Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2015., 09:58   #261
Pred svitanje na nebu se može vidjeti komet Catalina. Neke prognoze vele da će se moći vidjeti golim okom sa tamnog neba, ali jedva. Znači ipak treba imati barem dalekozor. Biti će zanimljivo provjeriti 7.12. kad će biti u blizini Venere.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2015., 21:53   #262
Društvo, podsjećam da ovaj vikend gledate meteore geminide! Iako je maksimum sa nedjelje na ponedjeljak, moći će ih se dosta vidjeti danas i sutra. Za vrijeme maksimuma očekuje se više od 100 meteora na sat! Detalje o promatranju geminida pročitajte ovdje; ja ću samo dodati da je to najbolji i najbogatiji godišnji meteorski potok, znatno bolji od perzeida u kolovozu, a može ih se početi gledati već od 22h. Dobra je prilika da zagrepčani odu na Sljeme dok je Zagreb pod maglom koja prigušuje svjetlosno onečišćenje!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 11:52   #263
Jucer je bilo vedro nebo pa smo gledali Orionovu maglicu, Uran, Plejade s Zvjezdarnice...
: )
Steta pa Zvjezdarnica ne radi vikendom, mislim da bi Geminidi privukli posjetitelje...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 08:09   #264
Moguće, ali ne bi ih se puno vidjelo iz grada. Danas je vedro na Sljemenu pa ako tako ostane, ja odoh gore!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:25   #265
Pozdrav od potpunog laika.

Jutros sam oko 6 i 30 na nebu vidio dosta veliko nebesko tijelo (zvijezda, planet?) tik desno do Mjeseca. Nisam htio buditi ukućane tražeći fotoaparat.

Zna li itko što sam vidio. Dakle, 6 i 30: blizu Mjeseca?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:53   #266
To bi trebala biti Venera, a odmah lijevo od Venere( i ispod Mjeseca ) je bio Saturn.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 23:08   #267
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
To bi trebala biti Venera, a odmah lijevo od Venere( i ispod Mjeseca ) je bio Saturn.
Hvala The End.

Ja bih se čak kladio da je bio Saturn jer mi je izgledalo malo jajasto (jebi ga, gledao sam golim okom).

Ali ovo je bilo tik desno do Mjeseca, u istoj ravnini, pa je vjerojatno bila Venera. S tim da seam pogledao nakon pola sata, bilo je ko mala točkica, još desnije, ali u istoj ravnini
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 23:36   #268
Onda kad si gledao je Venera bila puno veca od Saturna...tak da ipak mislim da je to bila Venera, a posto vec gledas, za 2-3 dana ce i Merkur biti oko Mjeseca, bus ga vidio odmah ispod Mjeseca, sam ga treba ulovit...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 11:56   #269
Uf, ovo mi je zanimljivo. Nova sam u ovome, pa ako bi mi netko pojasnio - jesu li takve pojave karakteristične za zoru?
Krekushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 20:24   #270
Quote:
Krekushka kaže: Pogledaj post
Uf, ovo mi je zanimljivo. Nova sam u ovome, pa ako bi mi netko pojasnio - jesu li takve pojave karakteristične za zoru?
Venera je planet koji je bliži Suncu od Zemlje tako da si nikada ne može vidjeti recimo u ponoć - uvijek nakon zalaska ili prije izlaska Sunca.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 05:24   #271
Nije baš astronomija, iako astronomi često primjećuju te atmosferske efekte...ali jako je fora Svijetleći stupovi (light pillars) koji se nekad mogu vidjeti u zimskim uvjetima su "naxcrtali" mapu grada na nebu: http://spaceweathergallery.com/indiv...load_id=121829
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 04:47   #272
Ovih dana pred jutro možete odjednom vidjeti svih pet planeta vidljivih golim okom! Uran ne računamo jer je na rubu vidljivosti na vrlo tamnom nebu
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 16:18   #273
Tijekom iduća dva tjedna na nebu će se moći vidjeti čak pet planeta. U ovom astronomskom spektaklu koji se nije dogodio više od jednog desetljeća moći će uživati svi zainteresirani i to bez teleskopa.

Planeti Merkur, Venera, Mars, Jupiter i Saturn zajedno će se pojaviti na nebu i bit će vidljivi svako jutro pred zoru, oko šest sati i trideset minuta. Sličan događaj posljednji je put zabilježen 15. prosinca 2004. i trajao je do 15. siječnja 2005. godine. Jupiter će se pojaviti prvi, nakon čega će mu se pridružiti crvenkasti Mars, zlatno obojeni Saturn, potom najsjajnija od svih – Venera i u konačnici Merkur.

Točno vrijeme izlaska ovisit će od lokacije s koje se promatra nebo. Pet planeta ove godine bit će vidljivo i ovoga ljeta, od 13. do 19. kolovoza, no u pogledu na njih moći će uživati samo stanovnici južne hemisfere, dok će sjeverna biti osiromašena za pogled na Merkur i Veneru. Za razliku od vidljivih planeta, Uran, Neptun i patuljasti Pluton mogu se promatrati samo teleskopom.

reportaža ovdje: http://www.hrt.hr/318930/magazin/ast...jutarnjem-nebu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 18:45   #274
Sa napomenom da će se Merkur vidjeti vrlo kratko, tek nekih 5-6 dana početkom veljače.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 01:22   #275
Pozdrav, je li možda netko primijetio crveni i nekako posebno sjajni Mjesec večeras između 22:30 i 23:30 sati? Zapravo, kad bolje razmislim, uopće nisam sigurna je li riječ o Mjesecu jer je imao drugačiji položaj na nebu, odnosno, stajao je (da se laički izrazim) nisko u odnosu na barem meni uobičajeni Mjesečev položj. Može li mi netko objasniti o kojoj se pojavi radi, jer je prizor bio fenomenalan.
abac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 08:40   #276
Quote:
abac kaže: Pogledaj post
Pozdrav, je li možda netko primijetio crveni i nekako posebno sjajni Mjesec večeras između 22:30 i 23:30 sati? Zapravo, kad bolje razmislim, uopće nisam sigurna je li riječ o Mjesecu jer je imao drugačiji položaj na nebu, odnosno, stajao je (da se laički izrazim) nisko u odnosu na barem meni uobičajeni Mjesečev položj. Može li mi netko objasniti o kojoj se pojavi radi, jer je prizor bio fenomenalan.
A što bi bilo ako nije Mjesec?? Mjesec nema "uobičajeni" položaj već se svaki dan mijenja vrijeme izlaska i zalaska zbog toga što se okreće oko Zemlje. Crvena boja normalna je pojava kada se Mjesec nalazi blizu horizonta - svjetlost prolazi kroz deblji sloj atmosfere pa se plavi dio spektra dodatno raspršuje - efekt je jednak onome kada gledamo Sunce blizu horizonta koje postane intenzivno crveno.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 11:50   #277
9-tog u ponedjeljak, bit će tranzit Merkura koji će bit vidljiv skoro cijeli dan. Jel će bit organizirano kakvo promatranje? Na stranici Zvjezdarnice Zagreb ništa ne piše. Pretpostavljam da imaju nekakve filtere za promatranje sunca.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 14:54   #278
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
9-tog u ponedjeljak, bit će tranzit Merkura koji će bit vidljiv skoro cijeli dan. Jel će bit organizirano kakvo promatranje? Na stranici Zvjezdarnice Zagreb ništa ne piše. Pretpostavljam da imaju nekakve filtere za promatranje sunca.
Na zvjezdarnici je malo mjesta, nešto će biti, ali za ekipu iz ZG dođite ispred HNK, imati ćemo postavljeno preko nekoliko teleskopa, zabava zagarantirana Evo event na Fejsu, promatranja će biti i iz drugih gradova, za sad znam za Rijeku i Zadar, ali raspitajte se kod lokalnih astro društava i FB ofkors.

Ako nije problem, pliz šerajte evente, postoji ograničenje na broj ljudi koje se smije pozvati...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 09:05   #279
Snimio sam početak tranzita..kratka video snimka je na Youtube. Pazite, ona točkica desno je prašina na senzoru, Merkur dolazi s lijeve strane
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 18:47   #280
Perzeidi će ove godine biti jači nego inače...smetati će Mjesec, ali misli da se ipak isplati pogledati. Maksimum je 12. kolovoza. Opšriniji tekst na space.com.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.