Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2009., 16:47   #1
Popis opojnih droga

Neki dan sam citao novine kako je policija uhvatila jednu osobu sa vise vrsta droga...

Izmedu ostalog i neku novu vrstu amfetamina, koji se ne nalazi na popisu opojnih droga u hrv. Zasto je to jos uvijek tako ne znam.

Nego sto mene zanima da li onda nema kaznene odgovornosti za to, jer eto nije na toj listi?
alfa i omega is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 16:50   #2
Quote:
alfa i omega kaže: Pogledaj post
Neki dan sam citao novine kako je policija uhvatila jednu osobu sa vise vrsta droga...

Izmedu ostalog i neku novu vrstu amfetamina, koji se ne nalazi na popisu opojnih droga u hrv. Zasto je to jos uvijek tako ne znam.

Nego sto mene zanima da li onda nema kaznene odgovornosti za to, jer eto nije na toj listi?
A kako će biti odgovornosti, ako nešto nije zabranjeno, onda je valjda dozvoljeno. A zabranjene su samo one droge koje su popularne (osim onih najpopularnijih poput cuge, kave i duhana). Neke od tih manje popularnih droga su npr. bunika, muhara i muškatni oraščić...
__________________
Nek najmljenom kruže nas bandom/ Nek čelična lava se slijeva/
Rusija neće bit pod Atlantom/ Lijeva, lijeva, lijeva
jationo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:09   #3
Jesi li ti pravnik? Ako jesi onda ok.

Znaci ja sad nabavim taj neki novi amfetamin i dilam ga bez posljedica?
alfa i omega is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 21:35   #4
Quote:
alfa i omega kaže: Pogledaj post
Jesi li ti pravnik? Ako jesi onda ok.

Znaci ja sad nabavim taj neki novi amfetamin i dilam ga bez posljedica?
Nisam pravnik, ali logika mi kaže da je nešto dozvoljeno ukoliko nije zabranjeno. Na osnovu čega bi te mogao kazniti, ako te supstance nema na popisu? Već spomenuti muškatni oraščić djeluje, ako je konzumiran u većim količinama, kao opojna droga, a možese kupit u najobičnijem supermarketu...
__________________
Nek najmljenom kruže nas bandom/ Nek čelična lava se slijeva/
Rusija neće bit pod Atlantom/ Lijeva, lijeva, lijeva
jationo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 11:14   #5
Quote:
alfa i omega kaže: Pogledaj post
Neki dan sam citao novine kako je policija uhvatila jednu osobu sa vise vrsta droga...

Izmedu ostalog i neku novu vrstu amfetamina, koji se ne nalazi na popisu opojnih droga u hrv. Zasto je to jos uvijek tako ne znam.

Nego sto mene zanima da li onda nema kaznene odgovornosti za to, jer eto nije na toj listi?
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_27_621.html
i
http://oglasnik-jn-do-2008.nn.hr/cla.../2008/1436.htm

Na koji tocno sastojak mislis? Trebao bi neki kemicar odgovorit ima li te "nove" supstance na ovom popisu ili ne. Pretpostavljam da mislis na fluoroamfetamin:

http://www.glasistre.hr/?3cc88465823...,23087,,287545,,

Quote:
»Fluoroamfetamin« je po »hitnom postupku« uvršten na popis opijata čime je, tvrde u policiji, zadan značajan udarac dilerima droga i kradljivcima automobila.
dakle i meni se cini da bi se ovaj mogao izvuc, ali sljedeci vise nece,

Zadnje uređivanje PetBorut : 31.05.2009. at 11:24.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 13:08   #6
Narudžba preko interneta

Sorry ako tema već postoji, ali ja je nisam našao. Dakle, frend od frenda želi naručiti preko interneta neke supstance koji su na rubu legalnosti, a možda i ilegalne. Dakle ne nalaze se na popisu zabranjenih supstanci, ali su u nekim državama po EU i svijetu zabranjene. Kolika je teoretska mogućnost da ti kemijski spojevi ne prođu carinu, recimo 4FMP? Mnoge firme je prodaju online i kažu da nema problema sa dostavom robe, ali kako je to u RH? I da, ako ne prođe koje su kazne i prekršaji počinjeni? Može li naručitelj biti kazneno procesuiran ako je naručitelj recimo naručio sjemenke marihuane ili slično?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 13:45   #7
4FMP je na popisu zabranjenih supstanci, i da naručitelj može kazneno odgovarati za sjemenke marihuane.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 14:12   #8
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
4FMP je na popisu zabranjenih supstanci, i da naručitelj može kazneno odgovarati za sjemenke marihuane.
Siguran si da je kazneno ili je možda samo prekršajno? I kakve su kazne?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 14:32   #9
Ide kazneno, do prije godine dana se podizala i prekršajna i kaznena prijava, ali sada ide uglavnom samo kaznena. Prema kaznenom zakonu kazna za nabavljanje, posjedovanje... tvari za koje se zna da su namjenjene proizvodnji opojnih droga je zatvorska kazna od 1 do 5 godina.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 15:32   #10
Ide i prekršajna 5000-20000 kn
čl.54 st.3 Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 17:03   #11
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ide kazneno, do prije godine dana se podizala i prekršajna i kaznena prijava, ali sada ide uglavnom samo kaznena. Prema kaznenom zakonu kazna za nabavljanje, posjedovanje... tvari za koje se zna da su namjenjene proizvodnji opojnih droga je zatvorska kazna od 1 do 5 godina.
Dali je moguće uz olakotne okolnosti tipa redovni student, prvo prekršajno/kazneno djelo, izvući se samo sa kaznom? I kolika bi ta kazna tribala biti? Evo, kaže @sivkić od 5 do 20 tisuća kuna, jel to istina ili? Jer takvu lovu nebi nabavio nego bi je odležao naravno....
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 20:55   #12
Ako nije naručio neka ni ne naručuje jer bi ga moglo koštat.Može dobit samo novčane kazne umanjene do zakonskog minimuma.Ja jedino ne kužim kakva su to izvlačenja tipa student?Studira pa nema love?Nemaju ni drugi pa ih se dere.S druge strane, student, znači školuje se na višim školama pa bi trebao i više znat od običnog građanina što je dozvoljeno a što ne.Možda prođe.Prva kaznena djela ili prekršaji može proći i uz nisam znao da su i sjemenke zabranjene ili ja naručio jedno a momak mi poslao drugo.Uvijek idu obje prijave.Bilo je govora da će ukinut kaznene ali ništa od toga.Sve zavisi od momaka u plavom što će pisat i njihovih šefova.Takva kd s otkrivenim počiniteljem im dižu statistiku otkrivanja kd-a zato to i rade.

http://www.poslovni-savjetnik.com/pr...-br-1072001-do
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 20:59   #13
Sada ide kaznena DORH-u, a oni odlučuju hoće li tjerati kazeni ili će prebaciti na prekršajni postupak.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 21:14   #14
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ide i prekršajna 5000-20000 kn
čl.54 st.3 Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga
Ide samo jedna, kao što je Drot napisao, policija obično šalje kaznenu a onda DORH odluči da li će ići s kaznenom ili samo s prekršajnom. Kao što sam napisao do prije godinu dana su išle obadvije, i kaznena i prekršajna ali nakon odluke Europskog suda za ljudska prava da se ne može za isto djelo suditi u dva postupka sad ide samo jedna.

Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Dali je moguće uz olakotne okolnosti tipa redovni student, prvo prekršajno/kazneno djelo, izvući se samo sa kaznom? I kolika bi ta kazna tribala biti? Evo, kaže @sivkić od 5 do 20 tisuća kuna, jel to istina ili? Jer takvu lovu nebi nabavio nego bi je odležao naravno....
Svašta je moguće, ali propisana zakonska kazna za to je od 1-5 godina, sad ako netko hoće riskirati s time da će mu se sudac smilovati ili nešto slično a može bez problema završiti u zatvoru na 5 godina zbog nekoliko sjemenki marihuane to je njegova stvar.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 15:53   #15
Ali 1-5 godina za par sjemenki. Čemu to? Dakle jedan život podosta sjeban samo radi zajebancije. Ma to pitam jer moguće ih je naručivati preko interneta. Dakle legalno je naručiti ih, legalno ih prodaju kao suvenire, te samim time to nebi trebalo biti prekršajno, a kamoli kazneno djelo.

Drugo da pitam, ako se naručuju te neke legalne supstance, tablete i bilje, tipa party e, goE, i ostala sranja, tu nebi trebalo biti neke prijave ili? Supstance koje sadrže nisu na popisu opojnih droga. I ako je 4fmp na popisu, kako će oni provjeriti što je u paketu, ako ti na paketu napišeć recimo nešto drugo... pa mislim neće valjda to slati u labaratorij pa čekati nalaze danima.....
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 20:16   #16
U Hrvatskoj nije legalno ih naručiti, to što je u nekim zemljama legalno, te se može tamo prodavati preko interneta ili kao suvenire ne znači da se onda može i kod nas.
Ako supstance nisu na popisu ilegalnih supstanci teoretski se ne radi o prekršajima s ilegalnim drogama, ali opet moguće je da dođe do problema. Neke stvari iako nisu ilegalne nije dozvoljeno samo tako uvoziti, npr. lijekove je zabranjeno tako naručivati i dostavljati poštom.
I da, naravno da će provjeriti u laboratoriju ako im pošiljka bude sumnjiva, da to ne rade švercanje droge preko granice bi bilo jednostavno, pošalju heroin a na paketu na pišu da je brašno.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 09:13   #17
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ide samo jedna, kao što je Drot napisao, policija obično šalje kaznenu a onda DORH odluči da li će ići s kaznenom ili samo s prekršajnom. Kao što sam napisao do prije godinu dana su išle obadvije, i kaznena i prekršajna ali nakon odluke Europskog suda za ljudska prava da se ne može za isto djelo suditi u dva postupka sad ide samo jedna.
Za manje količine ide prekršajna a kaznena se šalje DORH-u (prolazi određeno vrijeme dok napišu i pošalju, a čuju se telefonom) koji po naputku odbacuje kaznenu prijavu.To se dogodilo i ovome Njemcu koji je oderan po čl.54.
http://www.tportal.hr/vijesti/crnakr...-i-LSD-om.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 21:11   #18
Vjerojatno ma svakakvih slučajeva, ali još uvijek nema stava o količinskoj (ili nekoj drugoj) razlici između prekršajnog ili kaznenog postupka. Obavezno ide kaznena, pa DORH odučuje o svakom posebnom slučaju. Nemamo mogućnost sami odlučivati (policija), ali negdje (u Zagrebu baš i ne) se to vjerojatno radi i telefonskim dogovorom s DO-om.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 07:57   #19
Nikad dosad policija u RH nije po svim postajama i upravama radila isto, ali bitno je da se ne povrijede nečija prava.Malo zaobilaženja zbog brzine nikome nije naškodilo (prije dođe na red kod suca).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 01:19   #20
Jedno pitanje: ako na popisu objavljenom u Narodnim novinama piše da su biljke iz kojih se mogu dobiti opojne droge marihuana, mak i indijska konoplja, znači li to da zakonski nema osnove za prijavljivanje uzgoja drugih biljaka kao što su Lophophora williamsii (kaktus peyotl), Echinopsis pachanoi (kaktus San Pedro), ili gljiva kao Psilocybe cubensis - jer zabranjene su samo supstance koje ti organizmi sadrže, točnije meskalin i psilocibin/psilocin, a tko kaže da uzgoj istih znači i dobivanje zabranjenih tvari iz njih?
__________________
Work is the curse of the drinking classes. (O. Wilde)
Orondil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.