Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2009., 08:03   #121
Scientists worldwide admit global warming is a hoax:

http://features.csmonitor.com/enviro...ing-is-a-hoax/



Procitaj Editor’s note
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:56   #122
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ne bas, recimo, mobiteli su dosta toga pogurnuli. Uzmi onda rekuperativno kocenje kod hibridnih automobila, ono je vezano za dzep ne za ekologiju. Pa onda laptopi, iPhoneovi, iPodi. U principu, rekao bi da je potrosacka elektronika tu odigrala puno vise svoj dio.
Sve je to OK, ali tu se radi o uređajima koji su toliko mali, da je beznačajna njihova potrošnja energije.

Quote:
Agreed.
Aha, onda sam te krivo shvatio, kada si spominjao globalno zagrijavanje.

Quote:
Covjece, pa u mom starom fiat unu ima oko 10 elektromotora barem. A ja se jos ne kuzim u aute. O temi pricam zato jer se poprilicno dobro kuzim u EMP i znam dobro njegove pogonske prednosti pred motorima s unutarnjim izgaranjem (hint: elektrovuca). Naravno, jako dobro znam i njegove mane.
U svakom slucaju, ja bi se okladio na elektromotor, ali na vremensko razdoblje ne bi nikako.
Pa, recimo u Audiju kojeg vozim, ima samo dva - alternator i anlaser. No, za Una to nije ništa čudno, Talijani su jako onanirali na elektroniku u 80tima.

Jasne su i meni prednosti EMP, prvenstveno u vidu iskoristivosti, okretnog momenta od nula okretaja i jednostavnosti ( broj dijelova je n puta manji nego kod SUI ).
No, smatram da imaju velikih problema sa načinom na koji će se pokretati.

Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
Scientists worldwide admit global warming is a hoax:

http://features.csmonitor.com/enviro...ing-is-a-hoax/



Procitaj Editor’s note
Nisam ovo baš shvatio, sa Editor's note, pa ako može objašnjenje.Ili da mi jednostavno kažeš što si ti htio reći.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 22:13   #123
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nisam ovo baš shvatio, sa Editor's note, pa ako može objašnjenje.Ili da mi jednostavno kažeš što si ti htio reći.
Editor's note je - članak je napisan na 1. april.
Otvori link
__________________
Do you respect wood?
mike1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 22:20   #124
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa, recimo u Audiju kojeg vozim, ima samo dva - alternator i anlaser. No, za Una to nije ništa čudno, Talijani su jako onanirali na elektroniku u 80tima.
Nemas brisace, pumpu za gorivo, ventilaciju, pumpu za ulje, pumpu za tekucinu za stakla, pumpu za vodu..... ?
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 00:29   #125
Quote:
mike1 kaže: Pogledaj post
Editor's note je - članak je napisan na 1. april.
Otvori link
Vidio sam samo datum ( Ameri i njihovo debilno označavanje 04.01. ), nisam uopće gledao naslov stranice.

Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Nemas brisace,
Naravno da imam.Njih sam zaboravio.

Quote:
pumpu za gorivo
Mehanička.

Quote:
ventilaciju
Neispravna.

Quote:
pumpu za ulje
Mehanička.

Quote:
pumpu za tekucinu za stakla
Druga stvar koju sam zaboravio.

Quote:
pumpu za vodu..... ?
Mehanička.

I?Eto, brojka se popela na 4.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 08:26   #126
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Vidio sam samo datum ( Ameri i njihovo debilno označavanje 04.01. ), nisam uopće gledao naslov stranice.
Naravno da imam.Njih sam zaboravio.
Mehanička.
Neispravna.
Mehanička.
Druga stvar koju sam zaboravio.
Mehanička.
I?Eto, brojka se popela na 4.
Eh sad, ispravno ili neispravno :P
Al neznam, ocito ti je auto sastavljao gospodin Ford glavom i bradom, jer svaki moderni auto ima hrpetinu elektromotora.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 10:35   #127
uvijek sam se pital kak se stakla dizu i spustaju kad stisnes gumb? na paru?
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 10:39   #128
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Al neznam, ocito ti je auto sastavljao gospodin Ford glavom i bradom, jer svaki moderni auto ima hrpetinu elektromotora.
1987. godište je auto, Audi 80.

Druga stvar je to što je svakome na netu auto stariji od 10 godina smeće, iako ja ovog Audija ne bih mijenjao ni za 10 godina mlađi auto.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 15:28   #129
sasvim je, u najmanju ruku moralno, vozit tj. trosit punoljetni auto...

da se ipak vratimo na temu – auto, bez obzira na to da li je benziski, dizel, elektricni ili hydrogenski je u svojoj trenutnoj pojavnosti i prihvacenosti – lose iskoristiv i kao takav besmislen uredjaj, ukoliko ne postoji prakticki beskonacan izvor jeftine energije i jako praktican vodic tj. spremnik iste.... Simpaticne su te inzenjerske analize o iskoristivosti – a nitko ne vidi da svaku iskoristivost pogonskog motora mora mnoziti sa 0.1 ili u najboljem slucaju 0.25. jer autombil nije nist drugo nego 1000 kg-a (a koji put i vise) necega kaj se kotrlja da bi prenijelo od tocke A do tocke B - 70 kg mesa i 2 kilo mozga....u tom je problem. 90% svih automobila koji se danas koriste – sluze upravo tome...Probajte na taj nacin prevozit krumpire, janjce ili telad pa bute vidli ekonomije i sikoristivosti....I zato je bespredmetno razmisljat o autombilu kao futuristickom sredstvu prevoza, osim za potrebe nekih specijaistickih servisa, usluga i namjena – policija, hitna pomoc, vatrogasci, ili cisti luksuz – ali nikako ne egzistencijalna roba siroke potrosnje....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 19:45   #130
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
sasvim je, u najmanju ruku moralno, vozit tj. trosit punoljetni auto...
Sarkazam?

Quote:
I zato je bespredmetno razmisljat o autombilu kao futuristickom sredstvu prevoza, osim za potrebe nekih specijaistickih servisa, usluga i namjena – policija, hitna pomoc, vatrogasci, ili cisti luksuz – ali nikako ne egzistencijalna roba siroke potrosnje....
S ovime se ne slažem, dapače, glupo razmišljanje.Tvoja ideja funkcionira u nekakvim idealnim sustavima od A do B, dakle posao, kuća, gradski i prigradski prijevoz.
Zaista ne znam bi negdje došao van tih linija.
Šta predlažeš, 1984.?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 20:18   #131
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
1987. godište je auto, Audi 80.

Druga stvar je to što je svakome na netu auto stariji od 10 godina smeće, iako ja ovog Audija ne bih mijenjao ni za 10 godina mlađi auto.
Zasto smece, pa to je super auto. Iako, preporucam ti EURONCAP stranicu, pa usporedbu modela 80ih i 2000ih. Koliko god moderni automobili imali mana sa nepouzdanoscu, sigurnost je po meni na prvom mjestu.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 21:42   #132
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zasto smece, pa to je super auto.
Pa naravno da je super auto, no ipak 90% forumaša vidim da vozi novije aute.

Quote:
Iako, preporucam ti EURONCAP stranicu, pa usporedbu modela 80ih i 2000ih. Koliko god moderni automobili imali mana sa nepouzdanoscu, sigurnost je po meni na prvom mjestu.
Možda, ali ako tu sigurnost ne možeš platiti, šta ti onda preostaje, ne?

U konačnici, i ta sigurnost je relativna, jer ništa te ne može spasiti od zakona fizike i loše karme.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 21:51   #133
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Sve je to OK, ali tu se radi o uređajima koji su toliko mali, da je beznačajna njihova potrošnja energije.
Da, ali su i dimenzije baterija male. Hocu reci, u jako kratkom vremenu smo za potrosacku elektroniku presli put NiCd > NiMH > Li-ion > Li - polimer, sad su eksperimentalni neki gelovi, eksperimentira se s organskim tvarima. Ja se ne bi nikad zakleo da smo dosli do kraja. Jos se svasta krije iza brda.

Koji problem vidis s pokretanjem elektromotora, mislis na baterije ili?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 22:37   #134
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa naravno da je super auto, no ipak 90% forumaša vidim da vozi novije aute.
Pa naravno, rijetki su ispravni automobili stari preko 20 godina u koje nije potrebno uloziti mnogo novca da bi funkcionirali.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Možda, ali ako tu sigurnost ne možeš platiti, šta ti onda preostaje, ne?

U konačnici, i ta sigurnost je relativna, jer ništa te ne može spasiti od zakona fizike i loše karme.
Jebiga ako te oce onda ti nema spasa, ali sanse za prezivljavanje su ti visestruko vece u novim automobilima.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 12:14   #135
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da, ali su i dimenzije baterija male. Hocu reci, u jako kratkom vremenu smo za potrosacku elektroniku presli put NiCd > NiMH > Li-ion > Li - polimer, sad su eksperimentalni neki gelovi, eksperimentira se s organskim tvarima. Ja se ne bi nikad zakleo da smo dosli do kraja. Jos se svasta krije iza brda.
Ma je, sve je to OK, ali i dalje nema baterija za koje možeš reći da, to su te, i odlično odgovaraju za pogon u automobilu.
U konačnici, zanima me kako bi npr. prelazak nekih 3 milijarde vozila na električni pogon imao utjecaj na cijenu bakra i litija.

Quote:
Koji problem vidis s pokretanjem elektromotora, mislis na baterije ili?
Da, na baterije, jer drugih problema elektromotor nema.

Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Pa naravno, rijetki su ispravni automobili stari preko 20 godina u koje nije potrebno uloziti mnogo novca da bi funkcionirali.
A, nije tako, no to je već rasprava za neku drugu temu.

Quote:
Jebiga ako te oce onda ti nema spasa, ali sanse za prezivljavanje su ti visestruko vece u novim automobilima.
Ne mora značiti, možda čak suprotno.

http://www.youtube.com/watch?v=EqMEGA76HsE

http://www.youtube.com/watch?v=OgGv5wjrcOc

http://www.youtube.com/watch?v=hrqkRCcUfG8

http://www.youtube.com/watch?v=3Hk6y8avBI8
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 12:37   #136
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ma je, sve je to OK, ali i dalje nema baterija za koje možeš reći da, to su te, i odlično odgovaraju za pogon u automobilu.
U konačnici, zanima me kako bi npr. prelazak nekih 3 milijarde vozila na električni pogon imao utjecaj na cijenu bakra i litija.
Naravno da ih nema, niti ce ih ikada biti. Jednog dana kad tvoj laptop bude mogao 48h raditi bez punjenja baterije koje ti sad daju 3-5 sati cinit ce ti se smijesne. Zapravo, referirao sam se na ono o znanstveno-tehnoloskoj granici. Tu nismo niti blizu, niti bi se ja ikad usudio reci da dalje ne mozemo ici. Sjeti se samo kako se Bill Gates ugrizao za jezik npr. Ili onaj koji je rekao da auto nikad nece moci zamijeniti dobrog konja.

Sto se tice cijene bakra i litija, jasno je da bi skocile, obicna SS i DD pocetnica. Problem je meni vise kod litija, njega bas i nema u nekom izobilju.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 16:34   #137
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post


A, nije tako, no to je već rasprava za neku drugu temu.
Kako ne? Troskovi odrzavanja automobila samo rastu kako on postaje stariji. naravno da ne gledamo ljude koji si sami znaju napraviti dosta toga jer je takvih manjina, ali za prosjecnog vlasnika automobila je odrzavanje novog drasticno jeftinije od odrzavanja starog. Plus sve ostale prednosti novog automobila.



Npr:

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_..._2005/225.aspx

ili recimo da nije samo moj evo jedan drugi

http://www.euroncap.com/tests/ford_mondeo_1997/17.aspx

http://www.euroncap.com/tests/ford_mondeo_2007/299.aspx

ili

http://www.euroncap.com/tests/merced...s_1997/18.aspx

http://www.euroncap.com/tests/merced..._2007/308.aspx

ovo su sve testovi sa istom metodologijom

Naravno, bitno je i sljedece:

http://www.euroncap.com/Content-Web-...able-cars.aspx

ali sa autima iste klase si drasticno zasticeniji sada nego prije 10, a kamoli prije 20 godina.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 17:32   #138
Auti na baterije i hibridni auti su zlo. Veliko zlo, jer proizvodnja, skladistenje i recikliranje baterija kosta jako puno energije, koja ne raste na granama. kao ni energija za njihovo punjenje. A jos vece zlo je propagandna kampanja koja ih velica i nudi kao alternativu klasicnim otto, diesel, wankel, miller... i inim motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem, i to na bazi toga da su ekoloski podobniji. How yes no...

Moderni dizel ili Otto motor u malom autu sa modernim tehnologijama moze postici ucinkovitost i ekolosku podobnost nedostiznu hibridima i elektricnim autima. A uzmimo u obzir i da razvoj motora sa unutrasnjim sagorijevanjem jos nije dosegnuo svoj zenit. Npr, kompanija mce-5 je na proslom zenevskom salonu pokazala prototip svog 1.5 litrenog turbo motora sa promjenjivom kompresijom koji iz 1.5 litre obujma proizvodi 220 ks, a trosi u prosjeku 6,7 l/100km, mijenjajuci kompresijski omjer od 6,7:1 do 18:1.
Baterije su teske, skupe, traju znatno manje od klasicnih motora. Kad se sve to uracuna, jedna Toyota Prius je stetnija po okolis od Hummera, i to duplo. Istrazivanje je radila jedna tvrtka u Kanadi, probat cu naci rezultate.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 17:59   #139
Nasao sam doticni report... Ima preko 300 stranica, al najvaznije stvari su na pocetku

Dust to Dust Energy Report -- Automotive

The second column (Model) is the actual model as it was known in cy2005. The “Dust to Dust E
Cost per Mile” data is the total energy cost to society over the vehicle lifetime broken down to a
cents-per-mile figure.
Finally, the “Estimated Life in Miles” is based on historical data as well as manufacturer
information and real-world life-cycle information that average the miles over comparable
historic models as well as a CNW analysis of repair and replacement as well as scrappage
records. In effect, the miles figure here is a realistic approximation of the likely life-cycle of the
individual models.



Note that there are clearly many consumers who have driven further and clocked more miles for
some of these vehicles, but this information takes into account historic accident and disposal
records for individual demographic groups and how long these vehicles are likely to last.


Evo dijela tablice... Donosim samo manji dio automobila, da se stekne neka relacija

Segment Model / E Cost Per Mile / Estimated life-Miles

U Maybach $ 11.582 257,000
L Phaeton $ 11.213 241,000
U Rolls-Royce $ 10.660 273,000
...
psuv Cayenne $ 4.146 193,000
psuv Touareg $ 4.134 186,000
...
lsuv Excursion $ 3.304 269,000
...
hy Accord Hybrid $ 3.295 117,000
ups XLR $ 3.276 164,000
hy Prius $ 3.249 109,000
hy Civic Hybrid $ 3.238 113,000

...
lsuv Suburban $ 3.134 272,000
lsuv Yukon XL $ 3.132 271,000
lsuv Expedition $ 3.058 284,000
...
ups Viper $ 2.176 118,000
...
t Mini Cooper S $ 1.908 161,000
...
e Focus $ 0.803 169,000


Auti poput Range Rovera od 2.7 tona i sa V8 motorima su u biti, kad se izracuna trosak proizvodnje, upotrebe i recikliranja, ekoloski podobniji od hibridnih cudovista koja se sada reklamiraju kao zadnji spas za ovu planetu. Da ne govorimo koliko bi racunica bila nepovoljnija za elektricne automobile, koji nemaju motore sa unutrasnjim sagorijevanjem koji bi komplementirali elektricni motor i baterije.

Zakljucak? Doli hibridi i baterije, zivio small block V8

Toyota Prius $ 3.249 109,000 ( 76 ks R4 otto + 67 ks el., 1325 kg)
Hummer H2 $ 3.027 197,000 (6.0 V8 325 ks, 2900 kg)
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family

Zadnje uređivanje Velo C. Raptor : 05.04.2009. at 18:10.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 19:43   #140
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Kako ne? Troskovi odrzavanja automobila samo rastu kako on postaje stariji. naravno da ne gledamo ljude koji si sami znaju napraviti dosta toga jer je takvih manjina, ali za prosjecnog vlasnika automobila je odrzavanje novog drasticno jeftinije od odrzavanja starog. Plus sve ostale prednosti novog automobila.
Ne, nisi u pravu.Ovo ti kažem kao osoba koja se bavi autima već desetak godina i s razlogom vozim starije aute.Na stranu to što veći dio stvari mogu obaviti sam, i bez obzira na to, stariji auti jesu jeftiniji.Pogledaj samo ugradnju plina.U nove ti dođe 13 000 kn ili više od toga.Za moj je bilo 4200 kn.
Znaš koliko dođe npr. generalka na Mercedesu W123, model 200D, dakle generalka, dijelovi, ruke, hladnjak?5500 kn.
Sada si zamisli koliko to dođe na novom autu.

Quote:
ali sa autima iste klase si drasticno zasticeniji sada nego prije 10, a kamoli prije 20 godina.
Nije uvijek tako, eno naveo sam ti primjere.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.