Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Neutrini brži od Einsteina
Rezultat je točan i biti će potvrđen 27 40.91%
Rezultat nije točan i biti će opovrgnut 39 59.09%
Glasovatelji: 66. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2011., 18:46   #41
Quote:
LIQ kaže:
Ako dvije točke vidimo istovremeno onda su one prostorno udaljene.
Ako te dvije točke ne možemo vidjeti istovremeno onda su vremenski udaljene.
Blizu si (samo tako ne piše u knjigama)!
Slučajno, ja sam slijep (ne vidim ni jednu)! Trebaš mi to malo bolje opisati (objasniti).
Mene interesuje mišljenje "prozvanog", jer je on ustvrdio: "nisi uopće shvatio što to znači da je udaljenost između dvije točke prostornog ili vremenskog tipa". Prihvatio sam to kao sasvim moguću istinu (zaključak).

Zadnje uređivanje Sprečo : 01.11.2011. at 19:00.
Sprečo is offline  
Old 02.11.2011., 08:58   #42
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Kako bi onda trebalo postaviti tu trojicu da se pojavi to gledanje filma unatrag?
C bi se morao gibati velikom brzinom (recimo 0.9 c) u odnosu na A i B.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 02.11.2011., 09:03   #43
Quote:
Sprečo kaže: Pogledaj post
Moguće je da različiti ljudi ( pa i isti čovjek u različitom dobu svog života – „vremenska razdvojenost“) različito tumače (različito shvataju) napisani govorni iskaz. Sasvim je moguće da nisam shvatio „udaljenost između dvije točke prostornog ili vremenskog tipa“.
Zbog različitih shvatanja istog sasdržaja često se krije uzrok nesporazuma među ljudima. Zato je korisno provjeravati polazna shvatanja i pojašnjavati smisao polaznih pojmova i sadržaja.
Kako ti shvataš te pojmove i njihovu sadržinu?
Interval prostornog tipa je onaj za koji je
(Delta x)^2 - c^2 (Delta t)^2 > 0

Interval vremenskog tipa je onaj za koji je
(Delta x)^2 - c^2 (Delta t)^2 < 0
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 02.11.2011., 11:07   #44
@skeptik, ukoliko sam te dobro razumio ( uvijek postoji mogućnost i nedovoljnog razumijevanja) onda se na sljedećoj slici:
za svako x > PC (PC = ct) radi o intervalu "prostornog tipa", a za svako x < PC (PC = ct) radi o intervalu "vremenskog tipa".
Pomozi mi da to još produbim - u odnosu na šta se iskazuju veličine tih intervala?
.
Neka na pomoći bude i ovaj tekst:
,, ,
Sprečo is offline  
Old 02.11.2011., 16:26   #45
Mislim da si dobro shvatio.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 03.11.2011., 02:28   #46
Najsumnjivija stvar u tom eksperimentu je što su protonski pulsevi iz Super Proton Synchrotrona koje je OPERA dobivala bili duljine reda veličine 10 mikrosekundi. Što znači da im je neodređenost za start signal na tom time-of-flight mjerenju isto reda veličine tih 10 us, ali oni očito misle da unutar tog signala mogu razlučiti vrijeme od 10 ns, koliko je potrebno za usporediti brzinu neutrina sa brzinom svjetlosti, što je prilično sumnjivo.

Cijeli taj eksperiment podiže previše prašine, a nije prošao ni peer-review.
JPK is offline  
Old 03.11.2011., 15:19   #47
@skeptik, ne čini li se tebi da je sljedeća izjava:
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Buduci da sva 3 miruju jedan u odnosu na drugog, ne treba ti teorija relativnosti. Zadatak se svodi na NE-relativisticku kinematiku, ...
... u neskladu sa istim takvim "mirovanjem" između tačaka C i G (Cern - Gran Saso), za koje si (ipak) formirao (i napisao) misao:
: "...izgleda kao da se detektiranje neutrina i Italiji dogadja prije stvaranja neutrina u CERN-u. U biti, on gleda "film" natraske."
Sprečo is offline  
Old 03.11.2011., 16:03   #48
Quote:
Sprečo kaže: Pogledaj post
@skeptik, ne čini li se tebi da je sljedeća izjava:

... u neskladu sa istim takvim "mirovanjem" između tačaka C i G (Cern - Gran Saso), za koje si (ipak) formirao (i napisao) misao:
: "...izgleda kao da se detektiranje neutrina i Italiji dogadja prije stvaranja neutrina u CERN-u. U biti, on gleda "film" natraske."
Citiraj kompletan tekst i pogledaj jos jednom na koga se odnosila rijec "on".
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 03.11.2011., 18:42   #49
"On" je neko koga si ti zamislio i osmislio! Mogao si ga isto tako zamisliti i osmisliti i za "Rinnma"-na (vezano na njegovo pitanje o "slanju informacije"), a ne onako ga hladno "tuširati"!

Ovdje "On" uopšte nije bitan, već je bitna tvoja konstatacija o "mirovanju" A-B-C, a isti slučaj za C - G to o "mirovanju" ne pominješ. Različit pristup u dva veoma slična slučaja.
"On" ne postoji, i nema toga ko će "odmotavati film unazad". Ti tu razmišljaš i zaključuješ u "njegovo ime".
Rekoh, ne bi na to ni reagovao da kroz svoje "tumačenje" ne poturaš fizičku mogućnost "putovanja kroz vrijeme", "putovanja u prošlost ili budućnost".

Zadnje uređivanje Sprečo : 03.11.2011. at 19:27.
Sprečo is offline  
Old 03.11.2011., 19:41   #50
"On" putuje brzinom blizu c pa vidi stvari iskrivljene. Ali, dali je to uz pretpostavku da i dalje vrijedi postavka da je brzina širenja bilo kakve informacije upravo c za bilo kojeg promatrača? Onda bi za ovoga koji putuje blizu c jedini mogući način promatranja eksperimenta bio taj da je neutrino detektiran prije nego što je poslan jer se time nebi narušila pretpostavka o maksimalnoj brzini c. Jesam dobro shvatio ili?
__________________
.
Rinnma is offline  
Old 04.11.2011., 10:56   #51
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
"On" putuje brzinom blizu c pa vidi stvari iskrivljene.
Tako je. (Za razliku od nekih ovdje koji vide stvari iskrivljeno a stoje na mjestu. )

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Ali, dali je to uz pretpostavku da i dalje vrijedi postavka da je brzina širenja bilo kakve informacije upravo c za bilo kojeg promatrača?
Ne. Prema ovom eksperimentu neutrino putuje brze od c, te za promatraca na Zemlji prenosi informaciju iz proslosti u buducnost.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 04.11.2011., 10:59   #52
Quote:
Sprečo kaže: Pogledaj post
Rekoh, ne bi na to ni reagovao da kroz svoje "tumačenje" ne poturaš fizičku mogućnost "putovanja kroz vrijeme", "putovanja u prošlost ili budućnost".
Bas suprotno, ja tvrdim da je to nemoguce jer gledanje filma natraske nije putovanje u proslost. U buducnost pak putujemo svakoga dana u svakom pogledu sve dalje i dalje.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 04.11.2011., 13:48   #53
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Najsumnjivija stvar u tom eksperimentu je što su protonski pulsevi iz Super Proton Synchrotrona koje je OPERA dobivala bili duljine reda veličine 10 mikrosekundi. Što znači da im je neodređenost za start signal na tom time-of-flight mjerenju isto reda veličine tih 10 us, ali oni očito misle da unutar tog signala mogu razlučiti vrijeme od 10 ns
Vijest koja mi nekako promakla:http://news.sciencemag.org/sciencein...ult-to-be.html
Čini se da spremaju bitno poboljšanje u eksperimentu.
mozzila is offline  
Old 28.11.2011., 14:09   #54
experiment ponovljen, rezultati potvrđeni.
što sad kažete?
slavisa is offline  
Old 28.11.2011., 23:56   #55
Nisu uspjeli uklonit grešku.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 29.11.2011., 16:40   #56
Ova tema je slijepo crijevo pa ću je zatvoriti.
Prava rasprava je ovdje.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.