Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2012., 21:02   #61
update 03.04.
najveca biljka (anaheim) u sredini je visoka 41cm.

grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 19:06   #62
U čemu bi bio problem s našim biljkama, nisu se u mjesec dana niti milimetra pomaknule, užas. A toliko titramo oko njih, pazimo na temperaturu, vlagu, sunce, vjetar... i ništa.

Sve smo radili po uputama, gnoje se svakih četiri dana.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 19:19   #63
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
U čemu bi bio problem s našim biljkama, nisu se u mjesec dana niti milimetra pomaknule, užas. A toliko titramo oko njih, pazimo na temperaturu, vlagu, sunce, vjetar... i ništa.

Sve smo radili po uputama, gnoje se svakih četiri dana.
ne vidim nikakve fotke ali odokativno, rekao bih da su u prevelikim posudama.

sve ovisi i o vrsti, te damice su prilicno razlicite i mora im se udovoljiti.
meni su se, naprimjer, kod nagabona pojavili sprzeni listovi radi prejake hranjive otopine, anaheimi i jalapenosi istu tu "gutaju" bez ikakvih problema i niti malo se ne bune. chocolate cherry paradajzici su jos gladniji.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 20:03   #64
Tu sam ih slikala:https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...7&postcount=39

Iste visine su i sad samo mozda imaju koji par listića više.

Mm ih je planirao presaditi u veće posude jer im ispod viri korijen ali meni se čine premale.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 20:13   #65
hm...
u tom stadiju im hrane ne treba, u zemlji je ima dovoljno, dakle vlaga, temperatura i sunce.

mora biti da nesto od toga nedostaje. stavite ih pored prozora koji je okrenut prema istoku ili jugoistoku, moralo bi raditi, i pazite da ne bude PREVISE vlage.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 20:25   #66
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
hm...
u tom stadiju im hrane ne treba, u zemlji je ima dovoljno, dakle vlaga, temperatura i sunce.

mora biti da nesto od toga nedostaje. stavite ih pored prozora koji je okrenut prema istoku ili jugoistoku, moralo bi raditi, i pazite da ne bude PREVISE vlage.
Ujutro ih iznesemo, popodne unesemo.
Jedino što sam primijetila da su stalno suhe koliko god ih zalijevamo. Ako ih npr. ujutro zalijem, popodne je zemlja suha kao barut.Tak da nije previše vlage, možda ta zemlja ne valja.
Da li su posude ok za ovaj stadij ili preporučaš veće?

Meni je nekako bezveze ovakve nejake jadne biljke još i presađivati.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 20:30   #67
onda probajte da ih par dana ne iznosite na direktno sunce, misljenja sam da mu jos nisu dorasle, andrej je nabacio jednu dorbu usporedbu u svojim prvim postovima po pitanju toga.
kad ih zalijevajte zalijevajte samo s donje strane.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 20:47   #68
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
onda probajte da ih par dana ne iznosite na direktno sunce, misljenja sam da mu jos nisu dorasle, andrej je nabacio jednu dorbu usporedbu u svojim prvim postovima po pitanju toga.
kad ih zalijevajte zalijevajte samo s donje strane.
Hvala na savjetima. Nadala sam se da će baš buknuti vani, toplo je, a kad ono- ni milimetra u tri tjedna!
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 21:13   #69
prikljucit ce se jos malo i andrej (nadam se) pa da malo nadopuni, ipak on ima puno vise znanja i iskustva u svemu tome.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 22:23   #70
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
U čemu bi bio problem s našim biljkama, nisu se u mjesec dana niti milimetra pomaknule, užas. A toliko titramo oko njih, pazimo na temperaturu, vlagu, sunce, vjetar... i ništa.

Sve smo radili po uputama, gnoje se svakih četiri dana.
Kakvo gnojenje svaka cetiri dana ?!?
Biljke se negdje nakon prvog presadivanja pognoje s cetvrtinom propisane doze gnojiva za paradajze, a onda svaka dva tjedna s cetvrtinom do polovice doze s manjim pauzama nakon presadivanja jer u svjezoj zemlji ima dovoljno nutrijenata za 2-3 tjedna.

Prevelika briga i paznja su uzrok 99% problema kod papricica, nakon sto proklijaju i presadimo ih u vece posudice zalijemo ih kad se smetimo, a gnojimo jos rjede.

Ilistracije radi ovo su moji habanerosi koje je sokirao nagli pad temperature prosle nedjelje (srecom bez mraza):


Mislio sam gotova, a nakon toplog i suncanog dana izgleda ovako:
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 22:32   #71
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Tu sam ih slikala:https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...7&postcount=39

Iste visine su i sad samo mozda imaju koji par listića više.

Mm ih je planirao presaditi u veće posude jer im ispod viri korijen ali meni se čine premale.
Sad vidim slike - ove predugacke su bile negdje bez svjetla i od njih vjerojatno nista, ostale su ili spaljene od spomenutog pregnojavanja ili prenaglog izlaganja suncu.

Pregnojavanje ujedno znaci i zasicenje biljke solima te zbog poremecenog metabolizma biljka vise ne moze uzimati hranjive tvari i zaostaje u razvoju. U ovoj fazi je to prilicno tesko sanirati i najbolje je poceti iz pocetka iako je vrijeme malo na knap ali uz malo srece.....

S ovima eventualno mozete probati isprati supstrat, tako da obilno zalijete i ostavite da se voda cijedi kroz rupe na dnu i tako podosta puta - cilj je "oprati" podlogu od svih soli i previse nutrijenata. Nakon desetak dana nagnojiti s vec spomenutom dozom.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 07:28   #72
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post

Prevelika briga i paznja su uzrok 99% problema kod papricica, nakon sto proklijaju i presadimo ih u vece posudice zalijemo ih kad se smetimo, a gnojimo jos rjede.
Pa ja to govorim od početka, trebalo ih je posaditi kao svaki drugi flanac i bok, a kad ono nauka oko toga svega

Hvala na savjetima. Možda i uspiju još, tko zna,kad se ispere to gnojivo.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 10:28   #73
Nikakva nauka, sve je vrlo jednostavno uz par bitnijih detalja. Isto tako nisu bas u ovim krajevima uobicajene biljke koje za klijanje traze tako visoku temperaturu i kojima je potrebno i do pola godine do prvih plodova.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 23:05   #74
pozdrav, evo ja sam prvi put u zivotu posadio papricice. trinidad scorpion. posadio sam ih krajem 1mj ili pocetkom 2. stvarno se ne sjecam. od prvog dana su u obicnoj zemlji iz vrta bez ikakvog gnojiva. cim su izbili 3 listica presadio sam ih u vece vaze. sada su 2 papricice dosta razgranate ,a 2 su malo zakrzljale. stavio sam ih u hodnik gdje ima puno sunca ali nema grijanja. dok je sunce picilo je bilo ko i zemlja se odmah osusila. ovih zadnjih par dana nema sunca i u hodniku je dosta hladno. mozda nesto toplije nego vanjska temp. izgledaju mi malo zakrzljalo s obzirom koliko dana imaju. sta mislite da ih stavim u grijani prostor dok ne zatopli opet? gnojio nisam nista jer mi je jedan lik rekao da ako ih gnojim da ce rast ko lude ali da nece davat ploda ,a i da ih mogu pregnojit pa ih moze spalit...

http://imageshack.us/photo/my-images...327164655.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...405163127.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...405163148.jpg/

biljcice su visine oko 4-5cm ali lijepo razgranate.

Zadnje uređivanje nero81 : 07.04.2012. at 23:13.
nero81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 23:39   #75
hellp

molim te reci mi koje su najljuče papričice. navodno u japanu imaju neke koje gore čili da im nije niš ni blizu i da te pepričice su u obliku crkvenog zvona. u Japanu moraš potpisati da češ jesti to ljuto jer oni ne žele odgovarati z posljedice. zamimaju me te a i druge obožavam ljuto i dali mi možeš se javiti na meil radi bržeg kontakta ja sam zainteresiran za to i imam iskustva itd.
Hvala unaprijed [email protected]
dali si čuo za tu papričicu Infinity to je jedna isto od vrlo ljutih i nju nemožeš samo tako riješiti ljutine, volio bi nabaviti obje vrcet pa javi se ako stigneš pozz
damir062 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 23:54   #76
Nikad nisam shvacao koji je smisao ovakvih neistinitih mitova i preuvelicavanja, a Japan bas nesto i nije poznat kao domovina najljucih papricica. Trenutno je najljuca Trinidad Scorpion Butch-T s 1,8m dok se prije mjesec dana pojavio njen krizanac zvan Moruga koja je vec blizu dva milijuna scotvillea ali s obzirom da tu veliku ulogu igra i sreca ipak bi se priklonio ovoj prvoj koja je vec nekoliko generacija stabilnih karakteristika. Probao susenu, opako ljuta kao i Nage ili normalni Scorpioni, na deset minuta zatiltas, pola sata dolazis sebi i tu je kraj price, osim ako nisi ona tetkica koja je osvanula u svim medijima jer je na jubito pola sata pickarao i jaukao od obicne Jolokie i od toga napravio veliku nauku
Realno tako ti je svejedno jel nesto ima 1,5 ili 1,8 milijuna, kao kad gurnes ruku u rostilj pa ti je potpuno svejedno jel te opeklo 450 ili 550C - izgubis osjecaj okusa, napadne te vrucina i panika te sve to nestane za desetak minuta nakon cega nastupa jedan slatki osjecaj umora, pod uvjetom da si zdrav jer nije problem u ljutini nego u panici.

Sjemenje mozes naruciti od Australca o kojem sam pisao u postovima kao jedan od pouzdanijih izvora, ali si za ovu godinu zakasnio s uzgojem. Znam za barem dvadesetak ljudi koji ih ove godine kod nas uzgajaju pa ce ih vec na kraju sezone biti svugdje, ne samo u Japanu i bez potpisa

Zadnje uređivanje AndrejX : 07.04.2012. at 23:59.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:19   #77
Evo i mojih bhut jolokia nakon ~45 dana
- smještene između istočnog i južnog prozora (znači imaju prirodnu svjetlost skoro cijeli dan)
- noćna temp. nikad ispod 20°C
- bez ikakvog gnojiva za sada

Mišljenje stručnjaka?

kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:40   #78
Odlicno, izgledaju jako dobro ali bi trebao poceti gnojiti.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:51   #79
imam ovo gnojivo, valjda ce biti dobro



btw: na uputama piše "uvijek gnojiti vlažnu zemlju"
da dodam malo gnojiva u bazen ili da napravim otopinu pa zalijem odozgo?
ako zalijem odozgo, neće onda zemlja biti premokra pošto vuce vodu i iz bazena?
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 17:59   #80
Gnoji se vlazna zemlja jer kod suhe na pocetku solidan dio jednostavno projuri kroz podlogu.
Umuti pola propisane doze na ambalazi, potpuno svejedno gdje je utocis.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.