Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 22:33   #81
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
"roćkas","repka" si sl. nisu kajkavski,nego sleng jedinog doista grada u Hrvatskoj,dakako Zagreb.

Sve ispod 200.000 st. nazvati pravim gradom (ito samo uže naselje) je smiješno.

Što se tiče sablazna da se "ne priča književno", jedini ljudi na kugli zemaljskoj koji pričaju književni jezik su:
a)glumci u lošim domaćim filmovima i serijama
b)stanovnici Trebinja i istočne Hercegovine,uglavnom Srbi
Izbjegavam prepucavanja na Politici, ona poznata izreka o razinama
Zato nema šanse da odgovorim nešto Tabuli.
No na ovo ću se osvrnuti.
Znači tebi je smiješno nazvati pravim gradovima Ženevu i Brisel npr.
Gradove koji financijski i politički drmaju cijelim svijetom.
No, slučajno imaju manje od 200 000 stanovnika.

Zadnje uređivanje pc_arhe : 19.08.2011. at 22:39.
pc_arhe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 23:07   #82
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
Znači tebi je smiješno nazvati pravim gradovima Ženevu i Brisel npr.
Gradove koji financijski i politički drmaju cijelim svijetom.
No, slučajno imaju manje od 200 000 stanovnika.
Ženeva:
Geneva has a population (as of March 2011) of 191,237. The city of Geneva is at the centre of the Geneva metropolitan area, known as the agglomération franco-valdo-genevoise in French. The agglomération franco-valdo-genevoise includes the Canton of Geneva in its entirety as well as the District of Nyon in the Canton of Vaud and several areas in the neighboring French departments of Haute-Savoie and Ain. In 2007 the agglomération franco-valdo-genevoise had 812,000 inhabitants, two-thirds of whom lived on Swiss soil and one-third on French soil.
Da si ikad mrdnuo guzicu iz svog sela, znao bi da se definicija grada, gradskog područja i metroplitenskog područja razlikuje od zemlje do zemlje...tako ti jedan Pariz službeno ima svega 2,2 milijuna stanovnika. Sjećam se jednog Srbina ovdje na forumu koji je tvrdio da je Beograd veći od Pariza
http://en.wikipedia.org/wiki/Paris#Demographics

Što se tiče Bruxellesa, u Bruxellesu samo muslimana ima 250 tisuća:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bruxelles#Demographics

Pojma nemaš...
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 23:22   #83
Quote:
Sindikalista kaže: Pogledaj post
Splitski kviz majstor i putopisac Robert Pauletić pokrenuo je na facebooku akciju za bojkot distributerske kuće Continental Film iz Zagreba zbog njihove, kako kaže, nasilne kajkavizacije stranih crtića za djecu, piše Slobodna Dalmacija.

Pauletić tvrdi kako je sinkronizacija poznatih crtića pretjerano puna kajkavskih izraza, te da je riječ o zlonamjernom silovanju jednim dijalektom i naglaskom koji ni po čemu nije važniji od drugih.
Sve šta je rekao gospodin Pauletić ,stoji na svom mjestu
I kakve to sad veze ima sa "urbanojugoslavenskim uzurpatorom"?
__________________
Chi semina il vento, raccoglie la tempesta..chi semina la tempesta, raccoglie la rabbia.
MGJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 23:25   #84
Quote:
MGJ kaže: Pogledaj post
Sve šta je rekao gospodin Pauletić ,stoji na svom mjestu
I kakve to sad veze ima sa "urbanojugoslavenskim uzurpatorom"?
Čekaj, jel ti nas zajebevaš?
Pa barem ti s takvim avatarom bi trebao kužiti što je to urbanojugoslavenski uzurpator...
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 23:29   #85
- Nemojte gledat “Štrumpfove”, to je film koji su oni unakazili sinkronizacijon. Ne govore samo bidni Štrumpfovi purgerskin slengon, nego i igrani junaci u filmu. Zbog takvih i sličnih sadržaja naša dica u svakodnevnom životu kad sami nešto glume, koriste stanovite riječi iz zagrebačkog, kajkavskog “slanga” kao što je “kužim”, “fakat”, “roćkas”, “kompić”!
Na stranu što lik ne zna razliku između dijalekta i slenga, on je funkcionalno nepismen svugdje sjeverno od Paga...
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:02   #86
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
"roćkas","repka" si sl. nisu kajkavski,nego sleng jedinog doista grada u Hrvatskoj,dakako Zagreb.
Ovo si u pravu i baš zato mi je malo ružno čuti kad djeca zahvaljujući takvim crtanim filmovima "pokupe" takve izraze i koriste ih u svakodnevnom govoru (mislim na Dalmaciju, u Zagrebu je to normalno). Iako mislim da većina ipak "ne kupi" te izraze.

Mislim, dobro je da znaju što znači, ali drugo je koristiti ih svakodnevno.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:06   #87
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Ovo si u pravu i baš zato mi je malo ružno čuti kad djeca zahvaljujući takvim crtanim filmovima "pokupe" takve izraze i koriste ih u svakodnevnom govoru.
Rečenica s drugog foruma:
"Ako ti dijete više vremena sluša crtiće nego kaj razgovara s tobom kao roditeljem, onda imate veći problem..."
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:09   #88
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Rečenica s drugog foruma:
"Ako ti dijete više vremena sluša crtiće nego kaj razgovara s tobom kao roditeljem, onda imate veći problem..."
I to stoji, ali samo kao nadovezano na ovo što sam ja napisao.

ALI treba imati na umu da današnji način život mnogima ne dozvoljava da provode dovoljno vremena s djetetom pa se dijete mnogo više "druži" s TV-om.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:12   #89
Sad sam pročitao u Jutarnjem da lik živi u Zagrebu. Jel to istina?
Pa kaj se onda buni da mu djeca kajkaju?
Jel moguće da je toliko ograničen da misli da je to zbog crtića, a ne zbog klinaca koji se igraju s njegovim klincima?
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:15   #90
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Sad sam pročitao u Jutarnjem da lik živi u Zagrebu. Jel to istina?
Pa kaj se onda buni da mu djeca kajkaju?
Jel moguće da je toliko ograničen da misli da je to zbog crtića, a ne zbog klinaca koji se igraju s njegovim klincima?
Ako je stvarno tako, onda nije ni čudo. Djeca se žele uklopiti i biti prihvaćena pa lako nauče i drugi jezik, a kamoli ne dijalekt.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:26   #91
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
zagrepčani nas ostale i naše primjedbe ne mogu uopće shvatit...

velika većina nema uopće predodžbu što je književni jezik i kako bi trebao zvučati... misle da je književno i pravilno ono što govore u zagrebu... naravno, naglaskom i gramatikom to nema veze s književnim jezikom...

nama ostalima takav govor bode uši, a pogotovo jer ga čujemo na nacionalnim televizijama gdje ga ne bi trebalo biti... živio kajkavski, živio zg sleng, ali na lokalnim tv i radio postajama, želimo književni hrvatski na medijima nacionalne razine...

zagrepčanima, sigurnima u svoju superiornost, nesvjesnima što se tiče ovog pitanja, nije uopće jasno zašto se bune tamo neki provincijalci (da ne uporabim riječi kojima nas vole "častit": tovari, dalmoši, kamenjarci)...
Nije to- a i Pauletiću, koji je OK, to nije trebalo- nego se radi o pozitivnoj pojavi, da se crtići sinkroniziraju na regionalno prepoznatljive govore.
Konkretno, onaj Shrek je, rekao bih, Ličanin-eventualno iz jugoistočne Hercegovine (Stolac, Ravno, Čapljina), mago je purger, a gđa Shrekica je štokavizirana izvorna kajkavka, dakle eventualno negdje iz rubnih područja Podravine ili Moslavine.

Bilo bi dobro da su zastupljeniji i drugi hrvatski govori:

+ dalmatinski štokavci-ikavci, n.pr. Imote ili Sinjani
+ južni čakavci- Brač, Hvar
+ pravi međimurci, a la Gruntovčani
+ bosanski Hrvati-ikavci, n.pr. iz srednje Bosne

Sve samo ne pravi Zagorci, koji su normalnim Hrvatima nerazumljivi, pa bi tu doista trebao pravi prijevod.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:34   #92
Quote:
!hej kaže: Pogledaj post
kakav ratni i poratni - u hrvatskoj i na tvz je uvijek bio zekoslav mrkva, i da i on je govorio kaj

možda "vi" iz dalmacije, ste više pratili tv beograd

zagrebačka televizija je bila pionir u sinkronizaciji, prvi crtani film sinkroniziran na ovim prostorima bio je njihov - obitelj kremenko, i zagrebačka televizija je uvijek prednjačila s brojem crtića, nijedna televizija u tolikom broju nije sinkronizirala crtiće

danas dan jedini distributer disneyjevih crtića u regiji je continental, srbi ga nemaju, pa se od vardara pa do triglava bambi, pepeljuga ili aladin mogu pogledati samo na hrvatskom i kupiti dvd/blu-ray na hrvatskome
Onda ocito nismo primali isti signal TVZ,iako se sjecam i limacijade(limaci i limacice-kak drazesno,kaj ne)))No moguce je da je "vama" vrhunskoj gospodi TVZ emitirao Zekoslava Mrkvu sa sve "kaj",a nama "tovarima" je izravno reemitirao djeciji program TV Beograda.
Uglavnome veoma zlurad komentar.Ali se nesto ne sjecam da je Zekoslav Mrkva prije rata imao i likove poput "viteza od Benkovca"i slicne gluposti.

I tocno je to sta si rekao TVZ jest bio prvi i najbolji u sinkronizaciji crtica.He-man,Bipsici,obitelj Kremenko,Strumpfovi(Gargamela je sinkron.Josip Marotti),Snorkijevci,Blufonci...a sjecam se i odlicne tv emisije TVZ u sastavu djecijega programa.Mislim da se zvala "U dobrom drustvu",isla je nedjeljom ujutro,vodili su je neki vitez Jure(zapravo mislim da mu je ime bilo po zagrebacki Jura ,a ne Jure))), uvijek je bio obucen u oklop i jedna djevojka.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:36   #93
Ili tako sa zastupljenošću različitih dijalekata ili sve na književnom.

Samo kajkavski dijalekt i/ili zagrebački sleng ne bi smio biti opcija.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:47   #94
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Kakva bečka uljudba, zakaj me vrijeđaš? Ja sam selak i s time se ponosim...

Govori se štokavica, jer je to standard, sa zagrebačkim naglascima, jer je to najveći grad u kojemu su sjedišta nacionalnih medija. Kaj ti nije jasno? Sasvim logična stvar.

Prvo, ja nisam Zagrepčanin, drugo ti si očito nepismen...Zagreb je gospodarska, prometna, kulturna i svaka druga metropola Hrvatske i Ameri bi rekli "there's nothing you can do about it!"
"Beckom uljudbom"se hvalisaju upravo oni koji glume Zagrebcane od "stoljeca sedmog".misle da valjda time pokazuju kako su oni "kultura nad kulturama"dok smo mi "tovari"pasmina za tuci zenu,provoditi nacionalizam i tucati kamen,uz pismu i ovce na pasi,te jahanje magaraca.I uopce te ne vrijedjam,to mi ne pada na pamet.I Arijana Culina jednom prilikom rece da dobar dio Zagrebcana se ponasa kao da su "kolektivno rodom iz Beca"

Drugo uopce nije bitno otkuda si ti rodom,poglavito ne za moju pismenost.

Trece kakve veze koristenje zagrebackog slenga u programima javne televizije ima cinjenica da je ZG glavni grad HR?Hoces mi,molim te,to dtaljnije objasniti jer moj "tovarski"mozak to ne moze shvatiti iz tvojih mudrih rijeci.Dakle posto je BG bio glavni grad YU,onda su nam logicno trebali nametnuti govor metropole???
I oprosti,ali toliko puta ponavljas to da je ZG ovo i ono srediste HR,da stjecem dojam kako imas malo "kompleks vise vrijednosti"
I zanimljivo je,kako vam centralizacija HR odgovara kad sve drzavne institucije treba smjestiti u ZG,pa i kad trebju nasi novci od turizma najprije ici u ZG,pa nam onda netko "odozgo"odlucuje koliko ce nam vratiti za skolu,cestu ili bolnicu,a kad netko dodje studirati u ZG,raditi,ili se preseli,e onda biste odmah decentralizaciju.
Mada i ta opaska kako su nacionalni mediji sa sjedistem u ZG,pa je logicno da javna tv koristi "zagrebacki sleng"je nebulozna,ali ti svakako ne bi bilo logicno da sluzbenici Uprave za ribolov RH,posto je smjestena u Splitu sluzbene dopisu pisu na ikavici,ili da se standardni nazivi za ribe,zamjene dijalektalnim.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:52   #95
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
A jeste ste raspisali....evo recimo ja koji zadnje četri godine živim u zg, a inače sam iz st, mogu samo potvrdit da zagrepčani stvarno misle kako je njihov izgovor pravilniji od dalmatinskog. I nitko tu ne spominje dijelakte, nije uopće riječ o čakavskom ili kajkavskom.

Rječ je o forsiranju slenga, i to prvenstveo u vidu posve pogrešnih naglasaka u nekim riječima, npr italija, program, i sl, razne umanjenice jajčeko, srčeko, pusica, sunčeko, juhica, i najbrutalnije od svega, vidljivo prije svega u nadobudnim zg dipl.oec, korištenje engleskih riječi kao hrvatski glagol. Odmah da razjasnimo, ne govorim o nekim ustaljenim riječima, npr talijanskim u dalmaciji i istri, njemačkim u zagrebu. Govorim o glagolima; planove ćemo morati daunsajzati (down size) ili nekidan čuljak (99% ona) kaže kako ćete suportirati dužnike u švicarcima.

Po meni primjer normalnog govora se može vidjeti u dokumentarcima, čitao miljenko kokot i sl.
Upravo o tome i ja govorim.Stavljanje naglasaka na rijeci tipa "Italija,program,koncert"koji su uobicajni za zagrebacki sleng,a ne hrv.knjizevni jezik.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 01:01   #96
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
"Beckom uljudbom"se hvalisaju upravo oni koji glume Zagrebcane od "stoljeca sedmog".
Mada i ta opaska kako su nacionalni mediji sa sjedistem u ZG,pa je logicno da javna tv koristi "zagrebacki sleng"je nebulozna,ali ti svakako ne bi bilo logicno da sluzbenici Uprave za ribolov RH,posto je smjestena u Splitu sluzbene dopisu pisu na ikavici,ili da se standardni nazivi za ribe,zamjene dijalektalnim.
Gledaj, očito je da ti ne smetaju ni srbizmi ni nikakvi drugi regionalizmi, osim zagrebačkog slenga i kajkavskog narječja...tako da: odjebi u troskocima kod svoje vlaške braće
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 01:02   #97
Quote:
Tabula Raza kaže: Pogledaj post
Pa ti čuješ kad Zagrepčani u ljeti deset dana kajkaju u tvom selu, a mi trebamo trpjeti njakanje dalmatinskih studenata u Zagrebu 9 mjeseci godišnje...i kaj je onda gore?
A ova rijec "selo" je upotrijebljena da naglasi sav jad i cemer gradova u Dalmaciji i naglasi tvoju superironost kao stanovnika metropole?
I vec drugi puta koristis izraz "njakanje" za dalmatinski govor,sto je vec elementarna nekultura i bezobrazluk.I dovoljno pokazuje da vise nisu bitni argumenti tipa"ZG glavni grad,srediste ovoga i onoga"vec pokazuju tvoju netoleranciju prema Dalmatincima,sto vec prelazi u patologiju.
No ako mislis da si superiorniji i vrijedniji od nekoga tko je iz dalamtinskoga sela s tri stanovnika,a samo zato jer zivis u ZG,onda ces se jako razocarati jer obicno pametni,kulturni i obrazovani ljudi druge ne cijene po tome odaklsu,tko su i sto su,nego prema nekim drugim vrijednostima koji ti ocito preskaces ili ti uopce nisu ni bitne.
Uglavnome mene neces uvrijediti i s tim epitetima tipa "tovar,kamenjar,selo,njakanje"i sl. jer sam ja veoma ponosan na svoju Dalmaciju i dalmatinske ljude,da bi me netko s takvim mizernim glupostima izbacio iz takta.
I sta se mene tice samo nastavi,tako neces poniziti nas,nego pokazati vlastitu razinu.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 01:03   #98
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da su zastupljeniji i drugi hrvatski govori:

+ dalmatinski štokavci-ikavci, n.pr. Imote ili Sinjani
+ južni čakavci- Brač, Hvar
+ pravi međimurci, a la Gruntovčani
+ bosanski Hrvati-ikavci, n.pr. iz srednje Bosne

Sve samo ne pravi Zagorci, koji su normalnim Hrvatima nerazumljivi, pa bi tu doista trebao pravi prijevod.
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Ili tako sa zastupljenošću različitih dijalekata ili sve na književnom.

Samo kajkavski dijalekt i/ili zagrebački sleng ne bi smio biti opcija.
Evo Jaguar, o ovome ti ja pričam. S takvim "Pauletićima" poput tebe želim imati točno onoliko koliko imam sa Srbijancem iz Niša...
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 01:05   #99
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
e vidis, to je ono zanimljivo. I te kako se primjeti.
Pogotovo kod Pereze. Ti to moza ne cujes jer govorite jos jacim naglaskom inace, no mi kajkavci to odmah cujemo.
Iskreno,ja ni kod Jarka ni kod Pereze uopce ne primjecuje ista sto zvuci "po dalmatinski"Niti naglasavaju rijeci po splitskom ili dubrovackom slengu,niti koriste ikavicu.
jaguar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 01:08   #100
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
.I Arijana Culina jednom prilikom rece da dobar dio Zagrebcana se ponasa kao da su "kolektivno rodom iz Beca"
Arijana Čulina, tko je to? Ona vulgarna glasna glupača koja izgleda kao da ju je netko izvukao iz bordela? Koga briga što takva individua kaže...
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Drugo uopce nije bitno otkuda si ti rodom,poglavito ne za moju pismenost.
Točno, to odakle si rodom te ne opravdava što si nepismen.
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
Trece kakve veze koristenje zagrebackog slenga u programima javne televizije ima cinjenica da je ZG glavni grad HR?Hoces mi,molim te,to dtaljnije objasniti jer moj "tovarski"mozak to ne moze shvatiti iz tvojih mudrih rijeci.Dakle posto je BG bio glavni grad YU,onda su nam logicno trebali nametnuti govor metropole???
Pa to su i radili 70 godina...što je netko trebao ili nije trebao nema veze, činjenica jest da su nam nametali svoj govor 70 godina.
Quote:
jaguar5 kaže: Pogledaj post
I zanimljivo je,kako vam centralizacija HR odgovara kad sve drzavne institucije treba smjestiti u ZG,pa i kad trebju nasi novci od turizma najprije ici u ZG
Isuse...
ovdje sam prestao čitati i doživljavati te ozbiljno...da, svi novci od turizma idu u Zagreb..."Dalmacija radi, Zagreb se gradi"
Tabula Raza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.