Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2010., 14:38   #161
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Zašto slavimo Božić, zašto kitimo jelku...ići na polnoćku, slaviti rođenje Božje...
ako mi nije bitno da je bor velik, raskošan i tip top ukrašen ne znači da ona ne zna zašto slavimo božić i zašto kitimo jelku
uostalom, ionak to radi s tatom
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:56   #162
moji starci već godinama kupuju drvce s korjenom tak da do sada oko kuće imaju stabala bora gotovo onoliko koliko su u braku!
ja i moj m smo kupili bez korijena, ali čisto iz razloga jer smo kupili stvarno veeeliko drvce (2,20 visoko) i onda možete mislit kolika
bi bila posuda da tako velik korjen. ali ja preferiram živa drvca, valjda zbog te nevike iz djetinjstva
__________________
11.9.2010.
matea87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 16:04   #163
molila bih pomoc u vezi s ovim stvorenjcem:



prije svega me zanima... sto je to? neka smrekica? malo mi lici na koniku, malo mi ne lici. ne razumijem se bas. trenutno je visoka 30-ak cm, u stanu je oko tri tjedna. sirotica je nekidan pocela pustati nove izdanke, a sva je stisnuta u saksijici. drzim je dalje od prozora. malcice zalijem dva-tri puta tjedno.

uglavnom, presadila bih je u vecu teglu i stavila na balkon (odnosno loggiu), pa me zanima:

- koju zemlju da uzmem (mislila sam do bauhausa ili zrinjevca)?
- kako da smanjim temperaturni sok? problem je u tome sto dosta grijemo u stanu (hodamo u kratkim rukavima), a hladnu prostoriju nemam. dakle, mogu je samo ili staviti van na hladno ili unutra na toplo. da je nakon presadjivanja odmah stavim van i tako ostavim ili da par dana idemo van-unutra-van-unutra (ako cu van-unutra, ne znam ni intervale odrediti. )?
- trebam li zamotati teglu (najlon? novine? vreca?)? pokriti zemlju? napominjem da je loggia orijentirana na sjever-sjeverozapad, a ograda je zidana tako da vjetar ne bi trebao biti jak.
- je li potrebno prskanje? ako da, da ga ostavim za toplije dane?

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:36   #164
Uglavno, da vam javim sto je bilo...

Ipak sam se odlucila uzeti zivi bor s korijenom i stvarno sam zadovoljna. Uzela sam prekrasnu spanjolsku jelu. A i decko mi je bio zahvalan jer se napokon nije on morao muciti s nosenjem bora (uzeli smo preko ove tvrtke Mojbor, decki su to zaista brzo obavili), tako da mislim da se sljedece godine necu uopce misliti s kupovinom bora...
mirjana1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 13:22   #165
iskopala bi mali borić oko metar do metar i pol visok i presadila ga u vrta. Bor ima vartikalne grančice... nije onaj uobičajeni koji se može vidit na svakom uglu...
zanima me koliko bi trebaka duboko kopati da ga izvadim... i šta trebam napraviti kod presađibanja osim iskopat rupu. Kada je najbolje vrijeme za presaditi bor?
goruščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 01:06   #166
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Prije Božića smo kupili norvešku jelu, prekrasna, oko 1.2 m, mislim da je neka vrsta sa "a" (abata?). Uopće nije bila jeftina i jedva smo se odlučili na to. Ne volim posječena drvca.
Slijedili smo upute ljudi u rasadniku-postepeno smo ju unosili u kuću (prvo malo vani, pa hodnik, pa soba) i isto tako postepeno pripremali za sadnju vani.
Sad vidim da se nešto "ljuti", neke grančice su počele žutjeti. Što da radim? Prihranim s nečim?
Ovi u rasadniku su nas uvjeravali da je to vrsta koja će nam uspjeti, i s godinama narasti visoko, visokoooo Jesmo li nasjeli?
Nije norveška nego normandska a latinsko ime je abies nordmanniana.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 01:09   #167
Quote:
goruščica kaže: Pogledaj post
iskopala bi mali borić oko metar do metar i pol visok i presadila ga u vrta. Bor ima vartikalne grančice... nije onaj uobičajeni koji se može vidit na svakom uglu...
zanima me koliko bi trebaka duboko kopati da ga izvadim... i šta trebam napraviti kod presađibanja osim iskopat rupu. Kada je najbolje vrijeme za presaditi bor?
Na proljece je najbolje vrijeme mislim.

Dubina do kolko mozes s lopatom, sirina kolko mos preveset, vise je bolje.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 13:38   #168
Prošle godine u studenom kupio sam živu jelku, zasadio je i sve je bilo OK do ljeta, počela je žutiti valjda zbog velikih vrućina. Molio bih savjet.

Što mi je sad raditi?
Smijem li odrezati te suhe grančice?



__________________
what the hell?
Neqael is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 13:44   #169
Quote:
Neqael kaže: Pogledaj post
Prošle godine u studenom kupio sam živu jelku, zasadio je i sve je bilo OK do ljeta, počela je žutiti valjda zbog velikih vrućina. Molio bih savjet.

Što mi je sad raditi?
Smijem li odrezati te suhe grančice?
probaj pitati na Vrtu
dugaagud is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 14:11   #170
Prošle godine u studenom kupio sam živu jelku, zasadio je i sve je bilo OK do ljeta, počela je žutiti valjda zbog velikih vrućina. Molio bih savjet.

Što mi je sad raditi?
Smijem li odrezati te suhe grančice?



__________________
what the hell?
Neqael is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 15:12   #171
Imam namjeru kupiti živu jelku (ili smreku), meni nije stalo pretjerano do Božića i tog kičenja već ju želim pokloniti puncu koji suprotno od mene jako voli ovo razdoblje godine. Dosad je svaki put kad je kupovao "živu" jelku bivao nasamaren je bi to stablo imalo jedva nešto što je ličilo na ostatke korijena i bilo posađeno u pijesak ili tako nešto slično. Sad ja bi htio mu kupiti lijepo, živo drvo koje može poslije na grunt posaditi. Može li mi tko napisati neko dobro i provjereno mjesto u Zagrebu (molim Vas samo ne šira periferija pošto ne posjedujem auto) gdje mogu kupiti takvo stablo a da me ne oderu usput?

Hvala unaprijed.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 19:28   #172
Kupila sam za Božić abies concolor swift s silver i namjeravam je posaditi u vrt. Čitajući stare postove s ove teme vidim da su ljudi imali svakakva (negativna) iskustva. Meni je ovo četvrto crnogoricno drvce i sva tri posađena u vrt lijepo uspijevaju. Prvo s e nakon Božića skoro sasusilo na balkonu u tegli, doslovce cijelo se sasusilo i pozutilo, ja ga nakon toga iz milosrđa posadila, sad nakon 11 godina to je prekrasno, zdravo srebrnasto 5-metarsko stablo, drugo isto, treće je godinu i pol bilo u tegli prije sadnje u vrt. To pricam da vidite da nisam imala pojma o sadnji, posadila i sve raste. E sad, za ovu concolor me citajuci postove postalo strah. Jos je okicena, u sobi joj je tijesno jer je visa od 2.5 metra. Kad da je sadim u vrt? Odmah sad nakon raskićivanja kad bude neki dan bez minusa? Ili da je stavim na balkon i cekam jos mjesec-dva?
travel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 16:38   #173
Znam da je stara tema, ali evo friškog iskustva pa kad netko naleti iduće godine da se ne zajebe kao ja. Dakle, jedan veliki za božićna drvca obitelji Crnković. Javila sam im se prije mjesec dana da bih rezervirala svoje drvce. Imaju neku foru da ti pošalju fotku drvca pa ti kažeš jel može to - nula bodova. Kao, nemaju vremena, mogu odbiti tijekom dostave ako mi ne bude dobro. Reko, ok. U mailu mi piše da se dostava trebala odvijati 18.12., jučer me nitko nije kontaktirao pa sam ja njih, kao krivo sam shvatila, danas je dostava, kontaktirat će me kad naprave rutu po kojoj će ići. Danas, 19.12., ni glasa od njih. E pa sad i ako me nazovu, nema teoretske šanse da im se javim, lijepo ću ja kupiti svoje drvce negdje drugdje. Pa neću moliti da mi prodaju bor. Uglavnom, ljuta sam i razočarana.
Jojer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 19:37   #174
Quote:
Jojer kaže: Pogledaj post
Znam da je stara tema, ali evo friškog iskustva pa kad netko naleti iduće godine da se ne zajebe kao ja. Dakle, jedan veliki za božićna drvca obitelji Crnković. Javila sam im se prije mjesec dana da bih rezervirala svoje drvce. Imaju neku foru da ti pošalju fotku drvca pa ti kažeš jel može to - nula bodova. Kao, nemaju vremena, mogu odbiti tijekom dostave ako mi ne bude dobro. Reko, ok. U mailu mi piše da se dostava trebala odvijati 18.12., jučer me nitko nije kontaktirao pa sam ja njih, kao krivo sam shvatila, danas je dostava, kontaktirat će me kad naprave rutu po kojoj će ići. Danas, 19.12., ni glasa od njih. E pa sad i ako me nazovu, nema teoretske šanse da im se javim, lijepo ću ja kupiti svoje drvce negdje drugdje. Pa neću moliti da mi prodaju bor. Uglavnom, ljuta sam i razočarana.
Od njih sam ja ove godine naručila, isto u tegli. Nisam sretna. Prvo je sve bilo ok, dogovorili smo se mailom i ja sam izričito tražila da drvce bude u velikoj tegli i da mu ne režu korijen, jer ga se spremam posaditi van na proljeće. Najavili su dolazak za danas.

Jučer sam ih kontaktirala da provjerim kad dolaze, nisu znali, uglavnom pojavili su se danas oko 17h i ostavili mi drvce u teglici u koji ja ne bi pelargonije na balkonu posadila. I stoji jadničak ukoso. Drvce je zgodno, ali manje nego što je bio dogovor i kažem u maloj tegli itd.

Dostavljači su rekli da oni ne znaju ništa, nisam htjela neugodnosti, pa sam platila i oni su otperjali. Smrdili su po alkoholu užasno.

Onda sam nazvala gospodina Crnkovića pa smo se objašnjavali, uglavnom rekao je da su mi zabunom ostavili pogrešno drvce i da ce mi on osobno sutra dovesti drugo drvce, ljepše, u velikoj tegli i stajat će ravno. Vidjet ćemo. Javit ću.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 18:54   #175
Evo, moram dopisati da su mi zamijenili drvce po dogoovru i dovezli mi stvarno prekrasno, ispričali su se i sada je ipak sve ok.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 09:51   #176
Mene su nazvali oko pola 6 da bi mi oni sad dostavili drvce. Kontemplirala sam uopće o tom da li da im se javim, ali kako nisam bila sigurna jesu li oni, jesam. Rekla sam da sam na izlasku iz kuće, a oni umjesto da se ispričaju što me nisu nazvali ranije ili nešto su me samo drsko pitali želim li drvce ili ne. Rekla sam da ne. Napisala sam im ogroman post na fejsbuku koji je izbrisan. Dakle, iz obitelji Crnković su jako svjesni da sam ja njihovom krivnjom ostala bez bora i boli ih desno uho za to. Ispriku nisam dobila. Eto još jedan
Jojer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 19:32   #177
Dostava bozicnih drvaca s korijenom je jedna teoretski jako lijepa ideja al u praksi je tu hrpa logistickih problema....

Progulao sam na stotine farmi bozicnih drvaca u SADu , Britaniji, Irskoj, Njemackoj i tek rijetke nude takvo nesto.

Ono sto je pak jako popularno je da dodjete s obitelji na farmu, odaberete drvce, ako zelite posjecete ga sami , ( ili ga vam iskopaju u ovom slucaju ), popijete koju casu kuhanog vina, tople cokolade...

Uglavnom , takvo nesto cu vam moci ponuditi kroz dvije godine u Velikoj Gorici , i mislim da ce biti puno zgodnija opcija nego ova s dostavom.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 18:13   #178
Od 3 drvca u tegli, do sad nam se 1 primilo poslije u dvoristu.

I ove godine zelim jelku u tegli...
Molim vas preporuku nekog pouzdanog rasadnika gdje joj nece posjec korijenje.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 10:33   #179
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Od 3 drvca u tegli, do sad nam se 1 primilo poslije u dvoristu.

I ove godine zelim jelku u tegli...
Molim vas preporuku nekog pouzdanog rasadnika gdje joj nece posjec korijenje.
Ja imam slična iskustva s drvećem u tegli...

Isto pitanje kao i gore, još ako netko dostavlja, bilo bi i bolje.
amrko36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 23:31   #180
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Ono sto je pak jako popularno je da dodjete s obitelji na farmu, odaberete drvce, ako zelite posjecete ga sami , ( ili ga vam iskopaju u ovom slucaju ), popijete koju casu kuhanog vina, tople cokolade...

Uglavnom , takvo nesto cu vam moci ponuditi kroz dvije godine u Velikoj Gorici , i mislim da ce biti puno zgodnija opcija nego ova s dostavom.
Sused, ja sam ipak za ovu varijantu s dostavom. Osim navedenih benefita nudim i kolače, a našlo bu se i nekaj za narezuckati


Šalu na stranu, godinama smo kupovali žive jelke u šumarijinom rasadniku u Lukavcu. Objasnili su nam da se drvce lakše primi ak ostane više zemlje na korjenu tak da smo uz drvce cukali i pol kubika zemlje na treći, pa sa trećeg kata
Istina drvca su se većinom primila i žive dan danas, ali smo mi nakon nove 2000. i prekrasnog silbera (koji pika ko tri vraga skup) odustali od te gimnastike

btw kolko znam u šumariji Lukavec se i dalje može odabrati drvce koje oni onda pred tobom iskopaju, još pitaju kolko široko hoćeš jer je korjen širok skoro kolko i krošnja ... pametno je sa sobom uzeti najlon ili kantu jer njima je eto upravo nestalo, a ti onda imaš blata po čitavom autu
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.