Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2022., 21:13   #1
Endemski nacionalizam

Endemski nacionalizam bi značio postojanje urođenog nacionalizma u nekim narodima.
Postoji li takvo što ?

Da neki narodi posjeduju natprosječnu naklonost k nacionalizmu..

U posljednje vrijeme u tom kontekstu spominju se Poljaci ili Madzari koji imaju snažnu antimigrantsku politiku..
Smiju li se oni prozvati kao neprestani nacionalisti u okolnostima novih migracija i asimiliacija ?

U tome se može govoriti i o genocidnim narodima iako moramo biti oprezni u tom poimanju...ili čak odbaciti kategorički takve navode jer čitave kolektive proglašavatiopasnim i optuživati ih za animozitet prema ciljanim skupinama ako ubrojimo događaje iz povijesnih kronika...

Navodno postoji institut u Londonu koji izučava nacionalizam u narodima.

Ovdje ne govorim o patriotizmu već o nacionalizmu koji generira i proglašava neprijateljem sve koji nisu pripadnici domicilnog naroda...
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2022., 21:30   #2
Gledaj, Srbin, Hrvat, Bošnjak će se družiti i nakon krvavog ratova, ići jedni kod drugih na slave, bajrame, proslave.

Liberalni Šveđanin pak neće baš kod nekog imigranta ići doma se družiti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 20:22   #3
Većina ljudi u divljini će sumnjivo gledati na strance.
Također će nastojati zaštiti svoje obitelji.

Bilo je poprilično primjera gdje su novi smaknuli stare
To je normalna, refleksna pojava...
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 20:32   #4
Promasena paradigma. Ne mogu se drzavljani neke zemlje proglasavati i etiketirati epitetima. Cak i kada se na referendumu vecinski izjasne o necemu. Opet nisu svi drzavljani istog misljenja. Tako nisu svi Srbi cetnici, svi Nijemci fasisti ili svi Rusi komunisti.

Proglasiti drzavljane neke drzave u ovom slucaju 'endemskim nacionalistima' je povrsno, ignorantno i puno predrasuda, bez obzira koliko konzervativna bila vecina. Ne radi se o nekom plemenu od dvadeset jedinki..
__________________
"Nećeš, razbojniče jedan!!"
Jolly Roger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 20:43   #5
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Endemski nacionalizam bi značio postojanje urođenog nacionalizma u nekim narodima.
Postoji li takvo što ?

Da neki narodi posjeduju natprosječnu naklonost k nacionalizmu..

U posljednje vrijeme u tom kontekstu spominju se Poljaci ili Madzari koji imaju snažnu antimigrantsku politiku..
Smiju li se oni prozvati kao neprestani nacionalisti u okolnostima novih migracija i asimiliacija ?

U tome se može govoriti i o genocidnim narodima iako moramo biti oprezni u tom poimanju...ili čak odbaciti kategorički takve navode jer čitave kolektive proglašavatiopasnim i optuživati ih za animozitet prema ciljanim skupinama ako ubrojimo događaje iz povijesnih kronika...

Navodno postoji institut u Londonu koji izučava nacionalizam u narodima.

Ovdje ne govorim o patriotizmu već o nacionalizmu koji generira i proglašava neprijateljem sve koji nisu pripadnici domicilnog naroda...
Ne postoji endemski nacionalizam, ali zato kod nekih naroda postoje određeni meta narativi(tj mitovi) koji se perpetuiraju stoljećima i kao nuspojavu imaju nacionalizam, jer po defaultu dovode do konflikta s drugim narodima.
Najbolji primjer je iz naše okoline, gdje kod srba postoji meta narativ po kojem negiraju većinu okolnih etniciteta(koji je podupiran i od političke i od akademske elite), i naravno da će takvi narativi dovesti do nacionalističkih ispada ka tim okolnim narodima koji se negiraju.
Zadnji primjer je ovo sa svojatanjem Dubrovačkih književnika, samo treba pogledati komentare po srpskim portalima, doslovno desetljećima se razbacuju sa jedno te istim netočnim navodima tj notornim lažima, i tome se ne nazire kraj.
Mislim da je prilično nezamislivo vidjeti takav diskurs bilo gdje u zap Europi.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 22:46   #6
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne postoji endemski nacionalizam, ali zato kod nekih naroda postoje određeni meta narativi(tj mitovi) koji se perpetuiraju stoljećima i kao nuspojavu imaju nacionalizam, jer po defaultu dovode do konflikta s drugim narodima.
Najbolji primjer je iz naše okoline, gdje kod srba postoji meta narativ po kojem negiraju većinu okolnih etniciteta(koji je podupiran i od političke i od akademske elite), i naravno da će takvi narativi dovesti do nacionalističkih ispada ka tim okolnim narodima koji se negiraju.
Zadnji primjer je ovo sa svojatanjem Dubrovačkih književnika, samo treba pogledati komentare po srpskim portalima, doslovno desetljećima se razbacuju sa jedno te istim netočnim navodima tj notornim lažima, i tome se ne nazire kraj.
Mislim da je prilično nezamislivo vidjeti takav diskurs bilo gdje u zap Europi.
Može li neki izvor za tvoje tvrdnje jer mi ovaj post izgleda kao da sve Srbe izjednačavaš kao velikosprske mitomane ili nešto na taj đir.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 22:55   #7
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Može li neki izvor za tvoje tvrdnje jer mi ovaj post izgleda kao da sve Srbe izjednačavaš kao velikosprske mitomane ili nešto na taj đir.
Izvor za šta, kojih 180 godina povijesti?
Ili praćenje srpskih medija u zadnjih 30ak godina?
Mislim ako ne pratiš njihove medije i ako nemaš pojma o povijesti ovih prostora u zadnjih 2 stoljeća onda ne znam.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 23:33   #8
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Izvor za šta, kojih 180 godina povijesti?
Ili praćenje srpskih medija u zadnjih 30ak godina?
Mislim ako ne pratiš njihove medije i ako nemaš pojma o povijesti ovih prostora u zadnjih 2 stoljeća onda ne znam.
Pa sigurno imaš neki izvor svoje tvrdnje, ne moraš pokriti cijelu povijest. Daj primjer gdje netko svojata dubrovačke književnike. Siguran sam da toga ima, ali ne vjerujem da je to ništa bitno.
U 180 godina hrvatske povijesti ima Hrvata koji su djelovali u interesu Turaka, Austro-Ugarske, Srbije, Trećeg Reicha, hrvatske nezavisnosti, zapadnih interesa i istočnih interesa, a ti sad tu tvrdiš da Srbi 180 godina svojataju sve zapadne susjede, kao da im je to bila jedina agenda. Srbija je zadnjih 15-ak godina moderna zemlja i to odavno nije dio njihove mainstream politike. Ne znam koliko je dugo trajala ta velikosrpska ideja, ali vjerujem puno manje od 180 godina. Ako toga i ima danas, to su vjerojatno neki marginalni likovi kao dr. Miroljub Petrović (npr.) ili neki drugi Bujanecov pandan.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 23:45   #9
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Pa sigurno imaš neki izvor svoje tvrdnje, ne moraš pokriti cijelu povijest. Daj primjer gdje netko svojata dubrovačke književnike. Siguran sam da toga ima, ali ne vjerujem da je to ništa bitno.
U 180 godina hrvatske povijesti ima Hrvata koji su djelovali u interesu Turaka, Austro-Ugarske, Srbije, Trećeg Reicha, hrvatske nezavisnosti, zapadnih interesa i istočnih interesa, a ti sad tu tvrdiš da Srbi 180 godina svojataju sve zapadne susjede, kao da im je to bila jedina agenda. Srbija je zadnjih 15-ak godina moderna zemlja i to odavno nije dio njihove mainstream politike. Ne znam koliko je dugo trajala ta velikosrpska ideja, ali vjerujem puno manje od 180 godina. Ako toga i ima danas, to su vjerojatno neki marginalni likovi kao dr. Miroljub Petrović (npr.) ili neki drugi Bujanecov pandan.
https://www.b92.net/info/vesti/index...nav_id=2090157
Ne, nitko ne svojata samo su donijeli zakon o tome.
Pogledaj komentare.

Srbija je od kad je Vučić na vlasti pročetnička autokracija, i to je itekako dio njihove politike, posebno koncept Srpskog sveta, koji je loše skrivena velika Srbija.

Marginalni likovi?
Jel Vulin marginalan, jel vrh SANUa marginalan, jel Vučić marginalan, jel Šešelj(koji je svaki dan na televiziji što je samo po sebi teška patologija), jel Bokan, jel Dačić, etc?

Mislim njima je Vučić predsjednik, Vučić, o čemu mi tu pričamo.
Čovjek koji je notorni četnik, i koji je bio 20 godina podguzna muha Šešelju

Vidim da nisi nimalo upućen u zbivanja u Srbiji.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 23:58   #10
Srbija je moderna što se tiče razvoja, tamo nikad nije bio bolji standard nego danas. Ti likovi koje nabrajaš nisu puno bolji ni gori od naših političara, eto Zoki je normalan.
Našao sam cijeli članak i vidim da je to objavljeno danas, ne gledam vijesti svaki dan.
https://dulist.hr/sramotan-clanak-sr...akciju/748432/
Ne znam zašto su uzeli 1867. godinu. Guglam i samo nalazim da je tada obnovljeno Bundićevo kazalište.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 00:08   #11
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Srbija je moderna što se tiče razvoja, tamo nikad nije bio bolji standard nego danas. Ti likovi koje nabrajaš nisu puno bolji ni gori od naših političara, eto Zoki je normalan.
Našao sam cijeli članak i vidim da je to objavljeno danas, ne gledam vijesti svaki dan.
https://dulist.hr/sramotan-clanak-sr...akciju/748432/
Ne znam zašto su uzeli 1867. godinu. Guglam i samo nalazim da je tada obnovljeno Bundićevo kazalište.
Kakve veze ima standard s određenim političkim idejama.

Lol, koji to ekvivalentni hrv političari npr Srbe nazivaju četnicima, Bošnjake Turcima i slično?
Uspoređivati Vučića, Vulina & co s ičim na hrv polit sceni je teška uvreda.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 13:19   #12
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne postoji endemski nacionalizam, ali zato kod nekih naroda postoje određeni meta narativi(tj mitovi) koji se perpetuiraju stoljećima i kao nuspojavu imaju nacionalizam, jer po defaultu dovode do konflikta s drugim narodima.
Najbolji primjer je iz naše okoline, gdje kod srba postoji meta narativ po kojem negiraju većinu okolnih etniciteta(koji je podupiran i od političke i od akademske elite), i naravno da će takvi narativi dovesti do nacionalističkih ispada ka tim okolnim narodima koji se negiraju.
Zadnji primjer je ovo sa svojatanjem Dubrovačkih književnika, samo treba pogledati komentare po srpskim portalima, doslovno desetljećima se razbacuju sa jedno te istim netočnim navodima tj notornim lažima, i tome se ne nazire kraj.
Mislim da je prilično nezamislivo vidjeti takav diskurs bilo gdje u zap Europi.
1. nisam nikoga optužio niti želim pomišljati etiketirati kolektive. Mislim da sam precizno naznačio; endemski nacionalizam koji je sastavni dio postojeće kulture, ali ne dominantni.
Jesu li Nijemci nacionalisti u prosjeku ?
Ne.
Zašto nisu ?
Pa s obzirom da imaju preko 10 milijuna stranaca u zemlji imaju opravdan razlog za postojanje nacionalizma koji postoji tek kao statistička pogreška.

A, uzmemo li područje istočno od Labe, dakle sadašnju Poljsku, tu već imamo prilike vidjeti pojačan izljev nacionalizma koji je povezan sa radikalnim klerom.

Nitko se ne rađa sa nacionalizmom. Ti s time se stasa. U okruženju. Kakvo je okruženje takav karakter poprimamo i mi, ako ne pronađemo sebe i svoj mod.

Čemu uopće služi nacionalizam, nisam do sada spoznao, ali stvar je mjerljiva.
Političke stranke nosioci su ideologije, a time i ideologije nacije, krvi i tla, isključivosti, promocije straha od stranaca..
To je očito u zemljama i stabilne i nestabilne uređenosti društava i provedbe zakona.
Nacionalizam ovisi koliko je zemlja uređena i u kojoj se mjeri provode zakoni koji vrijede za sve stanovnike bez izuzetaka.

Što se tiče srpskih posezanja na Dubrovnik, tu ne znam o čemu je točno riječ.
Istodobno je pošteno naglasiti da je Dubrovnik bio država dok je Hrvatska bila sužanj i nekoretkno je pripisivati Dubrovnik u hrvatsku povijesnu kroniku kada je Dubrovačka Republika bila zaseban pravni subjekt.

S time, teško je uopće razlučiti, što to uopće srpska povijest svojata nad Dubrovnikom ?

Kada već spominješ, srpski nacionalizam je umiješan u svetosavski nacionalizam. Dakle, u kombinaciju narodnog i religijskog pojma.
Koja je vrijednost istog ?
Srbi se objašnjavaju da je njihov nacionalizam pokret koji okuplja u zajedništvo, ali oni presezaju tuđi teritorij. To je neozbiljan nacionalizam koji nema atribute napredovanja, evoluiranja.

Svaki nacionalizam želi sljedbu. Slijepu sljedbu.
Ako ima toga, ima i potencijala za nacionalizam.
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 13:48   #13
Usporedba nacionalizama Zapadne i Istočne Europe je zanimljiv materijal.

Dijeli se na civilni i etnički.
Za etnički znam što bi to moglo biti, ali ne razumijem što je to civilni nacionalizam..?
Da li je to "građanski" nacionalizam ?
Kakva je to definicija....

Etnički nacionalizam je sirov, primitivan, vezan uz porijeklo. On je dakle determiniran.
Ne evoluira. Ostaje na zasadama kao i u vrijeme kada je nastao u 19.stoljeću.
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 14:05   #14
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Što se tiče srpskih posezanja na Dubrovnik, tu ne znam o čemu je točno riječ.
Istodobno je pošteno naglasiti da je Dubrovnik bio država dok je Hrvatska bila sužanj i nekoretkno je pripisivati Dubrovnik u hrvatsku povijesnu kroniku kada je Dubrovačka Republika bila zaseban pravni subjekt.

S time, teško je uopće razlučiti, što to uopće srpska povijest svojata nad Dubrovnikom ?
Znači onda npr nećemo Firentinske(ili Mletačke, Milanske etc ) renesansne umjetnike smatrati Talijanskim pov nasljeđem jer onda nije bilo Italije?
Stvarno ste nevjerojatni.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 16:40   #15
Molim bez off-topica. Tema je o nacionalizmu općenito, a konkretno o Dubrovniku može se raspravljati na pdf-u Povijest.

Blort, kad odgovaraš na samo jednu tuđu rečenicu ne moraš citirati cijeli poduži post. Bit će urednije ako izvučeš samo ključno.
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 13:48   #16
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Čemu uopće služi nacionalizam, nisam do sada spoznao, ali stvar je mjerljiva.
Ljudi su skloni etnobiznisu, da na osnovu pripadanja nekoj naciji, religiji, ostvare neke konkretne koristi. Manji dio želi ispucati i svoju psihopatologiju mržnje, straha. Psihologija krda.

U dijelovima Europe je i teža povijesno-politička situacija. U Srbiji su se jako psihički investirali u jugoslavenstvo a sad kad je to potpuno propalo, doživljavaju kao gubitak svoje investicije. Logično. Ista stvar i sa Rusima, još ne shvaćaju da je SSSR propao, ne samo ideološki (to shvaćaju) nego i državno (to ne shvaćaju).

Vrlo slično je i na Kavkazu. Većina Kineza su isto veliki nacionalisti, turbonacionalisti, ali to oni sve skupa vješto upakiraju plus jezična barijera, pa se ne primjeti izvana.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2022., 15:29   #17
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Ljudi su skloni etnobiznisu, da na osnovu pripadanja nekoj naciji, religiji, ostvare neke konkretne koristi. Manji dio želi ispucati i svoju psihopatologiju mržnje, straha. Psihologija krda.

U dijelovima Europe je i teža povijesno-politička situacija. U Srbiji su se jako psihički investirali u jugoslavenstvo a sad kad je to potpuno propalo, doživljavaju kao gubitak svoje investicije. Logično. Ista stvar i sa Rusima, još ne shvaćaju da je SSSR propao, ne samo ideološki (to shvaćaju) nego i državno (to ne shvaćaju).

Vrlo slično je i na Kavkazu. Većina Kineza su isto veliki nacionalisti, turbonacionalisti, ali to oni sve skupa vješto upakiraju plus jezična barijera, pa se ne primjeti izvana.
Etnobiznis je precizna dijagnoza. Dobro si rekao da mnogi zarađuju na tome. To su tipovi populizma, mahnitog populizma. Podsjeća me na razdoblje inkvizicije kada se izmišljao neprijatelj kako bi osigurali žrtveno janje za bijesnu rulju, koja je upravo bila kivna na odgovorne koji su izmišljali tu žrtvenu jagnjad ne bi li sakrili svoj zločin (korupcija, nepotizam, apsolutizam itd.)

Nacionalizam koji sipa otrov, koji ujeda, prijeti, grize, odjeva se u crna sukna sa bodežima posred pojasa je posvuda oko nas. Ne postoji nijedna zemljan a svijetu koja nema nacionaliste, i koji svi imaju istu patinu.
Agresivnost i sumanutost. Rulja koja ne razmatra, ne propitukuje, koja ne zna kritizirati argumentom već udara silom i nameće se kao natjecatelj u konfliktu.

Pogledaj fašističke pokrete u svijetu 1930-ih godina.
Od fašista Oswalda Mosleya u Engleskoj, pa do zelenokošuljaša u Brazilu, plavokošuljaša u Irskoj, zelenokošuljaša u Srbiji, sivokošuljaša u Južnoj Africi, smeđokušuljaša u Trećem Reichu, crnokošuljaša u Italiji itd.
Ne postoji nijedna zemlja na svijetu prije rata od SAD do Rumunjske koja nije imala fašistički pokret koji se maskirao u nacionalni pokret.

Ali nije mi razumljiva definicija nacionalizma..
Da li to znači da domicilni narod mora imati veća prava od ostalih stanovnika u istoj zemlji ?
Kako bi to bilo provedivo ?
Ako nisi određene nacije, onda si podređen.
Zar nije zato izumljeno državljanstvo da bi svi stanovnici pripadali istom ?
Razlike u društvu cijepaju mogućnost razvitka istog društva.
Ako postoji sredina koju odbacuješ zbog određenih etničkih-zavičajnih-običajnih kako to može biti uređena zemlja/društvo/država ?

Zašto bi itko bio podređen ako postoje zakoni pisani za sve ?

Nacionalizam nema dubinu. To je općenit pojam koji gotovo nema značenja.
To bi značilo da netko tko živi u Danskoj 40 godina ili je tamo rođen, a nije etnički Danac, mora imati umanjena prava od rođenog Danca, odnosno etničkog Danca...
Kako to može biti stabilno društvo, ako ima takvu podijelu ?

Nacionalizam u SFRJ je bio najveća prijetnja, odnosno bio je najveća prijetnja ondašnjim vlastima.
Zašto ?
Jer bujanjem nacionalizma u SFRJ ta zemlja gubi smisao postojanja.
Nacionalizam ne nudi kompromis. On je isključiv.

A kako da se živi u društvu ako ne postoji konsenzus među različitim stavovima ?
Ako nacionalizam ne dopušta različitost ili zabranjuje kritiku, nije li to idiotska religija (Idiot /od grčkog ἰδιώτης, idiōtēs/ naziv je (često pogrdan) za osobu niže inteligencije ili obrazovanja (u latinskom jeziku znači "neobrazovana, neuka osoba"). Do početka 20. stoljeća i psihički su se bolesnici (psihotičari) nazivali idiotima).

Nacionalizam najviše odgovara navijačima..Ne čudim se zašto...
To je smjesa koja najbrže okuplja, koja nudi instant riješenja, zakon čopora koji njuši plijen..
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 14:26   #18
Najteža žrtva nacionalizma jest Bosna i Hercegovina koja su utapa u nacionalističkoj bujici.

Ne možete napraviti most, prometnicu, odraditi komunalne poslove, ne možete građanima pružiti servis države, ne možete napraviti plan kanalizacije, ne možete privući investicije...
Apsolutno ne možete ništa bez politike i to one najgore vrste.
Nacionalističke politike koja samo ukopava i tanšira bunkere..Samo plaši i koči ljude, grči otponac na oružju, prijeti novim ratom, agresijom i divljanjem..

Kome treba ta vrsta nacionalizma ako ne uskoj interesnoj skupini čiji je je zadatak održati se na vlasti pošto-poto na vrlo lak način i bez odgovornosti za budućnost zemlje.
Još bolje, na tim mjestima može biti i najveća budaletina što i jest slučaj i ne mora apsolutno ništa znati, ali mahati kamom smije i treba...

To je najogavniji primjerak nacionalizma.
Nacionalizma koji izjeda ljudski život. On ga svodi na nulu.

I nitko ne može do kraja i potpuno objasniti definiciju nacionalizma..

Jesu li stanovnici Bosne i Hercegovine bili nacionalisti i prije 1990 godine ?
Kako se danas mjeri nacionalizam ?
Tko sagradi najviše bogomolja i u njih utrpa glasače ?!
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 15:28   #19
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Najteža žrtva nacionalizma jest Bosna i Hercegovina koja su utapa u nacionalističkoj bujici.

Ne možete napraviti most, prometnicu, odraditi komunalne poslove, ne možete građanima pružiti servis države, ne možete napraviti plan kanalizacije, ne možete privući investicije...
Apsolutno ne možete ništa bez politike i to one najgore vrste.
Nacionalističke politike koja samo ukopava i tanšira bunkere..Samo plaši i koči ljude, grči otponac na oružju, prijeti novim ratom, agresijom i divljanjem..

Kome treba ta vrsta nacionalizma ako ne uskoj interesnoj skupini čiji je je zadatak održati se na vlasti pošto-poto na vrlo lak način i bez odgovornosti za budućnost zemlje.
Još bolje, na tim mjestima može biti i najveća budaletina što i jest slučaj i ne mora apsolutno ništa znati, ali mahati kamom smije i treba...

To je najogavniji primjerak nacionalizma.
Nacionalizma koji izjeda ljudski život. On ga svodi na nulu.

I nitko ne može do kraja i potpuno objasniti definiciju nacionalizma..

Jesu li stanovnici Bosne i Hercegovine bili nacionalisti i prije 1990 godine ?
Kako se danas mjeri nacionalizam ?
Tko sagradi najviše bogomolja i u njih utrpa glasače ?!
Da, jesu.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 18:30   #20
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Najteža žrtva nacionalizma jest Bosna i Hercegovina koja su utapa u nacionalističkoj bujici.

Ne možete napraviti most, prometnicu, odraditi komunalne poslove, ne možete građanima pružiti servis države, ne možete napraviti plan kanalizacije, ne možete privući investicije...
Apsolutno ne možete ništa bez politike i to one najgore vrste.
Nacionalističke politike koja samo ukopava i tanšira bunkere..Samo plaši i koči ljude, grči otponac na oružju, prijeti novim ratom, agresijom i divljanjem..

Kome treba ta vrsta nacionalizma ako ne uskoj interesnoj skupini čiji je je zadatak održati se na vlasti pošto-poto na vrlo lak način i bez odgovornosti za budućnost zemlje.
Još bolje, na tim mjestima može biti i najveća budaletina što i jest slučaj i ne mora apsolutno ništa znati, ali mahati kamom smije i treba...

To je najogavniji primjerak nacionalizma.
Nacionalizma koji izjeda ljudski život. On ga svodi na nulu.

I nitko ne može do kraja i potpuno objasniti definiciju nacionalizma..

Jesu li stanovnici Bosne i Hercegovine bili nacionalisti i prije 1990 godine ?
Kako se danas mjeri nacionalizam ?
Tko sagradi najviše bogomolja i u njih utrpa glasače ?!
Ne radi se tu o politici nego nesposobnosti. Evo jednog primjera gdje su zbog nereda Šveđani povukli donacije.

https://bljesak.info/gospodarstvo/ul...-mostar/311951
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.