Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 21:56   #1
Gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:28   #2
Zadnjih 5 godina zlato je u minusu, i to osjetnom

Pa kalkuliraj


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 23:42   #3
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Zadnjih 5 godina zlato je u minusu, i to osjetnom
To nam govori sta? Da zlato nije za kratkorocne spekulacije/investicije? Naravno da nije. Jel nam to govori da je sada zlato jeftino? Naravno da ne, mozda padne jos nize. Ja sam davno prestao gledati grafove iz proslih godina (zlata), zapravo vrlo malo govore o buducnosti. Cijena zlata je odredjena sasvim drugim parametrima.

Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
to što je trenutni trošak eksploatacije oko 900$ apsolutno ne znači niti govori išta o tome koliki će trošak biti u budućnosti,
Izvadjenog zlata je oko 180 tona. I vecina tog zlata je izvadjena po puno nizoj cijeni od $900. A i trenutna cijena zlata je samo djelomicno odredjena trenutnom cijenom iskapanja. Dapace, nisu rudnici ti koji odredjuju cijenu zlata nego cijena zlata odlucuje koji ce rudnik bankrotirati. Tako da da, trosak ekslopatacije govori relativno malo ne samo o trosku u buducnost nego i o trenutnoj cijeni.

Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
zlato da bi na zlatu zaradio njime trebas trgovati trgovina pravim zlatom zahtjeva neke provizije i to te dovodi u situaciju da svi zaradjuju oko tebe i od tebe .
Nije tocno. Na 100g fizikalije je spread 1,7%, na 500g je 1,1%. Na papirnatom je jos manje, mozda kojih 10-20 EUR da kupim 30k EUR zlata (koliko i dionice). Pa da kupis fond ti maznu do 3% ulazne naknade.

Quote:
Silver Argentum kaže: Pogledaj post
Odakle tebi informacija da se većina reciklira? I da se razmjenjuje i preprodaje. Gluposti.
Što misliš što se događa s godišnje iskopanih 3500 tona?
Pa kolega je zapravo dobro rekao: "vecina industrijskog i ukrasnog zlata samo samo reciklira". Imamo u opticaju 180t zlata, iskopa se 3,5t godisnje, znaci vecina je u "cirkulaciji" i iskopana je nekad davno. Ali nije bitno za ovu temu.

Nego, zlato je super za pan-generacijsku stednju. Ako je ista prezivjelo ratove, vise stoljeca, prirodne katastrofe... onda je to zlato. Sto naravno ne znaci da ce tako biti u buduce. Ali mislim da ovdje ne govorimo o dugorocnoj akumulaciji kapitala. Ja sam prilicno eksponiran u zlatu (i jos ga kupujem), ali osobi od 19 godina koja ce mozda ubrzo ici na doktorat u inozemstvu, trebati to sve placati, trebati lovu za biznis... ne bih preporucio zlato (kao jedinu opciju).
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 04:59   #4
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Izvadjenog zlata je oko 180 tona. I vecina tog zlata je izvadjena po puno nizoj cijeni od $900.
To je sasvim neispravno, a nemoguće je reći da je "većina zlata" izvađena po US $900 cijene. Tu niste naveli cijenu čega?

Npr. cijena na tonu kod nas je 120,000 šilinga što je oko 366 kuna, sa 0.65 zlatne unce na tonu. To dođe oko 570 kuna za zlatnu uncu. Neka veća firma će imati na zlatnu uncu čak i 500 dolara, a ne kuna. Razlike od firme do firme su ogromne, što je veća firma imaju veći trošak, ali se razlikuje od decenije do decenije i to drastično.

Zlata na svijetu im barem 170,000 tona, a ne 180 tona. Pročitajte malo ovaj članak: http://www.bbc.com/news/magazine-21969100 i potražite druge poveznice da se u to uvjerite.

Samo Anglogold Ashanti firma, 800 metara iza moje kuće, pravi mjesečno tonu zlata, a takvih firma ima kod nas 3-4.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 10:45   #5
Quote:
JLouisBiz kaže: Pogledaj post
Quote:
I vecina tog zlata je izvadjena po puno nizoj cijeni od $900.
To je sasvim neispravno, a nemoguće je reći da je "većina zlata" izvađena po US $900 cijene. Tu niste naveli cijenu čega?
Ne kuzim bas, pa cijena zlata na trzisu je sve do ~2008 bila ispod $900, zar je pogresno zakljuciti kako nitko nece prodavati robu po nizoj cijeni nego ga je kostalo da to napravi (iskopa)?

Quote:
Zlata na svijetu im barem 170,000 tona, a ne 180 tona.
Da, mislio sam ktona naravno.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 11:03   #6
do tih 50 000 barem 5 000 uloži u sebe u tečajeve onoga što te zanima ili što misliš da je profitabilno. Imaš 19g, u formi si što se tiče učenja i radnih navika, nikada ti neće biti lakše usvojiti nova znanja. Misliš da ćeš sa 35 upisivati nešto, a doma žena i djeca? nećeš. Nećeš niti sa 27 jer ti se neće dati učiti ili ići na predavanja kad dođeš doma s posla.

Kroz to vrijeme učenja padati će ti razne ideje na pamet pa nećeš imati dilemu nekretnina ili zlato, nego ćeš raditi selekciju između 10 ideja. Nek ti ostane samo 30 000 (jer moraš nešto i jesti dok učiš), to je i više nego dovoljno za samostalni početak.

Po meni je nekretnina najgore riješenje, da fora je kad ti mjesečno kapa 200-300e, ali taj novac nećeš buksati sa strane nego ćeš potrošiti na pičke ili ratu za auto, a zapet ćeš na poslu kod nekog debila za plaću od 4000 kn i nikada nećeš imati muda prodati taj stan i krenuti u nešto samostalno jer niti ćeš imati ideja niti znanja.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:34   #7
U svakom slučaju, činjenica je da se cijena zlata u zadnjih 10 godina utrostručila, dok se cijena stanova snizila za otprilike 25 %. Primjera radi, imam stan koji sada vrijedi 90000 eura, dok sam za njega 2008. godine mogao dobiti 130000 eura.
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:30   #8
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, činjenica je da se cijena zlata u zadnjih 10 godina utrostručila,
A u zadnjih 5 je pala 20%, i to ako ne gledamo baš sami vrhunac.

Quote:
dok se cijena stanova snizila za otprilike 25 %. Primjera radi, imam stan koji sada vrijedi 90000 eura, dok sam za njega 2008. godine mogao dobiti 130000 eura.
Jesi li ciljao na novac od rente ili od preprodaje?
To je velika razlika


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:23   #9
1/4 u zlato
1/4 u srebro
1/4 u bitcoin
1/4 u ethereum
Argentinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:35   #10
to što je trenutni trošak eksploatacije oko 900$ apsolutno ne znači niti govori išta o tome koliki će trošak biti u budućnosti, razvojem tehnologije ili nekim novim "otkrićem" taj iznos se vrlo lako može prepoloviti doslovno preko noći.

Što se samog pitanja tiče, a s obzirom na tvoje afinitete prema plemenitim metalima ubacio bi 1/4 u zlato, 1/8 u srebro, 1/8 u BTC i 1/2 u blue chip dionice.
Dionice sa zdravim fundamentima i kupljene po pravoj cijeni, a s ciljem dugoročnog držanja su sve osim riskantno ulaganje.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:40   #11
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. S
50 000 Eura je i nije velika lova.
Najbolje je tu lovu uložiti u sebe ili u školovanje djece.
Dakle, u što investirati često puta ovisi koliko imaš love, a kakav ti je posao i kako trenutačno živiš. Normalno, ovisi i o planovima u životu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:14   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
50 000 Eura je i nije velika lova.
Najbolje je tu lovu uložiti u sebe ili u školovanje djece.
Dakle, u što investirati često puta ovisi koliko imaš love, a kakav ti je posao i kako trenutačno živiš. Normalno, ovisi i o planovima u životu.
Djece još, nažalost, nemam. Tek mi je 19 godina. Zato se, između ostalog, i dvoumim da li kupiti stan ili novac uložiti u zlato jer bih od najma stana imao mjesečni profit u iznosu od 220 eura koji bi na godišnjoj razini iznosio 2600 eura, a na petogodišnjoj 13000 eura. To bi mi bilo sasvim dovoljno da si platim troškove studiranja. Možda ne bi bilo loše da za početak kupim stan kojeg bi iznajmljivao, a nakon što završim faks bi ga mogao prodati i uložiti u zlato ili u neku drugu investiciju.
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 20:03   #13
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Djece još, nažalost, nemam. Tek mi je 19 godina. Zato se, između ostalog, i dvoumim da li kupiti stan ili novac uložiti u zlato jer bih od najma stana imao mjesečni profit u iznosu od 220 eura koji bi na godišnjoj razini iznosio 2600 eura, a na petogodišnjoj 13000 eura. To bi mi bilo sasvim dovoljno da si platim troškove studiranja. Možda ne bi bilo loše da za početak kupim stan kojeg bi iznajmljivao, a nakon što završim faks bi ga mogao prodati i uložiti u zlato ili u neku drugu investiciju.

Da nam ne prijeti porez na nekretnine i zemljište i da si stariji, odmah bi ti kao iz topa preporučio da kupiš kvalitetno poljoprivredno zemljište. To je kad se ne oporezuje najsigurniji mogući ulog - s time se ne može mjeriti ni zlato ni dionice ni nekretnine.... Ali sa zemljom se treba baviti, imati ideje da bi se napredovalo i da jednog dana možeš platiti dobro ljude da to rade umjesto tebe, a da ti bereš profit i da se baviš čime želiš.

Ali kako imaš 19, to je jednostavno prerano i neadekvatno - osim u slučaju da ideš studirati agronomiju. U tvom slučaju bi se složio s gadom - uloži maksimalno u svoje obrazovanje - svako znanje vrijedi pa makar završio filozofiju - naravno svako znanje se mora moći i na neki način oploditi, a za to trebaš razvijati um i ideje, jer ako gledaš kako završiti faks pa se zaposliti negdje to nije nikako dobro, ta vremena su potpuno prošla i tvoja generacija pod obavezno mora početi razmišljati tržišno - pa čak i s filozofijom koliko ti god ovo suludo zvučalo.

Zapamti, kad dođu ratovi i krize i ako ti sve odnesu i zlato i posao i zemlju i dionice.... i kad te ogole do kosti, ono što ti ostaje je znanje i ideje, a to je dovoljno da se digneš iz bilo kakvog ponora. Zato je znanje s kreativnošću jedna od temeljnih vrijednosti i apsolutno se uvijek u to isplati uložiti
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 09:09   #14
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Zapamti, kad dođu ratovi i krize i ako ti sve odnesu i zlato i posao i zemlju i dionice....
Ne znam za tebe, ali ja mislim braniti ono što sam zaradio kroz život.
Mogu pokušati odnijeti, ali neće se dobro provesti.
Ljudi i dalje ne razumiju zlato.
Zlato NIJE investicija, zlato je OSIGURANJE.
Ako želite razumjeti troškove kopanja i obrade zlata, pročitajte ovo:
https://srsroccoreport.com/who-reall...te-surprising/
SVE je vezano uz energiju, a ne uz "novce" koji se stvaraju ni iz čega.
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:00   #15
Quote:
Silver Argentum kaže: Pogledaj post
Ne znam za tebe, ali ja mislim braniti ono što sam zaradio kroz život.
Mogu pokušati odnijeti, ali neće se dobro provesti.
Ljudi i dalje ne razumiju zlato.
Zlato NIJE investicija, zlato je OSIGURANJE.
Ako želite razumjeti troškove kopanja i obrade zlata, pročitajte ovo:
https://srsroccoreport.com/who-reall...te-surprising/
SVE je vezano uz energiju, a ne uz "novce" koji se stvaraju ni iz čega.
Razumijem i slažem se s ovim što si rekao - razlika je samo u tome što je meni zlato na drugom mjestu i smatram da je zemlja ipak najbolje osiguranje, jer jedina može odgovoriti na sve životne okolnosti i k tome nije potrošna već traje generacijama , ako se za nju brineš - naravno dok ti je ne otmu, ali ti mogu oteti i zlato i to zakonski kao npr. 30-ih godina u SAD-u.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 09:45   #16
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Zapamti, kad dođu ratovi i krize i ako ti sve odnesu i zlato i posao i zemlju i dionice.... i kad te ogole do kosti, ono što ti ostaje je znanje i ideje, a to je dovoljno da se digneš iz bilo kakvog ponora. Zato je znanje s kreativnošću jedna od temeljnih vrijednosti i apsolutno se uvijek u to isplati uložiti
Za takvu situaciju neka druga znanja bila bi korisnija od filozofije ili čega već. Možda da u škole opet uvedu ONO i DSZ
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:04   #17
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Za takvu situaciju neka druga znanja bila bi korisnija od filozofije ili čega već. Možda da u škole opet uvedu ONO i DSZ

Gledaj to ovako - da si prvak u pljuvanju u dalj, ljepo kad dođu po tebe pljuneš ih u oči s deset metara i zbrišeš.

Svako znanje vrijedi, iako je samo za sebe samo slovo na papiru - zato sam i naveo da treba koristiti mozak i razvijati ideje. Praktična upotreba znanja je ključ - tko posjeduje tu sposobnost ima puno bolju startnu poziciju i lakše se izvlači iz g....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:12   #18
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Za takvu situaciju neka druga znanja bila bi korisnija od filozofije ili čega već. Možda da u škole opet uvedu ONO i DSZ
Skupa sa ovim novim predmetom: http://www.newsweek.rs/nauka-tehnika...u-spasiti.html
Preživljavanje u divljini: Ovih 5 saveta ruskih vojnih obaveštajaca vas mogu spasiti
Ruski vojni obaveštajci često deluju duboko u neprijateljskoj pozadini i zato u svakoj kritičnoj situaciji treba da budu spremni da primene najvažnije metode i načine preživljavanja koji će im pomoći da se živi vrate sa zadatka, piše Ruska Reč. Kroz obuku „preživljavanja” prolaze i pitomci vojnih škola, i vojnici u svojim jedinicama
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:41   #19
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Zlato raste samo kada je kriza i kada dolar pada. Za trgovati zlatom treba znanja kao i za trgovati dionicama. Npr da si kupio Apple ili Amazon u isto vrijeme kada i zlato udesterostručio bi iznos. Ako znaš trgovati devizama možeš i bez poluge ostvariti 10-15% godišnje itd. Nema prihoda bez muke i znanja.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:05   #20
najbolje da kupis stan....neka dobijes....200 eura misecno to je skoro 5%...hrvatska je centralizirana drzava...tako da sve sto valja se nalazi u zagrebu...

zlato prije par dana bilo 1183€.... sad je 1148€....
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.