Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2013., 22:06   #1
Samoubojstvo

Što su najčešći prekršaji (il' kaznena djela) kod samoubojstva i kakvo je djelovanje policije tu? Idu motive duboko istraživat unatoč oporuci primjerice; dakle ne pouzdaju se u riječ nesretnog smatrajući da je bio iracionalan i sl.? Što policija još tu istražuje?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 08:48   #2
Utvrđuje da nije ubojstvo bez obzira na pisma,oporuke...te utvrđuju (pokušaju) slijed događaja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:31   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Utvrđuje da nije ubojstvo bez obzira na pisma,oporuke...te utvrđuju (pokušaju) slijed događaja.
Ajde mi daj jedan primjer slijeda događaja.
I koji su zakoni vezani uz samoubojstvo?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:09   #4
Nema posebnog zakona. Radi se o nasilnoj smrti i radi se obdukcija (po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, Zakonu o kaznenom postupku i još ponekom propisu), a o nalazima obdukcije, obavljenom pregledu/očevidu... (i još svačemu)... ovisi kakvo će biti daljnje postupanje, tj. zaključak. Nekad se može zaključiti odmah, a nekad postupak traje mjesecima. Kakvi prekršaji ili kaznena djela te zanimaju?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 03:39   #5
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Ajde mi daj jedan primjer slijeda događaja.
I koji su zakoni vezani uz samoubojstvo?
Nekad je samoubojstvo bilo kažnjivo, a kazna se primjenjivala na način da samoubojici nisu bile odane sve počasti kakve su bile odane ostalim umrlim osobama (što je pogađalo obitelj), ili su pak bili kažnjavani ljudi koji su pokušali samoubojstvo (ali u pokušaju nisu uspjeli).

Već neko vrijeme je u zapadnom svijetu (i Hrvatskoj) samoubojstvo dekriminalizirano, odnosno, zakon daje za pravo pojedincu da svojevoljno raspolaže vlastitim životom (i prekidom istog) ukoliko je pojedinac ubrojiv. Međutim, nagovaranje na samoubojstvo ili bilo kakva aktivna pomoć (eutanazija) je strogo kažnjiva.

U praksi, neuspjeli samoubojice postanu briga psihijatara (molio bih Drota da objasni po kojem se mehanizmu provodi prisilno odvođenje samoubojice na lječenje), koji zatim procjenjuju što dalje s osobom. Većinom se to svodi na propisivanje terapije i zadržavanje na promatranju (teško ćeš naći psihijatra koji će osobu koja sebi aktivno želi oduzeti život smatrati psihički zdravom), a ukoliko osoba pokaže pozitivne pomake (prestanak suicidalnog stanja) rezultira s puštanjem osobe. Koja je onda opet slobodna učiniti što je volja. Naravno, psihijatri će pokušati dokučiti i koji su to problemi prouzročili suicidalno stanje, te ih adresirati.

Kažnjavati umrlu osobu nema smisla (pa ne postoji ni zakonska podloga za isto), a samoubojicu u pokušaju može se kazniti jedino ukoliko se u izvođenju pokušaja samoubojstva ogrješila o neki stavak prekršajnog ili kaznenog zakona (ilegalno posjedovanje oružja ili supstanci, remećenje javnog reda i mira, ugroza sigurnosti...). Drot, ili druge osobe upoznate s praksom će reći koliko često dolazi do takvih slučajeva.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

Zadnje uređivanje Gedeon : 20.09.2013. at 03:44.
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 09:49   #6
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Ajde mi daj jedan primjer slijeda događaja.
Postupci su navedeni u Kriminalističko istraživanje samoubojstva s aspekta kaznenih djela: sudjelovanje u samoubojstvu i usmrćenje na zahtjev od Gordana Vulava, glava 6.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:14   #7
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kakvi prekršaji ili kaznena djela te zanimaju?
Sankcije za one koji su živjeli sa nesretnicima i utjecali na njih. Što policija istražuje o njihovom utjecaju na osobu samoubojicu? Nagovaranje na suicid tu je jedina krivica? Konkretnije me to zanima.

Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Međutim, nagovaranje na samoubojstvo ili bilo kakva aktivna pomoć (eutanazija) je strogo kažnjiva.
A ako je neka osoba odgovorna bila na ovu koja se ubila; uzmimo primjer roditelja. Tinejdžer se ubije, jer je bio duševno bolestan a roditelji to nisu shvaćali iz pukog neznanja ili nečeg takvog. Sad, kako se postupa s tim i sličnim situacijama gdje roditelji žele promijeniti simptome te bolesti na kontraproduktivan način, koja rezultira suicidom? Primjerice na bezvoljnost i tu nužnu buntovnost u takvom stanju psihofizike tinejdžera, roditelj reagira zabranom. Kako se to razmatra?
Quote:
Naravno, psihijatri će pokušati dokučiti i koji su to problemi prouzročili suicidalno stanje, te ih adresirati.
A policija se bavi tim sekundarno, ili pak nikako?

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Postupci su navedeni u Kriminalističko istraživanje samoubojstva s aspekta kaznenih djela: sudjelovanje u samoubojstvu i usmrćenje na zahtjev od Gordana Vulava, glava 6.
Imaš možda link, zanima me?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 19:33   #8
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Tinejdžer se ubije, ...
ne mora recimo doci do tako teske posljedice, dovoljno da je pokusao sebi nauditi na bilo koji nacin

npr. moze se dogoditi samo pokusaj, ali dijete/maloljetnik bude hospitalizirano zbog ozljeda, da li odmah, ako je njihova priroda to zahtijevala, ili naknadno

lijecnici su duzni o takvim slucajevima obavijestiti policiju, oni DO
istrazuju se tada sve okolnosti koje su dovele do tog dogadjaja.
ukoliko je ostalo samo na pokusaju, tada ce na temelju tog izvjesca DO traziti intervencija u obitelji putem CZSS ili samostalno napraviti defektolosku obradu nad tom osobom. tu su ukljuceni i njegovi roditelji.
nakon toga ce se vidjeti sto i kako dalje, ovisno o rezultatima ovih obrada.
inace, bas u slucajevima suicida mladjih osoba uvijek se gleda da li je to bilo cisto samoubojstvo ili ipak postoji kaz. djelo u vidu navodjenja na samoubojstvo. tada se postupa i provode izvidi kao kod svakog drugog kaznenog djela.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 00:08   #9
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
inace, bas u slucajevima suicida mladjih osoba uvijek se gleda da li je to bilo cisto samoubojstvo ili ipak postoji kaz. djelo u vidu navodjenja na samoubojstvo. tada se postupa i provode izvidi kao kod svakog drugog kaznenog djela.
Kakva su najčešće da djela navođenja?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 10:27   #10
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post

Imaš možda link, zanima me?
Daje u pdf-u pa samo upiši u tražilicu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.