Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 13:35   #1
m-zaba

Edit by moderator Lavica02
Izdvojena rasprava koja je započeta oko m-zabe na topicu Najbolja banke premještena ....





Quote:
Burke kaže: Pogledaj post
Super mi je m-zaba, mobitel je uvijek uz mene, a svuda radi i može skoro sve kaj mi treba.
E ajde da jednog korisnika m-bankarstva pitam nešto. Nedavno sam s kolegama raspravljao i nismo došli do zaključka za što se može koristiti m-bankarstvo, a ne neki drugi vid. Ono, reklamira se ako "bilo gdje" i slično, ali mi objasni što ćeš to raditi "bilo gdje"? Računi koje plaćaš, a i sve ostalo su ti ili u uredu ili doma gdje na raspolaganju imaš internet bankarstvo koje je ipak malo preglednije i jednostavnije od m-bankrstva. Možda možeš pogledati stanje računa, ali ne vidim za što ti to treba negdje. Stoga pitam, za što se ovo može koristiti (pri tome n e pitam za mogućnosti nego za praktičnu primjenu)?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 18.07.2008. at 11:49. Reason: edit
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 19:46   #2
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
E ajde da jednog korisnika m-bankarstva pitam nešto. Nedavno sam s kolegama raspravljao i nismo došli do zaključka za što se može koristiti m-bankarstvo, a ne neki drugi vid. Ono, reklamira se ako "bilo gdje" i slično, ali mi objasni što ćeš to raditi "bilo gdje"? Računi koje plaćaš, a i sve ostalo su ti ili u uredu ili doma gdje na raspolaganju imaš internet bankarstvo koje je ipak malo preglednije i jednostavnije od m-bankrstva. Možda možeš pogledati stanje računa, ali ne vidim za što ti to treba negdje. Stoga pitam, za što se ovo može koristiti (pri tome n e pitam za mogućnosti nego za praktičnu primjenu)?
Primjer 1: Moraš nekome uplatiti novce a na moru si.
Primjer 2: Moraš hitno platiti neki račun, a pošta na moru se zatvorila.
Primjer 3: U "nigdjezemskoj" si i čekaš jel' ti sjela plaća jer ti, npr. puno stvari ovisi o tome, pa se vrati na primjere 1 i 2.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 10:20   #3
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Primjer 1: Moraš nekome uplatiti novce a na moru si.
Primjer 2: Moraš hitno platiti neki račun, a pošta na moru se zatvorila.
Primjer 3: U "nigdjezemskoj" si i čekaš jel' ti sjela plaća jer ti, npr. puno stvari ovisi o tome, pa se vrati na primjere 1 i 2.
1. Kome bi trebao uplatiti lovu na račun, a da si na moru? Ako je u pitanju član obitelji, obično se daje punomoć, zar ne? A i uvijek postoji banka ili pošta.
2. A koji bi to račun na moru morao hitno platiti na šalteru (odn. m-bankarstvom) da ne može čekati slijedeći dan?
3. Postoji nešto što se zove SMS bankarstvo, a i možeš telefonom provjeriti da li ti je sjela plaća (mislim da je jeftinije nazvati u firmu i to pitati nego provjeravati preko m-bankarstva).

Kolika je frekvencija svega toga da bi se o m-bankarstvu govorilo kao o nečemu super potrebnom?
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 12:50   #4
stavr zbilja je super potrebna, kao meni npr. neki dan kad sam krenula na more, vidim da mi je prazan enc (za naplatu cestarine) i fino ga napunim u par klikova na mobitel.

Što se tiče toga da na moru ima poslovnica za uplatit lovu nekome na račun...hm sumnjam da bu ti se s plaže išlo nekam u red stajati, pogotovo kad te dočekaju mrzovoljna lica, a osim toga ako si negdje u gužvi, ubrzan tempo, vjeruj mi dobro dođe jako...posebno ako puno putuješ, pa ti se ne da svaki put tražiti hotel s internetom ili sl...
Kayla3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:15   #5
ma jasno je za kaj ti može trebati, ali me zanima koliko je to potrebno u svakodnevnom životu. situacija da moraš nekome hitno uplatiti lovu baš dok si na plaži ti se dogodi jednom u 3 godine. bez sumnje da će to u budućnosti trebati, ali sada trenutno mislim da ta usluga uopće nije potrbne i nužna.

@moderatorica - molim da staviš naslov teme m-banksrstvo, a ne m-zaba jer i erste i rba imaju takvu uslugu, a i rasprava je potaknuta konceptom m-banksratva, a ne m-zabom
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:40   #6
nekad se na žalost dogodi i da krepucne comp (kao meni 15 dana), a da u firmi radi politike firme nemaš pristup netu
znam da ovo gore opisano nije učestala situacija, ali se događa
a da budem iskrena, imam i net bankarstvo i m bankarstvo i radi jednostavnosti aplikacije mi draže plačati mobitelom nego internetom.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 23:10   #7
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
1. Kome bi trebao uplatiti lovu na račun, a da si na moru? Ako je u pitanju član obitelji, obično se daje punomoć, zar ne? A i uvijek postoji banka ili pošta.
Nisam spominjao članove obitelji, a i teza ti baš ne stoji: šta, peteročlana obitelj, i sve ih lijepo dovedeš u banku, pa nek' ti svi kopaju po računu...? Punomoć sam dao ženi, i u krajnjem slučaju bi ga dao osobi u koju imam povjerenja cijelog života, djeca neka jednog dana imaju svoje račune i svoje brige.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
2. A koji bi to račun na moru morao hitno platiti na šalteru (odn. m-bankarstvom) da ne može čekati slijedeći dan?
3. Postoji nešto što se zove SMS bankarstvo, a i možeš telefonom provjeriti da li ti je sjela plaća (mislim da je jeftinije nazvati u firmu i to pitati nego provjeravati preko m-bankarstva).
Ostao si bez love, Diners moraš platiti, jer ti je to jedini izvor love za recimo povratak doma. Nemaš komp pri ruci, a negdje sam zametnuo sliku radnog vremena pošte na jednom otoku:

Radno vrijeme:
Radnim danom od 10:00 do 12:30
Pauza od 11:00 do 11:30
...i takve fore.


Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Kolika je frekvencija svega toga da bi se o m-bankarstvu govorilo kao o nečemu super potrebnom?
Frekvencija svega toga je takva da se kod nas solidno drži kao proizvod u ponudi banke, a nigdje nisam rekao da je super potrebno, samo sam u postu prije naveo par razloga korištenja m-bankinga kad si već lijepo pitao.

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 12:56   #8
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Ostao si bez love, Diners moraš platiti, jer ti je to jedini izvor love za recimo povratak doma. Nemaš komp pri ruci, a negdje sam zametnuo sliku radnog vremena pošte na jednom otoku:

Radno vrijeme:
Radnim danom od 10:00 do 12:30
Pauza od 11:00 do 11:30
...i takve fore.
Moraš platiti Diners? Čime? Ako misliš lovom s tekućeg, onda sigurno imaš i karticu od tog tekućeg kojom možeš plaćati okolo. A ako impliciraš da si je izgubio ili ostavio doma, onda je to fakat izuzetna situcaija koja se rijetko događa. A tko zna, možda si i mobitel ostavio doma ili izgubio. A možda ti se baš ispraznio mobitel.

A ovu pošalicu (vidio sam tu sliku) kao argument za m-bankarstvo neću ni komentirati.

Ljudi, ali svi navodite rijetke situacije koje se mogu riješiti i na drugi način (na stranu naša lijenost).
Mene zanima neka svakodnevna primjena m-bankarstva.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 13:10   #9
pa ja sam ti dala primjer
meni je bolja aplikacija m bankarstva od e bankarstva. kod m bankarstva me traži jedan pin i to je to
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 14:08   #10
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Moraš platiti Diners? Čime? Ako misliš lovom s tekućeg, onda sigurno imaš i karticu od tog tekućeg kojom možeš plaćati okolo.
'Ajde da se vratimo malo na onaj dio gdje si na nekom otoku gdje nema ni pošte ni banke...

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
A ako impliciraš da si je izgubio ili ostavio doma, onda je to fakat izuzetna situacija koja se rijetko događa. A tko zna, možda si i mobitel ostavio doma ili izgubio. A možda ti se baš ispraznio mobitel.
Ne bi vjerovao koliko će ljudi na more ponijeti sa sobom kreditnu karticu prije nego karticu tekućeg jer većina ih ima više love na ovoj prvoj.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ljudi, ali svi navodite rijetke situacije koje se mogu riješiti i na drugi način (na stranu naša lijenost).
Mene zanima neka svakodnevna primjena m-bankarstva.
Upravo te takve rijetke situacije mogu sje**** kad ti je najpotrebnije, i opet ponavljam, nije m-banking nešto što bi sad svi trebali znati i htjeli koristiti, ali ako možeš biti pokriven na svim područjima koje ti banka pruža, zašto ne...?
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 16:16   #11
Ja i dalje nisam dobio niti jedan primjer upotrebe m-bankarstva u svakodnevnom životu.

Na stranu godišnji na pustim otocima, putevi autocestom kad ti ponestane love na emc-u i slično. Dajte nešto češće i nešto što opravdava korištenje m-bankarstva.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 08:54   #12
[evo ti najbanalnija i najčešća situacija, plaćanje mjesečnih režija...ok sad ćeš skočiti i reći ali imam internet banking i imam token i imam poslovnicu (ovo zadnje je preidiotski), no svejedno m-banking i internet banking su slična ili ista stvar, samo je razlika o ukusu korisnika, neko će internet, neko mobitel, neko nažalost ništa...
Kayla3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 23:16   #13
Quote:
Kayla3 kaže: Pogledaj post
[evo ti najbanalnija i najčešća situacija, plaćanje mjesečnih režija...ok sad ćeš skočiti i reći ali imam internet banking i imam token i imam poslovnicu (ovo zadnje je preidiotski), no svejedno m-banking i internet banking su slična ili ista stvar, samo je razlika o ukusu korisnika, neko će internet, neko mobitel, neko nažalost ništa...
Thank U!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 11:17   #14
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Thank U!
Predlažem ti da ju isprobaš (nećeš bankrotirati), pa reci da nije praktična nakon mjesec dana korištenja

Preporučio sam ju nekolicini frendova (neki su malo zaštekali oko instaliranja, ali je na kraju ispjelo) i svi su zadovoljni.
Burke is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 22:44   #15
Quote:
Burke kaže: Pogledaj post
Predlažem ti da ju isprobaš (nećeš bankrotirati), pa reci da nije praktična nakon mjesec dana korištenja

Preporučio sam ju nekolicini frendova (neki su malo zaštekali oko instaliranja, ali je na kraju ispjelo) i svi su zadovoljni.
Ma ja imam ionako sve od Erste-a i mogu fakat reći da sam prezadovoljan sa svim uslugama koje pružaju i ne-trokiranjem- do sada nijednom nisam imao nikakvu pritužbu.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 10:15   #16
Vjerujem da je Erste ok, ali njihov mi je m-banking bio koma zbog TAN kartica (koristio sam ga).
m-zaba ne treba niš osim mobitela. A ima i puno više mogućnosti.
Burke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 11:31   #17
Quote:
Burke kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je Erste ok, ali njihov mi je m-banking bio koma zbog TAN kartica (koristio sam ga).
m-zaba ne treba niš osim mobitela. A ima i puno više mogućnosti.
Ni uz najbolju volju uopce ne vidim koje su to prednosti m-zabe osim sto:
1. placas naknadu za koristenje
2. placas data promet (GPRS, EDGE, HSDPA, ovisi sto ti mobitel podrzava) pri koristenju, a koliko god bile male kolicine podataka koje se pri tome koriste, obracunska jedinica je jako mala, a cijene paprene (osim ako ne koristis mobilni internet uslugu).

A koliko nas hoda gradom sa racunima u torbi? Sto god zelim platiti, trebam racun sa pozivom na broj placanja, a racune ne nosim sa sobom.

Drugim rijecima, porez za budale. Prakticnost skoro pa nikakva.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 12:53   #18
Quote:
Zli_Ciko kaže: Pogledaj post
Ni uz najbolju volju uopce ne vidim koje su to prednosti m-zabe osim sto:....
Meni se ne čini kao porez na budale, ali valjda nisam reprezentativan primjerak naše populacije i ne gledam baš na svaku kunu koju negdje ostavim, jer bi mi to pojelo živce. A mislim da za m-zabu ne dajem previše, možda s njom i bolje prođem.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 12.08.2008. at 17:44. Reason: quote
Burke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 11:59   #19
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
1. Kome bi trebao uplatiti lovu na račun, a da si na moru? Ako je u pitanju član obitelji, obično se daje punomoć, zar ne? A i uvijek postoji banka ili pošta.
2. A koji bi to račun na moru morao hitno platiti na šalteru (odn. m-bankarstvom) da ne može čekati slijedeći dan?
3. Postoji nešto što se zove SMS bankarstvo, a i možeš telefonom provjeriti da li ti je sjela plaća (mislim da je jeftinije nazvati u firmu i to pitati nego provjeravati preko m-bankarstva).

Kolika je frekvencija svega toga da bi se o m-bankarstvu govorilo kao o nečemu super potrebnom?
1. Pitanje kome bi trebao uplatiti lovu na račun kad si na moru je bezveze - ne možeš znat kome i kada, može se desiti i upravo je to jedan od razloga zašto postoji m-bankarstvo. A punomoć se ne daje zato što su korisnici članovi obitelji ..
Istina je da postoji banka ili pošta.. ali čemu ići u banku ili poštu,čekati na red i plaćati njihove provizije na uslugu, kad to možeš napraviti na licu mjesta, na miru, bez čekanja reda i bez naknade ? Pa to su sve razlozi zašto je to osmišljeno i realizirano ..
2. Opet ista stvar. Uvijek postoje hitni slučajevi. Tu se ne mora samo raditi o običnom računu. obično računi nisu tolko bitni za podmirit taj isti dan, kolko su bitni neki drugi ''računi''.
3. Sms bankarstvo u biti nije bankarstvo nego samo usluga koja ti priopćava informacije i ništa više. U m- bankarstvu možeš to i još sto stvari ( čak i kupnja bonova). A telefonom ne možeš saznat svoje stanje na računu jer ne pričaš o tome kolko krumpira imaš, nego novaca. Kako će ti reći stanje na računu telefonskim putem kad im treba dokaz da razgovaraju s vlasnikom računa ? Ko da oni sjede tamo samo da bi ljudima čitali kolko imaju na računu..
Hamunaptra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 23:08   #20
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ja i dalje nisam dobio niti jedan primjer upotrebe m-bankarstva u svakodnevnom životu.

Na stranu godišnji na pustim otocima, putevi autocestom kad ti ponestane love na emc-u i slično. Dajte nešto češće i nešto što opravdava korištenje m-bankarstva.
ja sam se navukla na m-zabu!
koristim je stalno - volim taj komfor da mogu kada hoću pogledati svoju financijsku situaciju i na licu mjesta skombinirati da li ću provući karticu tekućeg računa ili kreditnu. Gotovinu koristim minimalno (samo za kavu i sitne stvarčice) tako da sam prije samo okvirno znala stanje računa (zaboravljam koliko sam gdje potrošila). Kad pokrenem m-zabu zapravo otvaram novčanik da vidim kako stojim s lovom.
Račune sam se isto navikla s njom plaćati, brže je i jednostavnije jer ne trebam koristiti token, a ionako sve predloške mogu povući s e-zabe.
Što se tiće troška interneta - to ni ne osjetim - imam web'n'walk za 25 kn mjesečno što mi ne predstavlja apsolutno nikakav trošak.
skiperic@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.