Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 18:49   #1
Elena Ferrante

Danas počitala Genijalnu prijateljicu. Genijalna knjiga. Genijalan završetak toma.

Lila u knjizi kaže da je Elena njezina genijalna prijateljica, no genijalna mi je u ovom slučaju Lila. Elena je dosadna.


Genijalna prijateljica - priča o odrastanju, o Napulju pedesetih, o Eleni i Raffaelli 'Lili'. Dio je Napuljskih priča. Jeste li vi već čitali knjigu? Kakva vam je? Jeste li čitali što drugo od Ferrante? Dane zaborava? Nešto što naši još nisu preveli? Jedva čekam nastavak.

Zadnje uređivanje Lyanna Stark : 30.03.2017. at 19:56.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 21:27   #2
Khm, khm...

Meni se učiteljica Olivero baš ružno provela prema Lili pri kraju romana, jest da je bila skoro pa dobra vila prema Eleni, ali ne kužim što ona točno ima protiv Lile?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 00:40   #3
Evo, upravo je procitah i ja.
Hm...mozda se Olivierica tako ponijela prema Lili jer je od nje ocekivala najvise, a ona ju je jako razocarala. Znala je koliko je Lila razborita, nepokolebljiva, ocekivala je da ce nastaviti skolovanje, da ce se izboriti za njega, biti ustrajnija u tim sukobima s ocem oko skolovanja ...Tako sam ja to shvatila...
AndreaBarber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 17:45   #4
Quote:
AndreaBarber kaže: Pogledaj post
Evo, upravo je procitah i ja.
Hm...mozda se Olivierica tako ponijela prema Lili jer je od nje ocekivala najvise, a ona ju je jako razocarala. Znala je koliko je Lila razborita, nepokolebljiva, ocekivala je da ce nastaviti skolovanje, da ce se izboriti za njega, biti ustrajnija u tim sukobima s ocem oko skolovanja ...Tako sam ja to shvatila...
Olivero je jednom pričala Eleni o plebejcima. Kasnije sam se sjetila da ona možda Lilu smatra nižom od sebe jer se ne školuje.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 18:34   #5
Izuzetna knjiga, početak i kraj ovog dijela su mi sjajni, sredina me malo zamarala. Odlično je to s genijalnom prijateljicom, Lenú je Lila genijalna jer je naprosto silno inteligentna, Lili je pak Lenú jer je iskoristila podršku učiteljice i školovala se. Jedva čekam nastavke.
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 14:19   #6
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Olivero je jednom pričala Eleni o plebejcima. Kasnije sam se sjetila da ona možda Lilu smatra nižom od sebe jer se ne školuje.
E, da, da. Ja sam skroz na to zaboravila. Jesi mozda citala i nastavak?
AndreaBarber is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:49   #7
Sad čitam nastavak
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 13:58   #8
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Sad čitam nastavak
Svidja li ti se?
AndreaBarber is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 16:05   #9
Nastavak je odličan.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 01:21   #10
Hej, znate li mozda kad ce izaci treci nastavak? Ne bi li trebao sad u travnju?
Mimm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 20:32   #11
Quote:
Mimm kaže: Pogledaj post
Hej, znate li mozda kad ce izaci treci nastavak? Ne bi li trebao sad u travnju?
Nije još. Ali svima preporučujem, dok čekaju treći dio, i knjigu "Dani zaborava", možda ne tako odlična kao Genijalna prijateljica i Priča o novom prezimenu, ali da, zapravo super knjiga

Upravo sam na Profilovim stranicama pročitala da izlazi 18. travnja

Zadnje uređivanje rintintina : 10.04.2018. at 20:49. Reason: .
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 15:28   #12
Upravo čitam Genijalnu prijateljicu, i oduševljena sam.
Meni ju je preporučila i posudila moja "genijalna" prijateljica, te ju nahvalila kao nešto najbolje što je u posljednje vrijeme pročitala.

A ja eto uživam u svakoj rečenici, svakom opisu, svakom osjećaju koji mi se probudi dok čitam ovaj roman. To je baš onako kompleksan roman, koji je ujedno i lijepa književnost.

Onaj dio gdje njih dvije razrade plan u kojem će kroz tunel otići do mora, a roditeljima lažu da je školska zabava kod učiteljice me sjetio na moje školske dane u prvom razredu osnovne, kada sam isto imala savršen plan ostati u skitnji računajući da ću se vratiti kući prije nego moja mama s posla, ali sam se preračunala što se tiče vremena i ostala predugo. Eto, čitajući kako su se njih dvije provele vrativši se kući, sjetila sam se i svog povratka i svojeg "odbora za doček"
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 16:39   #13
Quote:
rintintina kaže: Pogledaj post
Nije još. Ali svima preporučujem, dok čekaju treći dio, i knjigu "Dani zaborava", možda ne tako odlična kao Genijalna prijateljica i Priča o novom prezimenu, ali da, zapravo super knjiga

Upravo sam na Profilovim stranicama
pročitala da izlazi 18. travnja
Odlicno. Hvala ti.
Mimm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2018., 17:43   #14
Bilo mi je zanimljivo pročitati životopis Ferrante..
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2018., 18:17   #15
To nije životopis.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 19:23   #16
Kupila "Prica o onima koji odlaze i onima koji ostaju".
Javim dojmove kad procitam.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 21:08   #17
Pod jakim peer pressurom krenula sam čitati Ferrante, ali jebote, do 100. sam stranice došla
Dosadna mi je, a svakakve pizdarije čitam inače
Valjda su me ti opisi njene frendice Lile upilali skroz, šteta, baš sam mislila da će mi se svidjeti - bar po komentarima drugih koji su mi ju preporučili.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 19:38   #18
Odlična mi je Ferrante Pročitala sam prva dijela, danas sam vidjela u jednoj knjižari da je i treća knjiga stigla, ali radije ću pričekati da dođe u kgz
__________________
Go ahead, destroy Armenia. See if you can do it. Send them into the desert without bread or water. Burn their homes and churches. Then see if they will not laugh, sing, and pray again. For when two of them meet anywhere in the world, see if they will not create a New Armenia.
malavida19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 23:06   #19
Prvo sam uzela "Pricu o onima koji odlaze i onina koji ostaju". Nisam imala pojma da je to treci dio. Bilo mi je tesko pohvatati sve likove, ali sam je procitala.
Kasnije sam uzela i prva dva dijela: "Genijalnu prijateljicu" i "Pricu o novom prezimenu".
Oba dijela su mi odlicna.
Vratit cu se na treci dio i procitati nanovo.
Teta u knjizari mu je rekla da 4-i jos nije preveden, pa cu njega cekati.
Inace, Ferrante mu je legla.
Pise jednostavno i fluidno.
Sto se tice samog misterija oko nje, veci dio mene ne zeli znati tko je ona. Zelim vjerovati da je sve sto je napisala manje vise istina i da je osoba kao Lila jednom stvarno negdje postojala.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 00:43   #20
Pročitah prva dva nastavka, ali planiram doći do kraja bez obzira na to što je riječ o lošijoj književnosti. Meni je sve to u rangu školske zadaće napisane u 5. c razredu.

Loša karakterizacija likova, sintaksa je prejednostavna i ne sviđa mi se što se neke situacije (pre)često ponavljaju.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.