Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 12:22   #21
Koja je zapravo svrha tih priča o naseljavanju Marsa i Venere?
Da vas neko pita da li bi htjeli živjet usred Sahare, vjerojatno ne bi bili oduševljeni tom idejom. A na Marsu je puno gore. Veneru da ni ne spominjem. Ali ipak se raspravlja o tome. A ne raspravlja se o teraformiranju Sahare, bar bi to bilo puno jednostavnije, makar za probu.

Možda ljudi misle da bi napuštanjem Zemlje ostavili ovdje i sve probleme, a tih problema na, recimo Veneri, ne bi bilo
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 15:43   #22
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Koja je zapravo svrha tih priča o naseljavanju Marsa i Venere?:
Svrha je opstanak vrste. Ako želimo opstati, moramo se maknuti sa vlastitog planeta. To trenutka kada će biti moguće putovanje na druge sustave, moramo naučiti prilagoditi se drukčijim uvjetima.

Quote:
Možda ljudi misle da bi napuštanjem Zemlje ostavili ovdje i sve probleme, a tih problema na, recimo Veneri, ne bi bilo
Biti će nekih drugih problema. Trenutno najveći problem je što se sav inteligentan život nalazi samo na jednom malom planetu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 17:49   #23
Venera: http://breakfast.rs/hr/plutajuci-gra...znad-venere-2/


Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Svrha je opstanak vrste. Ako želimo opstati, moramo se maknuti sa vlastitog planeta. To trenutka kada će biti moguće putovanje na druge sustave, moramo naučiti prilagoditi se drukčijim uvjetima.



Biti će nekih drugih problema. Trenutno najveći problem je što se sav inteligentan život nalazi samo na jednom malom planetu.
Uz malo pameti se baš i ne moramo žuriti !
Imamo još 4-5 milijardi godina dok se sunce ne pretvori u crvenog džina.

A možemo teraformirati i Saharu i Antarktiku, ali i morsku površinu.

http://wall.hr/design/hoce-li-ovako-...-u-buducnosti/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 17:58   #24
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Venera: http://breakfast.rs/hr/plutajuci-gra...znad-venere-2/




Uz malo pameti se baš i ne moramo žuriti !
Imamo još 4-5 milijardi godina dok se sunce ne pretvori u crvenog džina.

A možemo teraformirati i Saharu i Antarktiku, ali i morsku površinu.

http://wall.hr/design/hoce-li-ovako-...-u-buducnosti/
To je u redu, ali nije Sunce jedina "nevolja" koja nas može zadesiti.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:48   #25
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Svrha je opstanak vrste. Ako želimo opstati, moramo se maknuti sa vlastitog planeta. To trenutka kada će biti moguće putovanje na druge sustave, moramo naučiti prilagoditi se drukčijim uvjetima.



Biti će nekih drugih problema. Trenutno najveći problem je što se sav inteligentan život nalazi samo na jednom malom planetu.
Ne bih se baš kladio u to.
Mi samo mislimo da smo inteligentni. Zapravo smo prilično konfuzna i autodestruktivna vrsta.
Uništavamo jedini planet koji nam je dostupan i teroriziramo život na njemu (pa čak porobljavamo i pripadnike vlastite vrste) a istovremeno tražimo život u svemiru. Ko da nije dosta uništit Zemlju, nego treba ić uništavat i okolicu. Mislim, smiješno.
Ako postoji kakva inteligentnija vrsta u bližoj svemirskoj okolici, sigurno nije zainteresirana za bilo kakav kontakt sa nama kad sve to vide. Iz istog razloga zašto ti ne bi želio kontaktirati ljudožderska plemena sa Papue i Nove Gvineje.


Ja to vidim malo drugačije. Po meni najveći goruči problem današnjice je destruktivni ekonomski sustav koji podržava sve te destruktivne tehnologije koje su nam podvalili, ratove, neimaštinu večine radi dobrobiti manjine i da sad ne nabrajam...
Kada riješimo taj največi problem - ostali manji problemi će se riješiti gotovo sami od sebe.
Na primjer, problem međuzvjezdanog putovanja bi se riješio prije 100 godina da je Tesla realizirao sve ideje koje je htio. Zna se ko ga je spriječio u tome - JP Morgan i bankarska mafija kad su skužili da svijetu želi dati gotovo besplatnu energiju. Ali nebih dalje o tome jer budem protjeran na alternativu.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 21:22   #26
Rješenje se samo nameće - prvi val kolonizatora trebao bi se sastojati od bankara, ekonomista i libertarijanaca. Neka fino cijepaju oblake dok iz njih ne počne padati kiša i tlak se malo spusti.

Nakon njih možemo poslati modrozelene alge i tako progresivno, od nižih prema višim oblicima života.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:25   #27
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Rješenje se samo nameće - prvi val kolonizatora trebao bi se sastojati od bankara, ekonomista i libertarijanaca. Neka fino cijepaju oblake dok iz njih ne počne padati kiša i tlak se malo spusti.

Nakon njih možemo poslati modrozelene alge i tako progresivno, od nižih prema višim oblicima života.
Da smo tako inteligentni kako mislimo da jesmo, to bi i napravili. Pa nek prodaju svoje "financijske proizvode" u pravom okruženju
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:49   #28
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Da smo tako inteligentni kako mislimo da jesmo, to bi i napravili. Pa nek prodaju svoje "financijske proizvode" u pravom okruženju


Za pedeset godina, svi toksični plinovi imat će kredite u švicarcima. Za sto će svisnuti od muke. A i taj tlak će konačno vidjeti što je tlaka.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 06:44   #29
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Uništavamo jedini planet koji nam je dostupan i teroriziramo život na njemu (pa čak porobljavamo i pripadnike vlastite vrste) a istovremeno tražimo život u svemiru. Ko da nije dosta uništit Zemlju, nego treba ić uništavat i okolicu. Mislim, smiješno.
Ah, generaliziranje.

Činjenice su da je tolerancija sve veća i da živimo kvalitetnije. Radi dostupnosti i napretka tehnologije, itekako možmo razmišljati o proširenju na druge planete. Jedini problem je što to nije proces koji se može desiti u kratkom vremenu, a ljudi obično sve sude po duljini svog bijednog životnog vijeka.

Quote:
Ako postoji kakva inteligentnija vrsta u bližoj svemirskoj okolici, sigurno nije zainteresirana za bilo kakav kontakt sa nama kad sve to vide. Iz istog razloga zašto ti ne bi želio kontaktirati ljudožderska plemena sa Papue i Nove Gvineje.
To je za neku drugu raspravu i nije relevantno za temu.

Quote:
Na primjer, problem međuzvjezdanog putovanja bi se riješio prije 100 godina da je Tesla realizirao sve ideje koje je htio. Zna se ko ga je spriječio u tome - JP Morgan i bankarska mafija kad su skužili da svijetu želi dati gotovo besplatnu energiju. Ali nebih dalje o tome jer budem protjeran na alternativu.
Budeš. Tako da nemoj.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nakon njih možemo poslati modrozelene alge i tako progresivno, od nižih prema višim oblicima života.
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Da smo tako inteligentni kako mislimo da jesmo, to bi i napravili. Pa nek prodaju svoje "financijske proizvode" u pravom okruženju
Molim da se smisleno držite teme.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 10:19   #30
Sorkač, malo smo se zanijeli zaboravivši da ekonomija nije znanost.

Elem, već danima tražim jednu slikovnicu (na engleskom). Ne znam kako se zove, možda Future technologies i objevljena je negdje krajem sedamdesetih.

Na jednom mjestu detaljno opisuje i ilustrira proces teraformiranja Venere. Šteta što ne postoji neki pretraživač kućne biblioteke jer me se stvar svojedobno prilično dojmila. Sjećam se samo teze da je prvo potrebno nečim izbombardirati te oblake.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:25   #31
i da rijesimo problem temperature i tlaka atmosfere, koliko bi trebalo da se sam planet ohladi? ne kuzim se bas u to ali ako je temperatura 350%, dali je i tlo ugrijano na toliko pa jos toplije prema centru ili ide nekako drugacije? jer moja logika upitne kvalitete veli da bi bilo onda najbolje samo cijelu atmosferu odpuhat nekako, nukama ili cime vec.. solarne baklje.
PhnX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:33   #32
Quote:
PhnX kaže: Pogledaj post
i da rijesimo problem temperature i tlaka atmosfere, koliko bi trebalo da se sam planet ohladi? ne kuzim se bas u to ali ako je temperatura 350%, dali je i tlo ugrijano na toliko pa jos toplije prema centru ili ide nekako drugacije? jer moja logika upitne kvalitete veli da bi bilo onda najbolje samo cijelu atmosferu odpuhat nekako, nukama ili cime vec.. solarne baklje.
Koliko se sjećam, uklanjanjem oblaka poništio bi se efekt staklenika pa bi se i planet s vremenom ohladio.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:40   #33
Naseljavanje Venere nema smisla radi toga što će Sunce progutati sve živo do Marsa.. pitanje je dal' će se i Mars izvući. Tako da ...
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:27   #34
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Naseljavanje Venere nema smisla radi toga što će Sunce progutati sve živo do Marsa.. pitanje je dal' će se i Mars izvući. Tako da ...
...treba otići u neki drugi sustav? A što ako tamo naletimo na Veneru?

Ako ćemo tako, ništa nema smisla jer će se sve zvijezde jednom ugasiti.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:40   #35
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
...treba otići u neki drugi sustav? A što ako tamo naletimo na Veneru?

Ako ćemo tako, ništa nema smisla jer će se sve zvijezde jednom ugasiti.
Pa, ima smisla naseljavati planete u "sigurnoj zoni", a ne one koji će biti pojedeni. Ima planeta na bacanje .. samo biraj. Kud baš Venera?
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:01   #36
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Naseljavanje Venere nema smisla radi toga što će Sunce progutati sve živo do Marsa.. pitanje je dal' će se i Mars izvući. Tako da ...
Čini se da ti ne razumiješ što će se dogoditi kad se Sunce pretvori u Novu.
To što će se naktratko "napuhnuti" i progutati Zemlju je manji problem. Prvo će spaliti sve u Sunčevu sustavu, a onda će eksplodirati, i ta eksplozija bi otpuhnula atmosferu i zasipala radijacijom sve u krugu i do 150 svjetlosnih godina. To je termonuklearna eksplozija svemirskih razmjera. A slično možemo nahebat i ako eksplodira Alfa Centauri, Sirius ili neka od bližih nam zvijezda.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:33   #37
Zar ne bi trebala eksplodirati u određenom smjeru?
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:21   #38
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Zar ne bi trebala eksplodirati u određenom smjeru?
miljo piljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:50   #39
Quote:
miljo piljo kaže: Pogledaj post
Pa, koliko su mene učili u srednjoj na fizici, unutar nekog radiusa sve pojede u svim smjerovima. A izvan te zone samo pod određenim kutem.

http://astro-interest.com/wp-content...-Explosion.jpg

Nešto kao ovo.
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:57   #40
Quote:
Mantel kaže: Pogledaj post
Pa, koliko su mene učili u srednjoj na fizici, unutar nekog radiusa sve pojede u svim smjerovima. A izvan te zone samo pod određenim kutem.

http://astro-interest.com/wp-content...-Explosion.jpg

Nešto kao ovo.
to na slici je pulsar mislim
ali zračenje se siri u svim pravcima jednako mislim pa to nema veze
sjebače nas bez obzira u kojem smjeru ide explozia
miljo piljo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.