Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2007., 12:20   #1
Recept za jabučni sok/ocat

hitno trebam recept za pravljenje jabučnog soka octa i vina,jednostavan za vlastite potrebe bez da moram kupovati prešu i stroj za mljevenje,samo bih kupio sokovnik za 200kn ako mogu s tim nešto napraviti,ne znam proces jel zgnječene jabuke stoje ili se odmah sok odvaja pa stoji ili kako.. molim pomoć
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 12:42   #2
ja imam i presu i stroj za mljevenje... imas recept s tim kak radit?
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 11:29   #3
Evo kako mi radimo jabučni ocat - možda nekom pomogne.

Zelene (kisele) jabuke skupljamo kada padaju, očistimo, narežemo i izlupamo sa čekičem za meso. Takve se stave u neku kacu i ostave da zakuhaju. Što duže budu stajale biti će kiselije. Nakon toga se sprešaju (mi imamo onu malu prešicu od rosfraja od nekih cca. 5 litara) i taj se sok opet stavi u neku kacu da odstoji. Po potrebi se još procjedi kroz ono usko sito i to je to.
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 11:43   #4
Slonice, što misliš pod 'očistimo'? Ogulite koru, izvadite sredinu? Jabuke mogu biti i oštećene, one koje su pale same? Ili brane? Da li kaca mora biti poklopljena/zatvorena/hermetički zatvorena? Nikakve tekućine ne treba dodavati?

Hvala
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 16:00   #5
što jabuke imaju više šećera, ocat je kiseliji
gnječe se jabuke, uzme se sok i pusti da kipi kao vinski mošt
da bi se alkohol pretvorio u octenu kiselinu treba pristup zraka
moj jedan prijatelj je to riješio pumpicom za zrak za akvarij
onda se pusti sa se slegne, može se umiješati "bistrina" to se kupi u poljoprivrednoj apoteci, to je sitno mljevena zemlja koja pokupi organske ostatke koji mute tekućinu
kada se slegne pretoči se, ali pažljivo da mulj sa dna ostane u staroj posudi
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 19:21   #6
Quote:
delfin kaže: Pogledaj post
hitno trebam recept za pravljenje jabučnog soka octa i vina,jednostavan za vlastite potrebe bez da moram kupovati prešu i stroj za mljevenje,samo bih kupio sokovnik za 200kn ako mogu s tim nešto napraviti,ne znam proces jel zgnječene jabuke stoje ili se odmah sok odvaja pa stoji ili kako.. molim pomoć
ja ocat radim sa sokovnikom. jabuke operem, izvadim koštice (zbog noža sokovnika koju ju ne reže) i narežem na onako male komade da mogu u otvor sokovnika.
dobiveni sok stavljam u flaše, poluotvorene i pustim da radi što mu je volja nakon par dana odvoji se bistri dio od onoga koji izgleda malo onako taj bistri sok možeš piti (onu gustu ružnu smjesu ja bacim) i kada sok počinje imati "tek mošta" onda znači da je krenulo prema octu.
ne znam ti reći koliko vremena treba za pojedinu fazu, jer ovisi o jabukama, toplini prostora u kojem se nalazi i možda još o nečemu. ne znam ja taj sok-ocat ne diram nekoliko mjeseci, već samo provjerim bistrinu i kiselinu.
mislim da ne možeš fulati, jer kad tad iz toga soka mora postati ocat
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 15:19   #7
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Slonice, što misliš pod 'očistimo'? Ogulite koru, izvadite sredinu? Jabuke mogu biti i oštećene, one koje su pale same? Ili brane? Da li kaca mora biti poklopljena/zatvorena/hermetički zatvorena? Nikakve tekućine ne treba dodavati?

Hvala
Pod očistimo mislim na crviće (ako ih ima) i koštice i peteljke. Mi ocat radimo i od oštečenih jabuka ali zato ta oštečenja čistimo i uvjek radimo od onih jabuka koje padnu same.
Kaca je poklopljena ali nije hermetički zatvorena i ne dodajemo nikakvu tekučinu, jabuke same puste sok pa zato što sočnije to bolje
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:09   #8
Jedan čovjek mi je rekao da ako želim da mi se sok ne skiseli moram ga odmah kad ga iscjedim prokuhati u loncu pa ga ohlađenog staviti u flaše jel to tako najbolje ili ne?
A jel mož sok koji odmah napravim sa sokovnikom odma se pretočiti u demižone pa da stoji cijelu zimu i da ga pijem za 3 mjeseca npr. a da se ne pretvori u ocat?
Jel zna netko kako napraviti jabučno vino tj,da nije ni sok ni ocat?
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:30   #9
Quote:
delfin kaže: Pogledaj post
Jedan čovjek mi je rekao da ako želim da mi se sok ne skiseli moram ga odmah kad ga iscjedim prokuhati u loncu pa ga ohlađenog staviti u flaše jel to tako najbolje ili ne?
A jel mož sok koji odmah napravim sa sokovnikom odma se pretočiti u demižone pa da stoji cijelu zimu i da ga pijem za 3 mjeseca npr. a da se ne pretvori u ocat?
Jel zna netko kako napraviti jabučno vino tj,da nije ni sok ni ocat?
Magični recept je vinobran. na vrećici piše koliko treba dodat, i za vino nema prokuhavanja, ali moraš pretakat, prvi put kad se slegne i poslje kontrolirat da se ne počne radit gljiva (pomoći će čisto posuđe i hladan prostor, te eventualno dodatno pretakanje - ostavi obilato taloga od toga pusti u ocat)
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 21:32   #10
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Magični recept je vinobran. na vrećici piše koliko treba dodat, i za vino nema prokuhavanja, ali moraš pretakat, prvi put kad se slegne i poslje kontrolirat da se ne počne radit gljiva (pomoći će čisto posuđe i hladan prostor, te eventualno dodatno pretakanje - ostavi obilato taloga od toga pusti u ocat)
jedan moj prijatelj radi puno vina od jabuka
postupak je isti kao i s grožđem
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 21:08   #11
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
jedan moj prijatelj radi puno vina od jabuka
postupak je isti kao i s grožđem
Pa i je, nema mudrosti samo je talog od jabuka nešto gušći jer imaju pektina, a meni to šteta bacit pa talog od jesenskih mješamo sa octom od ranih, a ako ne radim ocat onda pretočim još jednom kroz gazu u 5l teglu od krastavaca pa bude isto ocat.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 16:52   #12
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Magični recept je vinobran. na vrećici piše koliko treba dodat, i za vino nema prokuhavanja, ali moraš pretakat, prvi put kad se slegne i poslje kontrolirat da se ne počne radit gljiva (pomoći će čisto posuđe i hladan prostor, te eventualno dodatno pretakanje - ostavi obilato taloga od toga pusti u ocat)
ja sam prije dvije godine puknuo vinobran u sok pa mi je pokupio misris njegov i nije bio za nista....

jel bi moglo bez njega? imam hladnjacu naime koja drzi temperaturu na +4 stupnja... jel dodje do vrenja pri toj temperaturi??

htio bih opet ove godine probat napravit neki sok... od kojih jabuka se radi? imam na raspolaganju sorte jonagold, idared i greny smith....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 17:02   #13
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Pa i je, nema mudrosti samo je talog od jabuka nešto gušći jer imaju pektina, a meni to šteta bacit pa talog od jesenskih mješamo sa octom od ranih, a ako ne radim ocat onda pretočim još jednom kroz gazu u 5l teglu od krastavaca pa bude isto ocat.
on radi tisuće litara
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 17:05   #14
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
ja sam prije dvije godine puknuo vinobran u sok pa mi je pokupio misris njegov i nije bio za nista....

jel bi moglo bez njega? imam hladnjacu naime koja drzi temperaturu na +4 stupnja... jel dodje do vrenja pri toj temperaturi??

htio bih opet ove godine probat napravit neki sok... od kojih jabuka se radi? imam na raspolaganju sorte jonagold, idared i greny smith....
ja sam pokušao smrznuti sok od breskvi u zamrzivaču u pet ambalaži, ali nije bio nešto kad se odmrzao
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 00:09   #15
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
ja sam pokušao smrznuti sok od breskvi u zamrzivaču u pet ambalaži, ali nije bio nešto kad se odmrzao
nebu se na +4 smrzel...sam je pitanje jel bi poceo vrenje na toj temperaturi.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 07:36   #16
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
nebu se na +4 smrzel...sam je pitanje jel bi poceo vrenje na toj temperaturi.
mislim da bi
ne bi brzo, ali mislim da se šećer pretvara u alkohol na svim temperaturama iznad nule
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 09:56   #17
Dižem temu jer ove godine planiram raditi sama domaći jabučni ocat.
Postoje neke nejasnoće pa da malo popričamo ako se tko razumije u tu proizvodnju.

Imam u voćnjaku desetak starih velikih jabuka koje su stvarno rodile i bilo bi šteta da iste propadnu.
Pečenje rakije me ne zanima pa sam se odlučila na jabučni ocat jer mi se njegova priprema čini manje zahtjevnom. Ili sam možda u krivu?

Jedna stvar koja me muči je količina octa koja se dobije iz npr. 1000 kg jabuka?

Strah me da u to sve krenem,a nemam osjećaj koliko bi mi vremena odnio taj posao i dali se mogu nositi sa njim?

Što se tiče novčanog ulaganja znam da moram kupiti muljaču i plastične posude od parsto' litara.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 23:50   #18
Kaj ti nitko nije odgovorio ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 23:56   #19
Sakupiš jabuke
opereš jabuke
samelješ jabuke
pustiš da stoje da malo smekšaju
U preši stisneš jabuke
teče sok, možeš popiti i staviti u frižider, dodaš malo sumpovina da ne zavrije
pronađeš negdje kod susjeda klobuk od jabučnog octa
preostali dio staviš u inox bačvu sa pipom
sipaš stješnjenji mošt u bačvu, neka odstoji 24 sata da se istaloži izbistri
ponovo staviš u bačvu i na nj staviš jabučnog octa od susjeda i onaj klobuk i pričekaš cca 6 mjeseci i imaš mošt
Koliko posto, daš na analizu i ako je preveliki % razrijediš sa vodom, mislim da je 5% sasvim OK
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 22:44   #20
Ne znam je li ovo problem ili je to normalno?

Sok koji sam dobio od jabuka nalio sam u plasticne boce od 5 litara (s dotokom zraka) i sad mi je na povrsini boce bijeli neprozirni sloj na kojem su muhe. Je li to u redu i sto da radim sa tim slojem kad budem htio da pijem ovaj ocat - da uklonim ovaj sloj ili?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.