Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2005., 14:46   #21
Quote:
Romantica kaže:
Ovako,

Hvala Vam
Do sada sam izdala dvije knjige
Roman/novelu - U raljama sudbine
Priručnik za roditelje - Od kolijevke do fakulteta i za tu su u Beogradu otkupili autorska prava.

Joooj Romantica pa ja imam Tvoju knjigu a zašto si promjenila nick?
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 18:30   #22
Ahile je li istina da je ovo sadrzaj te knjige:

30-togodišnja Izabell zaljubljuje se u 5 g. mlađeg Karla. Izabell uskoro zatrudni, ali pod utjecajem autoritatitivene majke Karlo je ostavlja. Isabell nastrada pod kotačima automobila, te završi u bolnici gdje se zaljubljuje u mladog doktora Roberta. No sudbina se ponovo poigrala s njome. Šokirana Isabell saznaje da je Robert Karlov brat ....

Ono... zanima me... jel' to to?
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 19:41   #23
Quote:
newcomer kaže:
Ahile je li istina da je ovo sadrzaj te knjige:

30-togodišnja Izabell zaljubljuje se u 5 g. mlađeg Karla. Izabell uskoro zatrudni, ali pod utjecajem autoritatitivene majke Karlo je ostavlja. Isabell nastrada pod kotačima automobila, te završi u bolnici gdje se zaljubljuje u mladog doktora Roberta. No sudbina se ponovo poigrala s njome. Šokirana Isabell saznaje da je Robert Karlov brat ....

Ono... zanima me... jel' to to?
Baš je napeto. Kao romani Barbare Cartland.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 22:28   #24
Quote:
Baš je napeto. Kao romani Barbare Cartland.
Ma meni zanimljivo ovo... kad novosadjanka kaze: Ako napises neku "komercijalu" tu i tamo, mozda neko pomogne, ali ako je u pitanju umetnost... nema sanse pa cist da provjerim jel' to sadrzaj knjige koja je objavljena. Mada dovoljan dokaz da jest bi trebala biti cinjenica da doticnu knjigu ima diskutant Ahil koji sudeci po zadnjih par upisa na Knjizevnosti ima istancan literararni ukus. E jos kad bi mi netko mogao dati ime osobe koja dala zeleno svjetlo za publiciranje ove knjige ili bar izdavacku kucu koja je odlucila da zaigra na limenom krovu i odvazi se na ovako riskantan potez kao sto je izdavanje knjige o kojoj je rijec onda bi mogli imati pravu diskusiju. Eh...
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 23:41   #25
Romanticinu knjigu imam jer smo se mijenjali, ona meni svoju ja njoj svoju a da li je to citat iz njene knjige, to bu ti ipak ona sama rekla....ako poželi.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 03:24   #26
mene, zaista, interesuje da li je u poslednjih deset godina u Hrvatskoj, objavljena i jedna "ozbiljna"( znam da je to relativan pojam) knjiga, koja ce mozda imati sansu da udje u antologiju hrvatske knjizevnosti... ? /namerno pisem objavljena, a ne napisana. Napisana sigurno jeste./

I kako stoje, uopste, stvari u Hrvatskoj, kad su mladi pisci u pitanju?
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 10:25   #27
Sigurno je.
Recimo Josip Mlakić - Kad magle stanu
Miljenko Jergović- Dvori od oraha

Sigurno bi se pronašla još poneka koja ima šanse da dugo živi.

A što se tiće proboja nepoznatih i mladih pisaca to je gotovo nemoguća mislija jer ni stari, poznati nisu rentabilni. Uz prosječnu tiražu od 1000-2000 primjeraka po knjizi, nitko ne može zaraditi, a u Hrvatskoj ima možda 5 autora koji mogu prodati više.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 10:36   #28
Quote:
Ahil kaže:
Uz prosječnu tiražu od 1000-2000 primjeraka po knjizi, nitko ne može zaraditi, a u Hrvatskoj ima možda 5 autora koji mogu prodati više.
Kako misliš, nitko ne zarađuje na tiraži od 1000 primjeraka? Zarađuju knjižare, zarađuju distributeri, zarađuju izdavači. Ako izdavač ne može zaraditi na 1000 primjeraka, onda nema pojma o organizaciji. Ako knjiga čije štampanje košta čak do 20 kuna po komadu u tiraži od 1000 primjeraka, priprema uračunata, a proda se u 1000 komada po 90 kuna, to je 70.000 kuna, od kojih autor dobije max. 10.000, a izdavač, knjižare i distributer (obično je izdavač i distributer), podijele 60.000 kuna. S tim da Ministarstvo kulture često vrati tih 20.000 kuna potrebnih za štampu.

Gubi se na knjigama koje se prodaju u 200 primjeraka ili manje. A samo da ih knjižnicama ponudiš, prodat ćeš 150 komada.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 13:50   #29
Ja sam prevaren...ofca ...naivac...
Ako je to tak kak veliš
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 14:08   #30
Quote:
Ahil kaže:
Ja sam prevaren...ofca ...naivac...
Ako je to tak kak veliš
Nisi ništa prevareniji od drugih. A ako su svi prevareni, nije nitko. No, ovo je tema o scenariju, ne o izdavanju knjiga, pa da ne ćetam.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 16:41   #31
Quote:
a da li je to citat iz njene knjige, to bu ti ipak ona sama rekla....ako poželi.
Ovo je vec postalo zarazno... nitko uopce ne cita postove nego reagira onako... otprilike... dakle, pitanje je bilo je li to kratki sadrzaj knjige a ne citat. Dalje...

Quote:
Romanticinu knjigu imam jer smo se mijenjali, ona meni svoju ja njoj svoju
Svejedno je... no, javi kad procitas pa da mozes odgovoriti na pitanje o sadrzaju knjige o kojoj diskutiramo.
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 18:04   #32
Ne diskutiramo o toj knjizi i ne želim Ti odgovoriti na to pitanje.

Razmisli malo zašto, možda se dosjetiš.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2005., 10:53   #33
Quote:
novosadjanka kaže:
mene, zaista, interesuje da li je u poslednjih deset godina u Hrvatskoj, objavljena i jedna "ozbiljna"( znam da je to relativan pojam) knjiga, koja ce mozda imati sansu da udje u antologiju hrvatske knjizevnosti... ? /namerno pisem objavljena, a ne napisana. Napisana sigurno jeste./

I kako stoje, uopste, stvari u Hrvatskoj, kad su mladi pisci u pitanju?
bio je tu nedgje dolje topic "nova hrvatska knjizevnost" ili tako nesto... po mom misljenju, da je bogdo u rvackoj sve k'o knjizevnost...
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 00:39   #34
Re: Scenarij

Quote:
late bloomer kaže:
je li itko od vas napisao scenarij?
ako jest, je li ga ponudio?
ako jest, kome i kako?
je ili mu prošlo?
sad kad se javi tribuson...
Da se vratimo na scenarije...
Malo sam kasno skužila ovaj podforum, pa stoga ovako kasno i komentari i baš eto danas je 8.10. kada je zadnji rok za predaju ideja za Radionicu scenarija.

Anyway, da počenem od početka.
Ja sam napisala par scenarija za kratke filmove. Za sada.
No to nije nešto easy bla bla bla svi misle da su pisci pa pišu. Da bi netko shvatio što je scenarij i kako on mora izgledati, odnosno biti napisan mora nešto o tome naučiti.

Dakle, ili ići na Akademiju (a oni onda ionako znaju kamo ih plasirati , pa pretpostavljam da ovdje nema takvih)
ili se primiti literature o tome u ruke (što je problem jer je nema na hrvatskom osim onog što se nudi kao udžbenici za Akademiju )
ili najpametnije od svega - prijavit se u Radionicu pisanja scenarija koje se svako toliko raspisuju preko HFS na ovom siteu: Palunko.

Ja pišem cijeli život nekog vraga i neke literarne i druge forme i bila sam uvjerena da imam pojma kako se pišu scernariji. Vjerujte mi, nemaš pojma dok ne vidiš.
Još je smiješnije kad takav scenarij čita netko promatrač, čitatelj ili pisac literarnih formi. Pola stvari u scenariju ne shvaćaju čemu su tamo, ili "zašto nešto NIJE tamo".
No to je već druga priča.

Da se vratim na konkretnije stvari: TV raspisuju natječaje i to treba pratiti ili preko Ministarstva kulture i slati naravno. Apsolutno treba prije otići u Autorsku agenciju i za onih 100 kn + PDV "pohraniti" to svoje djelo, na taj način dokazuješ (ako ikad treba) da si ti prvi to "zaštitio" dakle autor.

Ja sam upravo poslala jedan na natječaj RTV SLO i budući da sam još relativno friška u tome, nisam imala vremena puno gurati svoje scenarije, jer sam mišljenja da najprije treba ispeći zanat i onda se tek gurati.
Lako se obeshrabriš ako nisi siguran da si nešto dobro napisao. Sama priča ne mora biti najvažnija (iako na kraju jest) jer ovisi o ukusima, a na to je nemoguće utjecati.

I na kraju, najvažnije: nijedan scenarij nije ostao nepromijenjen, odnosno velike su šanse da se u svakom scenariju promijeni barem 30% priče ili nečega i na to se treba odmah pripremiti.
To nije kao u pričama, romanima itd. koje su finalna stvar (više -manje).

Nadam se da sam malo pomogla
__________________
Miči mi se iz krivine ide Alonso s 300 brzine.
FastAndFurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 16:41   #35
PAŽNJA!

TREBAM SCENARIJ ZA JEDAN KRATKI 5-MIN. FILM.

OSNOVNA SHEMA KOJE SE TREBA DRŽATI JE SLIJEDEĆA:

- DEČKO I CURA SE UPOZNAJU

- DEČKO IZGUBI CURU

- DEČKO I CURA BUDU PONOVNO SKUPA

DAKLE, TKO JE ZAINTERESIRAN, NEKA MI POŠALJE PRIJEDLOG NA MAIL: [email protected]

ZA FILM DO 4-5 MIN. TRAJANJA. ŠTO JEDNOSTAVNIJE I SUVISLIJE!

DRŽATI SE SHEME OBAVEZNO!

HITNO!!!
strasnomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:30   #36
ja sam napisao knjigu nekih 100 str i sada bih na temelju toga napravio scenarij. Možete mi nešto preporučiti? Kako da radim i da pitam nekog profesionalca da mi pomogne
timi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 04:52   #37
Prvo, hvala na dobrim informacijama, što se tiče kako, gdje i na koji način. Pomoći će.

Što se tiče scenarija, FastAndFurious ima pravo. Nije ih lako pisati, ali način na koji se pišu ima određene prednosti. Za mene rad sa slikama i događajima koje treba opisati onako kako će ih "gledatelji" vidjeti ima svoje prednosti, ali traži malo više truda. Ta kombinacija između smijernica koje likovi daju govorom i događaja, koji sami po sebi nose radnju je razlog zašto pišem.

Ako Bog da, možda i bude nešto od nas. Želim vam sreću.
__________________
Were you about to call me an asshole?!
Swagger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 16:06   #38
Hajde, hajde..oživite temu
Ja pišem scenarije u slobodno vrijeme i pokušavam upasti na ADU
nevermore123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 17:34   #39
Vidim da ste odlutali na knjige što nije baš moje područje ali da odgovorim na pitanje.

Osobno radim u produkciji Lumiere Media Zadar , trenutno je jedan projekt u stanju pred produkcije a njih desetak je on hold . Pošto sam ih većinu napisao znam ti reći da to nije nimalo lagan posao.jer pokraj najbolje tehnike film je ništa bez scenarija.

Dakle preporučam ti da najprije ideju razvrtiš u glavi i napraviš sinopsis . Znači kostur na papiru u kojem opišeš većinu toga ali ništa konkretno kao kad lažeš preskači pojedinosti.

Onda tek počmi s formom scenarija i razradi sve u detalje . Od dijaloga do toga kako glumac nervozno prevrće ključeve u rukama.

Kad završiš sve onda tek nastupaju problemi. Ako nemaš sreće kao ja da radiš s izvrsnim ljudima u produkciji koji će realizirati zajedno s tobom tvoje ideje onda si u sosu točniju u hrvatskoj.

Možeš imati i najbolji scenarij ali teško da ćeš se bez veze probiti do ekranizacije. Hedonizam do korva.

Zato prijedlog nađi neku ekipu i raditi niskobudžetne filmove kao i mi.To sto se nema mnogo novca ne znači da film mora ispasti njesra . Glavni dokaz je nedavno debitantsko remek djelo Nevia Marasovića: The Show Must Go On.
Film snimljen za svega 200 000 kn što sad znam zvuči bolesno ali to je ono doslovno ništa naspram pustih milijuna koje su pljunuli za nedavnu seriju dokumentaraca o Titu.

Naravno da nećete početi s tom svotom. Iz prve ruke ti govorim da se odličan film može snimiti za 200 kn.

Nemoj odustati jer nema ničeg bolje od tog kad vidiš na platnu radnju koju si sam napisao. To trebaš doživjeti.
methodman666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 17:58   #40
Ispričavam se ako zvuči naivno, i možda je već bilo odgovoreno na ovoj temi samo nisam shvatio, ali ovo me zanima, onako početnički. Nakon što napišem scenarij... koga kontaktirati? Producenta? Produkcijsku kuću? Da li scenarij prvo treba registrirati negdje? Ako da, kako?


Također, znam da postoji i natječaj za scenarije. Nije valjda to jedini način da ga netko prihvati? Ako je, kada se natječaj održava i kako predati scenarij? Gdje mogu saznati kontakt informaciju? 


Ispričavam se što dižemo staru temu, ali to me zanimalo, eto. 
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.