Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 10:12   #1
Prijava za zlostavljanje, napad, uznemiravanje - Q&A

Imam problem... Majka mog bivšeg dečka se uplela u jednu našu svađu i vrijeđala me, i prijeti prijavom policiji.
Žena me mrzi, što mi je rekla u facu i prijavit će me za napad na njenog sina i psihičko zlostavljanje.

on i ja smo imali problema, ali ne tolikih...

uglavnom, ja sam prijavljenja u mjestu prebivališta, ali radim u Zagrebu. nemam tu prijavljen boravak.

Nakon što ona napravi prijavu koja je procedura? policija mi dolazi doma u mjesto prebivališta, ili na posao? ili što? moram na obavijesni razgovor?

kakve su kazne? kakva je procedura?

molim vas nek mi netko pomogne, imam doma bolesnog oca koji će doživjeti infarkt ako se policija pojavi...
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:59   #2
Na adresu prebivališta češ dobiti poziv da se javiš u policijsku postaju na obavijesni razgovor. Mislim da za takve stvari ne dolaze doma.
Jesi još uvijek s tim dečkom jer ako nisi vjerovatno će dobiti smjernice od majke što da izjavi. Ja se samo nadam da ima svoj mozak pa to neće učiniti.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 15:01   #3
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
Na adresu prebivališta češ dobiti poziv da se javiš u policijsku postaju na obavijesni razgovor. Mislim da za takve stvari ne dolaze doma.
Jesi još uvijek s tim dečkom jer ako nisi vjerovatno će dobiti smjernice od majke što da izjavi. Ja se samo nadam da ima svoj mozak pa to neće učiniti.
ne, nisam više s njim...

ali nije me on prijavio, nego ona... policija će i s njim obaviti razgovor?
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 15:31   #4
Čekaj, ona prijavljuje psihičko zlostavljanje u ime svojeg punoljetnog i poslovno sposobnog sina?
Mislim da će joj se u policiji nasmijati kad dođe s tom pričom. U krajnjem slučaju će reći babi nek dođe njen sinek dati izjavu da si ga zlostavljala, a onda ovisi o njemu što će reći, ali obično ljudi nisu skloni laganju policiji i davanju lažnih izjava, tako da mislim da od toga neće biti ništa...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:47   #5
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
Čekaj, ona prijavljuje psihičko zlostavljanje u ime svojeg punoljetnog i poslovno sposobnog sina?
Mislim da će joj se u policiji nasmijati kad dođe s tom pričom. U krajnjem slučaju će reći babi nek dođe njen sinek dati izjavu da si ga zlostavljala, a onda ovisi o njemu što će reći, ali obično ljudi nisu skloni laganju policiji i davanju lažnih izjava, tako da mislim da od toga neće biti ništa...

jedino ako njemu nije zlostavljanje to što sam stalno govorila da veza nema smisla jer ćemo kad tad prekinuti... i tako je i bilo. Ima previše razlika između nas.

rekla sam da samo želim otići doma i prekinuti sve to, na što mi je ona rekla da idem, ali da se neću tako lako izvući, da će me prijaviti. on je na to šutio. dakle, prijava je njena, ne njegova.

moji prijatelji su svi spremni posvjedočiti u moju korist, isto tako i moja sestra koja je jako dobro upućena u situaciju. Naravno, ako do toga dođe, a to zaista želim izbjeći.

slušala sam grozne uvrede i psovanje, na račun moje majke, i na moj račun i nisam rekla niti jednu riječ na to... mislim da to govori o tome koliko želim izbjeći ekscese sa tom ženom.

a i mislim da policija ima pametnijeg posla...

ipak, moraju obraditi prijavu...
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:07   #6
ne , ne moraju
prvo moraju vidjeti ima li prijava uopce smisla , pa ju prema tome zaprimiti ili odbiti
kako je netko vec rekao , sinek je punoljetan i sposoban , pa je tako on taj koji bi eventualno mogao/trebao podnijeti prijavu, a ne gospoda majka
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 13:11   #7
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne , ne moraju
prvo moraju vidjeti ima li prijava uopce smisla , pa ju prema tome zaprimiti ili odbiti
kako je netko vec rekao , sinek je punoljetan i sposoban , pa je tako on taj koji bi eventualno mogao/trebao podnijeti prijavu, a ne gospoda majka
ma on me sigurno ne bi prijavio... to je njeno maslo...

ako zaprime njenu prijavu onda će i njega ispitati, a vidjet ćemo šta će on reći...
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 04:29   #8
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne , ne moraju...
Moraju. Kazneno djelo i prekršaj se mogu i anonimno prijaviti. Iako je u ovom specifičnom slučaju jako bitno što to prijavljuje strana koja ima svoj interes, tj. koja je vjerojatno u sukobu interesa. Ali prvi postupak bi bio razgovor s dečkom, a ako bi on potvrdio, onda razgovor s djevojkom. Na žalost, onda postoji mogućnost i da policajac dođe na kućnu adresu. Isto tako, može poslati i poziv. Tu je opet bed što takve pozive nose policajci u odori.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 10:26   #9
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Moraju. Kazneno djelo i prekršaj se mogu i anonimno prijaviti. Iako je u ovom specifičnom slučaju jako bitno što to prijavljuje strana koja ima svoj interes, tj. koja je vjerojatno u sukobu interesa. Ali prvi postupak bi bio razgovor s dečkom, a ako bi on potvrdio, onda razgovor s djevojkom. Na žalost, onda postoji mogućnost i da policajac dođe na kućnu adresu. Isto tako, može poslati i poziv. Tu je opet bed što takve pozive nose policajci u odori.

Hvala na detaljnom objašnjenju. Koliko dana obično prođe do dolaska poziva (nakon prijave), da li postoji mogućnost odbacivanja prijave još pri podnošenju iste?

i kakve su kazne odnosno posljedice pri ovakvim prekršajima?
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 14:13   #10
Quote:
Annette kaže: Pogledaj post
Hvala na detaljnom objašnjenju. Koliko dana obično prođe do dolaska poziva (nakon prijave), da li postoji mogućnost odbacivanja prijave još pri podnošenju iste?

i kakve su kazne odnosno posljedice pri ovakvim prekršajima?
Vrijeme je kod takvih stvari relativan pojam. Ovisi što je ona tamo napričala. Ako je napravila dramu i prikazala situaciju kao potencijalno opasnu, postupanje može početi i isti dan. Ako ne, onda može proći i nekoliko dana, pa čak i tjedana dok netko dobije u zaduženje taj spis i počne nešto po njemu raditi.

I prema ovom što si ti tu napisala (ako nije bilo nešto više), nema elemenata nikakvog kaznenog djela ili prekršaja. Jedino je neugodnost samog postupka. Mogućnost za odbacivanje kod smog prijavljivanja postoji (ako prijava nema nikakve logike), ali u pravilu će informacije ipak biti provjerene, zlu ne trebalo.

Da skratimo, ne trebaš se bojati ničega. Postupak ti može stvoriti neugodnosti, ali bar znaš na čemu si s njim i majkom. Bolje sada nego nakon deset godina braka i dvoje djece, zar ne?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 20:16   #11
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Vrijeme je kod takvih stvari relativan pojam. Ovisi što je ona tamo napričala. Ako je napravila dramu i prikazala situaciju kao potencijalno opasnu, postupanje može početi i isti dan. Ako ne, onda može proći i nekoliko dana, pa čak i tjedana dok netko dobije u zaduženje taj spis i počne nešto po njemu raditi.

I prema ovom što si ti tu napisala (ako nije bilo nešto više), nema elemenata nikakvog kaznenog djela ili prekršaja. Jedino je neugodnost samog postupka. Mogućnost za odbacivanje kod smog prijavljivanja postoji (ako prijava nema nikakve logike), ali u pravilu će informacije ipak biti provjerene, zlu ne trebalo.

Da skratimo, ne trebaš se bojati ničega. Postupak ti može stvoriti neugodnosti, ali bar znaš na čemu si s njim i majkom. Bolje sada nego nakon deset godina braka i dvoje djece, zar ne?

da, imaš pravo...

on je inače dobar čovjek, samo jako podložan majci... znam da bi to sve bilo neugodno i njemu... apsolutno ga ne krivim ništa osim što me nije zaštitio od ovoga svega...

ali to su već stvari za psihologa... meni je bitno riješiti tu prijavu.

prošlo je već 4 dana... još nisam dobila poziv...

hm...
__________________
Tko šuti, taj se slaže... (Qui tacet, consetit...)
Annette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 13:22   #12
ako itko zna išta o zakonu neka mi pomogne.prijavila sam bivšega već 4,5 puta na policiji.sve zbog maltretiranja.zove me po cijele noći,prijeti,prati me na posao,prijeti sa svim i svačim pa i ubojstvom.to traje već dobrih pola godine.svaki put kad ga prijavim policija ga privede obavi razgovor i on opet po starom.zadnji put me je napao i ja sam ga prijavila ,ima od toga mjesec i pol dana ja sam potpisala nekakav papir u policiji i oni su mi rekli da to ide u državno odvjetništvo i da ću dobit poziv za sud i da će on dobit zabranu pristupa,.ljudi moji pa ni nakon mjesec i pol dana nisam dobila ništa još a on i dalje prijeti.pitam se dali je to netko bacio u smeće???šta je s tim?jeli i to moguće???zvala sam u policiju i oni su mi odgovorili da to traje i da to može trajati i godinu dana.a što je s menom???a on još da spomenem je optuživan i prije mene za takva djela.sad imam dobit poziv s prekršajnog suda isto ,pa dali oni mogu dati zabranu pristupa njemu????ako tko zna neka mi odgovori
angelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 21:34   #13
Quote:
angelina kaže: Pogledaj post
...a on još da spomenem je optuživan i prije mene za takva djela...
Zar si mislila da će se zbog tebe promijeniti?

Uglavnom, sudovi traju koliko traju. Da se radi o tolikoj prijetnji, on bi bio odmah uhićen i prepraćen na sud koji može odmah odrediti mjere. Kao što volim reći, priča ima dvije strane, tako da vjerojatno postoji neki razlog zašto postupak nije bio takav. A ako te zanimaju točne činjenice (mi ovdje ipak imamo premalo informacija), uvijek možeš otići u policijsku postaju u kojoj si to prijavila i zatražiti da te se izvijesti što je poduzeto i koji je daljnji postupak. I to detaljno sa svim objašnjenjima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 21:42   #14
Quote:
Annette kaže: Pogledaj post
... on je inače dobar čovjek, samo jako podložan majci...
Ovo je inače rečenica koju najčešće slušamo od godinama zlostavljanih žena. Podebljani dio je isti, a nakon zareza bude drugačije. Uvijek je neki drugi razlog. Bitno je da je razlog on sam i da si se na vrijeme izvukla. Čestitam.


Quote:
Annette kaže: Pogledaj post
... prošlo je već 4 dana... još nisam dobila poziv...
Ne zamaraj se time. Ako bude, bude. Ovako samo sebi stvaraš stres i strah koji ti nije potreban. Živi dalje, a ako do toga dođe, snaći ćeš se u hodu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 10:31   #15
priča ima jednu stranu ,ja nisam nikom ništa napravila samo je on meni.a nitko nije dužan meni suditi.jer ja znam gdje sam pogriješila ,nego je stvar u tome da nitko neče da se petlja s budalom pa ni policija koja ga se očito boji.
angelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 10:32   #16
a kad me ubije ili mi nešto napravi onda će biti kasno.
angelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 11:19   #17
Quote:
angelina kaže: Pogledaj post
a kad me ubije ili mi nešto napravi onda će biti kasno.
Nemoj se samo ni pod razno s njim nalaziti nigdje, a teško da će te ubiti u pol bijela dana ili da će ti provaljivati u kuću ili stan da te ubije. Napadači većinom svoje žrtve ubijaju, kad se ona odluči s njim naći nasamo da nešto razjasni i to pogotovo na nekom "mirnijem" mjestu.
profesoricarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 11:36   #18
Zovem inspektora koji mi je najvjerojatnije tu kaznenu bacio u smeće,nikad ga nema navodno na godišnjem već 2 mjeseca a drugom inspektoru kažem da mi provjeri gdje je to a on ko i uvijek.Ok nazvat ću vas ,pa ništa.Zovem državno odvjetništvo,tamo moje prijave nema ni nakon 2 mjeseca.Ja ne razumijem što je tim ljudima pa nebi prijavljivala gluposti,i to ne 5 puta.Sa svim mogućim dokazima.Zovem prekršajni jutros ,gdje mi kažu da je glavna rasprava bila prije tjedan dana ,on moj bivši i njegov prijatelj jer je on tu bio kad me napao.I kažu da mene možda neče ni zvati sudkinja jer da ako oni imaju iste iskaze slučaj se zatvara ,a ja???oni lažu oboje ,jedan za drugog,a moja istina ,tko će nju poslušati?Očito nema prava u ovoj državi nigdi pa neka se pobijaju svi ,jer očito da takvima nemože nitko ništa.a pravedni ostaju ludi ,jer mi je tako imam osjećaj da ću poludit jer ispadam ja luda.Nemam nikakve zaštite ,bojim se niti do posla doći i izaći jer sam sama.
angelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 21:28   #19
Question lažna prijava-kaznena prijava-policijska obrada

Molim za savjet i mišljenje nekog tko se razumije u pravo i tko je imao ovakvo ili slično iskustvo.

Došao mi policijski djelatnik na vrata i tražio mene.Kako nisam bio kod kuće,član moje obitelji ga pita razlog zbog čega me traži na što on odgovara: radi upozorenja....i otišao.
Kada sam saznao da me policajac tražio odmah odlazim u Policijsku postaju i na šalteru se predstavim i kažem da sam to isto jutro tražen od policijskog službenika.

Uveden sam u jednu sobu gdje me dočeka policijski službenik sa papirom u ruci,uzme moje podatke i počne mi čitati:

Da sam prijavljen "tog i tog dana" od strane djevojke sa kojom sam bio u vezi cca godinu dana. Razlog prijave slijedeći:

1. da sam bio "tog i tog datuma" (desetak dana prije prijave) na njenom radnom mjestu i da sat vremena nisam htio otići

2. da je zovem na službeni telefon

3. da joj šaljem privatne poruke (nisam siguran ali mislim da je navedeno uznemirujuće) na njen službeni mail

....i da se zbog svega toga boji da ne dobije otkaz na poslu.


Ja sam na to postavio pitanje da jeli dotična osoba sve to potkrijepila nekakvim dokazima......na to nisam dobio odgovor.

Ja sam na to rekao da je sve to istina (osim što nisam HTIO otići sat vremena) i da svaka priča ima dvije strane,da nije sve kako se čini i da sam ja spreman ako je potrebno pojasniti cijelu situaciju....da nas slobodno mogu suočiti,pa neka oni utvrde o čemu se zapravo radi.
U svakom slučaju da se ne osjećam za ništa krivim,i da ako treba vrlo lako mogu dokazati da nisam napravio ništa strašno zbog čega bi me netko prijavljivao i zbog čega bi mi na vrata dolazila policija (a susjedi sve to promatrali sa prozora).

Isto tako sam izjavio (ŠTO JE ISTINA) da sam od dotične osobe (koja je navedena kao prijavitelj) 7 dana nakon prijave pozvan putem maila da se nađemo na razgovor gdje ćemo razjasniti ono što je nejasno u našem odnosu.

Na to se policijski službenik začudio (vidio sam mu po izrazu lica) .....i onako usput mi kaže da ne vidi RAZLOG DA ME ZADRŽAVA NITI DALJE ISPITUJE....da vidi da sam normalan čovjek i da stavim pamet u glavu i da mi se to više ne ponovi!!!!!!

ŠTO TO? KOJE SAM JA TO NEDJELO UČINIO????

I lijepo smo se ljudski i kulturno pozdravili.
Moram napomenuti da se policijski službenik prema meni skroz ok odnosio u tih 10-tak minuta koliko sam bio u postaji.


ALI....
evo što sada mene zanima,i molim da mi netko da savjet tko se razumije u ovakve stvari:

1. Osoba koja je oslovljena da me je prijavila nije dala nikakav dokaz na njenu izjavu.
Nije rekla da sam ja (kao i taj put zbog kojeg sam prijavljen) na desetke puta dolazio na njeno radno mjesto godinu dana unatrag,pa da sam joj čak i pomagao tako što sam u službeni kompjuter upisivao neke rezervacije....dakle pomagao sam joj.

Nije rekla da kroz godinu dana unatrag XY puta je ona mene zvala sa službenog telefona.

Nije rekla da kroz godinu dana unatrag ona je meni XY puta slala privatne poruke sa službenog maila,isto kao i ja njoj

Nije rekla da isto tako prima i šalje privatne poruke od svojih prijatelja,prijateljica,rodbine itd. na službeni mail.

Nije im rekla da je zapravo ona mene navikla kroz godinu dana unatrag kao na nešto NORMALNO.

Nije im rekla da (ne mogu vam sad prepričavati naš odnos kroz godinu dana jer bi dugo trajalo) da sam u biti ja od njene strane upućen da kontaktiramo putem maila jer joj je tako odgovaralo umjesto da naše stvari razjasnimo oči u oči.

Kako to da se do tada nije bojala da će dobiti otkaz i ODJEDNOM MENE BEZ UPOZORENJA DA TO VIŠE NE RADIM prijavi ploiciji zbog straha od gubitka posla.

Ja imam dokaze u svom mail-boxu jer ne brišem ni poslane ni primljene poruke.

Zanima me da li netko TEK TAKO može nekoga prijavljivat Policiji i da Policija samo na temelju nečije izjave,bez ikakve provjere u istinitost cijele priče nekome kuca na vrata i zove na razgovor.

Jeli to ono što se zove "LAŽNA PRIJAVA" što bi trebalo biti kazneno djelo????

Napominjem još jednom da sam spreman dati svoje dokaz bilo kome da bi dokazao svoju nevinost,odnosno da ona nije moja žrtva i da je nisam njena opasnost.


2. Zanima me Policijska procedura u ovakvim situacijama.

Je li uobičajeno da policajac meni čita sa nekakvog papira za što se "teretim" a da taj papir ne dobijem u ruke na uvid?????

Jeli uobičajeno da policajac meni postavlja pitanja i moju izjavu zapisuje vlastoručno kemijskom olovkom......A DA MI NE DA DA SVOJU IZJAVU POTPIŠEM?????

I da li je normalno da ploicija na SAMO temelju nečije izjave (i to kakve) dolazi nekome na vrata?????

Molim svakoga tko se kuži u pravo ili ima ista ili slična iskustva da me savjetuje kako da se opravdam i zaštitim od eventualnih daljnjih koraka koje će eventualno dotična osoba koja je sve ovo pokrenila učiniti.

Još da naglasim da ta osoba (koja je navedena kao prijavitelj),ma tko što mislio, nisam siguran da me je prijavila samoinicijativno ili pod pritiskom treće osobe!

Hvala
ifortuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:46   #20
ima li netko da me "prosvijetli",pomogne,savjetuje?
ifortuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.