Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2013., 21:21   #1
Što se može graditi na poljopr. zemljištu?

Zanimaju me vaša saznanja. Trebao bih izbetonirati cca 40 m2 podloge na poljoprivrednom zemljištu. Isključivo podlogu, gore se ništa ne gradi, dakle u razini površine zemlje. Da ne napravim nešto protivzakonito, otišao sam u općinu pitati da li je za to potrebna dozvola. Rekli su mi da na zemljištu manjem od 3 hektara (a ja imam nešto manje od pola hektara), ne smijem napraviti ništa. Kasnije sam pričao sa jednim poznanikom koji mi je rekao da je limit za građevinske radove 1 hektar. Prilično je siguran u to. Mislim da bih mogao kupiti susjedno zemljište da pređem jedan hektar, ali za tri nisam siguran, a ni ne treba mi toliko, osim da dobijem mogućnost legalne gradnje podloge. Da li ovdje netko ima slična iskustva, savjete ili slično? Hvala vam unaprijed.
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 21:55   #2
Hoću reći, jesu li me ovi u općini htjeli oženiti (malo sam nepovjerljiv prema "državnim organima", za što su si sami krivi), ili mi je poznanik krivo informiran?
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 22:13   #3
Država oće novce za drugo ju ništa nije briga, stoga se nemoj ništa čuditi što te oćeju na općini oženiti za svaki kvadrat koji ćeš izbetonirati.

Ak će to biti nekakva obična podloga usred ničega vjerujem da te nebude nitko pitao za tu podlogu. Ja bih na tvom mijestu beton pomiješao s smeđom bojom kakva je zemlja i zalijao tih 40m2, to se nebude vidjelo ni iz aviona da se radi o betonskoj podlozi.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:04   #4
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Država oće novce za drugo ju ništa nije briga, stoga se nemoj ništa čuditi što te oćeju na općini oženiti za svaki kvadrat koji ćeš izbetonirati.

Ak će to biti nekakva obična podloga usred ničega vjerujem da te nebude nitko pitao za tu podlogu. Ja bih na tvom mijestu beton pomiješao s smeđom bojom kakva je zemlja i zalijao tih 40m2, to se nebude vidjelo ni iz aviona da se radi o betonskoj podlozi.
i prekršiti zakon i poslje pljuvati po državi i vladi i svi bu krivi osim tebe koji svjesno kršiš zakon...
Na poljoprivrednom zemljištu smiješ izgraditi takozvanu "jednostavnu građevinu" max velićine 50 kvadratnih metara (spremište za alat i slično). Ta građevina nesmije imati trajne temelje ili podest, dakle nikakvo betoniranje ne dolazi u obzir....I nema nikakve veze s kvadraturom zenljišta..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:39   #5
Evo kako su to rijesavali kod mene: ako je netko nesto gradio na polj zemljistu (neki su tako digli i manju kucu) to se klasificiralo kao spremiste za voce i kao takvu dozvolu imaju. Dakle ti objekti imaju temelj, zidove, krov, prozore..) Neznam sto pise u zakonu jer nemam tih problema, vec ogovrim sto ljudi rade legalno.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 01:09   #6
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Zanimaju me vaša saznanja. Trebao bih izbetonirati cca 40 m2 podloge na poljoprivrednom zemljištu. Isključivo podlogu, gore se ništa ne gradi, dakle u razini površine zemlje. Da ne napravim nešto protivzakonito, otišao sam u općinu pitati da li je za to potrebna dozvola. Rekli su mi da na zemljištu manjem od 3 hektara (a ja imam nešto manje od pola hektara), ne smijem napraviti ništa. Kasnije sam pričao sa jednim poznanikom koji mi je rekao da je limit za građevinske radove 1 hektar. Prilično je siguran u to. Mislim da bih mogao kupiti susjedno zemljište da pređem jedan hektar, ali za tri nisam siguran, a ni ne treba mi toliko, osim da dobijem mogućnost legalne gradnje podloge. Da li ovdje netko ima slična iskustva, savjete ili slično? Hvala vam unaprijed.
Najbolje bi bilo da za to pitaš ovlaštenog geodetu koji inače ucrtava parcele i objekte..... nama je rekao da sve što je ispod 12 m2 izgrađeno ne podliježe legalizaciji i netreba ništa. A kad smo pitali za jednu parcelu rekoše nam u općini da ako imamo na tom zemljištu vinograd da se onda smije napraviti klijet. Problem je što svaka općina tumači kako oće - mi smo završili u Ministarstvu graditeljstva zbog problema 15 godina starog i rekoše nam da naši općinski inspektori nisu odradili što su morali. Kad se MM vratio na općinu rekoše: "Pogriješili smo jer nismo ništa napravili - kako su vam rekli. I što sad?"

Ne ovisi o veličini parcele dal se smije nešto staviti ili ne. Mislim da se kontejner ili montažna kućica može svigdje staviti u dogovoru sa općinom bez posebne velike papirologije.

Ovo mi je nejasna formulacija 40 m2 podloge - za što?

Zadnje uređivanje komar : 21.03.2013. at 01:16.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 01:41   #7
Evo pitanje za geodetu - prenosim sa foruma.hr

1. mišljenje - Graditi bez građevinske dozvole mogu se samo pomoćne jednostavne građevine (jednoetažne), i to do bruto površine od 50m2. "Pomoćna" u ovom kontekstu znači da se gradi na parceli na kojoj je već za glavnu građevinu izdana građevinska dozvola.

2. mišljenje - ako ne griješim, bez građevinske se može graditi objekt do 24 m2 ukupne površine na parceli ne manjoj od 2000 m2, tada to spada u poljoprivredni objekt

Moram priznati da nisam čula nikoga da je tražio dozvolu za betoniranje ploče za postavljanje stola, stolica, suncobrana i sl.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 08:15   #8
Imam i druga rješenja. Mogu kao podlogu koristiti betonske kvadre ili betonske ploče manjih dimenzija. U tom slučaju ne moram nikoga ništa pitati, ali će sve skupa biti skuplje i manje praktično za postavljanje i korištenje. Naravno, ne bih htio da mi dođe inspekcija i naredi razbijanje betona. U tom slučaju sam si napravio sranje iako će na toj podlozi biti gnoj
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 11:53   #9
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
i prekršiti zakon i poslje pljuvati po državi i vladi i svi bu krivi osim tebe koji svjesno kršiš zakon...
Na poljoprivrednom zemljištu smiješ izgraditi takozvanu "jednostavnu građevinu" max velićine 50 kvadratnih metara (spremište za alat i slično). Ta građevina nesmije imati trajne temelje ili podest, dakle nikakvo betoniranje ne dolazi u obzir....I nema nikakve veze s kvadraturom zenljišta..
Država drugo nije niti zaslužila sve dok se razbacuju novcima tipa kupuju nove aute jer pazi tek razrađeni automobili su im prestari, čak i za Merca od 3200 kubika s dizel motorom s svega 100 000km na satu vele da je prestar, a taj primjerak uz redovno održavanje i uz raznih popravaka prolazi preko 300 000km bez pardona i još je i bit će čak 10x jeftiniji od novoga. Narod čim prije shvati da država neradi u interesu naroda tim prije će pokrenuti revoluciju dotada će biti krava muzara.
Za takve betonske podloge nitko živ netraži dozvole jer gdje bi stigli kad bi za sve dizali i plaćali dozvole nigdije osim na prosijačkom štapu.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 23:14   #10
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Problem je što svaka općina tumači kako oće - mi smo završili u Ministarstvu graditeljstva zbog problema 15 godina starog i rekoše nam da naši općinski inspektori nisu odradili što su morali. Kad se MM vratio na općinu rekoše: "Pogriješili smo jer nismo ništa napravili - kako su vam rekli. I što sad?"

Ne ovisi o veličini parcele dal se smije nešto staviti ili ne. Mislim da se kontejner ili montažna kućica može svigdje staviti u dogovoru sa općinom bez posebne velike papirologije.

Ovo mi je nejasna formulacija 40 m2 podloge - za što?
pa svaka općina i određuje sama što se može uopće gradit na pol. zemljištu. i koje sve uvjete treba ispuniti. npr jedna općina u mojoj županiji je odredila minimalnu parcelu na kojoj se može graditi, ali i također minimalnu površinu svih parcela koje taj vlasnik ima, te da ima registriran opg. dakle 3 uvjeta moraš ispunit da bi gradio na polj. zemljištu.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 23:16   #11
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Država drugo nije niti zaslužila sve dok se razbacuju novcima tipa kupuju nove aute jer pazi tek razrađeni automobili su im prestari, čak i za Merca od 3200 kubika s dizel motorom s svega 100 000km na satu vele da je prestar, a taj primjerak uz redovno održavanje i uz raznih popravaka prolazi preko 300 000km bez pardona i još je i bit će čak 10x jeftiniji od novoga. Narod čim prije shvati da država neradi u interesu naroda tim prije će pokrenuti revoluciju dotada će biti krava muzara.
Za takve betonske podloge nitko živ netraži dozvole jer gdje bi stigli kad bi za sve dizali i plaćali dozvole nigdije osim na prosijačkom štapu.
ne štetiš ti državi gradnjom na polj. zemljištu nego najprije sebi uništavanjem tog istog poljoprivrednog zemljišta. al jebiga ljudi kod nas to ne kuže.

važno je što više izbetonirati.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 07:45   #12
@ baustelac Postoje betoniranja i betoniranja. U mom slučaju betoniranje bi bilo u svrsi poljoprivredne proizvodnje. U općini su mi rekli da ne smijem postaviti niti plastenik s betonskim temeljima. Pa tko tu onda šteti poljoprivredi? Ja ili zakoni?
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 08:52   #13
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Zanimaju me vaša saznanja. Trebao bih izbetonirati cca 40 m2 podloge na poljoprivrednom zemljištu. Isključivo podlogu, gore se ništa ne gradi, dakle u razini površine zemlje. Da ne napravim nešto protivzakonito, otišao sam u općinu pitati da li je za to potrebna dozvola. Rekli su mi da na zemljištu manjem od 3 hektara (a ja imam nešto manje od pola hektara), ne smijem napraviti ništa. Kasnije sam pričao sa jednim poznanikom koji mi je rekao da je limit za građevinske radove 1 hektar. Prilično je siguran u to. Mislim da bih mogao kupiti susjedno zemljište da pređem jedan hektar, ali za tri nisam siguran, a ni ne treba mi toliko, osim da dobijem mogućnost legalne gradnje podloge. Da li ovdje netko ima slična iskustva, savjete ili slično? Hvala vam unaprijed.
Kupila sam poljoprivredno zemljište prije nekoliko godina i odmah otišla u općinu vidjeti kao bih mogla izgraditi neki mali objektić, tek toliko da nešto imam dok si sadim vrteka...i ovako: na poljoprivrednom zemljištu ne smiješ betonirati, dozvoljeno ti je kopanje bunara pa samo oko njega nešto malo izbetonirati.
Prvo sam morala napraviti voćnjak i onda tražiti dozvolu da poljoprivredno zemljište pretvorim u voćnjak da bih tek onda mogla graditi nešto do 42 m kvadratnih (prizemnicu sa potkrovljem), uz sve uredne dozvole... i onda se to zove spremište za voće.
Nikako se poljoprivredno zemljište ne može pretvoriti u građevinsko pa da se može graditi i neka veća građevina.
Dakle, na poljoprivrednom zemljištu ne smiješ betonirati tih 40 kvadrata bez dozvole pa ti sam odluči. A "iz aviona" se sve vidi, snimke su vrlo precizne i u to su se uvjerili ljudi sad prilikom legalizacije

Lp
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 10:12   #14
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
ne štetiš ti državi gradnjom na polj. zemljištu nego najprije sebi uništavanjem tog istog poljoprivrednog zemljišta. al jebiga ljudi kod nas to ne kuže.

važno je što više izbetonirati.
Te fore prodavaj drugome, meni neces, ko da mi je tesko danas sutra razbiti taj beton ak mi smeta i opet ce biti ko da nikad nije bilo betona. Necu betonirati ak mi smeta nisam bedast niti su vecina bedasti kak si ti umisljas.
Drzava oce novce i to joj je jedino bitno i onda ti prodava ovakve fore kakve ti pricas ko malom dijetetu da postoji djed mraz i da ce mu ponoci uvaliti u cizmicu poklone, ako bude bio dobar.

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 11:54   #15
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Te fore prodavaj drugome, meni neces, ko da mi je tesko danas sutra razbiti taj beton ak mi smeta i opet ce biti ko da nikad nije bilo betona. Necu betonirati ak mi smeta nisam bedast niti su vecina bedasti kak si ti umisljas.
Drzava oce novce i to joj je jedino bitno i onda ti prodava ovakve fore kakve ti pricas ko malom dijetetu da postoji djed mraz i da ce mu ponoci uvaliti u cizmicu poklone, ako bude bio dobar.

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Pa cesto puta postoji potreba momentalne obrade i /ili konzerviranja ubrane sirovine. Vrlo cesto potrebno je nesto napraviti na lcu mjesta u zatvorenom cistom prostoru (npr nakon branja brokule konzervirati ju limunskom kuselinom kako ne bi gubila svojstva oksidacijom i poslje se obradjuje (susi i melje) te nastaje brokulin prah / tableta). Ne moze netko brat pola sata pa jurit doma.

Postoji i potreba za cuvanjem orudja, gnojiva, sredstava za prskanje...

Realno postoji potreba za gradjevinom na polj zemljistu (vise postoji nego sto ne postoji), i za mnoge od tih bi morala biti betonirana temeljem.

Tako da, da, postoje kako sam kazes i vrlo opravdani cak i nuzni zahvati na polj zemljistu u svrhu betoniranja manje pov.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 21:53   #16
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Pa cesto puta postoji potreba momentalne obrade i /ili konzerviranja ubrane sirovine. Vrlo cesto potrebno je nesto napraviti na lcu mjesta u zatvorenom cistom prostoru (npr nakon branja brokule konzervirati ju limunskom kuselinom kako ne bi gubila svojstva oksidacijom i poslje se obradjuje (susi i melje) te nastaje brokulin prah / tableta). Ne moze netko brat pola sata pa jurit doma.

Postoji i potreba za cuvanjem orudja, gnojiva, sredstava za prskanje...

Realno postoji potreba za gradjevinom na polj zemljistu (vise postoji nego sto ne postoji), i za mnoge od tih bi morala biti betonirana temeljem.

Tako da, da, postoje kako sam kazes i vrlo opravdani cak i nuzni zahvati na polj zemljistu u svrhu betoniranja manje pov.
Sve ti ja to znam jer imam ujaka u hrvatskom zagorju koji se bavi poljoprivredom na malo i normalno da mu treba i betonska podloga za neke potrebe, al to ti on s pravom nevadi hrpu dozvola jer kud bi stigao kad bi za svaku sitnicu tražio dozvole. Ta nikad nebi bio u plusu već uvijek u minus na računu, to ti ljudi koji žive u gradovima i nemaju veze s poljoprivredom nemaju blage veze o ničemu i zato samo laprdaju teške gluposti. A kad bi se primili poljoprivrednih obaveze, onda bi i sami izjavili da se to jednostavno neisplati svako malo vaditi dozvolu sad za ovo sad za ono jer ostalom birokracija je spora ko smrt. Za svaku novu dozvolu prođe i do tri godine do odobrenja, zato uostalom kod nas nepostoje strane investicije u hrvatskoj, jer se sve to sporo odvija.

Samo za informaciju koliko je birokracija spora, tu u Zagrebu se dogodila u mojoj ulici promijena imena ulice. I sad naravno kuće više nespadaju pod starim nazivom ulice već pod novim. Ništa moji susijedi i moji roditelji nose sve te potrebne papire u katastar i u grutovnicu samo da izmijene naziv ulice iz stare u novu. I šta misliš koliko im je samo za tu sitinicu trebalo da odobre i promijene ?
Gotovo 5 godina je trebalo da odobre i upišu pravi naziv ulice !

A kada je trebalo iz društvenog vlasništva prenijeti u privatno vlasništvo onda je prošlo 20 godina kako bi došlo do odobrenja !
Da to se sve odvijalo u Zagrebu i promijena imena ulice i prenošenje iz društvenog u privatno vlasništvo.

Toliko o tome kako funkcionira država i birokracija.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 11:16   #17
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
@ baustelac Postoje betoniranja i betoniranja. U mom slučaju betoniranje bi bilo u svrsi poljoprivredne proizvodnje. U općini su mi rekli da ne smijem postaviti niti plastenik s betonskim temeljima. Pa tko tu onda šteti poljoprivredi? Ja ili zakoni?
u općini možeš čuti svakakvih priča od svakakvih referenata. Traži da ti potpiše tu izjavu pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošču (isto kao što i oni traže od nas da potpišemo kojekakve izjave) pa ćeš ćuti drugu priču, "joj moram provjeriti", "dajte molim vas pitajte nekog drugog"i sl...
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 14:35   #18
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
ne štetiš ti državi gradnjom na polj. zemljištu nego najprije sebi uništavanjem tog istog poljoprivrednog zemljišta. al jebiga ljudi kod nas to ne kuže.

važno je što više izbetonirati.
Arhitekti imaju jednu opasnu bolest - u betonizaciji vide neko demonsko zlo. Kad imaš izbor između metar dubokog blata ili betona, biraš beton.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 14:37   #19
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Hoću reći, jesu li me ovi u općini htjeli oženiti (malo sam nepovjerljiv prema "državnim organima", za što su si sami krivi), ili mi je poznanik krivo informiran?
Pusti te što ti pričaju. U općini nikad nisam dobio mjerodavnu informaciju.

Za što ti točno treba ta betonirana površina?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 15:15   #20
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
i prekršiti zakon i poslje pljuvati po državi i vladi i svi bu krivi osim tebe koji svjesno kršiš zakon...
Na poljoprivrednom zemljištu smiješ izgraditi takozvanu "jednostavnu građevinu" max velićine 50 kvadratnih metara (spremište za alat i slično). Ta građevina nesmije imati trajne temelje ili podest, dakle nikakvo betoniranje ne dolazi u obzir....I nema nikakve veze s kvadraturom zenljišta..
Da, to sam i ja čuo. Ta "građevina" ne smije imati betonske temelje. No što bi bilo ako ona ima 4 ili više betonskih stupova u uglovima na kojima stoji i na koje se povezuju grede i stupovi?
Bez toga ili temelja (koji ne smiju biti) nema ni građevine.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.