Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2016., 14:13   #1
Sto uciniti kad te tvrtka ne zeli odjavit, a vise ne radis u toj tvrtci?

Pozdrav, radio sam u jednoj tvrtci punih 4 dana i onda sam saznao da je u teskim problemima i da nisu isplatili place od sedmog mjeseca radnicima i otisao sam odmah ca, e sad, ja sam nasao drugi posao, ali na mirovinskom su mi rekli da sam prijavljen jos uvijek u toj tvrtci, nazvao sam i rekao sam im da me odjave posto vise ne radim, medjutim evo opet danas sam isao do mirovinskog i dalje sam prijavljen, jos uvijek me nisu odjavili, zena na mirovinskom mi je rekla da je to teska prijevara sta rade i da je protuzakonito, mene sad zanima sta ja, kao ja, mogu poduzet jer me ovi ocito iz nekog razloga ne zele odjavit (zapravo sumnjam na razlog, ali budem ga rekao kasnije ako bude bilo potrebno), i ono sta me najvise strah, da ne bi meni odjednom nesto stiglo na naplatu posto sam ja prijavljen, a ne radim u toj firmi vise? Znaci ukratko, dao sam otkaz, i dalje sam prijavljen, nazvao sam ih da me odjave, nisu me odjavili, sad to meni izgleda da me drze kao taoca, zena na mirovinskom je takodjer rekla da je to nesto sta ja moram s tvrtkom rijesit, no medjutim ne znam kako ce to ic, sa bi to sad znacilo, da ja ne moram radit godinama, a da cu bit prijavljen u tvrtci u kojoj uopce nisam zaposlen, zar se ne mogu ja sam odjavit negdje, da odem na poreznu, na sud, gdje mogu ic?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:26   #2
Može jedino njima doc na naplatu tvoja plaća za svo ovo vrijeme sta te drže prijavljenog. Mislim da ti je najjednostavnije i najbrže to riješiti preko inspektorata rada. Inače jesi dao napismeno otkaz, kako si prekinuo radni odnos?
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:27   #3
Odi u firmu i daj otkaz onako kako se otkaz i daje, pismeno.
Neka ti potpišu primitak pismenog otkaza. Telefonom nećeš ništa riješit.

Ako si samo odlučio da se na poslu nećeš više pojavit, bez da si im ugovor pismeno otkazao, vjerovatno su ti odlučili malo zagorčat život.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:30   #4
Nisam otisao u firmu, ovako stvari stoje, ta firma se bavi poslom u Njemackoj, a sjediste joj je u Zagrebu, a ja nisam iz Zg-a, covjek koji drzi tu firmu je teski prevarant i uopce ne zelim imat posla vise s takvom osobom, zar zaista moram otic u Zagreb i pismeno im dat otkaz? Meni je zena na mirovinskom rekla da se ja mogu normalno zaposlit na drugi posao iako sam jos uvijek ovdje prijavljen, ali sad jel moze doc do kakvih komplikacija ili ne, jer ako ne, onda me nije briga, neka im budem prijavljen, ako meni to ne steti uopce ni na koji nacin
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:32   #5
Pošalji postom s povratnicom.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:35   #6
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Pošalji postom s povratnicom.
A mislim, nemam iskustva pa ne znam kako bi to izgledalo, sta da uzmem obican A4 papir i napisem ''dajem otkaz'' i potpisem se?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 15:57   #7
Ne tako. Nego malo kulturnije.
Nešto tipa: Molim vas da uvažite ovu obavijest kao raskid ugovora o radu. Ugovor o radu raskinuo bih iz osobnih razloga (tu ne moraš ništa navoditi, poslodavca to nije briga) s datumom xx.xx.xxxx. (koji već).
S poštovanjem.... reason2die.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 17:52   #8
Hvala na odgovoru, ali gledajte, Vi ne znate kakav je to covjek, ocekivat od takve osobe da potpise moj otkaz je ravno ludosti, znaci jedino mi preostaje otic u inspektorat?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 18:13   #9
Pa onda u preporucenom pismu dodaj kako se nadas da ce te po primitku pisanog otakaza ugovora o radu napokon odjaviti s mirovinskog jer ces u protivnom biti prisiljen obratiti se nadleznim institucijama, od inspektorata pa na dalje. Ako ima zrno soli u glavi, odjavit ce te po hitnom postupku.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~

Zadnje uređivanje Daphne Doo : 19.10.2016. at 18:24.
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 18:21   #10
Slažem se s Daphne doo

I ajd razmisli malo. Hoće li inspektorat vjerovati tvojoj prijavi ako nisi dao otkaz. Nemaš dokaz apslolutno nikakav.
Hrvatska nema toliko inspektora koji bi na teren izlazili za svaku živu prijavu.
Što se njih tiče.. ti možeš bit i neki zavidni susjed ili poslovni partner ili bolesnik koji nema drugog posla.

Podnesi pismeni otkaz. Ako ne možeš osobno onda s povratnicom, da imaš dokaz da si poslao. A tek onda prijavi.

U protivnom, oni će utvrdit da se ti nisi pojavio na poslu , da nemaš nikakav opravdani razlog i to je to. Poslodavac će imat obvezu tebi platit doprinose na minimalnu osnovicu, bez neto plaće naravno (jer ti nisi radio, a on te nije odjavio) i to je to.
Inspektorat utvrđuje činjenice, a činjenica je da ti nisi bio na poslu iako si bio dužan doći jer si potpisao ugovor.

O tome da li taj poslodavac je prevarant ili nije... o tome ne odlučuješ niti ti, niti inspektorat , nego eventualno sud.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 02:02   #11
Gledajte, stvar je u tome sto je on mene poslao u Njemacku da radim za njegovu firmu, a ja nisam apsolutno nikakav ugovor potpisao, a niti jedan jedini radnik koji je trenutno ''zaposlen'' u toj firmi nema potpisan ugovor, nadalje, on uopce ne daje ljudima platne liste koji trenutno rade u Njemackoj, a navodno sam od nekih cuo da je to kaznjivo djelo jer ti u Njemackoj s tim platnim listama na kraju godine imas pravo na povrat poreza, taj covjek takodjer nema firmu na svoje ime, znaci ja uopce nisam radio na ugovor, tj nisam nista potpisao, a ja sam prijavljen u njegovoj firmi
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:41   #12
Ti si prihvatio posao u Njemačkoj za Hr firmu bez ikakvog ugovora?
Ako on nema firmu na svoje ime, kak si onda prijavljen u njegovoj firmi?
Jel on vlasnik ili je možda samo direktor? Ima li on uopće ovlasti sklapati ugovore o radu u ime te firme?
Reci da se zezaš i da nisi baš toliko naivan?

A o tome da li pravo na povrat poreza ostvaruješ u Njemačkoj ili Hrvatskoj, dalo bi se razgovarat. Sve ovisi o državi rezidentnosti i svačemu nečemu.
Ne vjeruj svemu što čuješ okolo.
Drugi put se raspitaj o firmi prije nego što prihvatiš posao i ne počinji raditi bez ugovora.

Ako si i dalje kod poslodavca prijavljen , ako nisi dao otkaz a na poslu se ne pojavljuješ on ti mora uplaćivati doprinose na minimalnu osnovicu, ali ne i neto plaću.
Ako to bude radio, ako je baš toliko lud, onda nek plaća, a ti čekaj.

Ili, daj otkaz kako to naš zakon o radu propisuje (s obzirom da je firma u HR)
Al sama od sebe, nekim svjetskim čudom, ta se situacija neće raspetljat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 01:19   #13
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ti si prihvatio posao u Njemačkoj za Hr firmu bez ikakvog ugovora?
Ako on nema firmu na svoje ime, kak si onda prijavljen u njegovoj firmi?
Jel on vlasnik ili je možda samo direktor? Ima li on uopće ovlasti sklapati ugovore o radu u ime te firme?
Reci da se zezaš i da nisi baš toliko naivan?

A o tome da li pravo na povrat poreza ostvaruješ u Njemačkoj ili Hrvatskoj, dalo bi se razgovarat. Sve ovisi o državi rezidentnosti i svačemu nečemu.
Ne vjeruj svemu što čuješ okolo.
Drugi put se raspitaj o firmi prije nego što prihvatiš posao i ne počinji raditi bez ugovora.

Ako si i dalje kod poslodavca prijavljen , ako nisi dao otkaz a na poslu se ne pojavljuješ on ti mora uplaćivati doprinose na minimalnu osnovicu, ali ne i neto plaću.
Ako to bude radio, ako je baš toliko lud, onda nek plaća, a ti čekaj.

Ili, daj otkaz kako to naš zakon o radu propisuje (s obzirom da je firma u HR)
Al sama od sebe, nekim svjetskim čudom, ta se situacija neće raspetljat.

Imam 21 godinu i vidio sam priliku za bolji zivot i jednostavno sam prihvatio posao, priznajem da sam to naivno odradio, vjerojatno me zelja za boljim ''odmakla'' od propitkivanja vaznijih pitanja, dakle ovako, on je direktor te firme, a na njegovu zenu je firma pripisana, nisam potpisao nikakav ugovor kad sam isao radit u Njemacku, i da, prijavili su me da radim u toj firmi, dosao sam u Njemacku, cuo sam od ostalih radnika kakav prevarant je to i otisao ca nakon cetiri dana, sad je proslo vise od mjesec dana otkako ne radim tamo i jos uvijek sam prijavljen, slat otkaz postom s povratnicom je suluda stvar jer taj covjek nece niti podignut to s poste, pa isto tako onda nemam nikakav dokaz kad bih se uputio u inspektorat rada da sam poslao pismeni zahtjev za otkazom, ja jesam dao otkaz, nazvao sam tog direktora i rekao mu nesto u stilu da ne mogu ovdje radit, da mi je tesko, posto se nisam htio izlajat o ostalim radnicima, tj o onome sto su mi oni rekli za tu osobu, nisam ih htio drukat najjednostavnijim rijecima, pa sam rekao covjeku samo da ovo nije posao za mene i da dajem otkaz, i to je bilo to, put natrag iz Njemacke sam sam platio, znaci kako stvari stoje, ja ne znam sta napravit, em sta imam 21 godinu i nisam iskusan u cijeloj toj situaciji, i da, jos jedna stvar, on ima vise firmi, mene su prijavili u firmi koja ''operira'' na podrucju Hrvatske, znaci to je firma koja je pripisana na ime njegove zene, a ja sam otisao radit u Njemacku, takodjer u njegovu firmu, ali potpuno drugu, neovisnu o ovoj, a ta firma je pripisana na ime jednog odvjetnika poznatog iz Hrvatske, znaci covjek ima dosta debela ledja, i ja zaista se ne zelim previse petljat u te stvari, vjeruj mi, da ti sve ispricam stari moj, onesvjestio bis se, onesvjestio, ja stvarno ne znam sta da napravim, uopce ne zelim s takvim ljudima u kostac dolazit, kako da ja samog sebe odjavim od te firme da me vise puste na miru?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.