Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 19:35   #1
Učenje slova

Ne znam da li je to i inace tako, ali malo sam zabrinuta pa bolje da pitam...

Imam sestru koja iduce jeseni krece u prvi osnovne. Velika je razlika izmedu nas, nekih 16 godina, mama ju je kasno rodila, sa 43. Imam i brata od 17 (nije relevantno, ali mozda zatreba)... Prakticki sam je ja odgojila jer su mama i tata radili, pa sam dosta vezana uz nju. Vec 3 godine sam na fakultetu u drugom gradu i sad kada sam bila kuci prije par dana mi je mama rekla da je probam ja nauciti pisati i citati, barem nesto jer da ona nikako ne uspijeva, da je mala tvrdoglava i da nece, da je samo zafrkava.

Ipak, ja sam uvidjela u cemu je problem, bar ja mislim da je. Ona zna napisati svoje ime, moje, zna napisati mama i tata sve velikim slovima, zna cak napisati web adresu za svoje igrice (doraigrice.com - napise dora i ostatak joj izbaci samo), cak zna i to procitati (sve osim web adrese pa je nadalje necu uopce uzimati kao bitnu). Ali ako joj primjerice dam drugu rijec sa tim slovima, ne zna niti napisati niti procitati. Ako je pitam neko slovo koje se nalazi u njezino ime, onako na preskok, ona ga ne zna pokazati. Pokusala sam je nauciti i neka druga slova, primjerice R koje se ne nalazi u nijednom od 4 rijeci, ali se nalazi u DORA sa tih njezinih igrica, koje zna napisati i pitala je da napise DORA ili RODA (ostala slova su dio nasih imena, mog i njezinog). Znala je napisati 2 puta, medutim nakon 15 minuta kada je pitam koje je slovo R, ne zna. Mislim da ne zafrkava, plakala je poslije jedno sat vremena govoreci da je glupa, da nista ne zna (mada joj to niko nikad nije reko, da se razumijemo, svi smo strpljivi s njom i ne damo joj da ikad lose govori o drugima, a kamoli sebi, samopostovanje se gradi od malih nogu!!!).
Poslije smo igrale jednu igru, ja bih joj rekla neko slovo, npr T i ona bi rekla koja rijec pocinje na to slovo (rekla je TARZAN, lol). To joj ide. Ne znam da li je ovo zadnje bitno, ali cisto da spomenem...

Sve mi je ovo nekako novo jer smo brat i ja u prvom osnovne vec pisali gotovo sva velika tiskana slova (ne sjecam se bas, ali mama kaze da sam ja vec sa 5ipo-6 godina znala pisati i kombinirati slova), a i rodak je u prvom osnovne znao abecedu.

Zabrinuta sam. Zato molim vas oprostite ako samo gnjavim i ako je ovo uobicajeno ili nista posebno, ali stvarno bih htjela znati kako da joj pomognem ako nesto nije u redu ili ako je sve u redu, kako da joj pomognem pri ucenju.
Hvala puno!
mala.adorable is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 20:22   #2
Probaj pristupiti problemu na drugačiji način. Ispiši joj na papiriće pojedine riječi te počni sa kratkim troslovnim riječima i možeš ih popratiti slikom. Ne traži dijete da slovka niti ju nemoj učiti slova, nego ju nauči da prepozna i pročita riječ u 'komadu'. Dakle- nađi sliku psa i napiši ispod PAS te joj reci da tu piše PAS. Uzmi tako 3 riječi za početak i tako se poigrajte. Kad vidiš kako to ide, za nekoliko dana dodaj nove kratke riječi. Tako kroz par tjedana može naučiti čitati dosta riječi. I bez poznavanja slova to joj razvija apstraktno mišljenje s jedne strane, a s druge strane mislim da je ovaj pristup učenju čitanja odličan za savladavanje brzog čitanja bez slovkanja u sebi kad jednom nauči slova.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 23:03   #3
Quote:
mala.adorable kaže: Pogledaj post
Imam sestru koja iduce jeseni krece u prvi osnovne.
Zvučat će suludo, ali moram provjeriti -kad kažeš iduće jeseni misliš na jesen 2012.?

Quote:
mama rekla da je probam ja nauciti pisati i citati, barem nesto jer da ona nikako ne uspijeva, da je mala tvrdoglava i da nece, da je samo zafrkava.
Kao prvo - koliko je točno (godina i mjeseci) malena stara?
Kao drugo - posao škole jest učenje čitanja i pisanja... Ako, dakle, kreće u školu za 4 mjeseca, onda je već morala proći školsko testiranje (ili će to vrlo skoro) i ako škola kaže 'da, vaše dijete je spremno', onda ju nemate što učiti, pogotovo ako je u otporu ('tvrdoglava, zafrkava').

Istina je da današnja djeca često to usvajaju već i prije polaska u školu, ali 'normala' je širok pojam i ako ima neke druge vještine i znanja koje imaju djeca njene dobi - onda se ne trebate brinuti.
Važnije od učenja slova je učenje prepoznavanja glasova, da bi jednom to čitanje i pisanje krenulo.
Dakle, važnije je da malena ima usvojenu glasovnu analizu (kad izgovoriš 'MIŠ' - da čuje glasove koje se nalaze u toj riječi) i glasovnu sintezu (kad kažeš P, A, S,...da te glasove može sintetizirati i čuti kao cjelinu, kao riječ PAS), nego da uči slova, bilo da se radi o čitanju ili pisanju.
To su predvještine koje su joj kudikamo potrebnije od samog prepoznavanja pisanog znaka za pojedini glas, a to je slovo.

S time se možete zabavljati kroz igru 'kalodonta' ili nekokm sličnom igrom gdje mora uspjeti prepoznati za početak prvi glas u riječi (kratkoj), pa zadnji glas, a onda ide prepoznavanje srednjeg glasa. Važno je da je kroz igru i zabavu i da joj se škola ne zamjeri prije nego li uopće u nju krene...
Kad to krene, polako produžuješ riječi do 4-5 glasova i to je sve što joj treba.

Quote:
Poslije smo igrale jednu igru, ja bih joj rekla neko slovo, npr T i ona bi rekla koja rijec pocinje na to slovo (rekla je TARZAN, lol). To joj ide. Ne znam da li je ovo zadnje bitno, ali cisto da spomenem...
To i jest bitno...

Quote:
Sve mi je ovo nekako novo jer smo brat i ja u prvom osnovne vec pisali gotovo sva velika tiskana slova (ne sjecam se bas, ali mama kaze da sam ja vec sa 5ipo-6 godina znala pisati i kombinirati slova), a i rodak je u prvom osnovne znao abecedu.
Djeca su različita. Moguće da je vama i išlo bolje, no to i dalje ne znači da ona kasni. Polako. Jedni čitaju već s 4,5 godina, drugi to usvajaju prva 2 razreda, ali sve to spada pod normalno.

Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Dakle- nađi sliku psa i napiši ispod PAS te joj reci da tu piše PAS. Uzmi tako 3 riječi za početak i tako se poigrajte. Kad vidiš kako to ide, za nekoliko dana dodaj nove kratke riječi. Tako kroz par tjedana može naučiti čitati dosta riječi. I bez poznavanja slova to joj razvija apstraktno mišljenje s jedne strane, a s druge strane mislim da je ovaj pristup učenju čitanja odličan za savladavanje brzog čitanja bez slovkanja u sebi kad jednom nauči slova.
Ne bih se složila s napisanim.
To nije učenje čitanja, nego globalno zahvaćanje riječi, kao cjeline, kao slike, a bez znanja da tu sliku čine znakovi (i koji su to znakovi/glasovi) koji reprezentiraju pojedini glas. Hrpa takvih kvazi-čitača dođe u školu, a onda se uspostavi da to nije čitanje nego čisto gledanje - kao kad nauče znakove za automobile pa znaju 'pročitati', a slova ni nema.

U krajnjem slučaju, ovo dijete već ima naznake takvog čitanja (prepoznaje riječ DORA, ali ne zna pročitati drugačiju kombinaciju istih znakova) i to nije ono što joj treba da bi bila uspješn(ij)a.

Što se tiče slovkanja, ono nema veze s time... slovkaju djeca kad ih se ne uči da pravilno uče čitati. Naime, jednom kad klinci imaju i glasovnu analizu i sintezu, kad već znaju prepoznati poneko slovo, jako ih se lijepo može naučiti 'proces' čitanja čak i dužih riječi, a da tu nema slovkanja - trebaju 'razvlačiti' kao da pjevaju Onako, bez udaha
Dakle, dugačka riječ poput M-A-G-A-R-A-C se čita kao 'maaagaaaraaac'..., a ne kao niz nepovezanih glasova koji se naknadno spajaju u cjelinu i dijete se kod svakog pokušaja slovkanja prekida (ako mu uopće padne na pamet slovkati ). Pritom je važno da prstićem podvlači riječ, točnije...prstić je ispod slova kojeg trenutno izgovara...

BTW, kako točno globalno čitanje razvija apstraktno mišljenje?
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 00:19   #4
mala.adorable, glasovna analiza i sinteza su vještine koje dijeca savladavaju u I. polugodištu 1. razreda i kasnije, tj. djeci se ostavlja prostora da individualno napreduju i savladaju to i do kraja 1. razreda. Naravno da neki dođu već kao čitači, drugi to savladaju postepeno tijekom 1. razreda. Nemaš razloga bit zabrinuta.
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 01:28   #5
Hvala vam svima na brzom odgovoru... Procitala sam svaki, ali evo nekako bih se na ovo osvrnula...

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Zvučat će suludo, ali moram provjeriti -kad kažeš iduće jeseni misliš na jesen 2012.?

Kao prvo - koliko je točno (godina i mjeseci) malena stara?
Kao drugo - posao škole jest učenje čitanja i pisanja... Ako, dakle, kreće u školu za 4 mjeseca, onda je već morala proći školsko testiranje (ili će to vrlo skoro) i ako škola kaže 'da, vaše dijete je spremno', onda ju nemate što učiti, pogotovo ako je u otporu ('tvrdoglava, zafrkava').
Da, ove jeseni krece u skolu, pocetkom 10.mj ce napuniti 7 godina. Bila je na nekom testiranju, nisam mamu pitala sto tocno to testiranje obuhvaca.

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Dakle, važnije je da malena ima usvojenu glasovnu analizu (kad izgovoriš 'MIŠ' - da čuje glasove koje se nalaze u toj riječi) i glasovnu sintezu (kad kažeš P, A, S,...da te glasove može sintetizirati i čuti kao cjelinu, kao riječ PAS), nego da uči slova, bilo da se radi o čitanju ili pisanju.
To su predvještine koje su joj kudikamo potrebnije od samog prepoznavanja pisanog znaka za pojedini glas, a to je slovo.
Khm... njezino ime je Tea... i shvatila sam da kad je pitam koliko tu slova ima, ona TE uzima kao jedno slovo, a A kao drugo, odnosno, TE uzima zajedno... a osim toga, sve rijeci slovka na prste. ne znam kako bi to opisala, ako je pitate koliko rijec MAMA ima slova, ona ce na prstice pobrojiti 4 slova.

Kaladont nisam probala igrati s njom, hvala na ideji... To je zaista zabavna igra, cak i danas je znam s deckom igrati kada nam je do smijeha... Nadam se da ce joj se svidjeti...

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Važno je da je kroz igru i zabavu i da joj se škola ne zamjeri prije nego li uopće u nju krene...
Da, to sam i ja pomislila pa je nisam puno htjela gnjaviti sa pokusavanjem citanja i pisanja, opcenito jer ni ne zna sva slova pa joj mozda to stvara probleme i konfuziju. Ipak, kupila sam joj neki dan knjigu u kojima vjezba ruku, znate, ono sto na pocetku prvog razreda djeca crtaju crte kako bi kasnije lakse pisala slova i pred kraj knjige ima neka slova, npr. vjezba gdje pise slovo J i ako pritisnes gumb kaze ti slovo J i tu treba zalijepiti magnetic na kojem je nacrtana jabuka. Poucno je, bar ja mislim tako...


@Neroslava, hvala i tebi puno. Ja se zaista nadam da je to moj neki prezastitnicki instinkt prema njoj... Zaista me zabrnulo to jer mislim da uci napamet kako napisati nesto ne shvacajuci slova, rijeci ili nesto drugo... ma jao, zbunjujem i sebe i vas sa stvarima koje ne mogu objasniti...
mala.adorable is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 09:20   #6
Quote:
Neroslava kaže: Pogledaj post
glasovna analiza i sinteza su vještine koje dijeca savladavaju u I. polugodištu 1. razreda i kasnije, tj. djeci se ostavlja prostora da individualno napreduju i savladaju to i do kraja 1. razreda. Naravno da neki dođu već kao čitači, drugi to savladaju postepeno tijekom 1. razreda. Nemaš razloga bit zabrinuta.
Slažem se s time da nema razloga za zabrinutost, pogotovo ako je od školske komisije dijete dobilo zeleno svjetlo za upis. Međutim, koliko god glasovana analiza i sinteza nisu nešto sto svi usvajaju u isto vrijeme ( neki to doslovno mogu već s 3 godine, a neki tek sa 6-7), ne bih se složila s time da se to savladava u 1. polugodištu, a pogotovo kasnije...
Za početak, djeca to ne savladavaju nego to samo dođe. To nije nešto sto se uči ili drila - ili ide, ili klimavo ide ili ne (još) ne ide, a pitanje je dana/tjedna/ mjeseca kad će 'krenuti'. To djeci dođe samo, jednostavno čuju.

K tome, koliko god je sasvim normalno da neka djeca usvoje neposredno pred prolazak u školu ili u prvim mjesecima, glasovna analiza i sinteza se provjeravaju na upisu u školu i važan su preduvjet za uspješno čitanje i pisanje. Kako će dijete napisati riječ 'more', ako ne čuje koji glasovi tu riječ čine? Nikako. A to itekako rade već i u prvom polugodištu...
Dakle, koliko god možda analiza i sinteza nisu 'must have', prije nego li se roditelji upuste u učenje čitanja i pisanja, važnije je da provjere kako tu stvari stoje.

Quote:
mala.adorable kaže: Pogledaj post
Bila je na nekom testiranju, nisam mamu pitala sto tocno to testiranje obuhvaca.
Kao sto rekoh, provjerili su sve sto im je bitno. Ako je primljena, nek do škole crta, boja, traži razlike među detaljima na sličicama, malo se igrajte kalodonta (al tek kad bude mogla 'čuti' zadnji glas, to prvo treba s vrlo kratkim riječima) i to je to.


Quote:
TE uzima zajedno...
Nista neobično, djeca to u početku često rade.

Quote:
ona ce na prstice pobrojiti 4 slova.
Ni to nije neobično - brojanje je uvijek lakše na konkretnom materijalu nego u glavi. Neki to rade jos u 4. razredu

Quote:
Kaladont nisam probala igrati s njom, hvala na ideji...
Pazi, morat ćeš joj prilagoditi igru- možda neće moći na zadnji slog, nego na zadnji glas... Ali bitno je da uživa.

Quote:
kupila sam joj neki dan knjigu u kojima vjezba ruku, znate, ono sto na pocetku prvog razreda djeca crtaju crte kako bi kasnije lakse pisala slova i pred kraj knjige ima neka slova, npr. vjezba gdje pise slovo J i ako pritisnes gumb kaze ti slovo J i tu treba zalijepiti magnetic
Super. Ako će joj tako biti lakše, dok ti pišeš nešto za svoju 'zadaću', ona može za svoju...

Zadnje uređivanje Stowaway : 25.05.2012. at 09:41.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 11:07   #7
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Zvučat će suludo, ali moram provjeriti -kad kažeš iduće jeseni misliš na jesen 2012.?



Kao prvo - koliko je točno (godina i mjeseci) malena stara?
Kao drugo - posao škole jest učenje čitanja i pisanja... Ako, dakle, kreće u školu za 4 mjeseca, onda je već morala proći školsko testiranje (ili će to vrlo skoro) i ako škola kaže 'da, vaše dijete je spremno', onda ju nemate što učiti, pogotovo ako je u otporu ('tvrdoglava, zafrkava').

Istina je da današnja djeca često to usvajaju već i prije polaska u školu, ali 'normala' je širok pojam i ako ima neke druge vještine i znanja koje imaju djeca njene dobi - onda se ne trebate brinuti.
Važnije od učenja slova je učenje prepoznavanja glasova, da bi jednom to čitanje i pisanje krenulo.
Dakle, važnije je da malena ima usvojenu glasovnu analizu (kad izgovoriš 'MIŠ' - da čuje glasove koje se nalaze u toj riječi) i glasovnu sintezu (kad kažeš P, A, S,...da te glasove može sintetizirati i čuti kao cjelinu, kao riječ PAS), nego da uči slova, bilo da se radi o čitanju ili pisanju.
To su predvještine koje su joj kudikamo potrebnije od samog prepoznavanja pisanog znaka za pojedini glas, a to je slovo.

S time se možete zabavljati kroz igru 'kalodonta' ili nekokm sličnom igrom gdje mora uspjeti prepoznati za početak prvi glas u riječi (kratkoj), pa zadnji glas, a onda ide prepoznavanje srednjeg glasa. Važno je da je kroz igru i zabavu i da joj se škola ne zamjeri prije nego li uopće u nju krene...
Kad to krene, polako produžuješ riječi do 4-5 glasova i to je sve što joj treba.



To i jest bitno...



Djeca su različita. Moguće da je vama i išlo bolje, no to i dalje ne znači da ona kasni. Polako. Jedni čitaju već s 4,5 godina, drugi to usvajaju prva 2 razreda, ali sve to spada pod normalno.



Ne bih se složila s napisanim.
To nije učenje čitanja, nego globalno zahvaćanje riječi, kao cjeline, kao slike, a bez znanja da tu sliku čine znakovi (i koji su to znakovi/glasovi) koji reprezentiraju pojedini glas. Hrpa takvih kvazi-čitača dođe u školu, a onda se uspostavi da to nije čitanje nego čisto gledanje - kao kad nauče znakove za automobile pa znaju 'pročitati', a slova ni nema.

U krajnjem slučaju, ovo dijete već ima naznake takvog čitanja (prepoznaje riječ DORA, ali ne zna pročitati drugačiju kombinaciju istih znakova) i to nije ono što joj treba da bi bila uspješn(ij)a.

Što se tiče slovkanja, ono nema veze s time... slovkaju djeca kad ih se ne uči da pravilno uče čitati. Naime, jednom kad klinci imaju i glasovnu analizu i sintezu, kad već znaju prepoznati poneko slovo, jako ih se lijepo može naučiti 'proces' čitanja čak i dužih riječi, a da tu nema slovkanja - trebaju 'razvlačiti' kao da pjevaju Onako, bez udaha
Dakle, dugačka riječ poput M-A-G-A-R-A-C se čita kao 'maaagaaaraaac'..., a ne kao niz nepovezanih glasova koji se naknadno spajaju u cjelinu i dijete se kod svakog pokušaja slovkanja prekida (ako mu uopće padne na pamet slovkati ). Pritom je važno da prstićem podvlači riječ, točnije...prstić je ispod slova kojeg trenutno izgovara...
vidi se da znas o čemu pišeš..


p.s.mala.adorable posudi u knjiznici knjigu IGGROM DO ČITANJA, super je
hay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 11:35   #8
Slične "muke" mučile su i mene prošlo proljeće jer je moje dijete bilo među rijetkima u svojoj vrtićkoj grupi koje nije znalo pisati ni čitati
Znao je slova, analizu i sintezu riječi, ali čitanje - nula bodova.
Moje sumnje u njegovu spremnost za školu mi je "razbila" pedagoginja na testiranju koja me uvjerila da doista nije potrebno da to savlada PRIJE škole, da je dovoljna dobro usvojena analiza i sinteza riječi. Tako je i bilo.
On sada završava prvi razred sa 5,0, i moram priznat da sam uzasno ponosna na njega jer je bio jedan od rijetkih nečitača u razredu.
Srećom, učiteljica je pratila ritam cijelog razreda, tako da su svi do kraja 1. polugodišta usvojili čitanje.
Jako su nam pomogle slikopriče, slikovnice (uguglaj) ima za posuditi po knjižnicama. Slušali smo i gore spomenuti savjet da čitanje ne ide sa slovkanjem nego slijevanjem slova u riječ i kad mu je to kliknulo u glavi, sve se posložilo.
Sve ostalo onda je bilo lako, i bez puno muke, odlično je svladao gradivo svih predmeta.
Klara 32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 21:49   #9
Da ne otvaram novu temu postavit ću pitanje ovdje...
Radi se o curici koja će za mjesec dana napuniti 3 godine. Praktički od rođenja je okružena knjigama, slikovnicama, pričama...i jako ih voli. U zadnje vrijeme počela je pokazivati veće zanimanje za slova i brojke, u smislu da pokušava 'sama čitati' (da, znam da je riječ o reprodukciji onoga što smo joj mi pričali/čitali a ona zapamtila), ali i 'slovkati' riječi (netočno, naravno)....stalno ispituje 'a što tu piše', 'a koje je ovo slovo/broj', dok ja nešto pišem ona ispituje što pišem i koja su to slova pa pokušava 'slovkati' riječi...
E sad me zanima...kad djeca uopće počnu učiti slova i brojeve? Znam da ih neki ne nauče ni do kretanja u školu...
Ne želim biti mama koja nešto forsira, da se razumijemo, ali mislim da ne bih trebala ni ignorirati taj njen interes, pa me zanimaju vaša iskustva o tom pitanju...
Kad ste sa svojom djecom počeli to 'učiti' i na koje sve načine?
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 22:29   #10
sad si me podsjetila na flash cards. odi na brillbaby.com odnosno brillkids.com pošto ona više nije baby.
ja osobno nisam ekperimetirala s tim, al moja frendica radi s malom (mala ima godinu i pol), riječi i brojeve (ne znam je li još što novo uvela) i veli da vidi rezultate, tj mala "čita"

dakle na kartici/papiru/power pointu napišeš riječ i ubaciš sliku pojma. dijete to poveže. kasnije, kad mu pokažeš samo riječ bez slike odmah zna što tu piše te kaže ili pokaže ako još ne zna govoriti.. to je primjer koji savladava jednogodišnje dijete. kako sa starijim, sama iskopaj svrha tog je da zapravo na taj način nauči čitati.
ne regularnim putem učeći slovo po slovo nego ovim "zaobilaznim".

možda je to, s obzirom na njenu dob, bolji pristup.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 22:33   #11
Quote:
LadyMo kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu postavit ću pitanje ovdje...
Radi se o curici koja će za mjesec dana napuniti 3 godine. Praktički od rođenja je okružena knjigama, slikovnicama, pričama...i jako ih voli. U zadnje vrijeme počela je pokazivati veće zanimanje za slova i brojke, u smislu da pokušava 'sama čitati' (da, znam da je riječ o reprodukciji onoga što smo joj mi pričali/čitali a ona zapamtila), ali i 'slovkati' riječi (netočno, naravno)....stalno ispituje 'a što tu piše', 'a koje je ovo slovo/broj', dok ja nešto pišem ona ispituje što pišem i koja su to slova pa pokušava 'slovkati' riječi...
E sad me zanima...kad djeca uopće počnu učiti slova i brojeve? Znam da ih neki ne nauče ni do kretanja u školu...
Ne želim biti mama koja nešto forsira, da se razumijemo, ali mislim da ne bih trebala ni ignorirati taj njen interes, pa me zanimaju vaša iskustva o tom pitanju...
Kad ste sa svojom djecom počeli to 'učiti' i na koje sve načine?
Nikad svoju nisam nista ucila, samo sam odgovarala na pitanja...i desilo se da s 2g (i nesto sitno) zna sva slova. Naravno, tada smo to malo njegovali, postavljali pitanja.., ponavljali...( pokazali joj slovo i pitali sto pise, a ona bi odgovorila npr. m kao mama, t kao tata, b kao baka, č kao čokolada itd.)
I stvarno je znala prepoznati skoro sva slova. Ali nakon nekog vremena nije dalje pokzaivala neki interes ka citanju...i nismo nista forsirali. Tim vise sto je moje misljenje bilo da rano citanje nije od neke koristi i da je nepotrebno.
E sad, kako vi gledate na to..ovisi, pa prema tome se i postavite. Poticite dok joj je to u sferi interesa, dok trazi, ne forsirajte...to je moje misljenje. Koliko ce to poticanje biti intenzivno, trebalo bi ovisiti o tome koliko ju to zabavalja. Jer, sama cinjenica hoce li citati sa 5 ili 7 godina, ne znaci u njenom zivotu bas puno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 22:59   #12
Quote:
LadyMo kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu postavit ću pitanje ovdje...
Radi se o curici koja će za mjesec dana napuniti 3 godine. Praktički od rođenja je okružena knjigama, slikovnicama, pričama...i jako ih voli. U zadnje vrijeme počela je pokazivati veće zanimanje za slova i brojke, u smislu da pokušava 'sama čitati' (da, znam da je riječ o reprodukciji onoga što smo joj mi pričali/čitali a ona zapamtila), ali i 'slovkati' riječi (netočno, naravno)....stalno ispituje 'a što tu piše', 'a koje je ovo slovo/broj', dok ja nešto pišem ona ispituje što pišem i koja su to slova pa pokušava 'slovkati' riječi...
E sad me zanima...kad djeca uopće počnu učiti slova i brojeve? Znam da ih neki ne nauče ni do kretanja u školu...
Ne želim biti mama koja nešto forsira, da se razumijemo, ali mislim da ne bih trebala ni ignorirati taj njen interes, pa me zanimaju vaša iskustva o tom pitanju...
Kad ste sa svojom djecom počeli to 'učiti' i na koje sve načine?
Ja sam po uzoru na NTC sustav učenja i pristupa djeci pokušala da moja mala 'čita' riječi tako da prepoznaje pojam kao sliku, a ne da slovka. No, čuvalica ju je naučila bila slova tako da je slovkala. I bila nam je jako zgodna ta igra. Uzimala sam crteže-bojakne s neta i dodavala napisano slovima što je to. Tako smo počele sa troslovnim pojmovima, kasnije s 4-slovnim pojmovima. Kasnije sam joj davala samo napisane riječi na papiriće i ona je čitala. Sada ona s 4.5 uglavnom zna sva slova velika štampana i mala štampana i može čitati, ali vidim da joj je to veliki napor. Ponekad se poigramo našu igru sa riječima.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 16:27   #13
@katjes - tako sam nešto i mislila, flash cards, flip cards, memory (slika/slovo ili slika/riječ)...i super mi je ova stranica što si ju spomenula, malo sam danas pogledala, i skinula si i one brošurice-knjigice pa ću ih malo proučiti.

@kajperinja - već sam rekla da ne bih ništa forsirala ali bilo bi glupo da potpuno ignoriram njen interes...mislim da sad više nije samo zainteresirana za puko odgovanje na pitanja već da je spremna i za nešto više i konkretnije po tom pitanju, pa ćemo probati s karticama i vidjeti kako će reagirati...dok joj bude zanimljivo-bude, kad je prestane zanimati stat ćemo.

@cattleya - budem malo proučila i NTC sustav pa ćemo vidjeti. Kao što sam već napisala, ne želim forsirati, počet ćemo s igrom pa koliko joj bude zanimljivo...
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 17:51   #14
Quote:
LadyMo kaže: Pogledaj post
@katjes - tako sam nešto i mislila, flash cards, flip cards, memory (slika/slovo ili slika/riječ)...i super mi je ova stranica što si ju spomenula, malo sam danas pogledala, i skinula si i one brošurice-knjigice pa ću ih malo proučiti.

@kajperinja - već sam rekla da ne bih ništa forsirala ali bilo bi glupo da potpuno ignoriram njen interes...mislim da sad više nije samo zainteresirana za puko odgovanje na pitanja već da je spremna i za nešto više i konkretnije po tom pitanju, pa ćemo probati s karticama i vidjeti kako će reagirati...dok joj bude zanimljivo-bude, kad je prestane zanimati stat ćemo.

@cattleya - budem malo proučila i NTC sustav pa ćemo vidjeti. Kao što sam već napisala, ne želim forsirati, počet ćemo s igrom pa koliko joj bude zanimljivo...
Meni se 'čitanje' riječi u NTC smislu da dijete ju pamti kao sliku čini jako dobra ideja jer me potsjeća na ono čemu su mene učili na tečaju brzog čitanja. Zato mi se ta ideja jako sviđa.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 17:19   #15
Evo, da molo podignem temu

Moj malac će za 15 dana imati dvije godine. Već neko vrijema (2 mj) je zainteresiran za brojeva. Krenulo je tako što je počeo ispitivati za brojeve na podnim puzzlama, nakon toga za kućne brojeve u šetnji i sl. Uvijek bi mu odgovorili na pitanje i tako ih je zapamtio. Nakon toga mu je tata od šperploče izrezao brojeve, on se igrao s njima, slagao ih po redu ili razbacano, ali uvijek je točno pročitao.
Prije nekih 2-3 tjedna je u trgovini uočio ploču sa slovima i brojevima na magnetiće i tražio da mu kupim. To mi je odmah bio znak da jako želi jer stvarno nikad ništa ne traži da mu kupimo. Od tada je naučio slova.
Kad ga pitam što se želi igrati, vrlo često odgovara da želi brojeve(on tako zove i slova). Ili ih slažemo po toj ploči, ili mu ja u bilježnice pišem što on želi, a najsretniji je kad dobije praznu stranu u wordu (to mu rijeđe dopustim).
Samo da napomenem da boje ne zna i za to uopće nije zainteresiran. Zna 2 pjesmice i 2 brojalice i obožava slagati legiće

E, sad, što vi mislite? Glupo mi je djetetu uskračivati ništo što želi i voli, ali ne znam ima li smisla da to uči tako rano. Hoće li izgubiti interes onda kad bude trebao to znati?
Loptica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 20:32   #16
Quote:
Loptica30 kaže: Pogledaj post
Evo, da molo podignem temu

Moj malac će za 15 dana imati dvije godine. Već neko vrijema (2 mj) je zainteresiran za brojeva. Krenulo je tako što je počeo ispitivati za brojeve na podnim puzzlama, nakon toga za kućne brojeve u šetnji i sl. Uvijek bi mu odgovorili na pitanje i tako ih je zapamtio. Nakon toga mu je tata od šperploče izrezao brojeve, on se igrao s njima, slagao ih po redu ili razbacano, ali uvijek je točno pročitao.
Prije nekih 2-3 tjedna je u trgovini uočio ploču sa slovima i brojevima na magnetiće i tražio da mu kupim. To mi je odmah bio znak da jako želi jer stvarno nikad ništa ne traži da mu kupimo. Od tada je naučio slova.
Kad ga pitam što se želi igrati, vrlo često odgovara da želi brojeve(on tako zove i slova). Ili ih slažemo po toj ploči, ili mu ja u bilježnice pišem što on želi, a najsretniji je kad dobije praznu stranu u wordu (to mu rijeđe dopustim).
Samo da napomenem da boje ne zna i za to uopće nije zainteresiran. Zna 2 pjesmice i 2 brojalice i obožava slagati legiće

E, sad, što vi mislite? Glupo mi je djetetu uskračivati ništo što želi i voli, ali ne znam ima li smisla da to uči tako rano. Hoće li izgubiti interes onda kad bude trebao to znati?
ja mislim da je sasvim ok dati djetetu sto zeli i sto ga zanima... moj ima 16 mjeseci i od bake je dobio tu magnetnu ploču, sto meni i nije bilo bas drago jer sam se bojala da ce ta slova progutati, a ne slagati... međutim, njemu su slova, pisanje i citanje najzanimljivija igra. ili cita, ili pise ili se igra slovima( mislim, ne pise i cita za ozbiljno, nego se pravi da pise i cita, svrlja nesto po papiru i lista slikovnice i brlja svasta)naučio je prepoznati 5-6 slova i par brojeva pomoću te ploče. al zato se naprimjer ne penje nigdje( ne zna), ne zna sjesti na onaj mali kamioncic, ne zna sići s kauča, kreveta... jednostavno je takav tip,zanima ga priča, pjesme i sad slova... pa ne mogu mu zabraniti...
myya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:00   #17
Quote:
Loptica30 kaže: Pogledaj post
E, sad, što vi mislite? Glupo mi je djetetu uskračivati ništo što želi i voli, ali ne znam ima li smisla da to uči tako rano. Hoće li izgubiti interes onda kad bude trebao to znati?
mm je "naučio čitati" s 3 godine, a kasnije "zaboravio". ne da mi se ulaziti u rasprave sa svekrvom, ali pretpostavljam da nije čitao, nego je raspoznavao slova na razini nacrtanog znaka.

to pretpostavljam jer moj mali (sad će 2.5 godine) od nedavno traži da mu kažemo koje je koje slovo, pa ih je sad raspoznaje (ne sva slova, neka, i neke brojeve), ali to IMO nema veze sa čitanjem.
jer bi mi to podrazumijevalo da razumije da ta slova čine riječi, a toga nema.

pa mi je to identično "čitanje" ranijoj fazi u kojoj je ko manijak išao od auta do auta i raspoznavao marke automobila na temelju znaka na autu.

ja ga puštam naravno, jer zašto ne bi, veseli ga.

iskreno, u fazi auta me poprilično živciralo što su nam se mjesecima šetnje svodile na prohodavanja po parkiralištima (odvedem ga na plažu, većinu vremena bi proveli na parkingu ).
sad mi je mrvu blesavo što više ne čitamo priče, nego samo imamo "koje je to slovo".

al ajde, pustilo ga sa autima, pretpostavljam da će ga i ovo


mene u biti zanima kod onih čija su djeca čitala s 3 godine, jesu ona zaista čitala riječi, znači skup slova = pročitana riječ, ili su prepoznavala slova?



e da, mm nije izgubio interes slova u kasnijoj dobi, tako da ne vjerujem da se to može desiti zbog toga.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 12:15   #18
moj je dobio za prošli Božić ovo http://www.grafika-grafoprint.hr/kat...dukativne-igre , slova i riječi i otad su ga počela zanimati. Zna prepoznati sva slova i slovka riječi, ali ne zna pročitati.
I ne želi učiti slova nego onako od igračkica ili prstiju napravi neko slova pa ja moram odgovoriti koje je to slovo.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 21:59   #19
Ja i moja zena smo slucajno otkrili da je nas sin, jos prije nego je napunio drugu godinu, spontano sam naucio sva slova (i mala i velika) i sve brojeve (na tri razlicita jezika verbalno brojati), bez izuzetka. Sa dvi godine je slagao izuzetno brzo puzzle od preko 50 djelova i zavrsavao memory igrce od 100 kartica. zna napamet oko 100 pjesmica bilo iz oblasti djecijih pjesmica ili pjesama za odrasle. Sad sa dvi ipo godine zna citati recenice relativno tecno.
Po karakteru je inace tezak, pretjerano samovoljan, prilicno tesko ga je zastrasiti prijetecom mimikom, dernjavom i sl., nicega se ne plasi, tako da ga je tesko odgajati i imati pod kontrolom.
Neki rekose da je visoko obdaren. Kakva su vasa iskustva sa djecom koja su uranila na polju mentalnog? Kako je tekao njihov razvoj?
Morlah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 06:39   #20
Quote:
Morlah kaže: Pogledaj post
Ja i moja zena smo slucajno otkrili da je nas sin, jos prije nego je napunio drugu godinu, spontano sam naucio sva slova (i mala i velika) i sve brojeve (na tri razlicita jezika verbalno brojati), bez izuzetka. Sa dvi godine je slagao izuzetno brzo puzzle od preko 50 djelova i zavrsavao memory igrce od 100 kartica. zna napamet oko 100 pjesmica bilo iz oblasti djecijih pjesmica ili pjesama za odrasle. Sad sa dvi ipo godine zna citati recenice relativno tecno.
Po karakteru je inace tezak, pretjerano samovoljan, prilicno tesko ga je zastrasiti prijetecom mimikom, dernjavom i sl., nicega se ne plasi, tako da ga je tesko odgajati i imati pod kontrolom.
Neki rekose da je visoko obdaren. Kakva su vasa iskustva sa djecom koja su uranila na polju mentalnog? Kako je tekao njihov razvoj?
Svako dijete je prica za sebe, bilo ono darovito ili ne. Neki su tocno onakvi kako se prica , neki nisu. Moguce da tvoj malac je darovito dijete, ali ja se, iskreno, ne bih u ovom trenutku zamarala time.
Dvogodisnjaci su opcenito po karakteru teski i samovoljni, tako da, ako je jos u toj dobi, da pogledas malo temu o dvogodisnjacima?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.