Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2015., 21:59   #7721
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Nakon što je Abraham otjerao Hagaru i Jišmaela,ne piše se baš više o njima puno u Bibliji, pa me zanima, od Jišmaela su potekli Arapi, da li su oni do pojave Muhameda imali spoznaju o jedinom Bogu, onome koji se objavio Abrahamu, a budući da sam počeo čitati Kuran, vidim da je pisan tako kao da muslimani već poznaju Toru i Evanđelja,od koga i gdje su mogli čuti za Evanđelja?
Muhammed a.s. nije prvi Arap koji je bio poslan od Boga. Prije Muhammeda tu su bili još i Poslanik Hūd, Poslanik Salih, Poslanik Šuajb i četvrti je poslanik Muhammed a.s. Dakle, ukupno ih četvorica arapa. Od njih, prva trojica su bila poslana samo Arapima, a četvrti je poslan cijeloj zemlji, svim ljudima i kulturama.

Ima dovoljno naznaka u Bibliji o poslaniku Muhammedu a.s. koje bi mogle biti dovoljne i Židovima i kršćanima da ga prihvate sa svog poslanika. Recimo, spominje se da je Hagara sa Ishmaelom prisustvovala kada je potekao potok zem-zem, tj. izvor koji se nalazi blizu Mekke. Ali, ako današnje Židove pitate, oni to neće da priznaju i kažu "ne znamo gdje je taj izvor", iako se točno zna gdje je. U Bibliji imamo i blagovijesti za pećinu Hira (koja je na Brdu svjetlosti), u kojoj je Poslanik Muhamemed a.s. dobio prve retke Kur'ana. Imamo blagovijest o Kur'anu kao "Zapečaćenoj Knjizi", i blagovijesti o muslimanima i Muhammedu a.s.

Osim ovoga, treba da kažem da su jedan broj Židova i jedan broj kršćana već bili nastanjeni u gradovima Mekka i Medina, jer su iz svojih Knjiga znali da će se tu pojaviti zadnji poslanik. U vrijeme pojavljivanja Poslanika Muhammeda u Mekki, kasnije i u Medini, mnogi od njih su svjedočili za njega.

Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Drugo što me zanima je da li Muslimani vjeruju u besmrtnost duše, da ona odmah poslije smrti čovjekovoj odlazi u raj ili pakao, kao što je to u Katoličkoj vjeri?
Kada umremo, Bog uzima naše duše a one će biti vraćene u naša tijela na Danu sudnjem, kada će se svaki čovjek pojaviti da odgovara za svoja djela.

Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
I treće, pročitao sam u jednom od postova na ovoj temi da je Isus uskrsnuo, ali da nije umro, a već sam i ranije o tome ponešto čitao kako Muslimani ne vjeruju u Isusovu smrt na križu, pa me zanima kakva saznanja i odakle Islam ima o tome.
Po Kur'anu časnom, Isus nije umro nasilnom smrću, to jest nije ni ubijen niti je raspet na križu. Ali, jeste umro. Prije samog raspeća, Bog mu je uzeo dušu i spasio ga tako od muka koje su mu bile namijenjene. Biće proživljen na sudnjem danu, kada i ostali poslanici. O tome je dobro i otvoriti posebnu temu jer tu i među muslimanima vlada neslaganje u nekim pitanjima. Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 23:51   #7722
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Muhammed a.s. nije prvi Arap koji je bio poslan od Boga. Prije Muhammeda tu su bili još i Poslanik Hūd, Poslanik Salih, Poslanik Šuajb i četvrti je poslanik Muhammed a.s. Dakle, ukupno ih četvorica arapa. Od njih, prva trojica su bila poslana samo Arapima, a četvrti je poslan cijeloj zemlji, svim ljudima i kulturama.

Ima dovoljno naznaka u Bibliji o poslaniku Muhammedu a.s. koje bi mogle biti dovoljne i Židovima i kršćanima da ga prihvate sa svog poslanika. Recimo, spominje se da je Hagara sa Ishmaelom prisustvovala kada je potekao potok zem-zem, tj. izvor koji se nalazi blizu Mekke. Ali, ako današnje Židove pitate, oni to neće da priznaju i kažu "ne znamo gdje je taj izvor", iako se točno zna gdje je. U Bibliji imamo i blagovijesti za pećinu Hira (koja je na Brdu svjetlosti), u kojoj je Poslanik Muhamemed a.s. dobio prve retke Kur'ana. Imamo blagovijest o Kur'anu kao "Zapečaćenoj Knjizi", i blagovijesti o muslimanima i Muhammedu a.s.

Osim ovoga, treba da kažem da su jedan broj Židova i jedan broj kršćana već bili nastanjeni u gradovima Mekka i Medina, jer su iz svojih Knjiga znali da će se tu pojaviti zadnji poslanik. U vrijeme pojavljivanja Poslanika Muhammeda u Mekki, kasnije i u Medini, mnogi od njih su svjedočili za njega.


Kada umremo, Bog uzima naše duše a one će biti vraćene u naša tijela na Danu sudnjem, kada će se svaki čovjek pojaviti da odgovara za svoja djela.


Po Kur'anu časnom, Isus nije umro nasilnom smrću, to jest nije ni ubijen niti je raspet na križu. Ali, jeste umro. Prije samog raspeća, Bog mu je uzeo dušu i spasio ga tako od muka koje su mu bile namijenjene. Biće proživljen na sudnjem danu, kada i ostali bposlanici. O tome je daobro i otvoriti posebnu temu jer tu i među muslimanima vlada neslaganje u nekim pitanjima. Pozdrav


Shvatio sam odgovor o Arapima.
Što se tiče Hagare i Jišmaela,radi li se o retku iz Postanka 21,19 kada je Bog otvorio zdenac s vodom Hagari?
Slažem se s odgovorom o mrtvima jer i Biblija govori o sveopćem uskrsnuću na Dan suda.
Što se tiče Isusa,mislio sam idućih dana otvoriti temu o tome,pa da vidimo mišljenja tko bude želio sudjelovati.
Hvala na odgovorima.

Zadnje uređivanje Meadow : 18.06.2015. at 19:20. Reason: q
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 01:12   #7723
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Što se tiče Hagare i Jišmaela, radi li se o retku iz Postanka 21,19 kada je Bog otvorio zdenac s vodom Hagari?
Da to je taj zdjenac. On se zove Zem Zem. Voda je prsla iz kamena, kao milost prtema djetetu koje je bilo žedno... Hagara je brzo otrčala do žbuna uzela dijete i ognijela pod mlaz gejzira, da se dijete okrijepi. Kad se zasitila vode, radosno je govorila "Zem! Zem!" (Stani! Stani!) i tada se mlaz vode iz zemlje splasnuo na normalni pritisak kakav je danas. Tu Je Bog blagoslovio Hagaru i njenog sina i obećao joj je da će iz njegova sjemena izađi zadnji poslanik, Muhammed a.s.

U Ponovljeni zakon 33,2 i Habakuk 3,3 imate Blagovijesti o Muhammedu a.s.
(pustinja Paran je Saudijska pustinja). Imate još na nekoliko mjesta.

Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Što se tiče Isusa, mislio sam idućih dana otvoriti temu o tome, pa da vidimo mišljenja tko bude želio sudjelovati. Hvala na odgovorima.
Veoma rado! Nema na čemu.
Kad god imate neko pitanje, slobodno se javite.

Zadnje uređivanje Harf : 15.06.2015. at 01:38.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 01:31   #7724
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Da to je taj zdjenac. On se zove Zem Zem. Voda je prsla iz kamena, kao milost prtema djetetu koje je bilo žedno... Hagara je brzo otrčala do žbuna uzela dijete i ognijela pod mlaz gejzira, da se dijete okrijepi. Kad se zasitila vode, radosno je govorila "Zem! Zem!" (Stani! Stani!) i dad se mlaz vode iz zemlje splasnuo, na normalni pritisak kakav je danas. Tu Je Bog blagoslovio Hagaru i njenog sina i obećao joj je da će iz njegova sjemena izađi zadnji poslanik, Muhammed a.s.

U Ponovljeni zakon 33,2 i Habakuk 3,3 imate Blagovijesti o Muhammedu a.s.
(pustinja Paran je Saudijska pustinja). Imate još na nekoliko mjesta.


Veoma rado! Nema na čemu.
Kad god imate neko pitanje, slobodno se javite.
Eto,super.Pozdrav!
micantorban is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 13:02   #7725
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Nisam čitao baš sve postove,puno ih je ipak,pa ne znam da li negdje piše o ovome što me zanima.Ako piše,možete staviti link posta da ne pišete ponovo ako vam se ne da ponavljati.
Dakle,nakon što je Abraham otjerao Hagaru i Jišmaela,ne piše se baš više o njima puno u Bibliji,pa me zanima,od Jišmaela su potekli Arapi,da li su oni do pojave Muhameda imali spoznaju o jedinom Bogu,onome koji se objavio Abrahamu
Arapi su prije pojave Muhammeda, alejhi selam, itekako imali spoznaju o Bogu (kao Stvoritelju) ali ne baš o Onom Bogu koji se objavio Abrahamu. O tome Kur'an na više mjesta kazuje (39:38) no njihov problem je bio što su vjerovali da se preko idola koje su također štovali i obožavali, mogu Bogu približiti, ili za sebe neke beneficije, blagoslove i sl. pribaviti. Međutim postjala (manja) grupa arapa koji su se nazivali ahnâf, oni su bili monoteisti i vezivali se za Abrahama(Ibrahima) alejhi selam. Vjeruje se da je Veraka ibn Nuvejfel bio jedan od tih (rijetki monoteista).

A što se tiče poslanika arapima, prije Muhammeda alejhi selam...
Ti nisi bio pored brda kad smo Musaa pozvali, ali Mi smo te poslali kao milost Gospodara tvoga da opominješ ljude kojima prije tebe nije došao niko ko bi ih opomenuo, da bi se opametili. Kur'an, Kazivanja 28:46 pogledati još 32:2-3 i objašnjenje
No prophet had been born especially in Arabia after the Prophets Ishmael and Shuaib (peace be upon them), during the past two thousand years or so, though teachings of the Prophets like Moses and Solomon and Jesus (peace be upon them) had reached the people of that land Izvor
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
/CUT/
(...)budući da sam počeo čitati Kuran,vidim da je pisan tako kao da muslimani već poznaju Toru i Evanđelja,od koga i gdje su mogli čuti za Evanđelja?
Ako vjeruješ da se Bog objavljuje ljudima, tj. da im šalje Objavu, onda nije teško shvatiti i zaključiti odakle Muhammedu, alejhi selam, saznanja o prijašnjim Objavama. A ako vjeruješ da su Tora i Evanđelje objave, onda već vjeruješ u ovaj koncept.

No ako vjeruješ da su "objave" nastale procesom kolektivnog skupljanja legendi i vjerovanja jednog ili više naroda... onda mora postojati nekakva jaka i dokaziva veza između naroda ili autora i naroda o kojima govori ili o čijim knjigama govori.

Dakle ili vjeruješ da je Objavljeno, i ne pitaš se odakle to da Muhammed, alejhi selam, zna za prijašnje Objave. Ili vjeruješ da "objave" nastaju procesom prepisivanja, redakture, izmišljanja, akumuliranja nacionalnih i vjerskih legendi... i onda pokušavaš povezati ko je sa kim bio u kontaktu, koliko, šta je mogao saznati, koliko kvalitetno i sl.

Skepticizam je Bogom dat mehanizam da čovjek ne "guta" sve kao istinu, i sasvim je uredu krenuti obrnutim procesom... vjerovati da je neka Objava (Kur'an) nastala na ovaj drugi način i pokušati to jakim i osnovanim, materijalnim dokazima (a ne predpostavkama) potkovati (sam sebi, ne drugima niti radi drugih).

Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Drugo što me zanima je da li Muslimani vjeruju u besmrtnost duše,da ona odmah poslije smrti čovjekovoj odlazi u raj ili pakao,kao što je to u Katoličkoj vjeri?
I duša je smrtna. Besmrtna je ond akada to On odluči. U jednom trenutku niko neće postojati sem Njega, kao što niko nije ni postojao odprije sem Njega.

Ovo je životni ciklus čovjeka onako kako to muslimani vjeruju:
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Stvaranje duša (arap. misak ili zavjetovanje na pokornost Njemu, Svevišnjem) > Utjelovljavanje (spajanje duše sa tijelom) > Rađanje i življenje > Umiranje > Zagrobni život (iščekivanje proživljenja arap. berzeh) > Smak svijeta > Prvo puhanje u rog (sva stvorenja umiru, čak i anđeli) > Drugo puhanje u rog (proživljenje, još uvijek na Zemlji) > Sudnji dan (polaganje računa) > Džennet ili Džehennem (vječni život u Raju ili Paklu, po zasluzi i Božijoj milosti)
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
I treće,pročitao sam u jednom od postova na ovoj temi da je Isus uskrsnuo,ali da nije umro,a već sam i ranije o tome ponešto čitao kako Muslimani ne vjeruju u Isusovu smrt na križu, pa me zanima kakva saznanja i odakle Islam ima o tome.
Malo iznad sam ti već pokušao odgovoriti na to. Mi vjerujemo da je Objava od Boga, i da Muhammedu, alejhi selam, govori isti Onaj Bog koji je govorio Isusu(Isau), Davidu(Davudu), Mojsiji(Musau), neka je na sve njih Božiji mir i spas. To je jedini izvor saznanja kojeg muslimani imaju. Ili kako to Kur'an kaže:
Objavljujući ti ovaj Kur'an, Mi tebi o najljepšim događajima kazujemo iako prije njega nisi doista ništa znao. Kur'an, Jusuf 12:3
Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. – On je, zaista, uzvišen i mudar! I tako smo ti objavili Duh naredbe Naše. Nisi znao šta je Knjiga (Objava), niti iman (vjerovanje). Ali, učinili smo je svjetlom - upućujemo njime koga hoćemo od robova Naših. I uistinu, ti upućuješ putu pravom. Kur'an, Dogovaranje 42:50-52
Quote:
micantorban kaže: Pogledaj post
Čitao sam o tome i u knjizi "Sveta krv i Sveti gral",gdje trojica autora knjige imaju iste tvrdnje i gdje pojedine događaje iz Evanđelja objašnjavaju stavcima iz zakona koji je u to vrijeme bio na snazi,pa izgleda da,po tome,neki događaji iz Evanđelja ne ispadaju točni.Npr,suđenje Isusu se odvijalo po noći,a važio je zakon da se Sinedrij nije mogao nikako sastajati po noći nego po danu.
Namjeravao sam o ovom zadnjem pitanju otvoriti novu temu,ali moram prvo bolje uupoznati materiju o kojoj bih temu postavio.
Hvala na odgovorima ukoliko ih bude bilo.
Ako bi se bavili ovom tematikom Isusa, alejhi selam, mimo onoga što je do nas došlo Objavom, onda se to vodi na predpostavke i špekulacije. Neke mogu biti osnovane a neke manje osnovane.

Jedno je zasigurno: muslimani i kršćani vjeruju u ponovni dolazak Isusa(Isaa), alejhi selam. Muslimani i kršćani vjeruju da će Isus, biti s Bogom* na Dan Suđenja. Razlika je u onom djelu: zašto i kako.

*NAPOMENA: Muslimani vjeruju da će svaki poslanik sa svojim narodom na Dan Suđenja izaći, da se za neke zauzima a protiv drugih svjedok da bude. S toga opisi Isusa (u Bibliji) kako stoji pored Božijeg prijestolja na Dan Suđenja, muslimani uopšte ne shvataju kao argument da je on bog...

Zadnje uređivanje Palenholik : 16.06.2015. at 14:10.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 12:44   #7726
Želio bih skrenuti pažnju na to da stav da je Isa a.s. umro nije stav Akaida(vjerovanja) po Maturidiju
Prema preovladavajućem stavu Hanefijskog mezheba i Maturidijske akide Isa a.s. je živ i boravi na drugom nebu.
ajet 4:158 kaže:
Sigurno je da ga nisu ubili, već ga je Allah uzdigao Sebi.

Riječ refe'a(uzdignut, podignut,..), koliko sam upoznat, ni jednom nije u Kur'anu upotrijebljena, a da je u konotacijama sa smrti kao npr. radži'a/povratak ili jeqin/puno ubjeđenje.

Dakle, nema osnova za tvrdnju da je Isa a.s., prema Kur'anu i hadisima, na bilo kakav način umro.
Sve drugo su nagađanja i spekulacije
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 16:03   #7727
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Dakle, nema osnova za tvrdnju da je Isa a.s., prema Kur'anu i hadisima, na bilo kakav način umro. Sve drugo su nagađanja i spekulacije
Aman, Gorčine, pa jašta je nego umro. Nije živio prije 20 godina, nego prije 20 stoljeća. Šta je to sa muslimanima, subhanAllah. Ima li iko ko je rođen prije 20 stoljeća a da još nije umro? Hadisa ima svakakvih, sad ne bih o tome! A Kur'an azimušan jasno govori da Isa a.s. jeste umro, ali to čini na sebi svojstven način; npr, u suri Al-Maide gdje Allah dž.š. pita Isaa a.s. 'Jesi li ti govorio ljudima da te obožavaju?', pa će on reći, citiram:
Ja sam im samo ono govorio što si im Ti naredio: ’Klanjajte se Bogu, i mome i vašem Gospodaru!’ I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio. A kada si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad svime bdiš. (Qur'an časni, 5:117)
Ima li šta ovdje nejasno? Ovo je tako jasno, za svakog ko nema koprenu na očima. A Najavio je Poslanik Muhammed a.s. da će doći vrijeme kada će Kur'an biti dignut sa zemlje. To znači da će ga mnogi čitati a niko razumjeti. Ti i Palenholik gazite upravo tim smjerom, a da to i ne opažate. On zato što veli da će Isus "ponovo doći" na ovaj svijet, a ti zato što kažeš "nije umro". Zabrinite se! Ovako sam reagirao zbog istine, zbog onih koji čitaju, da neko ne dobije krivu informaciju o islamu čitajući vaše postove. A ne želim širu javnu raspravku sa muslimanima na ovoj temi, jer ova stvar je savršeno jasna. Za bilo kakvu diskusiju po ovom pitanju, svako mi se može javiti na private. Selam
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 16:18   #7728
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ajet 4:158 kaže: "Sigurno je da ga nisu ubili, već ga je Allah uzdigao Sebi".
I na ovo da odgovorim, dok još ima malo razuma na ovome svijetu i dok Kur'an ne bude dignut sa zemlje. Dakle, da objasnim šta znači ovo "Allah ga je uzeo sebi"? Allah dž.š. je transcedentan, nematerijalan, i ne može nekoga uzeti "specijalno Sebi" osim u smislu da sve nas (Isaa a.s., Musaa a.s., Muhammeda a.s., tebe, mene... sve živo!) uzima Sebi u času naše smrti ("Innallahi ve inna ileihi radži'un" - "mi svi pripadamo Bogu i Njemu ćemo se svi vratiti"). Sve drugo su nagađanja i spekulacije, kako reče. Selam
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 12:33   #7729
Nema razloga za ovakve postove. Svakako imaš pravo ovdje navesti stav koji je drugačiji, ali prema kućnom redu ove teme( vidi prvi post) stav koji nije u skladu sa zvaničnim stavom uleme hanefijskog mezheba i maturidijske akide mora biti označen kao takav.

Žao mi je što si negdje fasovao ban.
Što se tiče nevedenog ajeta 5:117 ne postoji jasna veza da se refe'aha (tj podizanje, elevecija u 4:158) odnosi na tevaffejtani (tj dati smrt, uzeti k sebi, dostignuti rok, potpuno izvršiti u 5:117).
Posebno ako se ima u vidu značenje "potpuno izvršiti" jer Isa a.s. neće umrijeti prirodnom smrću dok ne ubije Dedžala, a osim toga šta je sa tvrdnjama da je oko turbeta našeg voljenog Poslanika a.s. ostalo ješ jedno mjesto, pa jedni smatraju da će tu biti ukopan imam Mehdi, a drugi da će tu biti Isa a.s.

Dalje ovaj ajet govori o razgovoru Isa a.s. i Allaha dž.š. na Sudnjem danu kada već sve odigralo što se trebalo odigrati.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 19:24   #7730
Ima već tema:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=714567


o Isusu u islamskim izvorima, pa možete tamo nastaviti da se ne zakrči tema preopširnim debatama. Ovo je ipak za kratka pitanja.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 11:41   #7731
Može li netko pojasniti ovaj islamski video?

https://www.youtube.com/watch?v=0VPZs7MWYMo

Tu su prikazani navodni grobovi većine biblijskih i kuranskih likova, od Noe, Luta, Mojsija, Adamova sina, Muhamedovih žena itd.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:59   #7732
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Može li netko pojasniti ovaj islamski video?

https://www.youtube.com/watch?v=0VPZs7MWYMo

Tu su prikazani navodni grobovi većine biblijskih i kuranskih likova, od Noe, Luta, Mojsija, Adamova sina, Muhamedovih žena itd.
Da te Allah pomogne u traganju i da budeš jedan od dvojice.

Općenito posjećivanje turbeta Poslanika i Evlija i slično prema važećem stavu hanefijske uleme spadaju u dozvoljena djela pod određenim uslovima.

Mjesta gdje su ukopani takvi ljudi su mjesta Hurmeta/svetosti posvećenosti/ i Bog voli da Mu se sa takvih mjesta upućuju dove i rado ih uslišava.

Meni nije poznata historijska utemeljenost za turbeta prijašnjih poslanika, Mir neka je na sve njih, posebno onih od naroda prijašnjih, dok za turbeta Ashaba, poslanikovih supruga, tabibina i evlija manje-više postoji historijska utemeljenost. Treba znati da su takva mjesta mjesta molitve posebno draga dervišima.

Treba reći i to da postoje neki islamistički stavovi da sva ta turbeta trebaju biti uništena jer su izvor nevjerstva tj. pripisivanja druga Bogu.
Oni idu toliko daleko da se zalažu čak i za uništenje Turbeta Poslanika Muhammeda a.s. u Medini.

Želim još reći da je ovaj clip od nepouzdanog izvora. Uopće se ne zna ko stoji iz ovoga. Lafo neki Muhamed Davud iz Indije.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 17:24   #7733
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Može li netko pojasniti ovaj islamski video? www.youtube.com/watch?v=0VPZs7MWYMo Tu su prikazani navodni grobovi većine biblijskih i kuranskih likova, od Noe, Luta, Mojsija, Adamova sina, Muhamedovih žena itd.
Ok, ali šta te konkretno zanima? Šta treba pojasniti? Ja želim da ti odgovorim no ne znam na šta misliš.. npr, da li želiš da pitaš zašto se posjećuju ti grobovi, ili zašto ti grobovi postoje, ili nešto treće? Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 22:32   #7734
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ok, ali šta te konkretno zanima? Šta treba pojasniti? Ja želim da ti odgovorim no ne znam na šta misliš.. npr, da li želiš da pitaš zašto se posjećuju ti grobovi, ili zašto ti grobovi postoje, ili nešto treće? Pozdrav
Dobio sam već opširan odgovor.
Hvala.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 03:08   #7735
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dobio sam već opširan odgovor. Hvala.
Nema na čemu. Čestitam Gorčinu što je pogodio šta hoćeš. Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 17:08   #7736
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Ja bih nešto pitao, offtopic je, trebam samo jedan kratki odgovor. Ako je ovo što govoriš istina Kaba je onda samo još jedna obična džamija, ali zašto se svi muslimani okreću prema njoj u molitvi? Jer meni to djeluje kao obožavanje.
Jednom idolpoklonici uvijek idolpoklonici.
No ne treba suditi Arapski svijet nego one idolpoklonike koji proganjaju idolpoklonstvo drugih.
@ Sakat
Kaba je muslimanima kibla, tj pravac okretanja u molitvi (vidjeti ovdje pod "K"). Treba se informirati o pojmu Kibla. Sve vjerske zajednice su imale svoju Kiblu. Židovima je kibla bila Jerusalimski hram, danas je to Zid Plača, kršćanima je kibla bila Istok, itd... U Kur'anu časnom je objavljeno ovo:
* "Ne odstupaj od Istine koja ti silazi. Svima vama je Zakon i pravac (okretanja) propisan". (5:48)
* "Svatko se okreće prema kibli svojoj, a vi se trudite da druge pretečete u dobročinstvima!" (2:148)


@ EliEliLama
nema idolatrije, Eli, uzalud se trudiš. Idolatrija bi bila ako bismo na kabi stavili statuu Muhammeda, ili zamišljenog Boga, kako to neki čine, pa se k tome okretali. Kaba je samo kocka, džamija... unutra se ljudi klanjaju Bogu. Jedino što je velika gužva, pa se ljudi okupe ispred jer ne mogu svi stati unutra. Muslimani nisu idolopoklonici, osim obitelji Saud koji se lažno predstavljaju kao muslimani a zapravo se klanjaju ptici od kartona, sa sve njihovom "ulemom" (pogledati link do kraja). Oni su pagani u ruhu muslimana, a ne muslimani. Eli, zašto ti je u interesu nazvati muslimane idolopoklonicima ako znaš da nisu?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 19:14   #7737
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
@ Sakat
Kaba je muslimanima kibla, tj pravac okretanja u molitvi (vidjeti ovdje pod "K"). Treba se informirati o pojmu Kibla. Sve vjerske zajednice su imale svoju Kiblu. Židovima je kibla bila Jerusalimski hram, danas je to Zid Plača, kršćanima je kibla bila Istok, itd... U Kur'anu časnom je objavljeno ovo:
* "Ne odstupaj od Istine koja ti silazi. Svima vama je Zakon i pravac (okretanja) propisan". (5:48)
* "Svatko se okreće prema kibli svojoj, a vi se trudite da druge pretečete u dobročinstvima!" (2:148)


@ EliEliLama
nema idolatrije, Eli, uzalud se trudiš. Idolatrija bi bila ako bismo na kabi stavili statuu Muhammeda, ili zamišljenog Boga, kako to neki čine, pa se k tome okretali. Kaba je samo kocka, džamija... unutra se ljudi klanjaju Bogu. Jedino što je velika gužva, pa se ljudi okupe ispred jer ne mogu svi stati unutra. Muslimani nisu idolopoklonici, osim obitelji Saud koji se lažno predstavljaju kao muslimani a zapravo se klanjaju ptici od kartona, sa sve njihovom "ulemom" (pogledati link do kraja). Oni su pagani u ruhu muslimana, a ne muslimani. Eli, zašto ti je u interesu nazvati muslimane idolopoklonicima ako znaš da nisu?
Ne muslimane nego neke muslimane nazivam ono sto jesu jer znam da jesu idolpoklonici.Imam pravo iznijeti svoj stav.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 21:42   #7738
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne muslimane nego neke muslimane nazivam ono sto jesu jer znam da jesu idolpoklonici.Imam pravo iznijeti svoj stav.
Naravno da imaš. Posebno ako si mislio na Saude.A imaš pravo čak i za sve muslimane reći da smo idolopoklonici, ako tako misliš. Sloboda govora je nešto što ne smije biti povrijeđeno ni na koji način.
Čudi me da ti ne preoznaješ govor iz srca? Šta je razlog?!
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 02:17   #7739
Hvala neka je Onom koji je kao dokaz donio razlicitost i mnogostrukost koja svjedoči Jednoću, i ono što je dokaz i korist za nas i protiv nas, a zatim

Mi smo svi djeca Ademova a Adem je oblikovan od blata pa ko sebe izdiže u odnosu na drugu prašku taj je u zabludi i obmani. Mi smo svi ogledalo jedan drugom pa kad govorimo o drugom govorimo o sebi jer je trn u očima drugog samo pričin uzrokovan deblom u našim očima.
Nastojmo voljeti srcem i nastojmo na srcu mnogost ljubavi prenijeti na naš jezik i naše ruke. Ko to uspije on je pobjednik. Ko to uspije on je sretan. Ko to uspije on je voljen od Voljenog. Od koga sam ja to bolji pa da imam pravo da ga unizim. Za koga je to mogu reći da je gori od mene, a sebe poznajem bolje nego njega.

Moje sve pripada samo Nemu, život i smrt, htijenje i strepnja.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 11:38   #7740
Ispričavam se što ovdje pitam (možda više spada na pdf politika) ali sa obzirom na aktualna događanja ovih dana:
Koliko je u pravu ovaj muftija, i njegovo detektiranje problema pojave radikalnih muslimana na nekim područjima bivše SFRJ?
https://www.youtube.com/watch?v=jiIp5Qit0dA

Hvala unaprijed!
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:00.