Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 22:00   #341
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Ne može se ići u budućnost nerazjašnjene prošlosti. Pitanje koje si narodnosti i kojim jezikom govoriš bar bi trebalo biti kao pitanje kako se zoveš. To ne bi trebalo biti zamršeno i nejasno jer je to identitet. Ako su pitanja što je narod i što je nacija izrazito teška i teško ih je ili nemoguće razjasniti koja onda nisu? Ispada da je odgovor na pitanje kako se zovemo nedokučiv. Proturječno je kad netko kaže da su nacionalne strasti nešto najniže u čovjeku, a zatim da je nacija veoma složen pojam i da je jako teško definirati što znači biti Hrvat. Kad te netko upita kako se zoveš odmah odgovoriš bez dvojbe, tako kad te netko upita koje si narodnosti odmah kažeš da si Hrvat. Nitko ne kaže da je to delikatno pitanje, tko sam ja. A na ovim prostorima postoji bezbroj interpretacija etnogeneze i povijesti kao nigdje drugdje. Unutar istog jezika toliko nacija. Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Bosanci, Muslimani, Jugoslaveni, Crnogorci, Istrani, Bunjevci, Šokci itd. Zatim razne kombinacije i prepleti, prepleteni identiteti. Srbi katolici, Hrvati pravoslavci, Hrvati muslimani, Srbi muslimani, Bošnjaci katolici, Bosanci katolici, Bošnjaci pravoslavci, Bosanci pravoslavci, Hrvati ateisti, Srbi ateisti, Bošnjaci ateisti, Bosanci ateisti, čak i Muslimani ateisti. Toliko različitih imena za isti jezik. Srpski, hrvatski, bosanski, bošnjački, srpskohrvatski, hrvatskosrpski, bunjevački, šokački, istarski, crnogorski itd. Ispada da je pitanje tko smo tako teško da oko njega postoji toliko neslaganja.
Osim što to nije isti jezik. Srbi govore srpsko-turski. Oni nemaju štokavicu. Njihovo se treba zvati Štakavica. Štokavica je Croatorum.
Larva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 21:56   #342
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
To je tvoj zaključak, ja u radu koji si stavio vidim kontinuitet prepucavanja odnosno prijepora. Zanimljiva je i ova informacija o čakavštini kao bližoj slovenskom govoru negoli je kajkavština. Ali ovo je za jezični pdf., ne za ovdje.
Našao sam i ovo za slovenska narječja koja su bliža čakavskom nego kajkavskom;
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=189
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 22:11   #343
Quote:
Larva kaže: Pogledaj post
Osim što to nije isti jezik. Srbi govore srpsko-turski. Oni nemaju štokavicu. Njihovo se treba zvati Štakavica. Štokavica je Croatorum.
Da, no opet, pazi njihove dijalekte (zanemarujući pretjerivanja i srbi svi i svuda tematike);
http://3.bp.blogspot.com/-KyGuZm3wwE.../dijalekti.png
http://i.imgur.com/1lVQv2X.png

http://i.imgur.com/qikyXTS.png
Ova zadnja je zanimljiva;
a) nema skoro uopće Srba govornika;
*slavonskog
*istočnobosanskog (na karti su ga prekrstili u srednjebosanski)
*zapadnog (na karti su ga prekrstili u zapadnohercegovačko-primorski)
Dakle riječ je o dijalektima koji sa Srbima nemaju apsolutno nikakve veze, međutim oni ih bez pola problema svojataju.

b) podjela novoštokavske jekavice je potpuno smješna i bez ikakve logike. A i granice su joj krive (pogotovo sa slavonskim). Izgovor dugog jata (kao [jee] ili kao [ije]/[i-e], na čemu i počiva glavna razlika između istočnoherecegovačkog i krajiškog (skupa s naglascima), uopće nije prikazan.
Po njima se u Dubrovniku govori trebinjski.

c) granice ostalih (imaju 3 torlačka dijalekta) su isto čudne. Pogotovo u poddijalektima.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 22:45   #344
Đe si našo te karte? Ne valjaju.
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 21:02   #345
Bilo je i političara koji su sasvim izjednačavali katoličanstvo s hrvatstvom. Miroslav Kulmer: "Za sebe mogu reći samo to, da sam željno čekao onaj čas, kada će se katolištvo probuditi u narodu hrvatskom... Znao sam, da će doći čas, koji će nas skupiti bez razlike staleža i političkoga osvjedočenja na jedno poprište, da branimo svetu vjeru hrvatsku i katoličku... Vjeru hrvatsku velim, jer ja kao Hrvat u Hrvatskoj identifikujem katolištvo sa hrvatstvom. Sačuvaj stoga hrvatski narode ovu podlogu, koja ti je jedina kadra održati svijest i narodnost".

Nekoliko dana nakon izbijanja svetojeronimske afere službeno glasilo crnogorske vlade objavilo je napis u kojem je Sveta Stolica optužena da breveom "Slavorum gentem" u Crnu Goru pokušava unijeti hrvatsku nacionalnu ideju, odnosno da se stvaranjem hrvatskoga kolegija, koji predstavlja izraz poistovjećivanja katoličanstva s hrvatstvom, niječe katoličko srpstvo i u okviru Habsburške Monarhije i izvan nje. Crnogorsko izaslanstvo kneza poslano je početkom studenoga papi u Rimu, predvođeno specijalnim kneževim izaslanikom barskim nadbiskupom Šimunom Milinovićem i ministrom sudstva Lujom Vojnovićem. Svoj nastup crnogorsko je izaslanstvo opravdavalo bojazni da će hrvatski kolegij, ako se osnuje, biti zatvoren za katoličke Srbe. Crna Gora je zahtijevala da se iz naziva svetojeronimskog zavoda nipošto ne briše ilirsko ime, jer ono pokriva sve Južne Slavene (i Hrvate i Srbe). Vojnović je uvjeravao Lava XIII. da su Južni Slaveni, unatoč činjenici da ispovijedaju različite vjere, jedan narod koji je upravo zahvaljujući Srbima u novije vrijeme postupno počeo stjecati svijest o vlastitu jedinstvu. Prema tome, hrvatsko ime u nazivu svetojeronimskog zavoda ne samo da bi bilo u suprotnosti s navedenim procesom nego bi moglo biti shvaćeno kao izravna potpora dezintegracijskim, štoviše osvajačkim ambicijama Hrvata. Beogradski je "Dnevnik" pisao kako crnogorsku misiju u Vatikanu treba toplo pozdraviti s obzirom na to da je njena glavna zadaća spriječiti "da se katolici svih srpskih zemalja ubroje u Hrvate, dakle u narod, čiji su političari od vajkada nastojali utrti put tuđim aspiracijama na Balkanu". Crnogorsko suprotstavljanje breveu "Slavorum gentem" bilo je motivirano težnjom da se afirmira zasada o Srbima katolicima, prije svega u Crnoj Gori, Dubrovniku i Dalmaciji, a dugoročno gledano i u Bosni i Hercegovini i banskoj Hrvatskoj.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 13:11   #346
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Đe si našo te karte? Ne valjaju.
Pa fino sam napisao u čemu su im greške.
Obično se kao zanimljive karte uzimaju ove, iako su stare i isto imaju grešaka;
http://www-gewi.uni-graz.at/gralis-a...e-Zivkovic.jpg
http://www.cnj.it/immagini/serbocroato1.jpeg
https://upload.wikimedia.org/wikiped...n_dialects.png
https://upload.wikimedia.org/wikiped...l_Slovenia.png
https://upload.wikimedia.org/wikiped...4%8Dja.svg.png

Što se tiče dijalekata, bilo je par srpskih sela u kojima se govorilo novoštokavskom ikavicom oko Kupresa (možda i oko Livna), mislim da sela u kojima su Srbi bili većina, a da se pričalo slavonskim nije bilo, a na Ozrenu se još i dandanas priča istočnobosanskim (ili kako ga se već zove) a Srbi su tamo većina.
Iako su to sve više primjeri jezičnog kontinuuma (bili ili jesu). Ako se ne varam, Ozren je jedno od prvih područja doseljenja stanovnika iz ist. Hercegovine...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 20:04   #347
https://upload.wikimedia.org/wikiped...useum_2016.JPG
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 12:40   #348
Patrijarh nepriznate HPC u tančine objašnjava povijest hrvatskoga pravoslavnog kršćanstva. Partizani su s 29. na 30. svibnja 1945. pobili sve svećenike bez ikakve naznake da su sudjelovali ili naredili bilo kakav zločin. Osuđeni su na smrt zbog "pokušaja razbijanja jedinstva srpskog naroda u Hrvatskoj"! To im je bila službena osuda!

https://www.youtube.com/watch?v=dwO_A1OVpsY
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 21:54   #349
Jedna osnovna škola u Vrhbosni dobila je konačno ime po Hrvatu islamske vjeroispovijesti, ustaši Mustafi Busuladžiću kojeg su partizani 1945. strijeljali bez suđenja. https://www.klix.ba/vijesti/bih/osno...zicu/170816026
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:18   #350
Dvadeset pet godina nasilne talijanizacije u Istri bilo je dovoljna opomena za stoljeca. Istarski svecenici su zajedno s narodom od pocetka dvadesetih godina bili izlozeni otvorenom fasistickom teroru, [1].

Za one koji ne znaju i prije i poslije Nezavisne drzave Hrvatske Istra je bila dio Italije. A zaslugom Katolicke crkve u teskim pregovorima svecenici su uspjeli dokazati da je Istra Hrvatska, odnosno etnicku strukturu stanovnistva.

Na Eberhardovo cudjenje kako Crkva inzistira na prikljucenju Istre komunistickoj Jugoslaviji umjesto katolickoj Italiji, Bozo Milanovic je rekao "Drzavne granice odredjuju se za stoljeca, dok se rezimi mijenjaju, a pod Italijom je u opasnosti zivot naseg naroda", [1].

I tko onda postavlja pitanja i zelio bi odvojiti katolicku crkvu od hrvatskog naroda?, kada je to najbolji jamac zastite od razlicitih manipulacija!

[1] dr. sc. Bozo Skoko, dr. sc. Vladimir Loncarevic, 'Vecernji list' 7. i 8. listopad 2017., str. 8 i 9
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 08.10.2017. at 20:35.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:21   #351
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post

I tko onda postavlja pitanja i zelio bi odvojiti katolicku crkvu od hrvatskog naroda?, kada je to najbolji jamac zastite od razlicitih manipulacija!
Na primjer, ona notorna komunjara, antihrvat i agent UDBE- Stjepan Radić

Ii, kako si ga ti vjerovatno zapamtio, Štefan Mladić
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:08   #352
hrvatstvo se ne smije poistovjećivati s katoličanstvom jer je katolička crkva univerzalna,nadnacionalna. notorna je činjenica da nisu svi hrvati katolici niti svi katolici hrvati.nemojmo biti smiješni!
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:21   #353
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
hrvatstvo se ne smije poistovjećivati s katoličanstvom jer je katolička crkva univerzalna,nadnacionalna. notorna je činjenica da nisu svi hrvati katolici niti svi katolici hrvati.nemojmo biti smiješni!
Nemojmo biti smijesni pa ignorirati da unatoc tome sto Hrvati kroz povijest nisu svi bili katolici, nego neki i pravoslavci (majka Katarine Kosace, Borojovic itd.), da je katolicanstvo dio identiteta za 90% Hrvata.

Naravno, vjera je privatna stvar, ali notorna je cinjenica da je katolicanstvo kroz povijest bio dio hrvatskog identiteta.

A Hrvati postuju druge Hrvate koji nisu katolici.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:27   #354
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Nemojmo biti smijesni pa ignorirati da unatoc tome sto Hrvati kroz povijest nisu svi bili katolici, nego neki i pravoslavci (majka Katarine Kosace, Borojovic itd.), da je katolicanstvo dio identiteta za 90% Hrvata.

Naravno, vjera je privatna stvar, ali notorna je cinjenica da je katolicanstvo kroz povijest bio dio hrvatskog identiteta.

A Hrvati postuju druge Hrvate koji nisu katolici.
ispada da nismo narod nego smo katolička sekta.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:11   #355
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
ispada da nismo narod nego smo katolička sekta.
Pa kako ste to zakljucili?

Napisao sam "A Hrvati postuju druge Hrvate koji nisu katolici", dakle i oni Hrvati koji nisu katolici su Hrvati.

Oduzmite Hrvatima, katolicanstvo, Domovinski rat, "Bojnu Cavoglave", Thompsona, Misu Kovaca, Alojzija Stepinca, dalmatinske klape, becarce, Sinjsku alku, Baja Josipa Jelacica,....

Dobiti cete duhove koje mozete kolonizirati, napumiti s ideologijom, bez ponosa itd.

Katolicanstvo je dio hrvatskog identiteta, tko to necpostuje rusi hrvatstvo.

Za dio Hrvata identitet je Lady Gaga, Bon Jovi, Led Cepelin itd., a Thompson, Miso Kovac, Oliver Dragojevic nije. Ali to ne kijenja cinjenicu da ovi drugi znatno vise predstavljaju hrvatski identitet.

Pa jedan od najvecih Hrvata je dr. Hasanbegovic koji je musliman.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 18:07   #356
Katoličanstvo je dosta veliki komad hr. identiteta, ali nije jedini.
Za razliku od Bošnjaka i Srba.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 18:41   #357
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Pa kako ste to zakljucili?

Napisao sam "A Hrvati postuju druge Hrvate koji nisu katolici", dakle i oni Hrvati koji nisu katolici su Hrvati.

Oduzmite Hrvatima, katolicanstvo, Domovinski rat, "Bojnu Cavoglave", Thompsona, Misu Kovaca, Alojzija Stepinca, dalmatinske klape, becarce, Sinjsku alku, Baja Josipa Jelacica,....

Dobiti cete duhove koje mozete kolonizirati, napumiti s ideologijom, bez ponosa itd.

Katolicanstvo je dio hrvatskog identiteta, tko to necpostuje rusi hrvatstvo.

Za dio Hrvata identitet je Lady Gaga, Bon Jovi, Led Cepelin itd., a Thompson, Miso Kovac, Oliver Dragojevic nije. Ali to ne kijenja cinjenicu da ovi drugi znatno vise predstavljaju hrvatski identitet.

Pa jedan od najvecih Hrvata je dr. Hasanbegovic koji je musliman.
kod nas se sve nekako vrti oko katoličanstva i sve nam se temelji na katoličanstvu. katoličanstvo je nadnacionalno. biti pripadnik nekog naroda ne znači biti katolik. stalno se ističe ona famozna sintagma ja sam hrvat-katolik.
nijemac za sebe neće reći da je nijemac-katolik nego će reći samo to da je nijemac. to identificiranje pomoću religije je orijentalni fenomen i po tome mi hrvati zapravo nismo europski narod nego smo orijentalni narod. po čemu netko znade da je hrvat?samo po tome što je katolik.to nije europski.malo je hrvata koji imaju apsolutno hrvatski identitet. hrvate se itekako može kolonizirati i fali im ponosa jer od početka svoje povijesti su hrvati papini vazali.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 19:52   #358
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
kod nas se sve nekako vrti oko katoličanstva i sve nam se temelji na katoličanstvu. katoličanstvo je nadnacionalno. biti pripadnik nekog naroda ne znači biti katolik. stalno se ističe ona famozna sintagma ja sam hrvat-katolik.
Zbog toga jer se ne zna nacionalna povijest, npr. Domovinski rat. I ne cijeni dovoljno hrvatski jezik.

Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
po čemu netko znade da je hrvat?samo po tome što je katolik.to nije europski.malo je hrvata koji imaju apsolutno hrvatski identitet.
"Nije europski", europski je da se svi odreknu vjere, nacije, identiteta, suvereniteta i da se zemlje de facto koloniziraju.

Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
hrvate se itekako može kolonizirati i fali im ponosa jer od početka svoje povijesti su hrvati papini vazali.
Pa Hrvati su odbili ici u Krizarske ratove, to bas nije vazalski.

A kada se to Vatikan ogrijesio o slobodu Hrvata u Domovini?

Nama Hrvatima u Domovini potrebni su saveznici izvan Domovine.

Puno vremena smo izgubili, a ako bude mira jos 20 godina doci ce i vise ponosa. Pa tko je to u Europi imao Bascanske ploce, Vidovdanske ustave, Poljicke statute..? Tko je to toliko povjerenja pokazao i dao razlicitim zajednicama naroda i bio izdan? A najvise ce re voljeti onaj tko ti je najvise zla ucinio kada mu oprostis i on se pokaje.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 20:37   #359
ironija je u tome da kršćanstvo nije europska vjera nego je stiglo k nama s bliskog istoka.koliko je meni poznato u europi ekstremna desnica ne zastupa kršćanstvo nego poganstvo(ja više volim reći paganizam).da,trebaju nam saveznici,međutim vatikan puše u isti rog kao i masonerija. ne mislim da je europski odreći se identiteta i suvereniteta ali tvrdim da nije europski ustrajati na identifikaciji nacije s religijom(nadnacionalnom,univerzalnom,u krajnjoj liniji stranom i nametnutom). pa upravo je katolička crkva u 19 stoljeću i dalje propagirala jugoslavenstvo jer je mislila da će u zajednici s nama hrvatima i sami srbi postati katolici,što se naravno nije dogodilo i takav stav nam je naštetio. što se tiče vidovdanskog ustava-to mislim da ti se potkrala greška jer vidovdanski ustav je velikosrpski ustav kralja aleksandra.
baščanska ploča i poljički statuti su divne stvari,ali što bi onda trebali reći skandinavci "tko još ima rune" i grci "tko još ima alfabet". svakako-mi hrvati imamo povijest.ali pitanje je koliko je ta naša povijest za nas korisna.to je ono bitno. mi kao narod nismo izvršili tako jak utjecaj na druge narode koliko su drugi narodi utjecali na nas. ja zastupam tezu da je osnovni problem hrvata to što nismo imperijalisti,nismo imali imperij. ipak imperij jednom narodu daje ono nešto iz čega se crpi snaga,neku posebnu auru.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 16:19   #360
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Pa Hrvati su odbili ici u Krizarske ratove, to bas nije vazalski.
Otkud ti to?Hrvati su itekako isli u krizarske pohode.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.