Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 21:42   #1001
Mateusz Morawiecki će biti novi poljski premijer, javljaju poljski mediji.

Benny, zašto je Szydlo dala ostavku?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 02:49   #1002
Zato jer Kaczyński povlaći konce svojih lutaka, kako on żeli.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 16:53   #1003
Poljski parlament donio zakon koji kažnjava upotrebu izraza "poljski logori smrti"
http://www.h-alter.org/vijesti/poljs...i-logori-smrti
Novodonešeni zakon predviđa kaznu do tri godine zatvora za građane i građanke Poljske te strane državljane koji bi izraz "poljski logori smrti" upotrijebili za koncentracijske logore koje su nacisti otvarali u Poljskoj u Drugom svjetskom ratu

Nakon uvođenja kršćanskih vrijednosti u pravosuđe, sada tri godine robije za krivu riječ.
Sad vi meni recite da fašizam ne postoji. :klap: :klap:
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:37   #1004
Ja u ovome iskreno ne vidim fašizam:

Quote:
Donošenje ovakvog zakona obrazlagalo se govoreći kako "uporaba izraza 'poljski logori smrti' ostavlja krivi dojam da je Poljska odgovorna za holokaust".
Nisam baš informiran o tome koliko su Poljaci odgovorni za holokaust, odnosno, koliki je bio značaj njihovih kolaboracionista u provođenju tih zločina, a koliko su to Nijemci izravno radili, ali sam zakon mi je pomalo bizaran. Obično kad netko priča o poljskim logorima smrti, više je implikacija da se priča o logorima na teritoriju Poljske, a ne u smislu da su Poljaci otvarali logore. Kako ti u ovakvoj formulaciji objašnjenja zakona vidiš fašizam, ja jedino vidim potencijalno pranje odgovornosti sa sebe, u slučaju da su imali značajniji doprinos u radu tih logora?
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 16:06   #1005
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Ja u ovome iskreno ne vidim fašizam:



Nisam baš informiran o tome koliko su Poljaci odgovorni za holokaust, odnosno, koliki je bio značaj njihovih kolaboracionista u provođenju tih zločina, a koliko su to Nijemci izravno radili, ali sam zakon mi je pomalo bizaran. Obično kad netko priča o poljskim logorima smrti, više je implikacija da se priča o logorima na teritoriju Poljske, a ne u smislu da su Poljaci otvarali logore. Kako ti u ovakvoj formulaciji objašnjenja zakona vidiš fašizam, ja jedino vidim potencijalno pranje odgovornosti sa sebe, u slučaju da su imali značajniji doprinos u radu tih logora?
Verbalni delikt više priliči totalitarnim režimima.

Pazi, tri godine robije za krivu rečenicu, to tebi nije fašizam?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 00:00   #1006
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Verbalni delikt više priliči totalitarnim režimima.

Pazi, tri godine robije za krivu rečenicu, to tebi nije fašizam?
Pa i rečenicu "Srbe na vrbe" možeš samo smatrati krivom. Naravno da ne uspoređujem ta dva primjera, samo da ukažem na to da je koncept krive rečenice jako rastezljiv argument. Da, ovaj zakon mi se čini kao nepotrebna represija, ali mi treba više da bih to proglasio fašizmom, nisam toliko trigger happy oko tog pojma.

Što se tiče samog zakona, sad sam baš malo razmišljao i ne znam jesam li prije članka ikad čuo za izraz "poljski logori smrti". Obično su navedeni kao nacistički/njemački logori u Poljskoj, pa mi je time zakon još čudniji. Ima li možda ovdje Poljaka ili ljudi koji žive u Poljskoj da malo rasvijetle koja je to točno svrha ovog zakona i gdje se to toliko koristi na način da ispada da su to poljski logori, a ne logori u Poljskoj?
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 18:26   #1007
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Poljski parlament donio zakon koji kažnjava upotrebu izraza "poljski logori smrti"
http://www.h-alter.org/vijesti/poljs...i-logori-smrti
Novodonešeni zakon predviđa kaznu do tri godine zatvora za građane i građanke Poljske te strane državljane koji bi izraz "poljski logori smrti" upotrijebili za koncentracijske logore koje su nacisti otvarali u Poljskoj u Drugom svjetskom ratu

Nakon uvođenja kršćanskih vrijednosti u pravosuđe, sada tri godine robije za krivu riječ.
Sad vi meni recite da fašizam ne postoji. :klap: :klap:
Naravno da je kazna previsoka, ali ne vidim problem u kažnjavanju korištenja izraza.
Niti to smatram fašizmom.
Zabrana izraza nije automatski fašizam, ovisi od slučaja do slučaja, i kakva je pozadina iza toga.
Ako postoji u Zakonu o Zaštiti od nasilja u obitelji da se psovanje prema članu obitelji može kazniti s novčanom kaznom npr. zašto se onda izraz Poljski logor smrti ne bi kaznio, kada dobro znamo kakvu povijest kriju logori i zašto je to osjetljiva tema za Poljake.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 18:21   #1008
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Verbalni delikt više priliči totalitarnim režimima.

Pazi, tri godine robije za krivu rečenicu, to tebi nije fašizam?
Ove kazne se boje 99,99999 % naroda, kojima je i namjenjen zakon da bi se ocuvao javni red. Ostalim celavim budalama, koji nisu u biti kriminalci nece dobiti u stvari nikakve kazne. Takve posalju par tjedana na socijalni rad da se malo ohlade gdje pomazu nesposobnoj djeci ili ljudima u starackom domu. Takva je praktika koja se dokazala. Nije svaki maloljetni Njemac, kojem je dosadno u zivotu, koji u centru grada vice "Heil Hitler" hardcore fasist.

Spusti loptu i nemoj histerizirati. Primjerom Njemacke nacisticki pozdrav se kaznjava do tri godine zatvora. Zakon je napravljen valjda prije nego sto smo se ti i ja rodili. Ali ne postoji slucaj da je samo zbog dizanju desne ruke zavrsio netko u cuzi. U slucaju toga nesto drugo je u igri. Zamisli koliko bi u poslijeratnoj Njemackoj, koji to rade iz zajebancije u neznanju isli na robiju zbog toga. Zatvori bi bili veca institucija nego osnovne skole.
Ravell is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 23:11   #1009
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sad vi meni recite da fašizam ne postoji. :klap: :klap:
Samo se prilagođavaju "progresivnom" zapadu tipa UK, Kanade ili Švedske gdje za krivu riječ na društvenim mrežama završiš u zatvoru a masovna silovanja se ne procesuiraju zbog političke korektnosti. Poljska mora još puno žganci pojesti da dođe na njihovu razinu.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 07:56   #1010
Poljska je otkazala posjetu izraelskog ministra obrazovanja jer se ovaj usudio reči da su Poljaci ubijali Židove tijekom Holokausta.
https://www.haaretz.com/israel-news/...-min-1.5790772
Blinko Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:06   #1011
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Verbalni delikt više priliči totalitarnim režimima.

Pazi, tri godine robije za krivu rečenicu, to tebi nije fašizam?
je onda je i njemačka fašizam najveće vrste jer su neku staricu od 70 godina smjestili u zatvor jer je zanjekala holokaust

da budemo jasni nisam za pritvaranje bilo koga zbog nekakvih ideoloških stajališta
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 11:57   #1012
Poljaci kao i svi drugi srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma, nisu im ga nacisti uveli. I danas su dobrim dijelim takvi, dobri katolici sa svojim srednjovjekovnim mržnjama i predrasudama, samo što je nekoć religijska mržnja "spram Kristoubojica" poprimila rasne i nacionalističke značajke.

Nisu organizirali holokaust, ali su pojedinci u njemu sudjelovali. A uvjeren sam da je mnogi Poljak osjetio olakšanje što se bogme broj pripadnika naroda lihvara i bankara značajno smanjio, a da oni ruke nisu trebali zaprljati.

Smiješna mi je ta borba za uljepšanu prošlost, kao da se paragrafima ista može uspostaviti. Laž zakonom uspostavljena. Pišite deklaracije i zakone, ali svi znamo što je bilo i što jest.

Ali kao da poljsku desnicu zanima istina. Svaki narod ima svoje mitove, koji ga konstituiraju i kroz mit održavaju.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 12:31   #1013
Prije nacista su razmišljali o planovima za "rješavanje židovskog pitanja", pa se tako spominju planovi tipa "trećinu ubiti, trećinu raseliti, trećinu asimilirati", iz toga se je došlo do "Madagaskarskog plana" koji su od Poljaka preuzeli nacisti, ali radi toga što je to bilo nemoguće provesti u praksi, došlo se je do "konačnog rješenja". Tome je zanimljivo, prethodio program eutanazije, prvo nad bolesnima i psihijatrijskim slučajevima.

Razlozi zašto su se baš u Poljskoj smještali logori za istrebljenje je u ogromnom antisemitizmu među tadašnjim Poljacima, ali i radi i logističkih razloga (dobro razvijena željeznička mreža u Poljskoj, izoliranost - slaba gustoća naseljenesti, šume)

Zanimljivo je da njemačka javnosti nije znala za planove za logore istrebljenja (nisu isto što i koncentracioni logori) do proljeća 1942. god.

Preživjeli iz logora (Treblinka npr.) navode da su se više bojali Poljaka i Ukrajinaca, nego Nijemaca.

Antisemitizam je bio jako raširen u cijeloj tadašnjoj Europi, ne samo u Njemačkoj. Nitko ih nije želio u svojoj zemlji. Mnogi su razmišljali o nekakvom rješenju židovskog pitanja. Sasvim normalno je bilo pričati o njima kao o štakorima, tumoru na zdravom europskom nacionalnom tkivu, lopovima, kriminalcima itd.

S druge strane, i Poljaci su bili žrtve nacističkog režima, a postoje i Poljaci koji su, riskirajući svoj život, spašavali Židove i pomagali im.

O tome Madagaskarskom planu su razmišljali i Francuzi. Tamo su htjeli odvesti 10 000 židovskih izbjeglica (prije okupacije). Zanimljivo je da su u Europi u nekim zemljama židovske izbjeglice nerado ili nikako prihvaćane (Švicarska npr.).

Dosta o toj temi se može naći u knjizi: Gita sereny: put u tamu
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:28   #1014
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Poljaci kao i svi drugi srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma, nisu im ga nacisti uveli. I danas su dobrim dijelim takvi, dobri katolici sa svojim srednjovjekovnim mržnjama i predrasudama, samo što je nekoć religijska mržnja "spram Kristoubojica" poprimila rasne i nacionalističke značajke.

Nisu organizirali holokaust, ali su pojedinci u njemu sudjelovali. A uvjeren sam da je mnogi Poljak osjetio olakšanje što se bogme broj pripadnika naroda lihvara i bankara značajno smanjio, a da oni ruke nisu trebali zaprljati.

Smiješna mi je ta borba za uljepšanu prošlost, kao da se paragrafima ista može uspostaviti. Laž zakonom uspostavljena. Pišite deklaracije i zakone, ali svi znamo što je bilo i što jest.

Ali kao da poljsku desnicu zanima istina. Svaki narod ima svoje mitove, koji ga konstituiraju i kroz mit održavaju.
"Srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma"? Znači da fini i tolerantni zapadnoeuropski imaju kratku i siromašnu? Pa možemo se složiti s time, na zapadu Europe su se Židova vlo efikasno riješili još do 16. stoljeća https://en.wikipedia.org/wiki/Expulsions_of_Jews , poslije i nije moglo biti antisemitizma ondje, kad nema Židova, zar ne?

Nema mjesta takvom posebnom prozivanju istočnoeuropskih naroda za antisemitizam i očito neizravnoj apologiji zapadnoeuropskih država i društava. To je krajnje neznalački, i zapravo je bilo sasvim suprotno. Progonjeni zapadnoeuropski Židovi su od Srednjeg vijeka posebno nalazili utočište u Poljskoj i Litvi, gdje su od strane vladara i magnata bili rado primani. Pravi antisemitizam tamo nastaje tek od stvaranja modernih nacionalnih pokreta, i to je već suvremeni antisemitizam, jednak posvuda u Europi.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:04   #1015
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
"Srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma"? Znači da fini i tolerantni zapadnoeuropski imaju kratku i siromašnu? Pa možemo se složiti s time, na zapadu Europe su se Židova vlo efikasno riješili još do 16. stoljeća https://en.wikipedia.org/wiki/Expulsions_of_Jews , poslije i nije moglo biti antisemitizma ondje, kad nema Židova, zar ne?

Nema mjesta takvom posebnom prozivanju istočnoeuropskih naroda za antisemitizam i očito neizravnoj apologiji zapadnoeuropskih država i društava. To je krajnje neznalački, i zapravo je bilo sasvim suprotno. Progonjeni zapadnoeuropski Židovi su od Srednjeg vijeka posebno nalazili utočište u Poljskoj i Litvi, gdje su od strane vladara i magnata bili rado primani. Pravi antisemitizam tamo nastaje tek od stvaranja modernih nacionalnih pokreta, i to je već suvremeni antisemitizam, jednak posvuda u Europi.
Ti si iz mojih postavki sam izvukao zaključak koji nisam imao na umu.

U svojem postu referirao sam se na stanje u Poljskoj koja bi da svoju prošlost učini ljepšom no je bila i to putem paragrafa stavljajući u izgled sankcije onima koji iznose notornu istinu. Jesam li trebao odmah analizirati španjolsku reconquistu i položaj Židova u svakoj europskoj zemlji? O čemu ti uopće pričaš?

Pa naravno da ih nisu voljeli jer se nisu htjeli odreći svoje vjere nudeći im kršćanstvo koje je tada bilo totalitarna ideologija i koje je (kršćanstvo) tek jedna od sekti odvojenih od židovstva pak se može reći da su im natrag nudili njihov vlastiti duhovni proizvod. Suvremeni antisemitizam tek kasnije postaje rasno i nacionalno motiviran, to sam jasno napisao, a u Europi je uvijek postojao u ovom ili onom obliku, iako se tada nije tako zvao.

Jedna od najslušanijih radio postaja u Poljskoj je Radio Marija koja je otvoreno antisemitska pa su čak i od pape bili upozoreni. Brojne katoličke novine iznose otvorene i prikrivene antisemitske stavove. I sada bi Poljska što? Da zakonima uređuje da tome nije tako?
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:30   #1016
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Nisu organizirali holokaust, ali su pojedinci u njemu sudjelovali.
A ti pojedinci nisu bili legitimirani od poljskog naroda i nisu djelovali u ime poljske nacije i poljske države. To znači da Poljska ne snosi nikakvu odgovornost za holokaust. Suprotne tvrdnje mogu se smatrati lažnim klevetama i Poljska želi to sankcionirati. To je njihovo pravo i nije nikakav fašizam.

Najhisteričnije reagiraju upravo Njemačka i Izrael koji imaju još strožije kazne što se tiče negiranja holokausta. Njemačka je već počela i sa povijesnom revizijom i traži dlaku u jajetu kako bi krivicu, ako nije moguće zbaciti drugome, bar podijeliti sa susjedima.

I neće sad mene ili tebe netko kazniti zato što si na forum.hr napisao poljski konc-logor ili u birtiji nakon par piva lupio neku zelenu o tome. Kad to napišeš u novinskom članku, u neku publikaciju ili knjigu, trebaš dobro razmisliti kakve konsekvence imaju pisane riječi. Nije uopće teško sastaviti nedvojbenu rečenicu, koja ne ostavlja prostora za interpretacije i umjesto:

Quote:
Poljski logori smrti
napišeš

Quote:
logori smrti na teritoriju današnje Poljske za vrijeme II svijetskog rata
Pa imaš računalo, imaš Word, imaš lektore, imaš redakciju.

Moj dojam je da zakon ne prijeti onima koji tematiziraju poljski antisemitizam prije ili poslije II svijetskog rata (na primjer https://en.wikipedia.org/wiki/Kielce_pogrom).

Bilo je i Židova u službi nacionalsocijalizma:

https://www.stern.de/politik/geschic...n-3510668.html

U članku piše da je najmanje 150 tisuća vojnika služilo u njemačkoj armiji (u II svijetskom ratu). Idi sad u Izrael i reci na glavnom trgu u Jeruzalemu da su Židovi odgovorni za genocid nad slavenskim narodima. Baš me zanima kako će reagirati.
linuks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 18:55   #1017
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Poljaci kao i svi drugi srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma, nisu im ga nacisti uveli. I danas su dobrim dijelim takvi, dobri katolici sa svojim srednjovjekovnim mržnjama i predrasudama, samo što je nekoć religijska mržnja "spram Kristoubojica" poprimila rasne i nacionalističke značajke.
.................................
Jedna zanimljivost - većina viceva u Poljskoj za glavnog lika ima - Židova (Icek, odnosno Isaak). Otprilike kao kod nas Mujo i Haso.
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 14:44   #1018
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ti si iz mojih postavki sam izvukao zaključak koji nisam imao na umu.

U svojem postu referirao sam se na stanje u Poljskoj koja bi da svoju prošlost učini ljepšom no je bila i to putem paragrafa stavljajući u izgled sankcije onima koji iznose notornu istinu. Jesam li trebao odmah analizirati španjolsku reconquistu i položaj Židova u svakoj europskoj zemlji? O čemu ti uopće pričaš?

Pa naravno da ih nisu voljeli jer se nisu htjeli odreći svoje vjere nudeći im kršćanstvo koje je tada bilo totalitarna ideologija i koje je (kršćanstvo) tek jedna od sekti odvojenih od židovstva pak se može reći da su im natrag nudili njihov vlastiti duhovni proizvod. Suvremeni antisemitizam tek kasnije postaje rasno i nacionalno motiviran, to sam jasno napisao, a u Europi je uvijek postojao u ovom ili onom obliku, iako se tada nije tako zvao.

Jedna od najslušanijih radio postaja u Poljskoj je Radio Marija koja je otvoreno antisemitska pa su čak i od pape bili upozoreni. Brojne katoličke novine iznose otvorene i prikrivene antisemitske stavove. I sada bi Poljska što? Da zakonima uređuje da tome nije tako?
U redu, ali to sve nema veze sa starijom poviješću, i nema razloga za posebno izdvajanje antisemitizma u Istočnoj Europi od onog općeg koji je nastao u 19. stoljeću i koji je posvuda isti. Konačno ta i takva "Istočna Europa" je ništa drugo nego zapadnjačka hladnoratovska, danas zapadnjačka kolonijalna terminologija. Poljska je zemljopisno i povijesno Srednja Europa, a k tome, antisemitizmi u Poljskoj, Rusiji, Ukrajini, Mađarskoj, Otomanskom carstvu, Bosni, Hrvatskoj itd. nemaju ništa jedni s drugima. Jednostavno, današnji poljski antisemitizam je jednak kao i svaki drugi moderni antisemitizam, iako ima i starijih, folklornih elemenata, koji nisu nužno antisemitizam nego odraz suživota s velikom povijesnom židovskom populacijom, evo sad sam ovdje saznao za ovog poljskog Iceka - Izaka, koji je naš Mujo i Haso. Isto tako vjerujem da je u vicevima poljskih Židova sigurno figurirao neki stereotipni Poljak.

Kod ovoga što Poljacima smeta termin "Poljski logori smrti", to mogu razumjeti, ali sve ostalo je bavljenje pi*darijama. Poljaci imaju tu jednu crtu koja mi se ne sviđa, a to je da se doživljavaju kao nekakav "nebeski narod", poput naših susjeda.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 00:19   #1019
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Kod ovoga što Poljacima smeta termin "Poljski logori smrti", to mogu razumjeti, ali sve ostalo je bavljenje pi*darijama.
Pa i u redu je da brane baljezganje koje inputira ikakvu odgovornost Republike Poljske i Poljskog naroda za logore smrti koje su osnovali i operirali njemacki nacisti na teritoriju danasnje Poljske.

Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Poljaci imaju tu jednu crtu koja mi se ne sviđa, a to je da se doživljavaju kao nekakav "nebeski narod", poput naših susjeda.
U krivu si. Poljaci jednostavno drze jako skupa i daleko su najpatrioticnija nacija koju znam. Inace bi ih davno istrjebili neki od susjeda ili Mongoli, Svedjani ili ostali osvajaci koji su im pregazili zemlju puno puta.
Sto se tice "nebeskog naroda" Poljska nema nikakvih pretenzija prema ikojim susjedima, iako bi na temelju povjesti mogli traziti puno toga (google Polish-Lithuanian Commonwealth).
S druge strane poljaci si ne daju srati po glavi ni od koga. Sto je sasvim u redu.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 19:56   #1020
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Poljaci kao i svi drugi srednjoeuropski i istočnoeuropski narodi imaju dugu i bogatu povijest antisemitizma, nisu im ga nacisti uveli. I danas su dobrim dijelim takvi, dobri katolici sa svojim srednjovjekovnim mržnjama i predrasudama, samo što je nekoć religijska mržnja "spram Kristoubojica" poprimila rasne i nacionalističke značajke.

Nisu organizirali holokaust, ali su pojedinci u njemu sudjelovali. A uvjeren sam da je mnogi Poljak osjetio olakšanje što se bogme broj pripadnika naroda lihvara i bankara značajno smanjio, a da oni ruke nisu trebali zaprljati.

Smiješna mi je ta borba za uljepšanu prošlost, kao da se paragrafima ista može uspostaviti. Laž zakonom uspostavljena. Pišite deklaracije i zakone, ali svi znamo što je bilo i što jest.

Ali kao da poljsku desnicu zanima istina. Svaki narod ima svoje mitove, koji ga konstituiraju i kroz mit održavaju.
Upitno mi je ovo "pojedinci". A da ruke nisu zaprljali, te bajke mogu sami sebi pričat. I zakonom ih regulirat koliko hoće u svojoj, sad već fašističkoj državici. Ali njihova istina mi ima težinu koliko i srpski mitovi o nebeskom narodu.

Poljski povjesničar Jan Grabowski o fenomenu "lova na Židove" u okupiranoj Poljskoj:
'Orgy of Murder': The Poles Who 'Hunted' Jews and Turned Them Over to the Nazis

Da parafraziram Trumpa: "...and some, I assume, were good people".

ps
Nego, je li sad tamo zabranjena poezija Mordechaia Gebirtiga? Koliko bi se dobilo za čitanje ovakvog teksta na javnom mjestu?

pps
Tek sad vidim da se u gornjem postu spominje "nebeski narod" i dovodi u vezu s Poljacima. Nisam čula za to, moja primjedba je baš nasumična bila.
Znači, tako. Još jedan nebeski narod. Bože nas sačuvaj.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.