Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2011., 10:40   #41
Rusi su prije nekoliko desetljeca koristili velika sferna zrcala - koncentratore u rudarstvu, za taljenje zeljeza. Kasnije se od toga odustalo kako su drugi izvori energije postali povoljniji. Prema tome, uz pomoc 'teleskopa' mogu se postici visoke temperature reda tisucu stupnjeva.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:39   #42
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Rusi su prije nekoliko desetljeca koristili velika sferna zrcala - koncentratore u rudarstvu, za taljenje zeljeza. Kasnije se od toga odustalo kako su drugi izvori energije postali povoljniji. Prema tome, uz pomoc 'teleskopa' mogu se postici visoke temperature reda tisucu stupnjeva.
Ovdje se navodi termoliza već pri 400C, uz pomoć katalizatora... je li to moguće?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:57   #43
pise na 850C ?
nevezano, treba u takvim istrazivanjima izbacit konkretne brojeve, pazi analogiju:

voda isparava na 100C, ali voda isparava i na 10C, ostavi praznu casu na stolu i nakon par dana vidjet ces da se nivo vode smanjio

na prvu ruku cini mi se kao vijest kojoj je cilj senzacija, ali treba malo prokopat da bi se skuzilo o kakvom se projektu radi
ovako bez konkretnih brojeva ... skeptican sam u tolkikoj mjeri da iako zvuci jako zanimljivo necu ni bookmarkat site za kasnije
ak grijesim, super za sve nas
supsopsup is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 13:48   #44
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Sve je to fino, lijepo i krasno ali čak i na Palagruži ima zimskih dana sa dozračenih 40W/m2, što znači da u najboljem slučaju izvučeš 5W/m2. U slatku činjenicu da tada dan traje manje od noći a upadni kut je veći dio dana nepovoljan, paneli rade svega par sati dnevno. To je zimska idila kad nam je energija najpotrebnija. O pentranju po krovu da se ukloni snijeg ne bih.
ej, sorry, ali ko da si sa foruma Na rubu znanosti.
pa, citaj sta se pise :P

dakle, na onoj karti lipo pise da je ono ukupna godisnja insolacija. pa ja i cilo vrime govorim da sunce ima promjenjiv intenzitet i da mu je to velik nedostatak.
međutim, bilo je rjeci u raspravi da bi ti trebalo sta ja znam, panela da pokrijes pola Hrvatske i sl. (ok, nitko to nije za ozbiljno rekao), pa ovo eto cisto da se utvrdi red velicina.

i, da na palagruzi imas puno snijega... kao i na hvaru, bracu i visu.
ima 10 godina da je tamo negdi pala bilo kakva zamjetna kolicina.

ovo sto je Tomo napisao je zapravo veci problem, pocetna investicija je jako skupa. mislim da nije bas toliko neisplativo kako je on napisao, ali zapravo, ne mozes PV panelima dobiti toliko jeftinu struju kao kod ugljena.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 17:20   #45
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
ovo sto je Tomo napisao je zapravo veci problem, pocetna investicija je jako skupa. mislim da nije bas toliko neisplativo kako je on napisao, ali zapravo, ne mozes PV panelima dobiti toliko jeftinu struju kao kod ugljena.
Kupovanje 40 km^2 solarnih panela, plus još oko 250 km^2 za aute po toj istoj 2009, bez uračunavanja rasta potrošnje i dobit češ jako veliku cifru. Na to treba dodati troškove pohrane energije, jer badava prosječna insolacija od 400 W, ako ti je u nekom trenu 2 tjedna insoalcija 50W. Što češ tada? Uvoziti iz francuskih nuklearki, imati 5000% redundanciju ili imati toliko pohranu energije u rezervi?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 11:32   #46
Quote:
supsopsup kaže: Pogledaj post
pise na 850C ?
"The United States, Japan, Canada, and France have investigated thermal water splitting, a radically different approach to creating hydrogen. This process uses heat of up to 5,430°F (3,000°C) to split water molecules”1. The SHEC labs catalytic process, on the other hand, has operated as low as 400 degrees Celsius. Their process dramatically reduces radiant energy losses and the material problems associated with higher temperatures are minimized. Their 18 inch diameter solar concentrator has been able to achieve temperatures in excess of 750 degrees Celsius. SHEC Labs has also developed advanced “high ratio” solar concentrators capable of concentrating the power of the sun by 5,000 times.

... jesam li nešto krivo pokopčao?


Quote:
nevezano, treba u takvim istrazivanjima izbacit konkretne brojeve, pazi analogiju:

voda isparava na 100C, ali voda isparava i na 10C, ostavi praznu casu na stolu i nakon par dana vidjet ces da se nivo vode smanjio

na prvu ruku cini mi se kao vijest kojoj je cilj senzacija, ali treba malo prokopat da bi se skuzilo o kakvom se projektu radi
ovako bez konkretnih brojeva ... skeptican sam u tolkikoj mjeri da iako zvuci jako zanimljivo necu ni bookmarkat site za kasnije
ak grijesim, super za sve nas
Independent engineering companies have verified that SHEC labs’ process can produce hydrogen from water at temperatures significantly lower than 1000 degrees Celsius.


... i ja mislim da bi vrijedilo malo pobliže provjeriti tu stvar... inače autor tekstova (koji čini mi se i nije baš neki doktor znanosti, a nisam ni ja) stavlja linkove i sa trećih izvora na takve članke, ali tu toga nema, pa mi je malo sumnjivo... proguglaću malo više kad uhvatim vremena...
ima na tom sajtu zanimljivih stvari, ali i opake alternative, čini mi se...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 11:41   #47
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Kupovanje 40 km^2 solarnih panela, plus još oko 250 km^2 za aute po toj istoj 2009, bez uračunavanja rasta potrošnje i dobit češ jako veliku cifru. Na to treba dodati troškove pohrane energije, jer badava prosječna insolacija od 400 W, ako ti je u nekom trenu 2 tjedna insoalcija 50W. Što češ tada? Uvoziti iz francuskih nuklearki, imati 5000% redundanciju ili imati toliko pohranu energije u rezervi?
tih 40km^2 je samo aproksimativni racun. tu nema nikakvog racuna isplativosti ni financijske konstrukcije.
zasto sad svi misle da ja predlazem sagraditi 40km^2 pv panela??
problem za aute je poseban, ko je sad njih uspce spominja?

ja osobno mislim da ako zelimo zamijeniti fosilna goriva trebamo koristiti kombinaciju ovih ostalih stvari.
sunce, i to najvise za toplu vodu, a dijelom i za struju (mozda ovo sa stirlingovim strojem)
vjetar, tamo po velebitu i ispod njega, mislim da kod nas i nije neki vjetro potencijal strasan, ali nije ni lose.
hidroelekrane vec koristimo
nuklearke, nisu bas popularne, ali daju struju
jos nesto od novih metoda... navodno neki likovi su odustali od fuzije vodika pa su presli na malo teze elemente (tipa litij i bor), jer je njih kao lakse kontrolirat.
geotermalna energija - nemam pojma ima li kod nas potencijala za to?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 14:31   #48
Fuzija bor11+proton. Plazma je na 7.5 milijardi kelvina (urnebesna temepratura), i zapravo je dosta teško održavati to. Moraš raditi u pulsevima od oko 20 milisekundi. Prednost je puno veća gustoća energije i činjenica da je zapravo čisto (tricij deuterij fuzija nije čista) jer imaš samo alfa zračenje i 14.3 MeV (mnogo solidno) energije kao rezultat. E da, i takvi reaktori se mogu napraviti dosta malima, doslovno stanu na radni stol (neće baš proizvoditi struju, ali daje lijepo ljubičasto svjetlo ).
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 15:02   #49
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Uz cijenu PV modula od oko 4000 eura/m2
Koji je razlog ovako visoke cijene?
BTW, cijela rasprava se zahuktala spominjanjem "Strilingova stroja", a ne PV modula.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 15:17   #50
Pa, ja mislim da bi korištenje stirlingovih strojeva za generiranje struje bilo daleko efikasnije od solarnih panela jer bi se tu mogli koristiti solarni koncentratori sa više zrcala (mogu koncentrirati stotine sunaca u točku) koji mogu generirati jako veliku temperaturu. Budući da efikasnost stirlingovog stroja raste sa što je veća razlika u temperaturi (eta=1-Tc/Th), tu bi i za istu kvadraturu potrošenu na PV panele stirlingovi strojevi morali moći generirati više struje i bili bi dugotrajniji. Ovo pogotovo ide za Hrvatsku gdje je insolacija mala i svaki W se broji.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 04:22   #51
http://www.youtube.com/watch?v=cey-JBeHrww
http://www.youtube.com/watch?v=JcCLIwlbhLc
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.