Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 21:04   #61
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/djeca-gledaju...jezik-/883908/
Još jedna zanimljivost i primjer koliko kod djece crtani može imati utjecaja
A i oni jedu "drek".A kad su nama nametali crtice s ekavskom sinkronizacijom u bivsoj YU?
Mada iskreno uvijek mi je "Dusko Dugousko" u interpretaciji Nikole Simica,bio bolji nego ratni i postratni "Zekoslav Mrkva"
I moram se ovdje prisjetiti i legendranih sinkronizacija Josipa Marottija i Duska Velentica.Valjda se svi sjecate Valenticeve sinkronizacije He-mana.
Steta sta danas u animiranim crticima,ne dominiraju takve sinronizacije i sto ove legende nemaju dostojne nasljednike.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:14   #62
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
Evo jedna zanimljivost.

IZBAČENA IZ ČITANKE Jezično cipelarenje postola
- Postola je zavičajna, a ne standardna riječ. Cipela je književna riječ. Ako bi spiker na televiziji kazao postola, pogriješio bi - kaže prof. Nada Babić, “Profilova” glavna urednica za hrvatski jezik, a ujedno i jedna od autorica čitanke, uz napomenu kako se tvrdnja o “istisnutoj postoli” odnosi na književni jezik.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...8/Default.aspx
Znači imamo jednu staru, izvornu hrvatsku riječ - postola.
I ona je "istisnuta" i ne smatra se književnom riječi. Nego zavičajna
S druge strane, imamo riječ cipela, koja je čisti mađarizam.
I ona se smatra književnom.
Da, i? Takvih primjera imaš koliko hoćeš...recimo stara hrvatska riječ je plješiv (po tome je Plješivica dobila ime), a danas je standardna riječ turcizam ćelav...
Ili tebi smetaju samo one riječi koje su ostale u dalmatinskom dijalektu, a više nisu standardne? Malo ste mi regiocentrični vi dalmoši...
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:14   #63
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
A i oni jedu "drek".A kad su nama nametali crtice s ekavskom sinkronizacijom u bivsoj YU?
Mada iskreno uvijek mi je "Dusko Dugousko" u interpretaciji Nikole Simica,bio bolji nego ratni i postratni "Zekoslav Mrkva"
I moram se ovdje prisjetiti i legendranih sinkronizacija Josipa Marottija i Duska Velentica.Valjda se svi sjecate Valenticeve sinkronizacije He-mana.
Steta sta danas u animiranim crticima,ne dominiraju takve sinronizacije i sto ove legende nemaju dostojne nasljednike.
kakav ratni i poratni - u hrvatskoj i na tvz je uvijek bio zekoslav mrkva, i da i on je govorio kaj

možda "vi" iz dalmacije, ste više pratili tv beograd

zagrebačka televizija je bila pionir u sinkronizaciji, prvi crtani film sinkroniziran na ovim prostorima bio je njihov - obitelj kremenko, i zagrebačka televizija je uvijek prednjačila s brojem crtića, nijedna televizija u tolikom broju nije sinkronizirala crtiće

danas dan jedini distributer disneyjevih crtića u regiji je continental, srbi ga nemaju, pa se od vardara pa do triglava bambi, pepeljuga ili aladin mogu pogledati samo na hrvatskom i kupiti dvd/blu-ray na hrvatskome
!hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:18   #64
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Da, i? Takvih primjera imaš koliko hoćeš...recimo stara hrvatska riječ je plješiv (po tome je Plješivica dobila ime), a danas je standardna riječ turcizam ćelav...
Ili tebi smetaju samo one riječi koje su ostale u dalmatinskom dijalektu, a više nisu standardne? Malo ste mi regiocentrični vi dalmoši...
Te su ih zamjenile "hrvatske standardne"rijeci npr."veleposlanik,uporaba,lisnica,"primi me za ruku","sjedni se"...
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:19   #65
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Prvo,dalmatinsko narijecje nije njakanje,i mislim da ovakvim vrijedjanjem samo pokazujes da je "becka uljudba"Zagreba cista utopija.
Kakva bečka uljudba, zakaj me vrijeđaš? Ja sam selak i s time se ponosim...
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Drugo,tocno je da je standard hercegovacka stokavica,pa zasto se onda upravo hecegovacka stokovica ne koristi u medijima,a ne zagrebacki sleng na stokavici?
Govori se štokavica, jer je to standard, sa zagrebačkim naglascima, jer je to najveći grad u kojemu su sjedišta nacionalnih medija. Kaj ti nije jasno? Sasvim logična stvar.
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Oprosti,ali ako je netko iskompleksiran jezikom i govorom,onda su to Zagrebcani."tak,onak,ovak,bus,kaj,nekaj,istac,prevec,roc kas,i ono "ne"koje mnogi ubacuju tek da bi glumatali neke gradjane.
Prvo, ja nisam Zagrepčanin, drugo ti si očito nepismen...Zagreb je gospodarska, prometna, kulturna i svaka druga metropola Hrvatske i Ameri bi rekli "there's nothing you can do about it!"
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:20   #66
A jeste ste raspisali....evo recimo ja koji zadnje četri godine živim u zg, a inače sam iz st, mogu samo potvrdit da zagrepčani stvarno misle kako je njihov izgovor pravilniji od dalmatinskog. I nitko tu ne spominje dijelakte, nije uopće riječ o čakavskom ili kajkavskom.

Rječ je o forsiranju slenga, i to prvenstveo u vidu posve pogrešnih naglasaka u nekim riječima, npr italija, program, i sl, razne umanjenice jajčeko, srčeko, pusica, sunčeko, juhica, i najbrutalnije od svega, vidljivo prije svega u nadobudnim zg dipl.oec, korištenje engleskih riječi kao hrvatski glagol. Odmah da razjasnimo, ne govorim o nekim ustaljenim riječima, npr talijanskim u dalmaciji i istri, njemačkim u zagrebu. Govorim o glagolima; planove ćemo morati daunsajzati (down size) ili nekidan čuljak (99% ona) kaže kako ćete suportirati dužnike u švicarcima.

Po meni primjer normalnog govora se može vidjeti u dokumentarcima, čitao miljenko kokot i sl.

Zadnje uređivanje qwer : 19.08.2011. at 21:26.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:24   #67
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post

Govori se štokavica, jer je to standard, sa zagrebačkim naglascima, jer je to najveći grad u kojemu su sjedišta nacionalnih medija. Kaj ti nije jasno? Sasvim logična stvar.
Nije mi jasno kako majka rodi takvu budalu.

Naglaska se svatko tko želi raditi na nacionalnoj tv treba pokušati riješiti što je više moguće, a ne ići logikom da svi trebaju slušati govor koji je netko naučio u npr. dugavama.
qwer is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.08.2011., 21:25   #68
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Ako koga peru kompleksi onda su to Zagrebcani.Po govoru se odmah moraju isticati,kad dodju na more,ubacuju ono "kaj"i gdje treba i gdje ne treba,a da ne govorim o kolicini verlbale agresije i pritisaka kad dodjes studirati u ZG.
Pa ti čuješ kad Zagrepčani u ljeti deset dana kajkaju u tvom selu, a mi trebamo trpjeti njakanje dalmatinskih studenata u Zagrebu 9 mjeseci godišnje...i kaj je onda gore?
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:27   #69
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kako majka rodi takvu budalu.

Naglaska se svatko tko želi raditi na nacionalnoj tv treba pokušati riješiti što je više moguće, a ne ići logikom da svi trebaju slušati govor koji je netko naučio u npr. dugavama.
Ovo poboldano ne poštuje velika većina Dalmatinaca i Slavonaca koji rade na TVu. Zašto bi se samo purgeri i ostali kajkavci odricali svoga naglaska?
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:33   #70
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
grozan post, prijavit ću ga kasnije zbog netrpeljivosti...
Bolje ti bilo da prijaviš OŠ iz Postira na Braču prosvjetnoj inspekciji jer uče mlade generacije da je književno govoriti u dijalektu...i onda kad takvi za 10-20 godina budu tražili posao u državnoj službi ili bilo gdje u ZGu, čudit će se kad im vele da su funkcionalno nepismeni...onda će im purgeri biti opet krivi, jelda?
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
draga pločo prazna, jer to i jesi, dok je nacionalna televizija nosila naziv zagrebačka, itekako se pazilo da se govori čistim književnim jezikom... voditelji i spikeri tog doba su dan danas pojam odnosa prema vlastitom poslu...
Je, imam godina i to mi je poznato...ali onda na TVZ dalmatinski voditelji nisu njakali na TVu, nego su govorili književni s laganim dalmatinskim naglaskom kakav sad ima jedan Edo Pezzi. I to je OK...
Ali u to doba, kad bi TV intervjuirao nekog Dalmatinca na ulici, čovjek se barem trudio govoriti književno...kako se to još uvijek trude kajkavci kad ih snima TV (da, jako se trude jer ih inače ti ne bi kurca razumio).
A ne kao sad, svi pričaju kao Goran Ivanišević...na kaj to liči, brate mili
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:34   #71
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Ovo poboldano ne poštuje velika većina Dalmatinaca i Slavonaca koji rade na TVu. Zašto bi se samo purgeri i ostali kajkavci odricali svoga naglaska?
Da se ne bi krivo razumjeli, ako postoji nešto što mi ide na živce, onda je to iskrivljavanje dalmatinskog (splitskog) govora kod MArijane Batinić i one druge, ne znam kako se zove...možda im je to rečeno radi neke šeme, ne znam ali nakaradno zvuči.

I apsolutno da i oni sa dalmatinskim krojenima trebaju poraditi na tome; ali evo npr Andrija Jarak je iz DU pa se ne čuje, Petar Pereža ST isto se ne primjeti. Obojica skoro svaki dan na dnevniku Nove.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:34   #72
Quote:
Sindikalista kaže: Pogledaj post
Splitski kviz majstor i putopisac Robert Pauletić pokrenuo je na facebooku akciju za bojkot distributerske kuće Continental Film iz Zagreba zbog njihove, kako kaže, nasilne kajkavizacije stranih crtića za djecu, piše Slobodna Dalmacija.

Pauletić tvrdi kako je sinkronizacija poznatih crtića pretjerano puna kajkavskih izraza, te da je riječ o zlonamjernom silovanju jednim dijalektom i naglaskom koji ni po čemu nije važniji od drugih.

U trenutku pisanja ovog teksta grupa je premašila broj od tri tisuće članova među kojima su uglavnom Dalmatinci i roditelji koji se kajkavskim dijalektom u crtićima susreću često.

Tko plača ovog trolla????

Sad kad Hrvatska izlazi iz recesije i kada su pozitivni učinci rada naše Vlade s premijerkom Jadrankom Kosor na čelu uzeli zalet odmah na hrvatsko jedinstvo neki takav uzurpator zabija nož u leđa
ako itko i drma Hrvatskom,to nisu kajkavci, taj najvrijedniji Hrvatski jezik je doslovno zatrt u zadnjih 150 godina
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:37   #73
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zagrepčani nas ostale i naše primjedbe ne mogu uopće shvatit...

velika većina nema uopće predodžbu što je književni jezik i kako bi trebao zvučati... misle da je književno i pravilno ono što govore u zagrebu... naravno, naglaskom i gramatikom to nema veze s književnim jezikom...
Totalno krivo...uopće ne mislimo da imamo pravilne naglaske...vi Dalmatinci mislite da imate pravilne naglaske, a nemate...
I daj mi reci, zašto se nitko nikad iz Istre, Rijeke ili Gorskog kotara ne buni na govor na TVu, nego samo vi? To ti ništa ne govori?
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:38   #74
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post

Je, imam godina i to mi je poznato...ali onda na TVZ dalmatinski voditelji nisu njakali na TVu, nego su govorili književni s laganim dalmatinskim naglaskom kakav sad ima jedan Edo Pezzi. I to je OK...
Skroz dobar primjer.

Meni samo smeta pojavljivanje zg slenga u iole ozbiljnijim emisijama.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:38   #75
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post

I apsolutno da i oni sa dalmatinskim krojenima trebaju poraditi na tome; ali evo npr Andrija Jarak je iz DU pa se ne čuje, Petar Pereža ST isto se ne primjeti. Obojica skoro svaki dan na dnevniku Nove.
e vidis, to je ono zanimljivo. I te kako se primjeti.
Pogotovo kod Pereze. Ti to moza ne cujes jer govorite jos jacim naglaskom inace, no mi kajkavci to odmah cujemo.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:41   #76
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Totalno krivo...uopće ne mislimo da imamo pravilne naglaske...vi Dalmatinci mislite da imate pravilne naglaske, a nemate...
I daj mi reci, zašto se nitko nikad iz Istre, Rijeke ili Gorskog kotara ne buni na govor na TVu, nego samo vi? To ti ništa ne govori?
Misim da je općepoznato da hercegovci imaju naglasak koji je najbliži štokavštini, sa iznimkom nekih zavlačenja.
Ja recimo ne mislim da imamo najpravilnije naglaske, ali mislim da manje "režemo" riječi u odnosu na vas.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:42   #77
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/djeca-gledaju...jezik-/883908/
Još jedna zanimljivost i primjer koliko kod djece crtani može imati utjecaja

Odlično! Bolje zagrebačka kulturna ekspanzija na području bivše Juge, nego beogradska kulturna ekspanzija koju smo trpjeli 70 godina!
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:43   #78
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
e vidis, to je ono zanimljivo. I te kako se primjeti.
Pogotovo kod Pereze. Ti to moza ne cujes jer govorite jos jacim naglaskom inace, no mi kajkavci to odmah cujemo.
Kod Andrije možda i da, al ubij me ako sam kod Pereže ikad čuo jači naglasak.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:48   #79
"roćkas","repka" si sl. nisu kajkavski,nego sleng jedinog doista grada u Hrvatskoj,dakako Zagreb.

Sve ispod 200.000 st. nazvati pravim gradom (ito samo uže naselje) je smiješno.

Što se tiče sablazna da se "ne priča književno", jedini ljudi na kugli zemaljskoj koji pričaju književni jezik su:
a)glumci u lošim domaćim filmovima i serijama
b)stanovnici Trebinja i istočne Hercegovine,uglavnom Srbi
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 22:11   #80
Konobar!!

Ja bi pivo!

Aa pivaj ko ti brani.

Inače mi je super kako karakterne osobine ili mentalitet crtanih likova još pojačaju i još bolje dočaraju upotrebom određenih dijalekata.

To je neminovno,isto kao kad u filmu pitaju istraumatiziranog US ex marinca
Where have you served?
In Bosnia.
__________________
Zazivanje segregacije za necijepljenje je govor mržnje.
Necijepljeni i ljudi bez maski nisu zaraženi, to su samo pretpostavke i bojazan novonormalnih mizofoba.

Zadnje uređivanje VIVA PIVA : 19.08.2011. at 22:24.
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.