Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2010., 14:20   #21
Prije nekoliko godina vidio sam na Jarunu malu lisicu, mlada je bila skroz, malo veca od macke. Lovila je miseve na livadi. Cinila mi se zdrava i zaigrana (ali nisam veterinar pa ne znam da li je bila bijesna, ali rekao bih da nije). Tako da rekao bih da je moguce da mlade lisice u potrazi za novim teritorijem kad se odvoje od majki dodju na neko naseljeno mjesto (park, dvoriste, pasnjak,..) ako su nenaseljena mjesta zauzeta. Ako nije bijesna onda mislim da je se nemas zasto plasiti, mozda ce otici ako im smetas (stalno hodas po dvoristu, ne ostavljas im smece ni hranu), ako vide da je to mjesto zauzeto nece se zadrzavati.
Koliko god mi bilo mrsko ubijanje zivotinja, ako nece same otici mozda je ipak najbolje da lovac uzme stvari u ruke. Duznost lovaca je kontrolirati populaciju zivotinja pa tako i lisica, ako ih je previse treba ih prorijediti, a ako ih je premalo treba im pomoci. Inace se priroda za to sama brine ali s obzirom da nam je prirodna ravnoteza u banani onda netko mora obaviti taj posao. Osim toga divlje lisice nemaju sto raditi u necijem dvoristu, divlje su to zivotinje, nikad ne znas da li ce se osjetiti ugrozene pa nekoga ugristi, tu je jos i rizik od zaraze ne samo bjesnocom nego i drugim bolestima, a da ne spominjem da kad se lisica navikne na ljude da joj onda nije problem otici susjedu u kokosinjac po veceru.

Btw ona lisica s jaruna je brzo postala zrtvom lovaca. Veterinarskim pregledom utvrdjeno je da je bila zdrava.
Nistaneznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 09:02   #22
Hvala svima na odgovorima, da izvijestim samo kako se situacija riješila:
nismo zvali lovce, malo smo putovali i ostavili lisice susjedima
uglavnom, susjed kaže da ih je još viđao, da su narasle, i onda su se prestale pojavljivati.
valjda su stvarno dok su dolazile bile male, pa nisu shvaćale opasnost za sebe.
drago mi je da se na kraju tako završilo
moira_lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 08:59   #23
Quote:
moira_lilly kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima, da izvijestim samo kako se situacija riješila:
nismo zvali lovce, malo smo putovali i ostavili lisice susjedima
uglavnom, susjed kaže da ih je još viđao, da su narasle, i onda su se prestale pojavljivati.
valjda su stvarno dok su dolazile bile male, pa nisu shvaćale opasnost za sebe.
drago mi je da se na kraju tako završilo


Baš mi je drago što se sve dobro svršilo!
Sivi mačak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:39   #24
U Varaždinu su u gradskom naselju između zgrada našli bjesnu lisicu, tako da to nije baš za zezanciju. Eh, ako je naseljeno mjesto ti lovci niti ne mogu tj. ne smiju pomoći. Rješenje je zvanje veterinara.
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 23:48   #25
Lisice koje se ne boje ljudi? Čudna pojava.
Brontosaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 21:56   #26
bijesna lisica

Bok ljudi, ako netko ima savjet, bio bih zahvalan.
Sad sam bio sa pesom u setnji, zivim u Zagrebu, kvart Maksimir, prema bolnici Jordanovac, nisam zadnja kuca u selu niti neka totalna periferija grada. Na cesti sam vidio lisicu, na nekih 15 metara od mene, pretpostavljam da je bijesna, jer po nekoj logici nema prokleto sta raditi tolko blizu ljudi u ovo doba kada u divljini ima hrane u izoblju.
Pitanje je, koga se zove da nesto napravi?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 00:06   #27
veterinara ili lovačko društvo, možda policiju
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 01:53   #28
koja divljina ? Pa na Medvednici nema ništa jestivo osim ostataka sendviča u kantama za smeće.
Od kad po Maksimiru psi, uz odobravanje vlasnika, rastjeruju patke i labudove i lisica mora bit hrabrija da dođe do ručka http://www.youtube.com/watch?v=FEbdTYXgwUk, ili je ekskluzivno pravo vlasnika pasa svaku divlju životinju koja se približi kokošinjcu ili naselju proglasit bijesnom i tražit da ju se ubije ?
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 12:38   #29
Mislim da nije iz maksimira, premali je i ima previse pasa, radio sam tamo neko vrijeme, nikad nisam cuo da netko prica da imaju lisice. Pretpostavljam da je sa Medvednice. Sto se hrane tice, ovo je smijesno, ne znam jesi li ikada isao pjeske u sumrak po serpentinama? Da jesi, cuo bi pored ceste na doslovno svakom koraku suskanje milijarde voluharica.

Jebiga, nije mi ugodno imati tu zivotinju u kvartu, ima drugih pesa, klinaca, a na kraju krajeva i odraslih ljudi, ako postoji ikakva sumnja da je bijesna, ne bi imao nis protiv da je netko makne.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 12:57   #30
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Mislim da nije iz maksimira, premali je i ima previse pasa, radio sam tamo neko vrijeme, nikad nisam cuo da netko prica da imaju lisice. Pretpostavljam da je sa Medvednice. Sto se hrane tice, ovo je smijesno, ne znam jesi li ikada isao pjeske u sumrak po serpentinama? Da jesi, cuo bi pored ceste na doslovno svakom koraku suskanje milijarde voluharica.

Jebiga, nije mi ugodno imati tu zivotinju u kvartu, ima drugih pesa, klinaca, a na kraju krajeva i odraslih ljudi, ako postoji ikakva sumnja da je bijesna, ne bi imao nis protiv da je netko makne.
Lisice se znaju spustiti i do centra grada, do Ilice:

http://www.vecernji.hr/zagreb/lisica...-clanak-369422

Lisice u Cvjetnom naselju:
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...ju-gradom.html

Tu piše - za lisice zvati Veterinarsku inspekciju.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 13:01   #31
Znaci, od sada je zivotinja bijesna ako dodje do naseljenih podrucja?

I ja sam u svom gradu vidjao lisica koliko hoces ( Slavonski Brod ) a okolo i suma i livada sa svakojakim zivotinjama, zeceva i fazana i raznih drugih, i sto nebi dosla do grada?

Mozda je jednostavno stara i nema snage za lov nego je dosla je da pronadje puno laksi obrok?

E svasta...
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 13:42   #32
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Znaci, od sada je zivotinja bijesna ako dodje do naseljenih podrucja?

I ja sam u svom gradu vidjao lisica koliko hoces ( Slavonski Brod ) a okolo i suma i livada sa svakojakim zivotinjama, zeceva i fazana i raznih drugih, i sto nebi dosla do grada?

Mozda je jednostavno stara i nema snage za lov nego je dosla je da pronadje puno laksi obrok?

E svasta...
Pa nije valjda na djeci iz kvarta da to utvrđuju (je li lisica koja se muva onuda bijesna ili ne). Za lisicu u gradu u svakom slučaju valja obavijestiti Veterinarsku inspekciju.

Leman Russ, javi šta je bilo.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 16:40   #33
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
I ja sam u svom gradu vidjao lisica koliko hoces ( Slavonski Brod ) a okolo i suma i livada sa svakojakim zivotinjama, zeceva i fazana i raznih drugih, i sto nebi dosla do grada?
Vi imate šume i livade, mi imamo Dubravu, Vrapče i Novi Zagreb.


OP, zoveš Veterinarsku inspekciju. Oni bi je trebali uhvatiti i provjeriti je li bijesna ili ne. Ako nije, mislim da je vraćaju nazad u divljinu iako nisam sigurna. Ako je bijesna, ...
mulac-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 04:31   #34
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
.......
Mozda je jednostavno stara i nema snage za lov nego je dosla je da pronadje puno laksi obrok?
kao djeca smo nedaleko naselja vidjeli rupe u žbunju za koje smo pretpostavili da su od jazavca. Jedno ljeto smo, kao i obično, išli na napušteni salaš u blizini najest se šljiva, krušaka.... a na grani je visila oderana lisica.
Jame u žbunju su bile raskopane i uništene i očito da su lisice premjestile svoja staništa van šume jer su ih tamo lovci proganjali, ali i blizu naselja nisu preživjele.
Budući da se u lovišta pušta uzgojena divljač koja ni hodat ne zna a kamoli pobjeć , čuvari lovišta su zbog biznisa morali protjerat lisicu iz njezinog prirodnog staništa .

Što se tiče miševa isl. ...to riješava škanjac kojega se može vidjeti duž autoceste ZG-KA gotovo na svakom stupiću. U šumi bi se moglo dovest lasicu - YouTube
(ja bi jenu malu za po doma http://www.youtube.com/watch?v=HhZLb-YuvF0 )

Lisica radi puno manju štetu od vuka ali ne uživa ni mrvu simpatija u današnjim poremećenim odnosima čovjeka i životinja

Zadnje uređivanje parcov : 02.09.2013. at 04:41.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 14:05   #35
Quote:
parcov kaže: Pogledaj post

Što se tiče miševa isl. ...to riješava škanjac kojega se može vidjeti duž autoceste ZG-KA gotovo na svakom stupiću. U šumi bi se moglo dovest lasicu - YouTube
(ja bi jenu malu za po doma http://www.youtube.com/watch?v=HhZLb-YuvF0 )
Šta je to škanjac?
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 14:12   #36
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, ako netko ima savjet, bio bih zahvalan.
Sad sam bio sa pesom u setnji, zivim u Zagrebu, kvart Maksimir, prema bolnici Jordanovac, nisam zadnja kuca u selu niti neka totalna periferija grada. Na cesti sam vidio lisicu, na nekih 15 metara od mene, pretpostavljam da je bijesna, jer po nekoj logici nema prokleto sta raditi tolko blizu ljudi u ovo doba kada u divljini ima hrane u izoblju.
Pitanje je, koga se zove da nesto napravi?
U zimsko doba su gladno u ovo doba, ukoliko lovačka društva ne pune pojilišta, lisice sužedne i dolaze do kuća.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 16:12   #37
Quote:
Solitary cat kaže: Pogledaj post
Šta je to škanjac?
vrsta jastreba
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 17:58   #38
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
vrsta jastreba
E hvala ti.

Guglala sam, pa sam našla: zovu ga i jastreb-mišar, "leteća mačka".
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 21:56   #39
Quote:
Solitary cat kaže: Pogledaj post
E hvala ti.

Guglala sam, pa sam našla: zovu ga i jastreb-mišar, "leteća mačka".
Ne postoji jastreb-mišar.

Postoji obični škanjac, poznat i kao škanjac mišar (Buteo buteo) koji pripada rodu škanjaca (Buteo).

A primjerice jastreb kokošar (Accipiter gentilis) pripada rodu jastrebova (Accipiter).
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 21:58   #40
Quote:
Auge kaže: Pogledaj post
Ne postoji jastreb-mišar.

Postoji obični škanjac, poznat i kao škanjac mišar (Buteo buteo) koji pripada rodu škanjaca (Buteo).

A primjerice jastreb kokošar (Accipiter gentilis) pripada rodu jastrebova (Accipiter).
Ajde dobro. Vidjela sam to na nekom (prirodoslovnom?) forumu (nisam stavljala link, jer mislim da se ne smiju stavljati linkovi na druge forume).

Valjda su htjeli napisati škanjac-mišar.

Hvala na objašnjenju.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.