Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Magazina moglo bi biti:
Kokolo 5 20.00%
Ivana 1 4.00%
Tamara 4 16.00%
Piši mi 10 40.00%
Sve bi seke ljubile mornare 3 12.00%
Put putujem 14 56.00%
Idi 5 20.00%
Tri sam ti zime šaptala ime 8 32.00%
Ti si želja mog života 10 40.00%
Kako sam te voljela 3 12.00%
Suze krijem, one padaju 2 8.00%
Besane noći 0 0%
Ljube se dobri, loši, zli 6 24.00%
Rano, ranije 4 16.00%
Starimo dušo (Da mi te zaljubiti u mene) 2 8.00%
Simpatija 4 16.00%
Nostalgija 5 20.00%
Zlato jubavi 1 4.00%
Suze biserne 5 20.00%
Minut srca tvog 6 24.00%
Ginem 6 24.00%
Opijum 5 20.00%
Gutljaj vina 3 12.00%
Na svijetu sve 1 4.00%
Idi i ne budi ljude 1 4.00%
Ako poludim 3 12.00%
Kasno je 1 4.00%
Nemam snage da se pomirim 1 4.00%
Ko me zove 3 12.00%
S druge strane Mjeseca 1 4.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2017., 00:17   #1001
Ja sam u 80-ima bio klinac i EKV mi nisu bili na radaru. Čuo sam za ime benda, ali nisam siguran da sam tada čuo neku njihovu pjesmu. Možda Zemlja, ali ne bih se mogao zakuniti u to. Onda je došao rat, pa sam imao druge preokupacije...

Uglavnom, njihovu sam glazbu otkrio tek krajem 90-tih. Možda nisam za njih vezan kao oni koji su ih doživjeli dok su izdavali albume i svirali, ali volim ih poslušati. Pjesme još uvijek zvuče svježe i zasluženo ih se stavlja na vrh BG i YU rock scene. Najdraže pjesme su mi Budi sam na ulici, Kao da je bilo nekad i Par godina za nas. Nije bilo izabrati još dvije pjesme, ima još puno odličnih stvari.

Još da dodam, Bojan je za mene najbolji bas gitarist YU rock scene
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 01:41   #1002
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
Ja sam u 80-ima bio klinac i EKV mi nisu bili na radaru.
Same here.

Teško je pojmiti tekstove i muziku Ekva u ranom uzrastu, mnogo pre sam prihvatio Čorbu i Azru (nešto kasnije) nego Magi, Bojana i Milana. Sećam se da sam u drugoj polovini osamdesetih odgledao film Tajvansku kanastu i Tatoo, pesma koju su izvodili u filmu, odjednom mi je postala veoma draga i tu se rađala neka prva svest o značaju benda. Nažalost kako to ponekad biva, tek posle smrti Milana M. sam iz faze pasivnog konzumenta postao veoma aktivni fan benda. Nije to obična rasprodaja bola, kako bi Bora Čorba rekao u istoimenoj pesmi, već je krenulo moje muzičko sazrevanje spoznajom tekstova benda koji nikad nije osvajao na "prvu loptu".
Preporuke za Dum dum, album koji traži mnogo veću posvetu nego ostali i to s pravom.


Quote:
Još da dodam, Bojan je za mene najbolji bas gitarist YU rock scene
I kod mene je on među vodećima, ako ne i vodeći basista Yu rock scene. Potpuno drugačiji stil sviranja, melodični prizvuk basa je jedinstven na tadašnjoj sceni. Bubnjare su mogli da menjaju i tu su skoro uvek bili ponajbolji, međutim, njegov odlazak je prosto nemoguće bilo nadoknaditi.


Nešto o omažu EKV-a kroz obrade poznatih i manje poznatih muzičara.
2002. godine izašao je u izdanju "Circle Recordsa" cover album "Kao da je bilo nekad". Tu su se skupili eminentni muzičari kako bi dali neko svoje viđenje pesama EKV-a.
Izdvojiću, imho, najbolje sa cenjenog albuma.

Anestezija - Misko , Fedja i Slobodan numero uno, Miško Plavi je svirao bas na koncertima posle odlaska Pečara, ovde svira harmoniku i danas ima uspešnu karijeru u Japanu zahvaljujući tom instrumentu.

Block Out - Soba sličan darkerski senzibilitet sa Milanom

Tanja Jovićević - Iznad grada prateći vokal EKV-a krajem osamdesetih i početkom devedesetih, bivša pevačica Oktobra....samo je kolega Bask dao glas odličnoj pesmi

Dado Topic - Jesen Milan je obradio na poslednjem albumu (jedina obrada u celoj diskografiji) pesmu grupe Time "Istina mašina", ovde Topić replicira.

Dado Topić: "Moja obrada je tribute kolegi koji zaslužuje poštovanje, mali reply na njegovu verziju Istine mašine koju sam tek skoro čuo – oni su to uradili u vrlo dobrom aranžmanu, kreativno i lijepo. Osim toga, Milan je tada napisao ‘Hvala muzičarima koji su uticali na mene’, pa pomenuo Majlsa Dejvisa i mene! (ne, već su u zahvalnici Topić, Chuck Berry, Kraftwerk i Martin Luther King, op. a.) Bio sam sretan i ponosan kad sam to vidio."

Ako bude vremena, objasniću pozadinu obrade Istina mašina, ispričao je jednom prilikom Peca Popović.


Pomenuo bih dve obrade hrvatskih sastava van ovog projekta.

Gump - Par godina za nas Zaprešić rocks!

Vatra - Srce Virovitica rocks!

Htedoh da nađem obradu pesme Krug slovenačkog sastava Spiritual Pyrotechnics, ali nema ga nigde na netu. Verujem da bi Lettore uživala.


Jedno pitanje za fanove benda: Koji je hrvatski muzičar, inače veliki Milanov prijatelj, napisao pesmu istog naziva od EKV-a sa njihovog prvog albuma, dok su još bili Katarina II i to kao posvetu pokojnom muzičaru?
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 12:22   #1003
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Anestezija - Misko , Fedja i Slobodan numero uno, Miško Plavi je svirao bas na koncertima posle odlaska Pečara, ovde svira harmoniku i danas ima uspešnu karijeru u Japanu zahvaljujući tom instrumentu.
E, ovo je odlična obrada

Jako je teško napraviti dobru obradu EKV i ponoviti tu energiju. Mora se napraviti nešto totalno drugačije, kao u ovom slučaju s Anestezijom.

Inače, očito je da je EKV bila jedna od najutjecajnijih bendova na prostoru ex YU i da ih mnogi bendovi navode kao uzor.




Od Haustora ” Šejn ”
Od Martin Gorea “ Pain “
Od Princa “ Purple Rain “
“ Killing in the name “

Ja nisam gluh, al’ to su riječi
Od kojih postajem nijem!
Postajem nijem…

Od EKV-a ” Krug "
Od Nancy Viciuos Sid
Od Trickya je beat
Dok Floydi dižu zid

Ja nisam slijep,
al’ to je svijetlo
Koje otima vid!



edit
Još da dodam, dobra mi je i ova obrada od Darkwood Dub

https://www.youtube.com/watch?v=O01kVvbxGqQ
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong

Zadnje uređivanje Bask : 21.08.2017. at 12:36.
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 02:03   #1004
ekv mi je prvi put pažnju privukla očima boje meda, ali sam pričekao sljedeći album, S vetrom uz lice da ga kupim, koji mi je postao i ostao jedan od najdražih ex yu albuma, iako ni mene nikad ne zaobiđe sličnost sa Simple Mindsima s tim albumom su mi i ekv postali jedna od najdražih, a možda i najdraža ex yu grupa. kupio sam i sljedeća dva studijska albuma i live album, ali su mi oni u usporedbi s Vetrom uz lice bili glazbeno bljedunjavi (uz ipak nekoliko briljantnih trenutaka), a na tekstove ionako nikad ne obraćam pažnju, iako mi naravno nije promakla njihova apstraktna simboličnost karakteristična za mnoge novovalne bandove. posljednja dva albuma nisam poslušao, ali mi se čini da to nije ono zbog čega sam ih zavolio.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 02:04   #1005
tri za vremensku kapsulu

Ti si sav moj bol
Par godina za nas
Oči boje meda
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 02:40   #1006
Tjedan s domaćim (i okolnim) glazbenim legendama: KEMAL MONTENO

KEMAL MONTENO


Rođen 17. rujna 1948. godine u Sarajevu, umro 21. siječnja 2015. u Zagrebu

Albumi:
Muziko, ljubavi moja (1973)
Žene, žene (1975)
Moje pjesme, moji snovi (1977)
Za svoju dušu (1980)
Dolly Bell (1981)
Uvijek ti se vraćam (1984)
Moje najdraže pjesme (1985)
Romantična ploča (1986)
Kako da te zaboravim (1987)
Hvala svima (2000)
Dunje i kolači (2004)
Samo malo ljubavi (2009)
Šta je život (2013)

video stream
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 20:12   #1007
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
ekv mi je prvi put pažnju privukla očima boje meda, ali sam pričekao sljedeći album, S vetrom uz lice da ga kupim, koji mi je postao i ostao jedan od najdražih ex yu albuma, iako ni mene nikad ne zaobiđe sličnost sa Simple Mindsima s tim albumom su mi i ekv postali jedna od najdražih, a možda i najdraža ex yu grupa. kupio sam i sljedeća dva studijska albuma i live album, ali su mi oni u usporedbi s Vetrom uz lice bili glazbeno bljedunjavi (uz ipak nekoliko briljantnih trenutaka), a na tekstove ionako nikad ne obraćam pažnju, iako mi naravno nije promakla njihova apstraktna simboličnost karakteristična za mnoge novovalne bandove. posljednja dva albuma nisam poslušao, ali mi se čini da to nije ono zbog čega sam ih zavolio.
Ako bi bio ljubazan da nam kažeš kome si poklonio glasove?

Mogu ti preporučiti isto što i Basku, obrati pažnju na Dum dum...ne osvaja poput S Vetrom uz lice, ali tekstualno čak i muzički mi deluju savršeno posle malo dužeg vremena. Kao turšija je, treba da odstoji izvesno vreme.


Btw, očekivao sam da ćeš ti dati odgovor na pitanje: Koji je hrvatski muzičar, inače veliki Milanov prijatelj, napisao pesmu istog naziva od EKV-a sa njihovog prvog albuma, dok su još bili Katarina II i to kao posvetu pokojnom muzičaru?

Odgovor je - gospodin Edo Maružin, najpoznatiji po bendu Gustaph Y Njegovi Dobri Duhovi. Nadam se da će i oni biti među odabranima, a Milanovo i Edovo prijateljstvo datira još iz osamdesetih kada je Milan producirao njihov debi album "V".

Gustafi - Jesen

Skoro sam je otkrio, pravi dragulj i izuzetan gest Maružina.

Tek sam se zagrejao u vezi EKV-a, hteo sam neke raritetne klipove da pustim ali....... Ostaje tema na pdf glazbenici, treba se prebaciti sada u mirnije vode.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 00:20   #1008
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Ako bi bio ljubazan da nam kažeš kome si poklonio glasove?
Kao da je bilo nekad
Oči boje meda
Budi sam na ulici
Srce
Par godina za nas

Quote:
Mogu ti preporučiti isto što i Basku, obrati pažnju na Dum dum...ne osvaja poput S Vetrom uz lice, ali tekstualno čak i muzički mi deluju savršeno posle malo dužeg vremena. Kao turšija je, treba da odstoji izvesno vreme.
svakako ću poslušati

Quote:
Btw, očekivao sam da ćeš ti dati odgovor na pitanje: Koji je hrvatski muzičar, inače veliki Milanov prijatelj, napisao pesmu istog naziva od EKV-a sa njihovog prvog albuma, dok su još bili Katarina II i to kao posvetu pokojnom muzičaru?

Odgovor je - gospodin Edo Maružin, najpoznatiji po bendu Gustaph Y Njegovi Dobri Duhovi. Nadam se da će i oni biti među odabranima, a Milanovo i Edovo prijateljstvo datira još iz osamdesetih kada je Milan producirao njihov debi album "V".

Gustafi - Jesen

Skoro sam je otkrio, pravi dragulj i izuzetan gest Maružina.
jesam promišljao tko bi mogao biti ali se nisam mogao sjetiti, u biti nisam ni znao da je to posveta Ekatarini, a naslov pjesme nije toliko unikatan da bi mi odmah sinulo, iako jako volim Gustafe (kako se već odavno zove njegov band, Dobri Duhovi su otprilike kao Katarina II u odnosu na EKV, nakon debija su snimili još devet albuma ako Gustafi i poprilično su popularni u hr) i imam skoro sve njihove albume, pa i onaj s pjesmom Jesen. poznato mi je i da je Milan producirao album V, ali tko će se svega sjetiti.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 10:55   #1009
Nakon što je kolega suburbian spomenuo prijateljstvo dvojice muzičara, ne mogu nego linkati ovaj sarajevski nastup Keme i Arsena.
Pepys is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 22:02   #1010
Malo koji glazbenik tako dobro lovi mentalitet (koji, jebiga, postoji, sad me optužujte za predrasude) nekog naroda kao Kemo. On je apsolutni Bosanac - topao, prisan, ležeran, melankoličan, nostalgičan, izmiren sa sudbinom.

Remek-djela kakva su Sarajevo, ljubavi moja, Jedne noći u decembru ili Nije htjela po toplini, sugestivnosti i emocionalnosti rijetka su i u svjetskim okvirima.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 02:38   #1011
Đole je sve rekao s ovom anegdotom o Kemi: https://youtu.be/ICTdtfzoXts?t=72
ratni profiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:50   #1012
prijateljicina mater je okidala na kemu, al smo se mi smijale

https://www.youtube.com/watch?v=a0Hc...0&spfreload=10
Kemal Monteno | Kad nas jednom godine odnesu
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 06:49   #1013
Ja sam hodao s jednom koja ga je puno volila slušat, i to mi je tada malo išlo na živce. Ali nije Kemo loš romansijer, daleko od toga. Moj favorit je Djevojčice... iz ne znam kojeg posebnog razloga...

Quote:
Jesen nosi crne kiše
uplašen sam, uplašen, djevojčice...
Dobro... nisam baš uplašen.

Meni je to glazba za sjetnu samoću, tvrdoglava, utaborena tuga, užigosana tetovaža na dušama južnoslavenskih ljubavnika i njihovih posesivnih, velikih-malih i (ne)sretnih lubavi... ovjekovječeno u ovom refrenu:

Napiši jednu ljubavnu
nek nešto novo bude
samo nek nema suza
na to smo navikli ljude


al onda opet...

I pišem pjesmu ljubavnu
al' suza mora biti
kako da pjevam o ljubavi
kad tugu ne mogu skriti


E, al Kemo je fakat naviknuo ljude na suze.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 11:13   #1014
Nisam neki fan Kemala Montena, a nisam to ni postao nakon preslušane liste. Nije za mene ta šlagerska glazba.

Ipak, istaknuo bih par pjesma:
Laž - zanimljive puhačke linije, daju mi svježinu i dinamiku koja nedostaje ostalim pjesmama
Nije htjela - to mi je njegova najbolja pjesma. Opet aranžman s puhačima i indexovskim orguljama u intru koje odskaču od ostatka repertoara
Vratio sam se živote - čini mi se da je jedno vrijeme bio nešto bolestan, pa je ozdravio. Uvijek mi je izgledao jako emotivno kad je izvodio ovu pjesmu, kao da je cijelog sebe unosio u nju, nešto kao Sinatra u My Way

__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 01:29   #1015
iako sam odrastao uz festivale, Kemal Monteno mi je uglavnom bio prešansonijerski, bez bar mrvicu pop rock daška, tako da ga najčešće nisam primjećivao, iako mi je recimo Sarajevo ljubavi moja uvijek bila super stvar. slušajući anketu prisjetio sam se i zaključio da su mi drage i Pahuljice moja, Jedne noći u decembru, Nije htjela na koju nisam previše obraćao pažnju do dueta s Oliverom koji je postao megahit, nije mi mrska ni ova s Danijelom, u stvari nijedna mi nije mrska jer je teško imati nešto protiv Kemala koji je vjerojatno svima bio simpatičan lik, makar i ne slušali njegovu glazbu, njegove šansone s jakim utjecajem sevdaha.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 01:31   #1016
tri za vremensku kapsulu

Nije htjela
Jedne noći u decembru
Sarajevo, ljubavi moja
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 01:33   #1017
Tjedan s domaćim (i okolnim) glazbenim legendama: LAČNI FRANZ

LAČNI FRANZ


Osnovani 1979. godine u Mariboru

Albumi:
Ikebana (1981)
Adijo pamet (1982)
Ne mi dihat za ovratnik (1983)
Slon med porcelanom (1984)
Na svoji strani (1986)
Sirene tulijo (1987)
Tiha voda (1989)
Zadnja večerja (1994)
V peni sprememb (2001)
Ladja norcev/Svako dobro (2016)

Članovi: Zoran Predin, Oto Rimele, Luka Čadež, Tine Čas, Sašo Stojanovič, Damjan Likavec, Anej Kočevar, Boštjan Artiček, Milan Prislan, Zoran Stjepanovič, Mirko Kosi, Andrej Pintarič, Nino Mureškič, Klemen Lombar

video stream
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:59   #1018
Odlični, odlični Lačni Franzi... baš mi je bilo drago prosjetiti se nekih starih, dobrih pjesama... ponajviše "Starog Vojaka".

A Predin, dobar je i danas, bez banda:





__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 05.09.2017. at 18:15.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:44   #1019
Kje pa so "Mentol bombon" in "Zarjavele trobente" v anketi?
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:47   #1020
nema ih. Zarjavele trobente i nije pjesma Franza, nego BiH grupe Kongres, a ovi su ju izvodili na koncertima.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.