Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2007., 20:09   #21
NEJDI u pbz
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 21:04   #22
ak kak znate da je u pitanju zlouporaba

ja sam se naplaćao preko neta i nikad problema

valja paziti kad se plaća

možda je dolje, negdje na dnu bila opcija s kučicom (u kojoj je po defaultu kvačica, dakle prihvačam) za to nekakvo članstvo

pritiskom na odobrenje transkacije i ne brisanjem te kvačice prihvatilo se i to nekakvo članstvo tamo negdje

e sad, pitnaje je jel takvo 'prislino' članstvo legalno ili ne, (očito nije ak vraćaju lovu) ali da valja paziti kada se plaća preko neta, valja

a ameri imaju malo drugčije zakone, tamo svatko tuži svakoga za bilo što, pa kad netkoga (poput te firme) kontaktira odvjetnik, više im se isplati vratiti tih par $ nego se suditi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 21:54   #23
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
A što onda kažeš na ovo? Slučajno sam na to naletio dok sam kupovao karte za kazalište online.
Ovdje je riječ o zaštiti od "presretanja", nekaj o čem je ajvar pisao. I on me je , čini mi se, krivo shvatio. Mane baš i ne brine taj dio zaštite, nego onaj KOME daješ svoje podatke. Slažem se da tu nikad nisi siguran i tu te može svako scimat, al ipak mi se čini da nije isto koristiti karticu na INI ili negdje sa čime ti je najčečće jedina poveznica neki sajt koji danas je sutra nije. Da se vratim na odgovornost za zloupotrebu.. Ona je i dalje na tebi. Sve dok se ta zloupotreba i ne dokaže. A to je ipak malo teže, posebno kod takvog korištenja na netu, i tu treba ipak malo više argumenata od "to se dogodilo još nekima, ne samo meni"
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 22:04   #24
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Ovdje je riječ o zaštiti od "presretanja", nekaj o čem je ajvar pisao. I on me je , čini mi se, krivo shvatio. Mane baš i ne brine taj dio zaštite, nego onaj KOME daješ svoje podatke. Slažem se da tu nikad nisi siguran i tu te može svako scimat, al ipak mi se čini da nije isto koristiti karticu na INI ili negdje sa čime ti je najčečće jedina poveznica neki sajt koji danas je sutra nije. Da se vratim na odgovornost za zloupotrebu.. Ona je i dalje na tebi. Sve dok se ta zloupotreba i ne dokaže. A to je ipak malo teže, posebno kod takvog korištenja na netu, i tu treba ipak malo više argumenata od "to se dogodilo još nekima, ne samo meni"
i je, dogodilo se mnogima. zato su odmah upleli pro bono odvjetnika i novac je vracen odmah. rekla sam da su US banke odmah zastitile svoje klijente, ponistile im kartice a neke su i same stupile u kontakt sa trecom kompanijom i iznudile povrat.
htjela sam reci da ZABA po mom pitanju nije ucinila nista i postavili su se prema meni kao prema glavnom krivcu.
fora je bila i kad je rekla da ce mi blokirati karticu, ali ce mi naplata i dalje dolaziti.....
zrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 22:47   #25
pa gle, trošak postoji i netko to mora platiti. Bilo bi apsurdno da banka podmiruje nečiji nemar. A dok se ne DOKAŽE zloupotreba (ipak je bio potreban fiškal, ne?) to stoji kao tvoj nemar. Još apsurdnije bi bilo da banka utjeruje tvojih 9 dolara od nekih scamera po SAD-u. I da, ako ti blokiraju karticu to te ne amnestira od prijašnjih troškova.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 10:25   #26
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
pa gle, trošak postoji i netko to mora platiti. Bilo bi apsurdno da banka podmiruje nečiji nemar. A dok se ne DOKAŽE zloupotreba (ipak je bio potreban fiškal, ne?) to stoji kao tvoj nemar. Još apsurdnije bi bilo da banka utjeruje tvojih 9 dolara od nekih scamera po SAD-u. I da, ako ti blokiraju karticu to te ne amnestira od prijašnjih troškova.
Prema opisu problema (još jednom sam pričitao početni post) ipak mislim da sam u pravu, odnosno da je ovdje riječ o "preprodaji" podataka, a ne o nemaru klijenta.

Nije problem samo u tome kome ti daješ svoje podatke, već i kome podatke daju tvrtke kojim a si ti dala podatke. Svako malo se objavi da je neka tvrtka iugubila ili su joj ukradeni podaci o kreditnim karticama. TJX (obrađivao je kartične transakcije za druge) je skoro propao kada su "izgubili" (odnosno ukradeni su im) podatke o karticama za više od 45 miliona klijenata (http://www.securityfocus.com/brief/505). Koji nisu imali nikakvu poslovnu vezu s TJX-om, ali su njihovi acquireri imali vezu s TJX-om. Mogao bih sada navesti barem 30 slučajeva krađe podataka o kreditnim karticama od velikih trgovina ili ostalih organizacija (dakle ne od izdavatelja kartica niti od krajnjih korisnika). I samoj VISA-i su prije nekoliko godina ukrali poveću količinu podataka. U takvim slučajevima se ne očekuje od klijenta da on sam dokaže da nije napravio transakciju.

Hoću reći da je normalno da pravila idu na ruku slabijega (odnosno krajnjeg korisnika - vlasnika kartice). Pa neka istitucije među sobom rasprave tko kome kako. Krajnji (mali) korisnik je u svakom slučaju u lošijem položaju kada ide raspravljati s bankom o tome tko je u pravu.

Jedan kolega je bio klijent BoA. Znate li kako je kod njih funkcionirala obrana od ovakvih stvari? Kada bi primjetio neku sumnjivu transakciju, samo bi faksirao izvadak prometa po kartici BoA, zaokružio te transakcije i zatražio da ih storniraju. I gle čuda, stornirali bi ih (bez potrebe ikakvog dokazivanja). BoA je naravno golema banka te su mogli "uparivati" slične pritužbe pa su imali "bazu znanja" o takvim transakcijama. Banke i kartičari isto i međusobno komuniciraju i rješavaju takve stvari kada ima više pritužaba klijenata za transakcije istog tipa kod različitih institucija. Tako da ne vjerujem da kartičarski odjel u ZABA-i (ili u bilo kojoj drugoj banci) nije mogao doći do informacija o tome da se takav tip prevare pojavljuje. Inače, ovakve stvari su prilično tipične - "naknade" za članstvo koje su dovoljno sitne u iznosu i neutralnog imena te ih mnogi klijenti uopće niti ne primjete.

A zbog čega banke inače rade povrat novca bez dokaza da klijent nije napravio transakciju (usput, vrlo je nezahvalno i teško dokazati da neku financijsku transakciju NISI napravio)? Zato što povećano korištenje kartica značajno smanjuje njihove operativne troškove (trošak manipulacije gotovinom), povećava prikode od kamata itd. I zbog toga su spremne na malo veće gubitke zbog fraud-ova. Jer u konačnici, loša pravila i zastarjela kartičnog poslovanja omogućuju pojavu ovakvih prevara (a ne nekara klijenata). Pogledajte samo debitne kartice. Svaka transakcija na njima se odobrava PIN-om, PIN se prilično dobro štiti i broj prevara s korištenjem debitnih kartica je puno manji nego kod kreditnih kartica.
Ajvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 13:03   #27
Hvala ti Ajvar na ovom objasnjenju.
Btw. ZABA je izgubila novu VISA karticu. Ne znam da li slucajno ili namjerno, ali su me jucer zvali da je "nestala".
zrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:36   #28
I onda ti KILLERDOG kaže da "nejdeš" u PBZ
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 00:34   #29
da jer su isti ko zaba
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 18:41   #30
ajd molim vas za pomoc

prodao sam nesto i poslao na kucnu adresu kupca, sad mu trebam dati predbroj banke i broj racuna i ime i prezime.
sve znam koji su brojevi osim predbroja banke koji je to broj. gdje on pise na kartici, i da jel trebam dati ziro ili tekuci racun?
molim vas recite mi, trebam veceras reci covjeku podatke da mi uplati.

napomena: imam tekuci i ziro racun u pbz-u i zaba-i.
VU-MARIO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 18:45   #31
na kartici ti pise br.rn onaj prvi npr 248_ _ _ _ ti je predbroj,a onaj koji pocinje na 32 je br tvog rn
ras-na is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 18:53   #32
jel to mozda sifra trasata?taj mi neki broj pise na kartici, ili je predbroj banke onaj broj od 5 skupina po 4 broja.
VU-MARIO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 19:11   #33
pbz => 2340009- broj tvog računa
zabe =>2360000 - broj tvog računa
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 15:26   #34
Ja se nadam da ti je uplatio na tekuci........u protivnom.....zviz porez
I.G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 10:50   #35
Quote:
VU-MARIO kaže: Pogledaj post
... ili je predbroj banke onaj broj od 5 skupina po 4 broja.
To ti je broj kartice
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:49   #36
online krađa mastercars

nisam znao da li da postavim temu ovdje ili na pravo,pa se ispričavam ako sam pogriješio

jučer sam primjetio da mi je netko napravio trošak od 500 eura preko moje mastercard kartice i to najvjerovatnjie preko online plačanja jer je kartica fizički cijelo vrijeme kod kuće,čak ju ne nosim nikada sa sobom.ja ponekad kupujem preko neta ali samo preko paypala i tamo nema te nove transakcije od 500 eura.naravno da sam odmah zvao službu za korisnike i blokirao karticu.naplata bi mi trebala sjesti 01.02.2008. dobio sam od banke neke formulare koje sam ispunio gdje sam potpisao da nisam ništa kriv ,da nisam ništa kupovao kod tih firmi i sl.trošak je napravljen u italiji pred novu godinu.šta sada? čekam da banka sve provjeri? ima li netko slična iskustva?
__________________
moj kum ne smije van
dolinajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 16:25   #37
Ne mora značit da je preko online plačanja.
Koliko se sječam nedavno su bile snimljene kartice na bankomatima i novac je podignut u Italiji. Da nisi i ti jedan od tih samo ti je tek sada stiglo na naplatu.
Si dizao novac na bankomatima u posljednjh par mjeseci?
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:03   #38
Ja sam pisao na temi o PayPalu da su mi 28.12. teretili Visu Electron i uzeli 50GBP , a ja ih nisam potrošio. Na PayPalu mi isto ništa ne piše o toj transakciji, ali mi na netBankingu piše da je račun napravljen na nekom PayPal POS-u.
Ali mi je čudno jer mi i nakon 10 dana od toga još uvijek piše da su sredstva rezervirana (dakle na računu su), a obično transakcije proknjiže za 2-3 dana. I isto nemam pojma kaj da radim. Očito PayPal nekaj izvodi.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:07   #39
karticu koristim isključivo za plačanje preko paypala i nikad ali baš nikad nisam dizao sa njio lovu na bankomatu jedino što sam prije prije mjesec dana kupio nešto na kredit preko vemila i technomaxa ali mi je kartica bila na oku ,jedino ako nije netko nešto preko njih skinuo
__________________
moj kum ne smije van
dolinajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:58   #40
i još me čudi da je jedna transakcija napravljena 27.12 a druga 31.12.čovjek si misli da ak već neko krade da bude uzeo koliko može sa računa taj dan a ne da ležerno nakon 4 dana ponovo napravi isto.a ja ne mogu stalno visiti na netu i provjeravati stanje mastercarda niti mi banka šalje sms-om takve transakcije nego izvodom jednom mjesečno
__________________
moj kum ne smije van
dolinajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.