Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2005., 18:11   #41
Quote:
Denys kaže:
Ajde ne konzumiraj jod koji se inace nalazi u hrani, pa da vidimo kako ce zljezde s u.l. stvarati hormone.
Jod NIJE hormon, tek toliko da se zna.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 05.05.2005., 18:16   #42
Quote:
kem kaže:
Jod NIJE hormon, tek toliko da se zna.
haha, baš si bistra, pa tko kaže da je ??? ..

__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Old 05.05.2005., 18:21   #43
Mi pricamo o hormonima, ako netko nije primijetio dosad. Spojevima kojih NEMA u hrani. Ako netko uzima jod, a nema stitnu zlijezdu, tesko da ce mu jod pomoci.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 05.05.2005., 18:33   #44
Quote:
kem kaže:
Mi pricamo o hormonima, ako netko nije primijetio dosad. Spojevima kojih NEMA u hrani. Ako netko uzima jod, a nema stitnu zlijezdu, tesko da ce mu jod pomoci.
ja nemam pojma da ti pričaš o nekomu tko NEMA štitnu žlijezdu ???

na početku je postavljeno pitanje:

Quote:
mon kaže:
Zanima me jel postoje neki prirodni (domaci) lijekovi koji pomazu za rad stitnjace?
ovdje se spominje rad štitnjače, dakle štitnjača postoji ? ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Old 05.05.2005., 18:39   #45
Quote:
Denys kaže:
Ako ga organizam moze sam proizvesti zasto uzimati nadomjestak?
Kako znati da li je organizam sam u stanju proizvesti hormon ako mu nisi uopce dao sansu da ga sam proizvede?
to ti ja pričam ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Old 05.05.2005., 19:08   #46
Quote:
MacGregor kaže:
to ti ja pričam ..
Poglec ti McGregor, i ostali slicni tebi kojima ponesto toga nije jasno. Cura je operirala "tumor". Ima razlicitih tumora, benignih i malignih. Pretpostavljam s 90%-tnom vjerojatnoscu da se radilo o benignome, tzv. adenomu stitnjace, jer joj je izvadjen samo dio stitnjace, dakle "bolesni cvoric". (Kod malignih se pak radi totalna tiroidektomija, iliti totalno odstranjenje stitnjace.)

Adenomi su najcesce eutireoticni, sto znaci da su nalazi hormona stitnjace u granicama normale. Oni se tek tada operiraju kada postanu "sumnjivi" ili kada pocinju rasti i tako komprimiraju ostatak tkiva stitnjace, sto moze uzrokovati hipotireozu. (Ovo je slucaj kod ove cure). Normalno se prvo pocinje s tiroksinom jer on suprimira TSH (tiroksin- stimilirajuci hormon), koji pak suprimiria rast adenoma (tak' da se on smanjuje i ne pravi nikakve poteskoce).

Nadam se da ti je do sada sve jasno.

S druge strane TSH (tiroksin stimilirajuci hormon) koji luci hipofiza ne samo da potice na lucenje T4 i T3, nego je i povezan i s rastom adenomoma (sto sam gore spomenula). Dakle, kada odstranis adenom, nece se nista dogoditi, hormoni su u razini normale, no postoji mogucnost da se autonomno bujanje tkiva stitnjace ponovo pojavi. Uzimanjem hormona tiroksina (tj. njegovoga derivata) suprimiras TSH, cime postoji i manja sansa da ce ponovno doci do pojave novga bujanja tumorskoga tkiva (kao sto je gore spomenuto-TSH je povezan s adenomom).

Jel' sve jasno?

__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 05.05.2005., 19:29   #47
ok, FFE, zahvaljujem na preciznom objašnjenju ... neke stvari mi zaista nisu bile najjasnije i dobro je naučiti uvijek nekaj novo ...

ustvari, sve me to jako zanima jer znam neke slučajeve koji su pravilnom staničnom ishranom riješili hormonalne probleme pa sam sistemom logike pokušao predočiti zašto je sve to ustvari i moguće ..

organizam se neprestano obnavlja, obnavljaju se stanice krvi, organa, kosti ... a sve to je ustvari uvjetovano sa kakvim ćemo "materijalom" to popratiti (hrana) .. nadam se da sad i ti shvaćaš kaj ja pokušavam reći ? ..

ps: možemo zaustaviti i rast tumorskih stanica ako u organizmu imamo dovoljno potrebnih mikro nutrijenata i antioksidanata ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Old 05.05.2005., 19:31   #48
Quote:
Denys kaže:



I ja imala problema sa stitnjacom.
Isto tako, doktor me je krcao tabletama da sam u 6 mj. dobila 20 kg.,

.........

sad sam nesto manje od god. dana bez lijekova i nalazi su u redu.

Ako nije tajna, jel' mozes konkretno reci kakvih si imala problema s stitnjacom? Da li se isto radilo o adenomu ili necemu drugome (autoimunoj upali? etc).
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 05.05.2005., 19:32   #49
Quote:
MacGregor kaže:


ps: možemo zaustaviti i rast tumorskih stanica ako u organizmu imamo dovoljno potrebnih mikro nutrijenata i antioksidanata ..


Ajde, nek' ti bude. (buduci da ocito neki ne razumiju i nikada nece razumjeti)
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Old 05.05.2005., 20:20   #50
Quote:
MacGregor kaže:
organizam se neprestano obnavlja, obnavljaju se stanice krvi, organa, kosti ... a sve to je ustvari uvjetovano sa kakvim ćemo "materijalom" to popratiti (hrana) .. nadam se da sad i ti shvaćaš kaj ja pokušavam reći ? ..

ps: možemo zaustaviti i rast tumorskih stanica ako u organizmu imamo dovoljno potrebnih mikro nutrijenata i antioksidanata ..
siva masa se ne obnavlja, a bojim se da je tebi poprilično atrofirala, džabe ti herbalife
magriz is offline  
Old 05.05.2005., 21:27   #51
Quote:
FFE kaže:
Ako nije tajna, jel' mozes konkretno reci kakvih si imala problema s stitnjacom? Da li se isto radilo o adenomu ili necemu drugome (autoimunoj upali? etc).
Pejstam samu sebe sa ovog topica https://www.forum.hr/showthread.php?...954#post2274954

I jos jedan link https://www.forum.hr/showthread.php?...15&pagenumber=1

"Osobno bolujem od Gravesove bolesti a otkrila sam je dok sam bila na ljetovanju u Hrvatskoj. Sa hitne (120-140 otkucaja srca u minuti) direktno su me poslali na vadjenje krvi i scintigrafiju.
Ovo su rezultati mojih prvih nalaza:
T3 7,63 nmol/l 1,29-2,60 nmol/l
T4 201,1 nmol/l 71,2-161,0 nmol/l
TSH 0,016 mlU/l 0,465-4,68 mlUl
Godinu dana sam bila na thiamazol-u (koji blokira stitnjacu da proizvodi hormon) i levothyroxinenatrium-om (hormon stitnjace koji je potreban organizmu za normalno funkcioniranje).

Na prvoj scintigrafiji nije mi nista nadjeno osim povecanja desnog reznja. Na drugoj su primjecena dva dobrocudna cvorica 2 i 4 mm.
Sad sam vec 4 mj. bez ljekova, puno se bolje osjecam, razina hormona je u normali. Kontroliram krv svaka 3 mj., problemi s ocima su se povukli ali jos uvijek nisu i nestali."


U toku godine i nesto sama sam sebe dozirala sa ljekovima, prije toga je jako bitno da znas sve simptome hipo/hipertireoze.
Prateci te simptome (kod mene su bili slabljenje i poboljsanje vida, dobivanje na kilazi, umor, pospanost, otpadanje kose ili nervoza, ubrzano lupanje srca) tocno sam znala u kojoj sam fazi i po tome sam regulirala dozu ljekova. Sve je bilo i pod ljecnickom kontrolom uz vadjenje krvi.



P.S.: Autoimuna upala, u medjuvremenu cvorici su narasli ali doktorica tvrdi da nisu za operirati (napravila sam ekografiju prije koji tjedan), antitijela vise nema u nalazima.
Denys is offline  
Old 05.05.2005., 21:33   #52
Jos dva linka:

http://www.plivazdravlje.hr/?section...u2=&bid=34-142

http://www.plivazdravlje.hr/?section...nu2=&bid=137-0
Denys is offline  
Old 05.05.2005., 21:57   #53
Ljudi, pa kada ćete već jednom shvatiti da se samo pravilnom i zdravom prehranom (ne ulazima sada u to ŠTO je pravilna i zdrava prehrana, jer mnogi nemaju ni najmanje predodžbe o tome, naročito oni ovdje koji misle da sve znaju ) nikada neće izliječiti bolesti poput autoimunih bolesti, malignoma, AIDSA....

Kada bi u medicini svaki 2 plus 2 bili samo 4 i ništa drugo, nitko ne bi umirao, svi bi živjeli nekoliko stotina godina, a i MacGegor bi možda tada bio i doktor ...
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Old 06.05.2005., 10:03   #54
Uh, stvarno zanimljivo stivo, nisam ni mislila da bi moglo biti toliko zainteresiranih. Nije mi ni na kraj pameti da odgovaram onima koji su nasli forum za prostacenje. Nisam ni ja svetica ali ipak zar se to mora bas vidjeti i na papiru ili ti kompjuteru?

Nasao se i poneki pametan savjet, hvala na podrsci.
A neki od vas vjerojatno jos nisu dobro naucili citati kad im jos nije jasno da ja jos uvijek imam pola stitnjace i da ona super funkcionira, nalazi su 100% u redu i ja se osjecam 100% dobro. Nakon operacije trebao mi je 1 dan da se oporavim i onda je sve bilo OK. I inace sam "zdrava kao dren" pa sad jedna doktorica preporucuje da se nakljukam hormonima (koje ova polovica stitnjace koju imam ionako proizvodi) i dobijem hrpu nus pojava?! Mislim da cu ipak potraziti second opinion.
Ah, kirurg mi je prije operacije rekao da cu uzimati hormone samo ako stitnjaca ne bude dovoljno proizvodila, zato sam bila jako razocarana sto je endokrinologica rekla da ih uzimam. Ona je za kirurga rekla da on nije kvalificiran da daje takve savjete.

A sto se tice alternative, nisam ni mislila bi se na taj nacin mogla rijesiti adenoma, nego trazim nesto sto potice rad stitnjace u slucaju da mi ova moja polovica malo zasteka.
I samo me jos nesto zanima, cini se da vecina vas koji ste ovdje odgovorili na moj post imate problema sa stitnjacom?!
Toliko.
mon is offline  
Old 06.05.2005., 10:16   #55
ja jos nemam, ali je imala moja mama. zato znam malo vise od prosjeka o bolestima stitnjace.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 06.05.2005., 10:38   #56
Quote:
mon kaže:

I samo me jos nesto zanima, cini se da vecina vas koji ste ovdje odgovorili na moj post imate problema sa stitnjacom?!
Toliko.
Ja jos nemam, ali me mozda cekaju u buducnosti. 5 slucajeva u siroj obitelji, sve zene, mami izvadjena stitnjaca prije 2 godine. Pije tablete svaki dan i nema nikakvih problema.

Quote:
Ah, kirurg mi je prije operacije rekao da cu uzimati hormone samo ako stitnjaca ne bude dovoljno proizvodila, zato sam bila jako razocarana sto je endokrinologica rekla da ih uzimam. Ona je za kirurga rekla da on nije kvalificiran da daje takve savjete.
Pa ni endokrinolog ne govori kirurzima kako da operiraju...Svatko radi svoj posao.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Old 06.05.2005., 10:45   #57
Quote:
mon kaže:

A sto se tice alternative, nisam ni mislila bi se na taj nacin mogla rijesiti adenoma, nego trazim nesto sto potice rad stitnjace u slucaju da mi ova moja polovica malo zasteka.
I samo me jos nesto zanima, cini se da vecina vas koji ste ovdje odgovorili na moj post imate problema sa stitnjacom?!
Toliko.
"poticanje rada preostale polovice stitnjace prirodnim lijekovima" podrazumijeva njeno vece iscrpljivanje. nisam sigurna da je to (ako je i moguce) dobro s obzirom da si imala adenom.

kako znas da nadomjesni hormoni imaju "hrpu nuspojava"? koje su to nuspojave?

kako znas da "prirodni" lijekovi ne sadrze u sebi neke kemijske spojeve koji su stetni, ili interferiraju s nekim drugim tvarima koje konzumiras...?

da, imam Hashimoto, ali jos uvijek ne trebam dodatnu terapiju - po savjetu endokrinologa.

ostali ljudi koji su se javili ovdje, pored onih koji i sami boluju od neke bolesti stitnjace, po struci su lijecnici, ili se bave nekim drugim oblikom brige za ljudsko zdravlje. neki su strucni, neki malo manje

u svakom slucaju, potrebno je da vise suradjujes s lijecnicima koji te lijece - ili da oni vise suradjuju s tobom. odnosno, imas pravo na informaciju i objasnjenje, ali neces ih dobiti ako ne pitas. a mozda ih neces dobiti i ako pitas, ali to definitivno ne znaci da su "prirodni lijekovi" bolji
violent_femmes9 is offline  
Old 06.05.2005., 12:10   #58
kako znas da nadomjesni hormoni imaju "hrpu nuspojava"? koje su to nuspojave?

kako znas da "prirodni" lijekovi ne sadrze u sebi neke kemijske spojeve koji su stetni, ili interferiraju s nekim drugim tvarima koje konzumiras...?
---------------------------------------------------------------
Nuspojave kod uzimanja Levotiroksina (L-Thyroxine): ispadanje kose (privremeno), osteporoza, nepravilni rad srca.
I kao sto su neki spomenuli tu na forumu problemi s ocima i tjelesnom tezinom.

Naravno da i prirodni lijekovi mogu biti stetni, ali nadam se da je to ipak u manjoj mjeri. I ionako bi ih uzimala na vlastitu odgovornost.
mon is offline  
Old 06.05.2005., 12:18   #59
Quote:
mon kaže:
I kao sto su neki spomenuli tu na forumu problemi s ocima i tjelesnom tezinom.
ovo prvi put cujem, da su problemi s ocima nuspojava pijenja levotiroksina... reklo bi se da je netko nesto pomijesao!

moguce je da se u periodu odredjivanja terapije pojave simptomi hipertiroidnosti, ali to je jasan znak da terapija nije "pogodjena" i da ju treba modificirati.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 06.05.2005., 12:29   #60
Quote:
Riječanka kaže:
Ljudi, pa kada ćete već jednom shvatiti da se samo pravilnom i zdravom prehranom nikada neće izliječiti bolesti poput autoimunih bolesti, malignoma, AIDSA....
Kada bi u medicini svaki 2 plus 2 bili samo 4 i ništa drugo, nitko ne bi umirao, svi bi živjeli nekoliko stotina godina, a i MacGegor bi možda tada bio i doktor ...

nitko ne tvrdi da se SAMO sa zdravom prehranom može sve sanirati ...ali idemo iz početka ..

na linku koji nam je denys ostavila između ostalog piše:

"Hipertiroidizam (Hormonski poremećaji i poremećaji metabolizma)

Uzroci, učestalost i faktori rizika
Uzrok hipertireoze je nepoznat. Postoji mnogo dokaza koji upućuju... bla bla bla ... "
.... Općenito su autoimune bolesti oko sedam puta češće u žena, nego u muškaraca pa je tako i s ovom bolešću. Mogu biti zahvaćene sve dobne skupine, a vrlo često postoji i familjarna predispozicija. Zahvaća nekoliko postotaka pučanstva, nešto češće žene od 40-60 godina."

ako medicina tvrdi da je nešto nepoznato otkud tebi ("rječanko") tolika bahatost da možeš tvrditi da prehrana tu nema nikakve veze ???
medicina isto tvrdi da nema lijeka za astmu, alergije, dijebetes, (itd.) ali sam svjedok da se ljudi svakodnevno rješavaju tih zdravstvenih problema (upravo sa "staničnom ishranom") i TO MENI daje za pravo da JA budem toliko bahat da mogu "glasno razmišljati" u ovom pravcu ...
spomenuo sam da poznajem neke žene koje su rješile hormonalne probleme (samim time i regulirale rad štitnjače) upravo na ovaj način (bez lijekova), i ako budeš dovoljno ljubazna mogu te upoznati sa tim ženama (i jedna doktorica je među njima pa će ti ona možda znati to objasniti ?) ..

da ne duljim dalje dokazano je da protein soje direktno utječe na regulaciju hormona i to će vam posvjedočiti skoro svaki bolji ginekolog i upravo je taj sojin protein prirodno rješenje za mnoge probleme o kojima vi ovdje pričate, i koji je upravo ženama jako potreban (da ne kažem i neophodan) ...

ovo malo iskustva koliko sam uspio steći upoznavajući "cellular nutrition" i svjedočanstva ljudi o kojima pričam totalno mi je dalo volju da naučim što više o zdravlju općenito pa i o svim bolestima i problemima koje dolaze zbog neuravnotežene prehrane .. i možda ćete me za 4-5 god. svi ovdje i zvati "doktore" (ipak faks traje 4-5 god. ?)..

pronašao sam neka svjedočanstva na netu o menopauzi (sličnost i povezanost su vam valjda jasna ? ) ..
(pogledajte pažljivo, ima i svjedočanstava za druge zdravstvene probleme):

http://groups.msn.com/TheHealthyPlan/menopause.msnw
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.