Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2013., 23:53   #1001
Znači da bih od najnužnijih pretraga bilo dobro napraviti papa test, kompletnu krvnu sliku + urin, možda štitnjaču provjerit...? Je li to dovoljno?
__________________
Diem perdidi
hajimemashite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 14:55   #1002
Meni bi na spisku brisevi na beštije razne (ureaplazma, mikoplazma, klamidija...) i ToRCH svakako bili prije na listi pririteta od štitnjače ako do sad nisi imala problema.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 22:21   #1003
Je l' za te testove trebam pitat u opće prakse ili u ginekologa?
__________________
Diem perdidi
hajimemashite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 23:13   #1004
krv i štitnjaća ti idu preko opće prakse (ali mislim da to nije običaj raditi osim ako nisu u pitanju neki problemi). Ne znam je li te ginekolog može uputiti. (vjerojatno može opet ako je potrebno za određivanje problema kod zatruđivanja). Brisevi na beštije, PAPA i spolni hormoni ti idu preko ginekologa. Spolne hormone isto nemaju običaj raditi ako nije neki problem u pitanju. Torch mislim da može i preko jednog i drugog.

Najbolje ti je otići kod ginekologa i reći mu da radite na bebi i da bi htjela vidjeti što možeš i što bi bilo dobro testirati prije trudnoće. Neki socijalni ginekolozi rade problem oko briseva, ali inzistiraj i ima ih i normalnih. Ništa te ne košta da pitaš. Nakon njega bi se posavjetovala sa dr. opće prakse i vidjela što možeš napraviti preko nje, a ako nešto ne uspiješ onda je moguće da ćeš morati privatniku.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 16:17   #1005
Idem se onda narucit kod ginekologice, pa cu vidit sta ce mi dati (nije bas pricljivo celjade, ali do sada je bila sasvim kvalitetna sto se tice doktorskog dijela)
__________________
Diem perdidi
hajimemashite is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 19:39   #1006
Da li ginekolozi kod planiranja prve trudnoće rade briseve ? meni je rekao kao da ne treba...
Babygaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 18:00   #1007
Eto ja na svoju ruku (tražila uputnicu doktoricu opće prakse) napravila danas sve ovo u ZZJZ Andrije Štampara. http://www.stampar.hr/LaboratorijZaSerologiju01

Popis seroloških pretraga:

Toxoplasma gondii (TORCH)
virus rubele (TORCH)
citomegalovirus (TORCH)
virus herpes simplex tip 1 i 2 (TORCH)
parvovirus B19
virus hepatitisa A
virus hepatitisa B (HBsAg, anti HBs, anti HBc, anti HBc/IgM, HBeAg, anti HBe)
virus hepatitisa C
virus hepatitisa D
HIV
sifilis (RPR-modificirani VDRL i ELISA)

Nalazi gotovi kroz 10-ak dana.


5+3 sam, za 12 dana prvi UZV, a tad želim napraviti i papu sa svim uključenim brisevima (hpv, urea/mikoplazma, klamidija, aero/anaerobi)

Za HSV1 znam da imam, pozitivan nalaz od prije 3 godine (netko mi ga tada prenio)... U početku sam ga imala svaki put kad bi dobila m, a onda se fala Bogu prorijedio. Da pokucam nisam ga imala zadnjih par mjeseci. Znam da on ostaje zauvijek u tijelu, ali se iskreno nadam da mi neće raditi probleme sad u (prvoj) t.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 11:46   #1008
Quote:
Babygaga kaže: Pogledaj post
Da li ginekolozi kod planiranja prve trudnoće rade briseve ? meni je rekao kao da ne treba...
Da se njih pita, oni valjda nikad ne bi radili briseve . Obzirom da neke od beštija mogu uzrokovati spontani, ja bih svakako inzistirala na brisevima.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 11:37   #1009
Dižem temu. U 43. godini sam i prvi puta planiram trudnoću. Inače sam zdrava, no kako sam naletila na ovaj topic danas sam otišla kod ginekologa na pregled i konzultacije, međutim nije bila moja dr nego zamjena koja smatra da ništa ne treba osim PAPA testa i mamografije. Kaže da se brisevi uzimaju u trudnoći što je meni malo čudno, ako se nešto nađe zar nije bolje uzeti terapiju prije trudnoće? Isto tako smatra da ne treba raditi TORCH, niti Nifty jer je probir dovoljan. Nije mi ni UZV napravila, niti spomenula folnu dok ju nisam pitala. Glupo mi je ići privatno i bacati novac kada imam odabranog ginekologa. Žalosno je da se moram informirati na internetu. Što mi od uputnica može dati opća praksa? Da li da se vratim i inzistiram na pretragama? Hvala!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 12:52   #1010
O svasta! Mozda da sacekas da se tvoj ginic vrati?

Za TORCH bi ti trebali dati u ord.opce prakse i to svakako napravi. Ja bi na tvom mjestu radije napravila nifty jer ce ti po godinama rezultat vjerojatno biti losiji na kombiniranom, a neces nista konkretno saznati o svojoj bebici nego statistiku.
Dobar ginic je zlata vrijedan. Nemoj na to gledati kao na bacanje para, pogotovo s obzirom na godine, svaki mjesec puno znaci.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 14:04   #1011
Tako i meni moj ginekolog nije htio napraviti briseve kad sam rekla da planiram trudnoću, jer kaže papa je u redu i nije potrebno. Štede na nama, a tolike novce izdvajamo za zdravstvo. Onda sam otišla privatno napraviti briseve i izoliran mi je streptokok grupe b. To je bilo prije tri i pol godine i nije se vratilo. Radila sam i prošle godine briseve, ali mi je ovaj put moj soc ginekolog napravio jer sam imala napisane pretrage od privatnog gin što trebam napraviti za mpo. U trudnoći sam radila nifty plus. Nije mi žao novaca koje sam dala na privatne preglede i pretrage.
alegra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 14:12   #1012
Papa test nece pokazati ono sto pokazuju brisevi i nije istina ako je papa ureda da su ok i brisevi.to bi jedan ozbiljan ginekolog trebao znati a ne stedjeti na zeni.
__________________
Kome se ne sviđam mora još poraditi na sebi.
Roly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 14:16   #1013
Naravno, to sam ja i znala da uredan papa ne znači da će i brisevi biti uredni. Zato sam i otišla privatno obaviti briseve.
alegra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 08:53   #1014
Puno hvala na odgovorima. Idem još kod opće prakse da vidim kaj pametno će mi reći, pa se vraćam giniću. Nifty plus ću sigurno napraviti.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 12:28   #1015
Quote:
alegra4 kaže: Pogledaj post
Tako i meni moj ginekolog nije htio napraviti briseve kad sam rekla da planiram trudnoću, jer kaže papa je u redu i nije potrebno. Štede na nama, a tolike novce izdvajamo za zdravstvo. Onda sam otišla privatno napraviti briseve i izoliran mi je streptokok grupe b. To je bilo prije tri i pol godine i nije se vratilo. Radila sam i prošle godine briseve, ali mi je ovaj put moj soc ginekolog napravio jer sam imala napisane pretrage od privatnog gin što trebam napraviti za mpo. U trudnoći sam radila nifty plus. Nije mi žao novaca koje sam dala na privatne preglede i pretrage.
se sjecas kako si se ga riješila? ja citam da je teško i cak i 2 ginekologa su mi rekla da se to ne liječi
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 13:50   #1016
Ne sjećam se jer je to bilo 2013-te, ali imam nalaze na kojima mi je pisala terapiju . Doktorica nije htjela da odmah idemo sa antibiotikom, rekla je da probamo sa Lactogyn kapsulama, jednu ujutro natašte 6-8 tjedana i Linex lady vaginalno dva ciklusa i onda ponoviti bris nakon dva mjeseca. Bris sam ponovo radila nakon 6 mjeseci i opet je izoliran streptokok grupe b. Tako da mi je ipak prepisala antibiotik. Valjda ću dobro prepisati terapiju sa nalaza, rukom je pisano: Silapen 1500, 3x1, 10 dana piti, Lactogyn kapsule 1x1 ujutro natašte, Polygynax vag 1x1 kroz 12 dana navečer, Liney Lady.
Ponavljala sam bris nekoliko mjeseci nakon antibiotika, i prošle godine u ovo doba. Oba brisa su bila negativna. Sad sam trudna 29 tjedana i negdje oko 35-tog tjedna ću radit ovaj bris pa ćemo vidjeti, nadam se da se streptokok nije vratio. Ako mi ga izoliraju onda kod poroda dobijem terapiju.
alegra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 16:06   #1017
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
se sjecas kako si se ga riješila? ja citam da je teško i cak i 2 ginekologa su mi rekla da se to ne liječi
Streptokok se ne lijeci u trudnoci. Na porodu se dobije th. Tebi od njega nece biti nista, ali ako beba pokupi pri izlasku moze biti problema.
__________________
Kome se ne sviđam mora još poraditi na sebi.
Roly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 11:34   #1018
Quote:
Roly kaže: Pogledaj post
Streptokok se ne lijeci u trudnoci. Na porodu se dobije th. Tebi od njega nece biti nista, ali ako beba pokupi pri izlasku moze biti problema.
Ja nisam trudna, pa su mi to rekli. I moja ginekoligica (ipak mi dala antibiotik, ali samo 3 dana i dalacin kremu) i ginekolog u bolnici koji je rekao da mi je bezveze doktorica dala terapiju jer to se ne lijeci
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 13:06   #1019
Bubamara mislim da ti nisu potrebne nikakve pretrage. Ja bar nisam htjela ništa i nisam očekivala ništa da se ne bi razočarali. Kada sam ostala trudna radila sam ono što mi gin kaže da je bilo potrebno od pretraga. Folnu isto nije spomenuo i kada sam pročitala ovdje da svi nešto piju kupila sam prenatal i to dosta kasno. Evo kako muž i ja imamo neku godinu, kasno smo se upoznali i kada je on rekao da bi htjeo imati dijete odlučili smo i da je usvajanje opcija i da se nećemo uopće opterećivati. Prvo smom se bacili na rješavanje stambenog pitanja jer smo smatrali da je u našim godinama sasvim dovioljno to što smo skupa tek godinu dana i da nemamo što čekati. I tako smo pokušavali 2-3mjeseca i uhvatila se beba. I kada se malenio rodio muž je rekao da je njemu on dovoljan i da bi lakše bilo da smo mladji, ali sretan je da ga imamo. Ja sam željela još jedno i uspjelo je iz prve, čekamo svaki čas porod i znamo da neće biti lako. Uglavnom kada sam ostala trudna tek onda sam napravila sve pretrage, amnio sam odbila ali gin je rekao da je odluka na nama i preuzimanje rizika. Imam osjećaj da je sve dobro ispalo jer nismo previše očekivali, pustili smo stvari da idu svojim tokom...
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 16:22   #1020
ako nemaš nikakvih problema koji bi mogli utjecati na trudnoću onda je ok ne raditi ništa. samo je problem ako ih imaš, a ne znaš i mogu ti utjecati na trudnoću i raditi probleme.
u prvoj trudnoći nisam radila ništa, makar je dr.jako dobro znao da imam problema sa hormonima. radila sam jedino papu koja je bila dobra, pa ne treba ništa drugo. nažalost, nije dobro završilo. nakon što smo napravili pretrage, brisevi koma, štitnjača koma, spolni hormoni koma, urinokultura koma. beba nije imala šanse.

u drugoj trudnoći i sad u trećoj obavezno smo prije napravili papu, briseve, hormone štitnjače, kks, i dobila sam folacin 5 mg, plus aspirin koliko se sjećam.

tako da nije baš pusti neka bude što može biti, ako na temelju pretraga možeš spriječiti probleme.
__________________
Kome se ne sviđam mora još poraditi na sebi.
Roly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.