Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 17:21   #2001
Question Problemi s denom i phalom

Pozdrav svima,

imam jedan problem s dendrobiumom. Kod mene je od kraja prošle zime. Uredno je odcvjetao negdje prije ljeta, a sad su mu neki listovi počeli žutiti. Čini mi se i da su mu i stapke malo posušene. Stoji mi u kupaoni, ima dovoljno prirodnog svjetla (ne direktnog), namočim ga svaka 2 tjedna, a prihranjujem 1 puta mjesečno. Što krivo radim?
Isto tako, jedan phal kojeg sam kupila na sniženju bez cvjetova (bilo mi ga je žao)nema niti jedan zdravi korijen: svi su truli. Listovi su mu još dobrodržeći, ali neznam da li se može oporaviti. Ukoliko netko ima savjet, dobro bi mi došao.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 00:58   #2002
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam jedan problem s dendrobiumom. Kod mene je od kraja prošle zime. Uredno je odcvjetao negdje prije ljeta, a sad su mu neki listovi počeli žutiti. Čini mi se i da su mu i stapke malo posušene. Stoji mi u kupaoni, ima dovoljno prirodnog svjetla (ne direktnog), namočim ga svaka 2 tjedna, a prihranjujem 1 puta mjesečno. Što krivo radim?
Isto tako, jedan phal kojeg sam kupila na sniženju bez cvjetova (bilo mi ga je žao)nema niti jedan zdravi korijen: svi su truli. Listovi su mu još dobrodržeći, ali neznam da li se može oporaviti. Ukoliko netko ima savjet, dobro bi mi došao.
Za dendrobium ne znam kaj se događa.Dobro pregledaj listove, poesbno naličje da nije kakva grinja. Nije joj doba godine, ali nikad se ne zna.
Možda mu je premalo zalijevanja sve skupa? Ja sam svoj nobile za toplih dana zalijevala svakih 5-7 dana, a po zimi tek kakvih 1x mjesečno. ako je tip phalenopsis, zalijevaš ga kao falove.
Moguće je ako mu je naglo zahladilo da odbaci listove, ali nije još baš tako zahladilo. Koji tip imaš?

Fal nema baš niti jedan jedini korijen? Niti zračni? Postoji nekakva tanjušna šansa da ga se poklopi sa prozirnom izbušenom vrećicom kako bi mu se povećala zračna vlaga i kako bi ga to potaklo na puštanje korijena. Svakako ga treba izluftati bar 1x na dan da ga ne napadnu gljivice. I ovaj fal nemoj gnojiti. Ja sam to probala s nekom drugom orhidejicom, ali mi nije uspjelo.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 10:38   #2003
Question orhideje

pozdrav svima i ja bih molila pomoč što se tiče orhideja !primjetila sam da mi listovi na orhideji s vanjske stranice imaju bijele sitne točkice dal netko zna šta bi to bilo?inače orhideja cvate i bila je zdrava
majao is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 22:59   #2004
Quote:
majao kaže: Pogledaj post
pozdrav svima i ja bih molila pomoč što se tiče orhideja !primjetila sam da mi listovi na orhideji s vanjske stranice imaju bijele sitne točkice dal netko zna šta bi to bilo?inače orhideja cvate i bila je zdrava
Da li su to bubice koje možeš skunuti i ubiti? Ili su fiksirane flekice na listovima? Poslikaj pls pa stavi.
Mogle bi biti i gljivice. Ovako su izgledale moje orhideje s gljivicom.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 20:22   #2005
DENDROBIUM

Trenutno stanje sa loše i dobre strane, list?



CocoRocha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:17   #2006
Ovaj list na dendrobijumu mi izgleda kao da ga je sunce spržilo. Zbilja ne znam. Možda će netko drugi imati bolju ideju. Da li je to jedina promjena? Makni taj list svakako.
Na ovoj drugoj sličici ne vidim baš niš posebno. Ovo što je kao suho, to pokušaj obuliti sa bulbe. I vidim da ti pušta nove mladice. Korijen mi je teško procijeniti. Moguće je da je malo propao, ali to niš ne znači. Važno je kakav je u teglici.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 19:30   #2007
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Korijen mi je teško procijeniti. Moguće je da je malo propao, ali to niš ne znači. Važno je kakav je u teglici.


Nema mjesec dana da sam ga presadila.List je jedini sa promjenom i odstranila sam ga sa stabljike, može biti da je od sunca iako pazim da ga sunce ne pecka.

Čitala sam negdje da Den voli prostor među korijenjem, kako bi mogao disati. Tako da sam tijekom presađivanja samo malčice posula gornji dio sa supstratom.
CocoRocha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:35   #2008
Quote:
CocoRocha kaže: Pogledaj post
Nema mjesec dana da sam ga presadila.List je jedini sa promjenom i odstranila sam ga sa stabljike, može biti da je od sunca iako pazim da ga sunce ne pecka.

Čitala sam negdje da Den voli prostor među korijenjem, kako bi mogao disati. Tako da sam tijekom presađivanja samo malčice posula gornji dio sa supstratom.
Onda je korjenje ok ako si nedavno presđivala. Ta stavka je onda riješena. Mojem denu korjenje nakon presađivanja je jako brzo raslo- za 3 tjedna sam ga mogla opet presađivati, ali nisam.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 10:39   #2009
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Za dendrobium ne znam kaj se događa.Dobro pregledaj listove, poesbno naličje da nije kakva grinja. Nije joj doba godine, ali nikad se ne zna.
Možda mu je premalo zalijevanja sve skupa? Ja sam svoj nobile za toplih dana zalijevala svakih 5-7 dana, a po zimi tek kakvih 1x mjesečno. ako je tip phalenopsis, zalijevaš ga kao falove.
Moguće je ako mu je naglo zahladilo da odbaci listove, ali nije još baš tako zahladilo. Koji tip imaš?

Fal nema baš niti jedan jedini korijen? Niti zračni? Postoji nekakva tanjušna šansa da ga se poklopi sa prozirnom izbušenom vrećicom kako bi mu se povećala zračna vlaga i kako bi ga to potaklo na puštanje korijena. Svakako ga treba izluftati bar 1x na dan da ga ne napadnu gljivice. I ovaj fal nemoj gnojiti. Ja sam to probala s nekom drugom orhidejicom, ali mi nije uspjelo.
Puno ti hvala na savjetima: tek sam ih danas pročitala. Phal je još živ (nema čak ni jednog zračnog korijena). Den je čudan, ima 2 nova izdanka, ali i dalje ima nezdravu boju. Bila sam u subotu u Kaliji, tamo su dobili nove orhideje: koja je to boja listova za razliku od mojih. Vidjet ću kako će se razvijati situacija, pa ću napisati što se događa.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 10:29   #2010
problem - listovi

Pozdrav svima...
Moram priznati da nisam bas aktivan clan u postanju, ali sam zato u citanju vasih postova. Tako sam i pronasla sve odgovore koji su me zanimali...no ipak saljem slikicu svoje orhideje kojoj su se poceli susiti donji listovi, a gornji rastu novi pa me zanima imam li ipak razloga za brigu?
Hvala...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02444.jpg‎
Views:	154
Size:	9.1 KB
ID:	8550   Click image for larger version

Name:	DSC02453.jpg‎
Views:	214
Size:	9.6 KB
ID:	8551   Click image for larger version

Name:	DSC02447.jpg‎
Views:	103
Size:	5.2 KB
ID:	8552   Click image for larger version

Name:	DSC02448.jpg‎
Views:	181
Size:	8.8 KB
ID:	8553  
imazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:54   #2012
Quote:
imazar kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...
Moram priznati da nisam bas aktivan clan u postanju, ali sam zato u citanju vasih postova. Tako sam i pronasla sve odgovore koji su me zanimali...no ipak saljem slikicu svoje orhideje kojoj su se poceli susiti donji listovi, a gornji rastu novi pa me zanima imam li ipak razloga za brigu?
Hvala...
To je normalno. Nema razloga za brigu.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:08   #2013
pozdrav svima
i ja ovdje rijetko postam ali povremeno pročitam

molim, ako netko zna:
kolegica me uvjerava da tegla - ukrasna - za orhideje mora biti prozirna - staklena - kako bi korjenje imalo svjetla.

nigdi nisam našla nešto tog tipa.
moje orh su u prozirnoj plastičnoj teglici i ukrasnoj keramičkoj (dakle neprozirnoj).

kao ova (ne nije moja - slika je s neta)

dali griješim?
Tia Dalma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:46   #2014
Lijepi pozdrav pozdrav svim orhidejoljupcima!
imam jedno pitanje...
naime, orhideje mi ne cvatu...cvale su kad sam ih kupila prije 8 mjeseci, i od onda ništa...
listovi im super izgledaju,rastu mladi listovi, korjenje je zdravo, ali cvijeta nema...
možda sam pogriješila jer sam im ocvale grančice odrezala skroz dolje, a ne ispod cvijeta, kako sam pročitala da treba
raditi ovdj na forumu...

da, imam 2 phalenopsisa i jedan dendrobium.
ovnica29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:45   #2015
Quote:
ovnica29 kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav pozdrav svim orhidejoljupcima!
imam jedno pitanje...
naime, orhideje mi ne cvatu...cvale su kad sam ih kupila prije 8 mjeseci, i od onda ništa...
listovi im super izgledaju,rastu mladi listovi, korjenje je zdravo, ali cvijeta nema...
možda sam pogriješila jer sam im ocvale grančice odrezala skroz dolje, a ne ispod cvijeta, kako sam pročitala da treba
raditi ovdj na forumu...

da, imam 2 phalenopsisa i jedan dendrobium.
kad si ih kupila koliko su ti još cvale?

Tia Dalma

tako kažu da orhideje moraju biti u prozirnim teglicama, no moje nisu, a svejedno cvjetaju.
ja vjerujem da je njima najvažnije mjesto na kojemu se nalaze.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:55   #2016
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
kad si ih kupila koliko su ti još cvale?

Tia Dalma

tako kažu da orhideje moraju biti u prozirnim teglicama, no moje nisu, a svejedno cvjetaju.
ja vjerujem da je njima najvažnije mjesto na kojemu se nalaze.
kupila sam ih u veljači i cvale su najmanje dva mjeseca nakon toga....i sada ništa, nema nikakvih izdanaka, osim novih listića...
sad je muž kupio nešto za dohranjivanje...
baš bi mi bilo žao da više ne procvetaju, jer su bil predivne...
ovnica29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 19:43   #2017
Quote:
ovnica29 kaže: Pogledaj post
kupila sam ih u veljači i cvale su najmanje dva mjeseca nakon toga....i sada ništa, nema nikakvih izdanaka, osim novih listića...
sad je muž kupio nešto za dohranjivanje...
baš bi mi bilo žao da više ne procvetaju, jer su bil predivne...
znači da miruju četri mjeseca.
još je i ljeto bilo, sigurno će ti procvasti na zimu.
njima treba niža noćna temperatura da potakne cvjetanje.
nemaj brige, jednog dana će te samo iznenaditi
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 20:22   #2018
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

ove ljepotice su u cvatu
krasne su ti


na sreću moje orhideje nisu čule da im se korenje mora sunčati

dobila sam jednu žutu na tamno roze pjege, napokon žuta orhideja
moja zvjezda uzdanica koja je 2 godine neprestano cvala, izbacila 4 grane i na svakoj par podgrana i imala 140 cvjetova (da, brojala sam ih ) mirovala je 2 mjeseca i sad ima novu granu i cvate
ostatak društva odmara a helga ima bebu orhideju
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 21:04   #2019
trebam malu vašu pomoć....presadila sam orhideje u supstrat kupljen u bauhausu (mix zemlje, stiropora, kore), odrezala trulo korjenje i stapku gdje je trebalo, i orhideje su mi nekako mlitave, kao da se ne "drže" dobro u tom supstratu. malo sam potopila orhideju da se supstrat namoči i učvrsti biljku i bilo je ok neko vrijeme...sad je opet skroz labava i nagnula se na rub posude...lišće se spustilo, nije više čvrsto, što radim krivo?
mona03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 09:53   #2020
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
znači da miruju četri mjeseca.
još je i ljeto bilo, sigurno će ti procvasti na zimu.
njima treba niža noćna temperatura da potakne cvjetanje.
nemaj brige, jednog dana će te samo iznenaditi
hvala na odgovoru!
nadam se da će me zbilja uskoro iznenaditi cvijetom!
a jučer sam dobila još jednu bijelu i njoj ću kad ocvate odrezati te ocvale cvjetove na stabljici ispod zadnjeg cvijeta, pa možda protjera koji izdanak....
ovnica29 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.