Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 14:14   #1
Dobro i zlo

Znate li vi dragi moji forumaši što je to DOBRO a što to ZLO?

Evo vam dio odličnog teksta pa malo razmišljajte:

"Netko bi mogao prigovoriti Bogu da čovjek nije stvarno slobodan jer, iako može birati između dobra i zla, ako samo pokuša izabrati zlo, snaći će ga štetne posljedice, pa ustvari ne smije izabrati zlo nego mora izabrati dobro, te dakle nije stvarno slobodan. Bio bi stvarno slobodan kad bi bez ikakvih posljedica mogao izabrati između dobra i zla.

Na ovaj se prigovor odgovara ovako: Sloboda i slobodni izbor nisu dani čovjeku da ih zloupotrebljava ili vrši kako bi demonstrirao svoju moć izbora, nego su sloboda i slobodan izbor dani čovjeku radi jednog točno određenog razloga: da bi izbor dobra imao svoju težinu, svoju vrijednost i svoju cijenu, te da bi dosljedno tome čovjekova djela i čovjekova osoba imali svoju stvarnu vrijednost i dostojanstvo.

Zadnje uređivanje blue bird : 03.02.2012. at 17:03. Reason: caps lock u naslovu
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 14:27   #2
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Znate li vi dragi moji forumaši što je to DOBRO a što to ZLO?

Evo vam dio odličnog teksta pa malo razmišljajte:

"Netko bi mogao prigovoriti Bogu da čovjek nije stvarno slobodan jer, iako može birati između dobra i zla, ako samo pokuša izabrati zlo, snaći će ga štetne posljedice, pa ustvari ne smije izabrati zlo nego mora izabrati dobro, te dakle nije stvarno slobodan. Bio bi stvarno slobodan kad bi bez ikakvih posljedica mogao izabrati između dobra i zla.

Na ovaj se prigovor odgovara ovako: Sloboda i slobodni izbor nisu dani čovjeku da ih zloupotrebljava ili vrši kako bi demonstrirao svoju moć izbora, nego su sloboda i slobodan izbor dani čovjeku radi jednog točno određenog razloga: da bi izbor dobra imao svoju težinu, svoju vrijednost i svoju cijenu, te da bi dosljedno tome čovjekova djela i čovjekova osoba imali svoju stvarnu vrijednost i dostojanstvo.
Vrati se ti lijepo temi koju si otvorio pa si maločas s nje pobjegao kad su te opovrgnuli sa svih strana... Umjesto da tu prodaješ tu toplu vodu i stare dogme.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:10   #3
Jedno i drugo je subjektivno.

Nije ništa "zlo" niti "dobro" - Jednostavno je takvo kakvo je. Samo ti i dalje trpaj stvari u kategorije, šta iskreno ni nije baš ispravno.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:30   #4
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Jedno i drugo je subjektivno.

Nije ništa "zlo" niti "dobro" - Jednostavno je takvo kakvo je. Samo ti i dalje trpaj stvari u kategorije, šta iskreno ni nije baš ispravno.


Znači nije zlo zaklat ženu? To je jednostavno tako kako je, jel?
Prijatelju, ne daj Bože da ti se to ikad desi, sigurno bi policajcu, nakon što ti ovaj saopći da ti je netko zaklao ženu, rekao: a čujte gospodine, nije to zlo, to je jednostavno tako kako je.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:37   #5
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post


Znači nije zlo zaklat ženu? To je jednostavno tako kako je, jel?
Prijatelju, ne daj Bože da ti se to ikad desi, sigurno bi policajcu, nakon što ti ovaj saopći da ti je netko zaklao ženu, rekao: a čujte gospodine, nije to zlo, to je jednostavno tako kako je.
Ovisi o perspektivi. Za onog koju ju je ubio to je vjerojatno bilo "dobro"(imao je neki razlog) za tebe ili nju, to je bilo "loše".
U tom smislu je to subjektivno.

Za hitlera je bilo "dobro" napraviti to što je napravio, za narod je to bilo "loše"

Za Sotonu je "dobro" to što radi čovječanstvu, za nas je to "loše"

jel kužiš poantu, ĐIĐI !?
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:42   #6
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post


Znači nije zlo zaklat ženu? To je jednostavno tako kako je, jel?
Prijatelju, ne daj Bože da ti se to ikad desi, sigurno bi policajcu, nakon što ti ovaj saopći da ti je netko zaklao ženu, rekao: a čujte gospodine, nije to zlo, to je jednostavno tako kako je.
Zanimljivo je kako katoliku prvo pod zlo padne na pamet "zaklat ženu". Toliko o tome.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:47   #7
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ovisi o perspektivi.
Znam ja da ovisi o perspektivi. Zlikovcu je uvijek njegovo zlo - dobro.
Ali kad bi čovjek proglasio da ne postoji dobro i zlo nego da je to sve subjektivno, šta bi mene spriječilo da odem do tebe doma, pozvonim ti na vrata i kad mi otvoriš, ja ti odrubim glavu motornom pilom.
Ako to nije OBJEKTIVNO ZLO što jest, onda meni nema tko što prigovarat i policija može odhebat u skokovima jer je to što sam ti odrubio glavu, meni bilo dobro.

p.s. Znaš li što je to teorija relativnosti? To je npr. kad ti staviš svoj nos meni u guzicu. U tom trenutku, ti imaš nos u guzici i ja imam nos u guzici, ali sam ja u relativnom boljem položaju.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:49   #8
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako katoliku prvo pod zlo padne na pamet "zaklat ženu". Toliko o tome.
Šta, oćeš reć da ne volim žene?

Pa ja ih volim i borim se protiv toga da ne budu zaklane, ali uvijek ima luđaka koji bi i to klanje izrelativizirali.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:59   #9
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Znam ja da ovisi o perspektivi. Zlikovcu je uvijek njegovo zlo - dobro.
Ali kad bi čovjek proglasio da ne postoji dobro i zlo nego da je to sve subjektivno, šta bi mene spriječilo da odem do tebe doma, pozvonim ti na vrata i kad mi otvoriš, ja ti odrubim glavu motornom pilom.
Ako to nije OBJEKTIVNO ZLO što jest, onda meni nema tko što prigovarat i policija može odhebat u skokovima jer je to što sam ti odrubio glavu, meni bilo dobro.
Upravo tako điđi, skužio si poantu vidim.

Samo ovo boldano pokazuje manjak logike. TO NEBI BILO OBJAKTIVNO ZLO! zkj? pa sam si rekao - jer bi to za tebe bilo dobro! a čim postoje dvije strane koje različito gledaju/razmišljaju o istoj stvari - to je onda subjektivno a nikako ne objektivno.

A murju boli k šta je to za tebe bilo, jer za njih je to bilo zlo.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:00   #10
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Šta, oćeš reć da ne volim žene?

Pa ja ih volim i borim se protiv toga da ne budu zaklane, ali uvijek ima luđaka koji bi i to klanje izrelativizirali.
Ne znam, ti reci zašto je to prvo što ti je palo na pamet. Obzirom na tešku fiksaciju katoličanstva na žene, djevičanstvo i tjelesno, meni to ništa nije čudnoga. A ti sebe psihoanaliziraj. Moglo ti je pasti na pamet recimo, ukrasti nešto, povrijediti nekoga riječima, lažima, ali ti, ti odabrao "zaklati ženu"
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:04   #11
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Upravo tako điđi, skužio si poantu vidim.

Samo ovo boldano pokazuje manjak logike. TO NEBI BILO OBJAKTIVNO ZLO! zkj? pa sam si rekao - jer bi to za tebe bilo dobro! a čim postoje dvije strane koje različito gledaju/razmišljaju o istoj stvari - to je onda subjektivno a nikako ne objektivno.

A murju boli k šta je to za tebe bilo, jer za njih je to bilo zlo.
Pa onda se ti slažeš samnom u potpunosti. Postoji subjektivno dobro i zlo i objektivno dobro i zlo.
To što je nekom bolesniku njegovo zlo - dobro, to ne umanjuje činjenicu da je njegovo zlo - objektivno zlo.
I da nema Boga koji sudi dobro i zlo, masa bi zla ostala nekažnjena i zlikovci bi se naslađivali nad svojom pobjedom.
Ali srećom postoji Bog koji će bacit zlikovce u pakleni oganj za vijeke vijekova. Amen.
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:05   #12
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ne znam, ti reci zašto je to prvo što ti je palo na pamet. Obzirom na tešku fiksaciju katoličanstva na žene, djevičanstvo i tjelesno, meni to ništa nije čudnoga. A ti sebe psihoanaliziraj. Moglo ti je pasti na pamet recimo, ukrasti nešto, povrijediti nekoga riječima, lažima, ali ti, ti odabrao "zaklati ženu"
Zato što je meni kao katoliku, žena najuzvišenije biće koje postoji!
Zaklat ženu je najveći zločin! Jedino je gore od toga ubit dijete!
điđijev brat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:18   #13
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Zato što je meni kao katoliku, žena najuzvišenije biće koje postoji!
Zaklat ženu je najveći zločin! Jedino je gore od toga ubit dijete!

a muškarac? kaj, njih možemo bez problema ubijat? za ubojstvo muškarca kazna bi trebala bit manja nego za ubojstvo žene ili djeteta?
Snowcrowned is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:23   #14
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Zato što je meni kao katoliku, žena najuzvišenije biće koje postoji!
Zaklat ženu je najveći zločin! Jedino je gore od toga ubit dijete!
Ovakve izjave su mi prestrašne. Kakve veze ima spol i dob o vrijednosti života?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:24   #15
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Zato što je meni kao katoliku, žena najuzvišenije biće koje postoji!
Zaklat ženu je najveći zločin! Jedino je gore od toga ubit dijete!
Onda je Bog najveći zločinac od svih. Bog je naime, a prema Bibliji, podavio sve što živi i diše na ovoj planeti u potopu, na onda naravno i svu djecu. Ako sada i dalje prihvatiš ovakvu mjeru dobra i zla kao do sada, onda dolazimo do toga da je Bog činio zlo. I što sad?
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:26   #16
Vjera bi trebala da smiruje a ne da čini čovjeka nervoznim isključivim netolerantnim.
Zar ne bi trebao čovjek manje da sudi ako promovira NE SUDITE.
Nešto ne štima tu ipak.

Zar ne??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:27   #17
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Onda je Bog najveći zločinac od svih. Bog je naime, a prema Bibliji, podavio sve što živi i diše na ovoj planeti u potopu, na onda naravno i sve djecu. Ako sada i dalje prihvatiš ovakvu mjeru dobra i zla kao do sada, onda dolazimo do toga da je Bog činio zlo. I što sad?
E to, samo da dodajem ovaj link gdje lijepo piše i koliko ih je pobio: http://dwindlinginunbelief.blogspot....od-killed.html
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:32   #18
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Zato što je meni kao katoliku, žena najuzvišenije biće koje postoji!
Zaklat ženu je najveći zločin! Jedino je gore od toga ubit dijete!
da, pa zato, kad ti netko otruje psa, i ti njemu otruješ psa (iliti, kad ti netko zakolje ženu, i ti njemu zakolješ ženu... a ne njega).

Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Oko za oko, zub za zub.
To se zove pravda moj momak. Ako ti meni zakolješ ženu, ja imam pravo tebi zaklat ženu. To je pravda.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 17:05   #19
Quote:
điđijev brat kaže:
Oko za oko, zub za zub.To se zove pravda moj momak. Ako ti meni zakolješ ženu, ja imam pravo tebi zaklat ženu. To je pravda.
To nije pravda, već barbarski šerijatski zakon.

A gdje je ono zlatno pravilo "ne čini drugima ono što ne želiš da oni čine tebi"?

Vi vjerski fanatici ste totalno kontradiktorni.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 17:09   #20
Quote:
điđijev brat kaže: Pogledaj post
Znate li vi dragi moji forumaši što je to DOBRO a što to ZLO?

Evo vam dio odličnog teksta pa malo razmišljajte:

"Netko bi mogao prigovoriti Bogu da čovjek nije stvarno slobodan jer, iako može birati između dobra i zla, ako samo pokuša izabrati zlo, snaći će ga štetne posljedice, pa ustvari ne smije izabrati zlo nego mora izabrati dobro, te dakle nije stvarno slobodan. Bio bi stvarno slobodan kad bi bez ikakvih posljedica mogao izabrati između dobra i zla.

Na ovaj se prigovor odgovara ovako: Sloboda i slobodni izbor nisu dani čovjeku da ih zloupotrebljava ili vrši kako bi demonstrirao svoju moć izbora, nego su sloboda i slobodan izbor dani čovjeku radi jednog točno određenog razloga: da bi izbor dobra imao svoju težinu, svoju vrijednost i svoju cijenu, te da bi dosljedno tome čovjekova djela i čovjekova osoba imali svoju stvarnu vrijednost i dostojanstvo.
Problem je sto je tocan odgovor: omniscentni Bog ne moze stvoriti slobodnog covjeka i tu je kraj price. Covjek nije uopce u mogucnosti birati izmedu dobra i zla, jer je to za njega vec odabrano. On samo ispunjava unaprijed dano. Juda nije mogao izabrati nista drugo, do izdati Isusa...i zapravo se postavlja pitanje, tko je zao: onaj koji je morao postupiti kao zao e da bi onaj drugi mogao postupiti po dobru...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.