Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2007., 07:59   #81
Quote:
testdrive kaže: Pogledaj post
sto bi znacilo da suci sapcu tuziteljima kako ce presuditi sto sigurno nije istina jer onda u najmanju ruku ne bi bilo oslobadjajucih presuda, samo odbijajuce, i sto bi znacilo da bi optuzba bila prekoracena kada bi isti cinjenicni opis umjesto pod ubojstvo bio podveden pod dovodjenje s cim se ja ne slazem... dijelim pak tvoje cudjenje sto je isti pusten na slobodu

i nije li sa tom bombom u mc donaldsu bilo jos necega u igri? nije li se ujedno i iznudjivalo i kako je to proslo sa tom bombom, jesu li unaprijed obavijesteni da je postavljena bomba ili da ce eksplodirati ako ne plate ili...?

kaj si ti normalan?

Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
kaj si ti normalan?

Očito nikada nisi bio na raspravi. Koliko puta rasprava se prekine pa ODO i sudac ostanu ili ODO i sudac i branitelj ostaju pa se dogovaraju da li će okrivljenik priznati a ODO govori branitelju da mu daje onda minimum kazne ako prizna....a sudac ako okrivljenik prizna ne smije dosuditi veću od one u optužnom prijedlogu. Ako ne prizna onda sudac govori branitelju da se rasprava nastavlja ali da izađe van i konzultira se sa strankom (okrivljenikom) da onda kazna može biti i veća od predložene a i manja

Sa tom bombom je bilo svašta i iznude i bivše cure koja je tamo sjedila... baš svašta.. ali eto prekvalificirao. Smatram da je suda zna svoj posao.

Boolje ponekad imati osuđujuću za drugo djelo nego klimavajuću osuđujuću ili oslobađajuću za drugo kd.

A ako nisi znao ima sudaca koji vole suditi i koji se uvlaće u šupak ODU a ima i onih normalnih koji sude samo ako za to ima dokaza i to nedvojbeno utvrđenih te dobro i logično obrazloženih
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 28.08.2007. at 10:15.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 10:50   #82
vrlo relativno....

Pitanje je da li će tužba ići službenim putem ili je i sama djevojka podigla tužbu? Razlika je u tome što će se sa različitih aspekata pristupiti slučaju i kakva će sama tužba glasiti; da li će to biti samo tužba zbog uznemiravanja ili će biti tužba za pokušaj ubojstva. Olakšavajuća okolnost koja mu ide u prilog je prijašnje ne kažanjavanje, čime bi imao velike šanse da prođe s uvjetnom kaznom i zabranom pristupa u trajanju od najmanje 1-2 godine, ovisno koliko se teškim ocijeni djelo, njegova psihička uračunljivost i sl. Obzirom da nije zadržan u pritvoru, već samim tim se može pretpostaviti da na saslušanju nije ocijenjen kao agresivac i vjerovatno je bilo uočljivo kajanje (savjest), što bi moglo voditi tome, da je djelo urađeno u afektu, dakle privremena neuračunljivost.
To da li je ona trudna ili ne nije toliko bitna stavka ali će se uzeti u obzir i vrlo vjerovatno i provjeriti informacija (jer postoji mogućnost da ga je tom informacijom samo htjela odbiti od sebe i staviti na distancu, a na njega očito nije imalo utjecaja)
Neka slobodna prognoza, je visoka novčana kazna, uvjetna od 1-2g i zabrana pristupa....sumnjam da će šta više od ovoga biti osim ako ima detalja koje si izostavio a koji mogu bitno utjecati na sam ishod suđenja.
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:25   #83
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li će tužba ići službenim putem ili je i sama djevojka podigla tužbu?To da li je ona trudna ili ne nije toliko bitna stavka
.
O čemu ti pricas ? Kakva privatna tužba ??? DO će ovdje po službenoj dužnosti podignuti tužbu,a volja te djevojke nema veze sa tim,jer DO postupa sukladno nacelu legaliteta.
Kako nije bitna stavka jel trudna ili nije ???

__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:40   #84
Po službenoj dužnosti ide svakako ali se i nju na saslušanju pita hoće li dizati tužbu, jer onda ide kao u paketu obe ili samo jedna.
Dokazivanje njene trudnoće je jednako bitno ali nije i presudno osim ako je ta činjenica izazvala njegov revolt, a obzirom da se saslušavaju obe strane, moralnost i laž su neke koje se izvode kao zaključak iz saslušanja a u svrhu spoznaje njih kao ličnosti i njihovih sklonosti; jer ako je ona sklona laganju a on izrevoltiran time a inače primjeren gradjanin- to mu ide u prilog.
Jako puno detalja je tu bitno, kakva je veza među njima i na šta su ti detalji imali ili nisu imali utjecaja.
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:46   #85
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
Po službenoj dužnosti ide svakako ali se i nju na saslušanju pita hoće li dizati tužbu, jer onda ide kao u paketu obe ili samo jedna.
Dokazivanje njene trudnoće je jednako bitno ali nije i presudno osim ako je ta činjenica izazvala njegov revolt, a obzirom da se saslušavaju obe strane, moralnost i laž su neke koje se izvode kao zaključak iz saslušanja a u svrhu spoznaje njih kao ličnosti i njihovih sklonosti; jer ako je ona sklona laganju a on izrevoltiran time a inače primjeren gradjanin- to mu ide u prilog.
Jako puno detalja je tu bitno, kakva je veza među njima i na šta su ti detalji imali ili nisu imali utjecaja.
sarah...ali ne i za ovu inkriminaciju. Kaznenim zakonom propisano je koja djela idu pvt tužbom a koja ex officio.

njena trudnoća je otegotna okolnost za njega a nema veze sa ovom inkriminacijom

bitno je i jedino bitno Njegovo priznanje (neoboriv dokaz) i buduće vještačenje. kako sam ranije rekla to će odrediti smjer postupka prema kojem kaznenom djelu.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:11   #86
slažem se...

Njegovo priznanje jeste dokaz ali se i njegova pouzdanost utvrđuje, a vještačenje je u ovakvim uvjetima obavezno, tako da si u pravu...
Samo se priznanje uzima koliko kao teret toliko i kao olakotna okolnost da je savjestan što puno utječe na vrstu sankcije koja će mu biti propisana.
A uz dobrog odvjetnika privremena neuračunljivost će biti od velikog značaja za presudu.
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:40   #87
sarah key, molim te, objasni mi kakve ti veze, iskustva i znanja imas o nasem pravnom susutavu?

s obzirom na ono da su pravnici oni sa zavrsene 2 god. prava pretpostavljam da ni ne studiras pravo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:42   #88
Quote:
raky kaže: Pogledaj post
pozdarv svima... imamo jedan problemcic,pa bih volio cuti savijet ljudi koji znaju vise o takvim stvarima.

Naime,prije koji dan,moj jako dobar prijatelj je napravio VELIKU glupost...
bivsoj curi je pokidao crijevo od kocnica na automobilu.

zanima me kako bi mogao proci?

meni se cini da je to "kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine"!?
po tome kazna bi bila od 6 mj do 5 godina.
ali mene zanima da li postoji i mogucnos uvjetne?


sad,naravno postoje i otezavajuce i olaksavajuce okolnosti,a za to moram ispricati citavu pricu: naime,njih 2 su bili nekih godinu dana zajedno,ona ga je ostavila(tj rekla mu je da ju malo pusti na miru,pa da se cuju za mjesec dana),a on je to jako tesko prihvatio. prva ljubav...
inace,ona ga je iskoristavala,vukla za nos a ja vijerujem i varala,jer ju znam od prije i znam da je takva,tj da je sve prijasnje decke varala.
pokusavao ju je vratiti,ali meni se cini da je jako pretjerao,naime u pocetku je to bilo slanje sms poruka (u stilu : volim te,nedostajes mi...bla,bla,bla) i poklona. nedugo nakon toga poceo ju je zvati svaki dan...dosadjivati.
zbog toga je ona promjenila broj...
tu je napravio 1. glupost,otisao u vip i zatrazio njen stari broj,rekao da je to bio njegov i da je izgubio karticu. ja ne kontam zasto,tj sta ce mu ali eto,bilo je kasno da vrati...
svaki dan se vozao ispred njene kuce,da ju samo vidi,ili da vidi jel ima nekoga...u stvari,tuda je isao i na posao.
nekoliko puta je zvao na kucni pa pricao sa njenim roditeljima,koji su mu takodje rekli da je dosadan,da ju ostavi na miru...i da je trudna sa drugim.
samo mjesec dana nakon sto je njega "ostavila".
ocito je mala,laka...fufica,ali ne sudi se njoj.
e sad,on se ne moze pomiriti sa tim da njoj nije ni malo stalo,da ga je toliko povredila i napravi jos vecu glupost...dok je bio na poslu u nocnoj smijeni,izasao je van otisao se provozati i zastao pred njenom kucom. kako je meni rekao,nije nista planirao,samo mu je na pamet palo da joj se zeli osvetiti za bol i nanjeti nekakvu stetu.

sagnio se ispred njenog auta i pokidao nakakvu cijev od kocnica.

ona je odmah sutradan to shvatila,i na svu srecu nije bilo posljedica...tek sto je krenila,vidila je da nema kocnica i ne znam kako ali je uspijela stati.
odmah je prijavila policiji,koja ga je isti dan privela i ispitivala.
on je sve priznao.

sada se kaje zbog toga,zao mu je,ali povratka nema.
sto je ucinjeno,ucinjeno je...
mislim da bi mu olaksavajuca okolnost bila sto do sada nije bio kaznjavan,niti je imao kakvu prijavu...u stvari inace je primjeran decko,ali eto,pukao je.
ja mu ne mogu pomoci,to znam,ali kao prijatelj pokusavam ga uvjeriti da nece nagrebusiti bas jako...
eto mene sada zanima,da li sam u pravu kada mu kazem da ima sanse da se izvuce sa novcanom kaznom i nekom uvjetnom kaznom.


hvala svima na pomoci,i sto ste uopste i citali sve ovo

reci mu da je glup i da se objesi il baci pod vlak
kelly's_rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 18:30   #89
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
Njegovo priznanje jeste dokaz ali se i njegova pouzdanost utvrđuje, a vještačenje je u ovakvim uvjetima obavezno, tako da si u pravu...
Samo se priznanje uzima koliko kao teret toliko i kao olakotna okolnost da je savjestan što puno utječe na vrstu sankcije koja će mu biti propisana.
A uz dobrog odvjetnika privremena neuračunljivost će biti od velikog značaja za presudu.

ne. njegov dokaz je priznanje. ništa se tu više nema utvrđivati glede njegove obrane. Kada ju iznese ili izjavi da se ne osjeća krivim ali ju iznese na kraju ako će se braniti šutnjom ili pokoleba i promjeni iskaz, onaj prvi važi
Smanjena ubrojivost (to si mislila pod privremenom neuračunljivošću)... in concretto.. ne ide.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 22:18   #90
i ja isto mislim da smanjena ubrojivost je losa obrana....
neka prizna krivicu, kaze da mu je zao i sudac ce biti blazi... nece ga bas toliko kazniti...
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:27   #91
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
sarah key, molim te, objasni mi kakve ti veze, iskustva i znanja imas o nasem pravnom susutavu?

s obzirom na ono da su pravnici oni sa zavrsene 2 god. prava pretpostavljam da ni ne studiras pravo.
Ne volim pravila, ne živim po njima pa mi ne pada na pamet da ih još i studiram.
Ono što sam rekla je iskustvo kako ta pravila funkcioniraju, jer mi je prijatelj bio u sličnoj situaciji (njegova bivša je završila na kirurgiji); digla je tužbu ali nakon par dana ju je i povukla a njemu su rekli da dobija uvjetnu od 1g. i novčanu kaznu jer nije prije krivično gonjen i jer je ona svoju tužbu povukla inače bi ta uvjetna glasila 1g zatvora.
Imala sam dvije prijateljice koje su radile godinama kao pravnice sa završene 2g.Pravnog Fakulteta.
Oprosti što nekada nije bilo Bolonjskog sistema i a ni Hrvatske kao pravne države....ljudska glupost je gora od neznanja, koje ne mora odmah biti popljuvano jer netko prepotentan nije čuo za pojam "lijepo objasniti", a radi tog pojma se prosječan građanin mora svađati po šalterima.

p.s.
ne sramim se svog neznanja, jer se trudim da saznam i nismo svi rođeni da bi smo i sve znali...
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:38   #92
Quote:
daso kaže: Pogledaj post
i ja isto mislim da smanjena ubrojivost je losa obrana....
neka prizna krivicu, kaze da mu je zao i sudac ce biti blazi... nece ga bas toliko kazniti...
smanjena ubrojivost je itekako dobra odbrana, jer se uzima u obzir psihičko stanje okrivljenog u momentu činjenja kaznenog djela (naravno ovisi i o kojoj vrsti djela je riječ)

p.s.
prijateljica mi je sudski psiholog
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:44   #93
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
smanjena ubrojivost je itekako dobra odbrana, jer se uzima u obzir psihičko stanje okrivljenog u momentu činjenja kaznenog djela (naravno ovisi i o kojoj vrsti djela je riječ)

p.s.
prijateljica mi je sudski psiholog
Ne ovisi o kakvoj vrsti djela je bilo riječ.Ako je osoba neubrojiva, nije bitno dal pljacka ducan,krade žvake ili siluje. Ona je neubrojiva.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:51   #94
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
smanjena ubrojivost je itekako dobra odbrana, jer se uzima u obzir psihičko stanje okrivljenog u momentu činjenja kaznenog djela (naravno ovisi i o kojoj vrsti djela je riječ)

p.s.
prijateljica mi je sudski psiholog
ali nije sudac.

i pitaj ju da li je to stanje koje dođe samo tako 'odjedamput' ili tom stanju prethode neki simptomi ili stadiji koji ukazuju na smanjenu ubrojivost.

nije to samo tako, onda bi se svi na to vadili i nebi bilo kažnjavanja
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:04   #95
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Sa tom bombom je bilo svašta i iznude i bivše cure koja je tamo sjedila... baš svašta..
sto svasta?

ne mozes ovako upasti, ne reci nista od cinjenica i povlaciti paralelu sa necim ovdje opisanim.

budi konkretna: pod kojim je to okolnostima kako ti kazes sud, a kako proizlazi iz napisanog tuzitelj nasao da "postavljanje bombe" nije ubojstvo u pokusaju?

jer inace ispada da kazes kako do moze izmijeniti pravnu kvalifikaciju... to znamo, moze izmijeniti i cinjenicni opis, (do odredjene mjere to moze i sud) moze i odustati od optuzbe u cijelosti ili djelomicno itd, ali nas zanima zasto to cini? o tome - ni rijeci.
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:13   #96
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
Po službenoj dužnosti ide svakako ali se i nju na saslušanju pita hoće li dizati tužbu, jer onda ide kao u paketu obe ili samo jedna.
ne... nju se pita postavlja li imovinskopravni zahtjev u smislu da trazi odstetu, pa se onda, ako postavlja i ako to ne bi bilo odvec komplicirano, pored kaznene sankcije dosudi i taj zahtjev... u velikoj vecini slucjeva se ne dosudi vec se uputi u parnicu (u kojoj je parnicni sud u slucaju osudjujuce vezan za odluku o krivnji kaznenog)

eventualna nezainteresiranost ostecene za kazneni progon bi se u ovom slucaju samo mogla cijeniti kao olakotna pri izboru sankcije, nista vise...

ni vecina ostalog sto kazes nije bas tocna...
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:19   #97
Ne može netko opljačkati banku planski i braniti se neuračunljivošću, zato se uzima u obzir način na koji je neko djelo izvršeno....a neuračunljivost može biti trenutna ali može trajati i par dana (npr. postporođajna neuračunljivost do 48h kada žena gotovo da ne odgovara ni za ubojstvo....)
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:23   #98
Quote:
testdrive kaže: Pogledaj post
ne... nju se pita postavlja li imovinskopravni zahtjev u smislu da trazi odstetu, pa se onda, ako postavlja i ako to ne bi bilo odvec komplicirano, pored kaznene sankcije dosudi i taj zahtjev... u velikoj vecini slucjeva se ne dosudi vec se uputi u parnicu (u kojoj je parnicni sud u slucaju osudjujuce vezan za odluku o krivnji kaznenog)

eventualna nezainteresiranost ostecene za kazneni progon bi se u ovom slucaju samo mogla cijeniti kao olakotna pri izboru sankcije, nista vise...

ni vecina ostalog sto kazes nije bas tocna...

Nisam rekla ni da poznajem zakon u HR, ali se nadam da ću ga kroz vaše kritike upoznati....Ja govorim samo o nekom iskustvu koje se kroz praksu pokazalo u nekim susjednim zemljama, razlike nisu velike ali su u ovim stvarima nijanse jako bitne.
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:28   #99
Quote:
sarah key kaže: Pogledaj post
Ne može netko opljačkati banku planski i braniti se neuračunljivošću, zato se uzima u obzir način na koji je neko djelo izvršeno.
Naravno da moze . Osoba moze biti hipnotizirana,moze biti pod utjecajem droga koji mijenjaju svijest,moze joj biti ispran mozak.
Npr 1970tih nasljednicu Hearstovog novinskog imperija su oteli,drzali je u ormaru 2 mjeseca,silovali,drogirali i reprogramirali.I ona je poslje sudjelovala u pljački banke.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:38   #100
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Naravno da moze . Osoba moze biti hipnotizirana,moze biti pod utjecajem droga koji mijenjaju svijest,moze joj biti ispran mozak.
Npr 1970tih nasljednicu Hearstovog novinskog imperija su oteli,drzali je u ormaru 2 mjeseca,silovali,drogirali i reprogramirali.I ona je poslje sudjelovala u pljački banke.
Što se mene tiče, neuračunljivost se nikada ne bi ni mogla uzeti u obzir, jer je usko vezana s emocijama, koje mogu biti i pozitivne i negativne, dakle osoba ne stoji "čvrsto nogama na zemlji"....nema ni te droge koja može to opravdati, a kada ne bude takvih, neće biti ni "crne kronike" po dnevnim listovima...
sarah key is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.