Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2009., 20:25   #1
Arrow Procjena zemljišta

Može li mi netko navesti kako se boduju pri procjeni:
oranice
pašnjak
voćnjak
livada
itd............

Hvala
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 23:02   #2
Ne kužim, što to misliš pod "boduju"....

ako se procjenjuje njihova vrijednost, ocjenjuje se njihov položaj, veličina, trajni nasadi i slične stvari
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 14:41   #3
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ne kužim, što to misliš pod "boduju"....

ako se procjenjuje njihova vrijednost, ocjenjuje se njihov položaj, veličina, trajni nasadi i slične stvari
AHA puno hvala
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 13:04   #4
DA LI MI NETKO MOŽE REĆI CJENIK SUDSKIH VJEŠTAKA ZA PROCJENU ZEMLJIŠTA!!!
Kako se to zaračunava i slično....?????
Unaprijed hvala!!!
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.12.2009., 19:19   #5
Quote:
DinamoBBB kaže: Pogledaj post
Može li mi netko navesti kako se boduju pri procjeni:
oranice
pašnjak
voćnjak
livada
itd............

Hvala
ako si u zagrebu(recimo sesvete) za kvadrat poljoprivrednog zemljišta(bilo pašnjak,oranica ili vočnjak) odrati če te 30 kuna m/2
__________________
vidi franje radi sranje,nekad više nekad manje
samBogzna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:45   #6
Talking

Quote:
samBogzna kaže: Pogledaj post
ako si u zagrebu(recimo sesvete) za kvadrat poljoprivrednog zemljišta(bilo pašnjak,oranica ili vočnjak) odrati če te 30 kuna m/2
Ma ne vjerujem - kaj ako imam 200 000 m2
Kaj to znači 200 000 * 30 = 6 000 000 kuna
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 07:59   #7
majka je oporukom ostavila stan u vrijednosti cca 100.000E jednom djetetu. drugo dijete ce potrazivati nuzni dio, ali to drugo dijete je 80 tih godina darovnicom od majke dobilo povece (danas) jako atraktivno zemljiste tj. dvi zemljisne cestice. jednu je odmah prodalo a na drugoj izgradilo kucu (ukupno oko 2500 m2).
e sad ako sam dobro upucena nuzni dio iznosi jednu cetvrtinu tog stana tj. 25000 e. znaci gleda se ukupna imovina ostala iza majke (a to je stan+darovano zemljište?),koja se podijeli sa 4 i ako je vrijednost tog darovanog zemljista veca od 1/4 ukupne imovine (a mislim da bi mogla biti), to drugo dijete nema pravo na nuzni dio. da li sam u pravu?
e sad kako se vrsi procjena tog darovanog zemljista? znam da to rade sudski vjestaci ali mene to zanima samo otprilike da vidim da li ima uopce smisla traziti nuzni dio i placati sudske vjestake...

znaci kako da provjerim kolika je bila otprilike vrijednost m2 na otoku 1980 godine ili se gleda vrjednost tog zemljista (prodanog i zadržanog)danas?
molim pomoc
pedoča is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:15   #8
Unhappy

Quote:
pedoča kaže: Pogledaj post
majka je oporukom ostavila stan u vrijednosti cca 100.000E jednom djetetu. drugo dijete ce potrazivati nuzni dio, ali to drugo dijete je 80 tih godina darovnicom od majke dobilo povece (danas) jako atraktivno zemljiste tj. dvi zemljisne cestice. jednu je odmah prodalo a na drugoj izgradilo kucu (ukupno oko 2500 m2).
e sad ako sam dobro upucena nuzni dio iznosi jednu cetvrtinu tog stana tj. 25000 e. znaci gleda se ukupna imovina ostala iza majke (a to je stan+darovano zemljište?),koja se podijeli sa 4 i ako je vrijednost tog darovanog zemljista veca od 1/4 ukupne imovine (a mislim da bi mogla biti), to drugo dijete nema pravo na nuzni dio. da li sam u pravu?
e sad kako se vrsi procjena tog darovanog zemljista? znam da to rade sudski vjestaci ali mene to zanima samo otprilike da vidim da li ima uopce smisla traziti nuzni dio i placati sudske vjestake...

znaci kako da provjerim kolika je bila otprilike vrijednost m2 na otoku 1980 godine ili se gleda vrjednost tog zemljista (prodanog i zadržanog)danas?
molim pomoc
E super, ja isto imam sličnih problema.
Ovo kaj si gore napisao/la je točno i točno je to da se procjena radi u vrijeme darovnog ugovora ili oporuke.
MENE ISTO ZANIMA KAKO SE RADU PROCJENA - ako se ne varam to ide u nekakve bodove.
Ponajviše me zanima kako se kreće cjenik procjene zemljišta!!!
MOLIM sve koji znaju da odgovore
HVALA UNAPRIJED
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.01.2010., 08:03   #9
Quote:
DinamoBBB kaže: Pogledaj post
E super, ja isto imam sličnih problema.
Ovo kaj si gore napisao/la je točno i točno je to da se procjena radi u vrijeme darovnog ugovora ili oporuke.
MENE ISTO ZANIMA KAKO SE RADU PROCJENA - ako se ne varam to ide u nekakve bodove.
Ponajviše me zanima kako se kreće cjenik procjene zemljišta!!!
MOLIM sve koji znaju da odgovore
HVALA UNAPRIJED
evo sam malo pročačkala zakon a bilo bi dobro ako može to neko i potvrdit
procjenom se gleda vrijednost darovanog zemljišta kakva bi ona bila danas tj. na dan ostaviteljeve smrti (bez obzira jeli ono darovano prije 5,ili 50 godina) a u stanju u kojem je bilo u vrijeme darovanja

Iz Zakona o nasljeđivanju:

Quote:
Članak 71.

(1) Vrijednost ostavine na temelju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na sljedeći način:

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavitelj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve njegove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nasljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.
2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u času smrti odbija se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavitelja.
3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavitelj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nasljedniku bez obzira nasljeđuje li ostavitelja, pa i darova učinjenih nasljednicima koji se odriču nasljedstva, kao i onih darova za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.
4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavitelj u zadnjoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih darova.

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na temelju samoga zakona ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.


Članak 95.
Pri uračunavanju vrijednosti darova nasljedniku u nasljedni dio uzima se vrijednost dara u času otvaranja nasljedstva, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:32   #10
Ma sve to super sve OK, ali mene zaima CJENIK sudskih vještaka pri procjeni zemlje - malo preciznije???
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 08:09   #11
ja mislin da su to poprilične cifre. ali ima neka šema i sa poreznom upravom kod procjene zemljišta i nekretnina

pa dajte nije vrag da niko ne zna ništa o ovome
pedoča is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 16:30   #12
PA ŠTO NITKO NEZNA???????????????????
Aj ako netko zna nek odgovori!!!
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.01.2010., 16:36   #13
Prestani se derati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 15:04   #14
Da li neko zna koliko košta procjena kuće i koja je procedura????
__________________
...Viva La Hrvatistan...
Pegula 777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 22:52   #15
ja sam krenuo u otkup okućnice koja je u SFRJ bila izostavljena iz vlastovnice kao ''nepotrebna'' tj, društveno vlasništvo i naravno sada je od grada.... i u gradu su mi rekli da trebam zvati sudskog vještaka da izvrši procjenu i po tome otkupiti okućnicu, i da će on uzeti u obzir da smo mi tu već 60 godina starosjedioci itd... mene zanima na koju foru on to zbraja i oduzima? Kako on zna i koji su koeficijenti u odlučivanju koliko tih tvojih 60 godina stanovanja tu vrijedi? Znači ako on procijeni m2 zemljišta na 500 eura ja moram dati 500 eura?
mRaDjE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 18:40   #16
Procjena nekretnina

Procjena nekretnina, naravno, ima svoju cijenu. Ta cijena regulirana je propisima o visini naknade sudskim vještacima. Treba naglasiti, da to što je regulirano propisima o cijeni vještačenja, jest mrtvo slovo na papiru. Stoga ti je moj savjet, da pregledaš popis sudskih vještaka Županijskih sudova, pa da svakoga od njih telefonom pitaš kolika je njegova ponuda za posao koji bi ti trebao napraviti. Onaj tko ti je najjeftiniji, prihvati ga. Dakle glupost je preko Foruma pitati kolika je cijena procjene, jer svaki vještak ima svoju cijenu. To naravno nije regularno, jer bi na ugovoreni iznos trebalo platiti i porez, ali ako se ti i vještak dogovorite i ti njemu platiš u kešu, onda će ti i rad biti napravljen i ovjere njegovim pečatom i potpisom. Na koncu cijena nekretnina jest ona cijena, koja se na tržištu u tom trenutku može dobiti. Nema propisane cijene nekretnina, jer bi to značilo da je netko unaprijed odredio cijene. Ta smo vremena davno prošli.
Slavenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 23:09   #17
Quote:
Slavenko kaže: Pogledaj post
Procjena nekretnina, naravno, ima svoju cijenu. Ta cijena regulirana je propisima o visini naknade sudskim vještacima. Treba naglasiti, da to što je regulirano propisima o cijeni vještačenja, jest mrtvo slovo na papiru. Stoga ti je moj savjet, da pregledaš popis sudskih vještaka Županijskih sudova, pa da svakoga od njih telefonom pitaš kolika je njegova ponuda za posao koji bi ti trebao napraviti. Onaj tko ti je najjeftiniji, prihvati ga. Dakle glupost je preko Foruma pitati kolika je cijena procjene, jer svaki vještak ima svoju cijenu. To naravno nije regularno, jer bi na ugovoreni iznos trebalo platiti i porez, ali ako se ti i vještak dogovorite i ti njemu platiš u kešu, onda će ti i rad biti napravljen i ovjere njegovim pečatom i potpisom. Na koncu cijena nekretnina jest ona cijena, koja se na tržištu u tom trenutku može dobiti. Nema propisane cijene nekretnina, jer bi to značilo da je netko unaprijed odredio cijene. Ta smo vremena davno prošli.
Procjena nekretnina
alemmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.