Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2006., 11:49   #1
Bolno rame

nakon iscasenja ramena i nosenja gipsa (gips skinut oko 15.10) rame boli za popizdit. nisam dobila apsolutno nikakvu terapiju (obozavam doktore :2up: ), navodno je sve na svojem mjestu. priustila sam si par masaza, i iako su i one bolne ipak mi je lakse. drugi dan je vec koma, opet sve po starom e sad ne mogu svaki dan na masazu, jedino sto je dr rekao je uzimati tablete protiv bolova koje btw. na mene ne djeluju vise ne znam sto da radim
Rinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 12:09   #2
A kako si iščašila rame? Nakon pada? Pretpostavljam i da su provjerili da li ti je ostala nestabilnost ramena i budući da kažeš da su nakon pregleda rekli da je sve OK, pretpostavljam da nije.
Znam da je primarna th. mirovanje (zato su te ugipsali) i protuupalni/analgetika lijekovi te da se fizikalnoj pristupa nakon što prođu bolovi, fizikalna je individualna, prilagođava se pacijentu i traje oko 6-8 tjedana. Jesi bila kod fizijatra?
Kaj uzimaš za bolove?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 12:14   #3
Quote:
Dora K kaže:
A kako si iščašila rame? Nakon pada? Pretpostavljam i da su provjerili da li ti je ostala nestabilnost ramena i budući da kažeš da su nakon pregleda rekli da je sve OK, pretpostavljam da nije.
Znam da je primarna th. mirovanje (zato su te ugipsali) i protuupalni/analgetika lijekovi te da se fizikalnoj pristupa nakon što prođu bolovi, fizikalna je individualna, prilagođava se pacijentu i traje oko 6-8 tjedana.
Kaj uzimaš za bolove?
nisam pala ni nista, jednostavno sam osjetila da rame nije na mjestu. zena koja me masira spomenula je mlijecne kiseline i kao da imam te naslage po cijelom gornjem dijelu tijela i zbog toga mi je sve zgrceno
za bolove ne uzimam nista jer jos nisu izumili one koji bi na meni djelovali (osim mozda predoziranja ili toljagom po glavi )
Rinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 12:31   #4
Da li ti se to već dešavalo? Jel znaš koji pokret je to uzrokovao? Baviš li se nekim sportom? Ak nije bed reci koliko ti je godina?
Na kontrolnom pregledu su te poslikali? (RTG, CT)
Kad je bio taj zadnji pregled? (15.10.?)
Da li je odmah jednako boljelo kao sada ili je nakon skidanja gipsa bilo lakše pa su bolovi opet počeli? Da li točno određeni pokreti u ramenu provociraju bol? Osjećaš li slabost u ramenu?
Da li ti ramena jednako izgledaju?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 12:43   #5
Quote:
Dora K kaže:
Da li ti se to već dešavalo? Jel znaš koji pokret je to uzrokovao? Baviš li se nekim sportom? Ak nije bed reci koliko ti je godina?
Na kontrolnom pregledu su te poslikali? (RTG) Pretpostavljam da su testirali nestabilnost ramena.
Kad je bio taj zadnji pregled? (15.10.?)
Da li je odmah jednako boljelo kao sada ili je nakon skidanja gipsa bilo lakše pa su bolovi opet počeli? Da li točno određeni pokreti u ramenu provociraju bol?
Da li ti ramena jednako izgledaju?
ajme meni koliko pitanja
idemo po redu: ne to je prvi puta da se dogodilo i nemam pojma koji pokret je to uzrokovao. ne bavim se sportom, 20g. slikali su me ali ne znam na koje testiranje ramena mislis, jer osim gledanja slike i pipanja mog ramena nista drugo nisu radili. zadnji pregled je bio tjedan dana nakon skidanja gipsa jer sam se zalila da me jos boli. prvi bolovi su poceli kad sam dobila prvi gips koji sam sama skinula jer sam vristala od bolova zvala sam hitnu i oni su rekli da su mi gips krivo stavili zatim su stavili drugi s kojim nije bilo problema. nakon skidanja je sve bilo ok, osim prva dva dana kad se jos to vracalo u normalu. zatim je bilo nekih tjedan dana ok i onda su bolovi poceli. primjetila sam da je gadno kad je rame u stanju mirovanja, znaci ujutro kad se probudim ili kad je duze vrijeme u istom polozaju npr. kod pisanja ili duzeg rada s misem. da li jednako izgledaju? pa valjda
Rinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 13:23   #6
OK, ovak, nisam ortoped, dakle, pričam ti ono čega se sjećam s faksa i preporučila bih ti da odeš ortopedu (na Šalati je dobar za luksacije humerusa dr Nikola Čičak, stojim iza ovoga što sam napisala ).
Dakle osim nestabilnosti ramenog zgloba koja ostane nakon traume, neki ljudi (obično sportaši ili ljudi koji vrše stereotipne pokrete u ramenom zglobu te na taj način rastegnu zglobnu čahuru) pokazuju znakove nestabilnosti ramenog zgloba. Napominjem da postoji i prirođena nestabilnost ramena, znači ona koja nije uzrokovana sportom ili stereotipijama. Takva nestabilnost koja nije uzrokovana traumom naročito se očituje u normalnom položaju ramena te obično uzrokuje nelagodu tijekom svakodnevnih aktivnosti. Najčešće se bolovi javljaju tijekom spavanja, podizanja predmeta iznad glave i bacanja predmeta.
Ukoliko se zglobna čahura rastegne i olabavi, a mišići oslabe, slabi kontakt između kostiju u zglobu i one pri određenim pokretima mogu klizati i ispadati iz zgloba (znači, dolazi do iščašenja) što uzrokuje jaku nelagodu i bol u zglobu.
E sad, kod te nestabilnosti zgloba koja nije uzrokovana traumom, neki ljudi mogu svojevoljno iščašivati rame pomoću stezanja mišića, a kod nekih se to javlja sponatno nakon određenih pokreta (podizanje ruke npr.) i praćeno je osjećajem manjeg klizanja ili ispadanja u zglobu do potpunog iščašenja. Iščašeni zglob obično se u početku najčešće spontano vraća natrag ili ga neki mogu steznjem mišića sami vratiti na mjesto, a ponekad može zaostati iščašenje koje potrebno reponirati i podvezati maramom ili gipsati.
Nakon određenog vremena, nestabilnost prelazi u kroničnu i iščašenja se ponavljaju te se stanje mora riješiti kirurškim putem.
Također kronična nestabilnost može uzrokovati artritis- upalu zgloba (radi konstantnog trenja između zglobnih ploha).

E sad ovak, moguće je da su ti radi ukočenosti zgloba u gipsu te naknadne štednje (nekorištenja) zgloba i napetih mišića (radi bolova) nakon skidanja gipsa, ostale posljedice u vidu skvrčavanja mišića i tetiva te je potrebno samo vježbicama i masažom razraditi mišiće. Znači, trebala bi ići na fizikalnu terapiju. Mišićna bol je vrlo jaka.
Moguće je da fakat imaš nestabilnost zgloba pa stalno povremeno malo iščašuješ zglob koji se onda vraća natrag, što bi isto uzrokovalo bolove, a radi mogućih težih posljedica preporučila bih ti da odeš ortopedu za svaki slučaj pa ako to i nije slučaj barem si mirna.
I za nestabilnost ramena ideš na fizikalnu th. jer te tamo uče kako da vježbaš da bi ojačala pojedine mišiće ramena koji učvršćuju zglob.

Jesam li previše zakomplicirala?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1

Zadnje uređivanje Dora K : 03.01.2006. at 13:56.
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 14:27   #7
ovo je stvarno bilo iscrpno objasnjenje, svaka cast

uff nadala sam se da cu to moci rijesiti bez doktora bilo kakve vrste izgleda da cu morati naci vremena da odem kod tog ortopeda

btw. koja je mogucnost da me boli jer je misic ostecen ili poderan?
Rinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 14:42   #8
Obzirom da nisi aktivni sportaš i da samo iščašenje ramena nije uzrokovano traumom smatram da je vjerojatnost rupture ili nagnječenja mišića vrlo mala
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 14:48   #9
da, bila sam prije ali sumnjam da se to toliko odgodilo...

hvala na odogovorima
Rinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 15:37   #10
Dobila si odličan odgovor.

Ono što ti treba je pregled fizijatra, a po potrebi i ortopeda te fizikalna terapija, i to individualna. Gotovo sigurno kod tebe treba ojačati tzv. mišiće rotatorne manšete, a postoje i modaliteti (npr. struja) koji će ti umanjiti bolnost ramena (koje fakat zna jako boljeti). Bolnost sad najvjerojatnije dolazi zbog skraćenja tetiva i ostalih struktura oko zgloba, a upitno je i kakav opseg pokreta trenutno imaš. Osim toga, zbog mirovanja su ti i mišići sigurno ponešto atrofirali, a to sve može olakšati nastanak daljnjih problema ukoliko ti je rame nestabilno.

Naslage mliječne kiseline sigurno nemaš, ali su ti mišići povišenog tonusa (zgrčeni) kao posljedica bolova u ramenu i loših posturalnih odnosa zbog nošenja gipsa.

Problematično je jedino što ćeš na pregled ortopeda i to kod navedenog doktora sigurno morati dugo čekati. Problem je i što se na pregled fizijatra i na fizioterapiju isto kod nas dugo čega što je potpuno kontraproduktivno.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 16:44   #11
Bol u ramenu

već par dana me boli lijevo rame, ali ne stalno. koda mi netko zabija nož non stop. i tako par minuta i prestane. i to obično kad se uzrujam, kad sam ljuta ili plačem onda me boli
i još mi je išla krv iz nosa ujutro. nisam se uopće udarila niti išta slično, nego sama od sebe. par sekunda onda je prestala. otkad znam za sebe nije mi krv išla iz nosa nikada
pandora_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 12:02   #12
Quote:
pandora_5 kaže: Pogledaj post
već par dana me boli lijevo rame, ali ne stalno. koda mi netko zabija nož non stop. i tako par minuta i prestane. i to obično kad se uzrujam, kad sam ljuta ili plačem onda me boli
i još mi je išla krv iz nosa ujutro. nisam se uopće udarila niti išta slično, nego sama od sebe. par sekunda onda je prestala. otkad znam za sebe nije mi krv išla iz nosa nikada
Moguće da ti je ta bol uzrokovana baš tim psihičkim stanjima ( kada se uzrujaš, ljuta, plačeš, što si navela ), vrlo vjerojatno. U tim stanjima cijelo tijelo je napeto, a tebi se možda manifestira najviše kroz tu bol u lijevom ramenu. Najviše i je kod stresnih situacija pogođen taj dio, ramena, vrat, pokočenost, bol, ..
Psihopatična is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 17:59   #13
Angry Ukočeno desno rame

Moze pomoc?ujutro sam se probudio skroz ukocen u desnom ramenu....ocito jer sam jucer gledao film iz pozicije da su mi noge i trbuh bili okrenuti prema istoku a glava i ramena prema jugu. ...sad sam si namazao rame voltaren mascu (imam 15 god)i sad se ne mogu okrenut i cijelo mi je rame ukoceno.sto da radim=?
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 18:02   #14
topli oblozi, masaža i strpljenje. trebalo bi proći za dan-dva. nemoj se mazati mastima bezveze, sumnjam da će ti jako pomoći, a unosiš u organizam tvari koje u njemu ne bi trebale biti.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 09:08   #15
Tupa bol u ramenu/lopatici??

pokušat ću objasnit što me muči u zadnje vrijeme..;

već nekoliko mjeseci osjecam blagu tupu bol ispod lijeve lopatice,i nekakav umor u lijevom ramenu a taj umor/nekakva bol, se širi na gornji dio lijevog prsnog mišića, i osjećam blago zatezanje u lijevoj podlaktici...

bio sam na pregledu krvi neki dan, sve ok, redovito igram nogomet, trčim, itd, nekidan sam i tlak mjerio nakon trčanja,sve ok (130/70)...

al ta tupa bol i umor u ramenu,a najizraženije je ujutro, mi stvaraju jak osjećaj nelagode i tjeskobe..

neznam jeli to uzrok spavanja na lijevom boku(često sam u tom položaju), gledanje televizije sa kauča gdje mi je glava u takvom položaju da mi brada gotovo dodiruje prsa ili nekakvo istegnuće pa se bol širi ramenom, neznam...

znam samo da želim to riješit, samo neznam odakle početi...nekim vježbama, masaža kod fizioterapeuta, ili nećim trećim...

ako mi možete dat kakav savjet, bio bi zahvalan!
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 12:40   #16
Quote:
arsenall kaže: Pogledaj post
pokušat ću objasnit što me muči u zadnje vrijeme..;

već nekoliko mjeseci osjecam blagu tupu bol ispod lijeve lopatice,i nekakav umor u lijevom ramenu a taj umor/nekakva bol, se širi na gornji dio lijevog prsnog mišića, i osjećam blago zatezanje u lijevoj podlaktici...

bio sam na pregledu krvi neki dan, sve ok, redovito igram nogomet, trčim, itd, nekidan sam i tlak mjerio nakon trčanja,sve ok (130/70)...

al ta tupa bol i umor u ramenu,a najizraženije je ujutro, mi stvaraju jak osjećaj nelagode i tjeskobe..

neznam jeli to uzrok spavanja na lijevom boku(često sam u tom položaju), gledanje televizije sa kauča gdje mi je glava u takvom položaju da mi brada gotovo dodiruje prsa ili nekakvo istegnuće pa se bol širi ramenom, neznam...

znam samo da želim to riješit, samo neznam odakle početi...nekim vježbama, masaža kod fizioterapeuta, ili nećim trećim...

ako mi možete dat kakav savjet, bio bi zahvalan!
Najvjerojatnije se radi o miogelozi.
Quote:
Miogeloza predstavlja vertenasto zadebljanje u području mišića koje može nastati npr.pretjeranom uporabom ili kontrakcijom nekih mišića. Najčešće su miogeloze bolne i uzrokuju probleme kada su smještene u području mišića koji su smješteni površno iznad neke kosti, pa tada dolazi do pritiska i bolova, npr, u slučaju miogeloza u području sakruma (križne kosti), lopatice i slično. Radi se o ireverzibilnom promjenama koje nastaju kada mišić iz tekućeg stanja (sol stanja) prelazi u gel formu (otuda i riječ miogeloza), koje nije moguće vratiti u prvotno stanje ali se određenim fizikalnim procedurama mogu smanjiti tegobe i otkloniti bolnost- vrlo je korisna primjena ultrazvuka na takve mišiće i tada govorimo o gelotripsiji.
Korisna je primjena topline na takve mišiće.

mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog
Odi kod dr. i traži uputnicu za fizijatra specijalistu, koji će ti odrediti terapiju
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 16:20   #17
Kašalj i bol u ramenu

Naime, moj otac ima 53 godine i pušač je. svako jutro kašlje i iskašljava kao kad je prehlađen. Zadnjih 2-3 dana boli ga desno rame i vrat, ali ne na dodir, već onako, jednostavno boli, pa i kad se nakašlje. Molim vas, recite mi što bi to moglo biti i da li bi moglo biti opasno! Unaprijed hvala!
Čekić16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 17:25   #18
Reci ocu da što prije ode kod pulmologa!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 13:48   #19
potpisujem
__________________
Pain is temporary pride lasts forever.
Night.Elf. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 23:19   #20
Pod obavezno!
hello kitty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:09.