Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2016., 13:25   #1
Kako pronalazimo knjige za čitanje?

pozdrav svima. ovo me pitanje toliko odjednom počelo kopkati da sam se morala registrirati samo da ga postavim

ne mislim na slučajno browsanje i tumaranje knjižarom i knjižnicom i ne mislim na preporuke poznanika - šanse su da svi poznanici i prijatelji čitaju iste knjige koje su u trendu i svi preporučuju otprilike iste stvari. to me ne zanima

zanima me kako pronlazite prozu i stručne knjige za čitanje koji su vam:

a) potrebni - bilo emotivno (recimo nešto ti se događa u životu i baš trebaš specifičan tip suvremenog magijskog realizma da prebrodiš to) bilo za posao (neko znanje ili strategija koja će ti pomoći da preduhitriš konkurenciju)

b) zanimljivi, noviji od onoga što je trenutno u trendu, što svi preporučuju po časopisima i tv-u

gdje pronalazite takva štiva?


ja se snalazim tako da po amazonu ili goodreadsu pronađem nešto što sam čitala i što je bilo dobro pa pratim preporuke "sličnih" knjiga.

nekada mi se posreći pa pronađem ovakve popise u nečijem komentaru ili newsletteru: https://theamericanscholar.org/thirt.../#.Vtl9aubffIV


tako da, moje pitanje bi skraćeno bilo, gdje su vaši linkovi/popisi i kako ste došli do njih?
Hiromi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 14:26   #2
Preporuke za čitanje pronalazim isključivo na ovom podforumu, pratim temu sta trenutno čitamo i preporučujemo . Tu sam otkrio neke sjajne pisce koji odgovaraju mom čitateljskom ukusu kao sto su Paul Auster , Jeffrey Eugenides, A.S. Byatt, Houellebecq, Baricco, Antonio Lobo Antunes, Saramago, Boris Vian...

Mada je bilo i razocarenja npr Ammaniti i Zafon, ali to je vise do mene, ne volim knjige sa prebrzom i napetom radnjom.

Kritike i portale za knjizevnost ne pratim, nekad pogledam emisiju knjiga ili život.
__________________
L'esprit de l'escalier (French)- the feeling you get after leaving a conversation when you think of all the things you should have said.
thenddd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 20:39   #3
hvala ti na odgovoru, eto, nisam znala za emisiju
Hiromi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 23:34   #4
Skoro pa iskljucivi preko Goodreadsa.tamo imaju i specijalne grupe po zanrovima pa je lakse trazit.ovde sam isto dobio vrhunske preporuke kad ljudi ostave recenzije svoje.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 23:01   #5
imam nekoliko stotina neprocitanih knjiga
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 23:37   #6
često nalazim nove knjige po fusnotama iz knjiga koje sam prethodno pročitala.
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 21:31   #7
Imam svoju biblioteku..Čeka me najmanje 40-ak knjiga za čitanje.Što publicitike što književnosti.
Obabirem knjige po tri kriterijaaa,
-interesu
-cijeni
-okolnostima
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 00:32   #8
Goodreads. U knjižnici nisam bila godinama...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 01:00   #9
Odem do knjiznice, primim knjigu u ruke, skicnem na sazetak knjige(ako ima, ako ne, onda proguglam nabrzaka)...prolistam knjigu i obratim pozornost na stil pisanja, skupim to dvoje i ak valja, posudim.
Kad posudjujem usredotocujem se na podrijetlo knjizevnosti, trenutno cituckam Japansku...poslije nje se bacam na noviju rusku prozu(probably)...i tak.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 13:15   #10
Ovo je stvarno dobro pitanje.
Prije sam znala samo grabiti knjigu za knjigom, ne bi gledala ni naslov ni ime na koricama, a sada mi je već draže poslušati ili pročitati preporuku prije otvaranja knjige ili, ako sam u posebnom raspoloženju npr. kako me sada peru povijesni romani, kopam po netu u potrazi za idejama.
missy-t is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 13:33   #11
Citam preporuke po forumu, pratim par izdavaca, cujem preporuke prijatelja, posudujem u knjiznici, kako sam dugogodisnji clan obicno mi daju nove knjige i biram izmedu njih, citam brzo pa da ne cekam i kupujem, imam oko 100 neprocitanih. Ponekad kupim knjigu koju vec imam u zalihi za citanje pa duplic doniram knjiznici.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 23:04   #12
Pročitam nešto o piscu, ako mi se njegov način razmišljanja čini zanimljiv pročitam knjigu dve od njega
karloy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 23:05   #13
Pročitam nešto o piscu, ako mi se njegov način razmišljanja čini zanimljiv pročitam knjigu dve od njega
karloy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 21:35   #14
Osim navedenog, volim čitat kojekakve liste pa se i tu naleti na zanimljive stvari. Ili čitam s popisa lektire.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 19:52   #15
Pratim preporuke na forumu, čitam kratak sadržaj na webu različitih knjižara pa sve stavljam na svoj popis, mogu reći da je podeblja bilježnica već ispunjena, hehe Ali od svega mi je ipak najdraže prošetati knjižnicom/knjižarom/sajmom, uzeti knjigu u ruke, i početi čitati, ako me u prve dvije stranice zaokupi priča ili mi se svidi stil pisanja i ukratko sadržaj, onda je uzimam. U pravilu već na prvim stranicama mogu prepoznati kvalitetnu knjigu.
__________________
Ono što je iza nas i ono što je ispred nas, sitnica je u odnosu prema onome što je unutar nas.
memory keeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 09:19   #16
Goodreads. Što više knjiga unesem to mi više preporuka daje, plus postoje svakojake liste knjiga i pretraga po policama... Prošlo je dosta vremena otkad mi se hrpa za čitanje spustila ispod 100 knjiga.
__________________
...all I do is dream about you...
Monty is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 23:13   #17
Quote:
Monty kaže: Pogledaj post
Goodreads. Što više knjiga unesem to mi više preporuka daje, plus postoje svakojake liste knjiga i pretraga po policama... Prošlo je dosta vremena otkad mi se hrpa za čitanje spustila ispod 100 knjiga.
što je to i kak funkcionira? služi samo za pretraživanje- zašto traže registraciju? thx
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 19:52   #18
preporukama drugih umjetnika


Morrissey
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 23:55   #19
Goodreads, knjižnica i dosta često preporuke ljudi koji mi nešto znače, bilo da su stručni na nekom području koje je meni važno ili imamo sličan ukus.
__________________
Liiiibra
Galinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 08:45   #20
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
što je to i kak funkcionira? služi samo za pretraživanje- zašto traže registraciju? thx
Goodreads traži registraciju jer sa accountom možeš voditi digitalni dnevnik čitanja, dodavati knjige na to-read listu i slijediti ljude koji imaju sličan ukus kao ti pa i tim putem dobivati nove preporuke. Stranica i sama svakodnevno preporučuje knjige, a na kraju godine možeš i pogledati statistiku, tj. koliko knjiga je pročitano, koja im je prosječna ocjena i koje knjige su bile najdeblje i najtanje, te najpopularnije kod drugih korisnika. Stranica je super i ako voliš knjige je nezaobilazan alat.
__________________
...all I do is dream about you...
Monty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.