, daj, pa to i tražim. Baš ću probati jedan dan ovo što mi je ushirlo poslao(la).
I onaj recept koji sam dobio na PM. Fala, može još recepata.
Lady, ja radim bolonjez ko ti, ali nije mi to dovoljno dobro. Nešto mi fali u tome svemu, ima neka karika koja nedostaje.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 15:46   #19
i bolonjez i salsha se moraju dugo kuhati - inace sto kaze verica ne valjaju

ali ako ste u strci s vremenom (a ko danas nije) kao ja mozete koristiti mali trik:

Svake jeseni kad na obliznjim farmama dospije fini domaci zreo paradajz (oli ti rajcica, pomidori ) ja kupim puuuuuno onog talijanera paradajza (ima vise mesa a manje tekucine i zato se bolje kuha za salsu), odredim jedan vikend za to i skuham sto bi ovdje rekli shitload (aka. ogromne kolicine) salse. Kuha se dugo i polako, ali napravims amo bazni recept - crveni luk i paradajz - zacine dodajemo kasnije prema tome za kakav recept cemo je koristiti.

Kad se sve fino skuha na laganoj vatri, luk se skoro raspadne, ostavim da se ohladi, podijelim u porcije po zelji i spremam u vrecice i u zamrzivac.

Tako da kad nam se jede spageta (mada mi preferiramo milaneze), cas posla je napraviti dobar umak.
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 20:23   #20
Moj recept za bolognese je slijedeci:

Na maslinovom ulju na laganoj vatri zazutim luk, naribanu mrkvu i korijen celera. Na to dodam dva puta mljeveno meso (samo junetinu) posolim i minutu mijesam na jakoj vatri, tako da se meso malo kao zaprzi. Onda smanjim vatru na minimum i podlijem vodom i ako imam stavim malo bijelog vina. Nakon sto se pirja oko 30 - 45 min dodam pire od rajcice - domaci ili kupljen. Ako nemam pirea, pelate usitnim u blenderu (ne volimo komadice paradajza u bolognese). Od zacina dodam obicno timijan i bosiljak. Suhe dodajem odmah nakon rajcice, a na samom kraju dodam jos malo svjezih. Sve zajedno pirjam jos oko pola sata. Usput dodam soli i papra, negdje u toj zadnjoj fazi.


Salsu napravim jednostavnije, luk bacim na maslinovo i odmah dodam vodu i bijelo vino. Kada luk omeksa dodam oguljene rajcice (svjeze ili iz konzerve - tzv. pelate) i kuham oko 45 min, posolim, posecerim i dodam bosiljka. Kada je gotovo ubacim u blender, tako da je potpuno glatka, ali to je stvar ukusa.

U toj salsi se mogu skuhati i meatballs, sa spagetama je odlicno.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.