Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 11:26   #21
problem je u tome što meni nisu ni skinuli iznos duga, a bojim se i pomisliti koliko ću još morati čekat kad skinu...
davoros is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 09:05   #22
Mže li mi netko pojasniti ovo: "Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće. "

Naime, navedeni tekst stoji na Fininom webu kod objašnjenja ovršnog postupka. Da li to znači da iako su računi blokirani, da građanin ipak može raspolagati sa 2/3 svoje plaće??? Odn. da li navedeno samo vrijedi kod priljeva posebnih sredstava (alimentacija, dj dopl. .....)??
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 11:47   #23
evo nažalost i ja imam pitanje na ovoj temi.
dakle moj muž i ja imamo neki dug u poreznoj upravi (iako smo kupili prvu nekretninu, moramo platit porez, no to je druga priča) i sada sam pročitala ovaj članak
http://danas.net.hr/novac/page/2011/02/08/0024006.html

pa me zanima ako ide ovrha, da li će prvo sjesti na muževu plaću iako je stambeni kredit na trajnom nalogu, i to su nam jedina primanja (osim dječjeg) ili nam može sjesti na oročeni depozit od kredita ?
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 14:23   #24
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
evo nažalost i ja imam pitanje na ovoj temi.
dakle moj muž i ja imamo neki dug u poreznoj upravi (iako smo kupili prvu nekretninu, moramo platit porez, no to je druga priča) i sada sam pročitala ovaj članak
http://danas.net.hr/novac/page/2011/02/08/0024006.html

pa me zanima ako ide ovrha, da li će prvo sjesti na muževu plaću iako je stambeni kredit na trajnom nalogu, i to su nam jedina primanja (osim dječjeg) ili nam može sjesti na oročeni depozit od kredita ?
Mislim da da,jer je na muža kredit pretopostavljam.Dječji doplatak ne smiju dirat,to je zaštićeno.
Taj depozit ti je namjenski,on se ne smije dirat koliko ja znam.
ninica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 14:34   #25
Quote:
ninica27 kaže: Pogledaj post
Mislim da da,jer je na muža kredit pretopostavljam.Dječji doplatak ne smiju dirat,to je zaštićeno.
Taj depozit ti je namjenski,on se ne smije dirat koliko ja znam.
ja mislim da smiju dirat i depozite te štednje građana.
kako misliš namjenski depozit ?
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 09:29   #26
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ja mislim da smiju dirat i depozite te štednje građana.
kako misliš namjenski depozit ?
Ja sam te shvatila da ti je depozit vezan za kredit,ako je onda ga ne smiju dirat u nijednu svrhu nego za eventualnu naplatu kredita ako se ne bude otplaćivao.Ako nije vezana za kredit onda je mogu koristit za naplatu eventualnih ovrha. Znači ako imaš oročenu štednju,mogu ti je iskoristit za naplatu te ovrhe.Moj savjet ti je da se probaš dogovorit da taj porez platiš u nekakvim ratama jer će ti sigurno blokirat račun.
ninica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 20:58   #27
Quote:
davoros kaže: Pogledaj post
problem je u tome što meni nisu ni skinuli iznos duga, a bojim se i pomisliti koliko ću još morati čekat kad skinu...


Jesi išta riješio? Imam identičnu situaciju od 5.12 mi blokiran račun, 10.000kn mi već na računu ovrha je 4500 i nikako da se naplate šaltaju me iz poslovnice u poslovnicu a službenica jedna gora od druge, jesi i ako je išta uspio riješiti? Ako da, molim te da podijeliš kako? Jer ovo postaje više smiješno neg žalosno...

Zadnje uređivanje lili p. : 16.02.2011. at 17:33. Reason: quote fix
Pinky66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 23:19   #28
Urednost u podmirivanju obveza

Poštovani Forumaši,

Pošto kod nas ima dosta slučajeva gdje dužnici izbjegavaju platiti uredno isporučenu robu ili uslugu. Tipičan naš autohtoni primjer izbjegavanja plaćanja.
Pa onda preko odvjetnika i bilježnika vjerovnici traže Dužnika da li radi i gdje, gdje ima tekući račun. To se sve oduži na par godina.

Novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredvima će nadajmo se spasiti vjerovnike. Fina po OIBu vodi evidenciju svih računa pravnih i fizičkih osoba i daje nalog bankama za blokadu. Ujedno je sa 01.01.2011. ukunta mogućnost primanja plaće i mirovine na ruke - samo isplata na račun.
Došao je kraj neurednom plaćanju i vječnom odugovlačenju (nek se srede stvari).

Žao mi je što se ljude dovede u situaciju im se zbog 200 kn duga HRTu blokira račun i cijela plaća. No isto tako postoje slučajevi da dobro stojeći građani (koji poznaju pravo i načine izbjegavanja plaćanja) realiziraju razne kredite preko kartica, diners, american i sl potrošačke zajmove pa onda izbjegavaju plaćati svoje obveze. Ovako nema mjenjanja računa svako malo. Fina će omogućiti da zaživi pravna država i da se unište prevaranti
zagrepcanin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 00:20   #29
Pravna država je vrlo širok pojam i ne podrazumijeva "samo" urednu naplatu.
Slažem da se naplata mora dovesti u red, ali zašto se nije počelo od glave i od najvećih neplatiša. Počelo se od malih ljudi koji račun ne mogu platiti ukoliko im poslodavac nije isplatio njihovu plaću i ljudi su odvagnuli (po meni sasvim logično da će rađe kupiti djeci hranu nego platiti račun). Naravno da je i masa onih koji imaju, a i svog nekog glupog razloga nisu željeli platiti xy računa.
Najveći paradox u cijeloj ovoj početnoj priči je da je velikii broj ovrha pokrenut za neplaćanje računa mobitela.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 10:23   #30
Quote:
zagrepcanin1 kaže: Pogledaj post
Ujedno je sa 01.01.2011. ukunta mogućnost primanja plaće i mirovine na ruke - samo isplata na račun.
Ovo nije točno.
http://www.rrif.hr/Isplata_place_na_...06-vijest.html
http://www.ekonos.hr/clanci.php?grupa=2
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 13:32   #31


Ups. u pravu ste. Ja sam pogrešno shvatio da se takva mogućnost za plaće zaposlenika ukida. Znam samo da sam negdje pročitao da umirovljenici od 01.01.2011. ne primaju mirovinu preko poštara no izgleda da ni to zasad neće zaživjeti u potpunosti.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest....VIJESTI=128404
zagrepcanin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 13:36   #32
Što se tiče ovrha za neplaćanje računa za mobitele, njih je najviše stiglo u FINAu i to je prilično zablokiralo sustav.
Opomena svim građanima da ne ulaze u dugoročne ugovore sa operaterima samo zbog tog što bi neki model mobitela dobili povoljnije. I ta svojevoljnost operatera (nemogućnost raskidanja ugovora bez plaćanja budućih pretplata) je trebala biti ukinuta sa 01/2011 no zasad se ništa nije promjenilo.
zagrepcanin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:31   #33
Molila bih ako mi moze netko dati odgovor. Prije 20 dana blokiran mi je tekuci racun na koji inace primam dijeciji doplatak, alimentaciju i naknadu za porodiljni. Zvala sam tada Finu i receno mi je da mi je to blokirao Vip i da je iznos oko 4 500 kn. Rekli su mi takodjer da mogu otvoriti podracun u fini jer se dijeciji doplatak ne moze plijeniti kao ni alimentacija. Nisam to htijela vec sam odgodila sve na dvadesetak dana dok mi ne legnu na racun u banci uplate. Danas kad su legle uplate moj racun je u plusu nekih tisucu kuna no na banci su mi rekli da oni ne dozvoljavaju da se ovrha isplacuje iz dozvoljenog minusa vec da moram biti u plusu s racunom za iznos cijeloga duga. Ponovno sam nazvala Finu i pitala za dug a oni su mi rekli da mi je na danasnji dan dug 5.070 kn. Lijepo molim ako tko zna koliko oni mjesecno obracunavaju kamatu duga na ovrhu koja je bila prije 20 dana u iznosu od 45oo. I jos nesto...na info telefonu moje banke djelatnik mi je rekao da ja mogu otici na salter banke i bez obzira sto je racun blokiran na licu mijesta traziti 2/3 isplate porodiljnog, alimentaciju i cijeli dijeciji doplatak. Navodno na licu mijesta odblokiraju racun isplate ono sto se zakonom ne moze plijeniti i zatim ponovno blokiraju racun. Da li je to tocno? Hvala na odgovoru
I jos sam dobila informaciju da i Fina zaracunava neke svoje troskove u sve to skupa ...koje i koliko da li netko zna?!
bezizlazna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 19:09   #34
Ako ste spominjali ispričavam se, pročitala sam samo ovu 2.stranicu rasprave.

S obzirom da svakim danom sve više i više ljudi ostaju blokiranih računa, ima opcija otvaranja računa broj 35, na taj račun će ići sav novac u punom iznosu koji je zakonom zaštičen (alimentacija, doplatak, prodiljni..) te onaj dio plaće koji ostane nakon izuzeža 2/3.

Samo - kvaka računa 35 je što se otvaranjem istog blokiraju sve kartice.


Bezizlazna, znam za slučaj (ne znam smijem li reći koja banka) gdje su na licu mjesta korisniku odblokirali račun, isplatil novac, te ga ponovno blokirali - u konkretnom slučaju se radilo o isplati porodiljnog!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 23:40   #35
Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post
Samo - kvaka računa 35 je što se otvaranjem istog blokiraju sve kartice.
Ne blokiraju se sve kartice otvaranjem tog računa. Račun se i otvara upravo zato što ti je blokiran tekući račun i na 35 račun ti poslodavac isplaćuje sredstva izuzeta iz blokade po zakonu.
Koje su sve kartice blokirane i zašto, uvelike ovisi o tome koja sve instituija ima podatke dotične blokirane osobe i kako će, sukladno tome postupati.

Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post
Bezizlazna, znam za slučaj (ne znam smijem li reći koja banka) gdje su na licu mjesta korisniku odblokirali račun, isplatil novac, te ga ponovno blokirali - u konkretnom slučaju se radilo o isplati porodiljnog!
Ako se nekome novac isplaćuje u banci, a račun je pod blokadom, postoje dvije opcije.
1. Blokada je od strane banke zbog eventualnih dugovanja po kreditu koji osoba ima u toj banci ili nešto slično
2. Blokada je sudskog tipa, ali sud ne može uzeti ono što je zakonom izuzeto iz blokade. Postoje procedure po kojima i banka može ta sredstva isplatiti direktno sa računa koji je u blokadi, bez FINE, ali ta opcija je prestala biti aktivna počevši od 01.03.2011.

Sudsku blokadu nijedna banka ne može ukloniti ili obrisati pa ponovno staviti. Sud je sud, bankarska su posla nešto sasvim drugo.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 22:46   #36
Zbunjen!

Pitanje!
Danas sam dobio obavjest od pbz,da ce mi staviti ovrhu na tek. račun zbog duga prema otp banci,te da napravim poseban racun za zaštićena primanja.
Sve sam to shvatio,te cu sutra poći vidjeti šta mi činiti.
ono što me zanima je;
Prije par godina digao sam kredit 10000 eur. u otp banci zajedno sa svojim tadašnjim prijateljem,s tim da sam ja nosioc kredita,a on mi je bio sudužnik. Podijelili smo iznos i svaki od nas je trebao vratiti svoj dio (50/50).ja sam vratio svoj iznos u cijelosti,a ostao je dug od nekakvih 4000 eur. koji treba on podmiriti,međutim više nismo prijatelji i on svoj dio ne placa!
Pitanje glasi!
Ako sam ja nezaposlen i naravno nemam primanja, dobio sam dopis o ovrsi racuna,da li fina moze i njemu blokirati racun i naplatiti dug s tim da on prima dobru vojnu mirovinu?
Oprostite ako sam malo razdužio s tekstom!
šime-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 23:41   #37
Ovaj poseban račun se odnosi na zaštićena primanja. Obzirom da nemaš nikakva primanja, nemaš potrebe to raditi (jer ti nemaju šta plijeniti), već jednostavno pokupi sve novce sa računa i nemoj ništa uplaćivati na taj račun (osim naknada i troškova koje bi te eventualno dovele u nedozvoljeni minus).

Dalje: Prisilna naplata prvo kreće od tebe jer je kredit na tebi. Obzirom da se ne može naplatiti od tebe, slijedi i njemu ovrha kao sudužniku.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 22:50   #38
Ovako evo mog slučaja:
Nemam minusa,nemam duga,nemam neriješenih računa,mizerija od porodiljnog(onih drugih 6 mjeseci) mi stiže uredno na račun.Nigdje problema.U pbz-u sam da odmah kažem.I sada ovako....u veljači mi je trebala stići zadnji porodiljni,međutim kao i ostalima novac na računu a ja nikako do njega.
Ja u banku,oni kažu državne institucije,fina je blokirala račun.Meni se noge odsjekle.Ja u finu oni meni govore Vip. 3150,00 kn je ovrha.Ja još u većem šoku.Naime meni je ovrha već bila i to prije 2 ili 3 godine,došla je u firmu gdje sam radila.I poslodavac mi je 3 mjeseca skidao s plače.Odnosno nije platio moju ovrhu nego stavio sebi u đep.I tako zvanje odvjetnika od vipa do mog bivšeg poslodavca.I da skratim.Ja se dogovorim sa poslodavcem da meni da,vrati novac, što mi je uzeo čitaj ukrao,i dao mi ih je(čudo božje).Eto ja platila račune i tako to što nisam onda mogla.Jer sada čekam da mi sjedne naknada za nezaposlene na onih 1500 kn,da fina uzme ovrhu.Zanima me kada fina odblokira račun nakon što podmiri ovrhu.Naime zbunili ste me ovdje.
Ja sam gospodi iz odvjetničkog društva objasnila kako stoje stvari,i pitala što da radim,dali da platim direktno njima odnosno odvjetničkom uredu ili da čekam da fina uzme.Žena je zbilja bila ljubazna i rekla da čekam da mi fina skine,jer ona odmah odblokira isti dan ili kroz par dana,a ako se njima šalje onda to traje duže,jer oni šalju fini nalog.I još nešto moja ovrha od 3150,00kn od drugog mjeseca stoji jednaka,nikakve kamate nisu bile,zvala sam odvjetničko društvo(Vip) neki dan.
Sada me zanima kakvo vi iskustvo imate sa tim kada vam skinu ovrhu,odnosno iznos ovrhe,sa računa.koliko im treba da odblokiraju..............
jelena0702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:01   #39
FINA kaže odmah, no po praksi par dana.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:24   #40
Stoka znaju uzeti i blokirati račun bez obavijesti i naknade,da ne govorim da sjednu i na porodiljnu ili na bolovanje..... a za odblokirati treba par dana.
jelena0702 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.