Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2022., 21:01   #1
Zelena tržnica

Bok. Nisam našao sličnu temu, ni ne znam gdje drugdje pitati.

Jel netko odavde odlazi na zelenu tržnicu i da li tamo ima za kupiti oraha i lješnjaka. I pošto su?
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2022., 22:55   #2
Zelena tržnica

Mi početkom jeseni odemo po paradajz za šalšu, papriku za pečenje i šljive čačanke za zobanje/pekmez, a za ovu “ptičju hranu” nezz jel imaju.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 18:22   #3
Sad bu ju selili, kaj ne?
Nešto sam čuo na radiju da ih žele maknuti, ali ovi se žale da nema adekvatnog prostora.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 21:05   #4
navodno bi se trebala premjestiti zbog rekonstrukcije obliznjeg krizanja, ali kako se u vezi toga nista ne poduzima
do daljnjega ostaje tamo
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2022., 13:25   #5
A jeste korisni...
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2022., 13:38   #6
Kolko se sjećam,postoji neki plan za trajno izmještanje,ali kak je to bilo relativno davno nemogu 100 % biti siguran!
Sukladno tome se dešava i egzodus ponude.Nekad je to bila dobra stvar..
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 07:54   #7
Quote:
Plug_in kaže: Pogledaj post
Bok. Nisam našao sličnu temu, ni ne znam gdje drugdje pitati.

Jel netko odavde odlazi na zelenu tržnicu i da li tamo ima za kupiti oraha i lješnjaka. I pošto su?
Što se cijena tiče za zelenu robu i normalne količine ti je najjeftiniji Dolac. Što se oraha i lješnjaka tiče to se kupuje na akcijama u Kauflandu i Plodinama cca 48 do 54 kune za kg i teško je to naći po ovoj cijeni na tržnicama a mislim i na zelenoj tržnici, nisam dugo bio no mislim da ovi veliki lanci to zbog količina koje nabavljaju dobiju po znatno nižim cijenama, tako da ovo na akcijama je po meni najniže što se može mabaviti. Naravno čekaš kada je akcija a to je barem 2 puta na mjesec.

Ne znam pošto prodaju ljudi koji imaju svoj vlastiti voćnjak? No teško da možeš očišćene dobiti po ovoj cijeni iz ovih trgovačkih lanaca.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 12:40   #8
ljudi prodaju očišćene lješnjake po 60-80 kn/kg.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 14:30   #9
Evo danas u Lidlu:

55 kn lješnjak jezgra za 1 kg
50 kn orah jezgra za 1 kg

https://www.lidl.hr/hr/letak/ponuda-.../86268/page/14

U Kauflandu od srijede:

46 kn orah jezgra za 1 kg

https://leaflets.kaufland.com/hr-HR/...S%3D1670938432
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 16:20   #10
orahe je bolje kupovati u ljusci i krcati koliko ti treba, ovi ocisceni su lose kvalitete
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 17:21   #11
Orasi koje možete naći po centrima su uglavnom rumunjski od prošle godine. Već se mrve koliko su prestari. A već od 60 kn se nađe po fb grupama ovogodišnjih.

@Krkimir
Potpuno si u krivu. Orah u ljusci = mačak u vreći
ahiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 17:58   #12
nije bas, i po ljusci mozes odrediti kakvi su unutra
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 20:08   #13
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
orahe je bolje kupovati u ljusci i krcati koliko ti treba, ovi ocisceni su lose kvalitete
S obzirom da dolaze u providnom pakiranju možeš vidjeti kakva je kvaliteta pa ako je OK kupiš ili ne kupiš.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 22:18   #14
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
nije bas, i po ljusci mozes odrediti kakvi su unutra
Ne možeš. Uzgajam, između ostalog, i orahe i lješnjake. Može ljuska biti prekrasna, a unutra crna jezgra, smežurana ili pljesniva. Ista je stvar i s lješnjacima. Baš zbog toga nisam nikad krajnjem kupcu prodavao u ljusci.
ahiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2022., 07:31   #15
Quote:
ahiko kaže: Pogledaj post
Ne možeš. Uzgajam, između ostalog, i orahe i lješnjake. Može ljuska biti prekrasna, a unutra crna jezgra, smežurana ili pljesniva. Ista je stvar i s lješnjacima. Baš zbog toga nisam nikad krajnjem kupcu prodavao u ljusci.
Kako se baviš s uzgojem ovih kultura (orasi i lješnjaci) i znaš troškove možeš li dati osvrt na cijene u trgovačkim lancima u odnosu na cijene na tržnici za ove proizvode?

Zašto to pitam?

Redovna cijena je takva kakva je, no kada su akcije onda je ova koje sam naveo i vidimo u katalozima. Iz toga proizlazi da trgovci imaju jako visoku maržu na ove proizvode!

Jasno je da svatko treba biti u plusu i proizvođač a i trgovac, no trgovac od prozivođača dobije robu očišćenu i upakiranu i na nju samo nadozida svoju maržu.

Pretpostavljam da na akciji ne prodaje robu ispod nabavne cijene, a ne zaboravimo da je u ovoj cijeni i PDV.

Ako može malo komentar o nabavnoj cijeni koju plaća trgovac i troškovima odnosno cijeni koju postiže proizvođač.

Zašto me ovo zanima?

Konkretno u ovim katalozima postoje i cijene za ostale poljoprivredne proizvode pa malo bacite oko na te cijene (zelena paprika, paradajz, jabuke, kruške, grožđe, mandarine i sl.)

Zanimljivo je da na tržnici neki imaju slične cijene cijenama u trgovačkim lancima, a opet ima i onih koji imaju ove cijene!

Za 10 kuna:

2 kg jabuka
3 kg krušaka
2 kg grožđa
2 ili 3 kg mandarina ovisno kada se dođe
2 kg paradajza (jučer su malo cijene išle gore pa je cijena 7 kn kg)
3 kg paprike (do prošlog tjedna sada je 7 kn po kg)

No za ova dva zadnja proizvoda je i logično jer je sezona na izdisaju, no još prošli tjedan su bile ove cijene, a znamo kakve su cijene bile u toku ove godine u trgovačkim lancima za gore navedene proizvode!

Pričam o cijenama na Dolcu kod prodavača na jugozapadnom dijelu Dolca kod stepenica kojima se silazi prema trgu.

Sada za ove količine izvadite cijene iz kataloga trgovačkih lanaca, a oni ne nabavljaju ove količine koje kupujemo na placu.

Na ostalim tržnicama su cijene znatno više, a i na samom Dolcu ima onih koji drže cijene. No kod ovih dva tri trgovca na ovom dijelu Dolca su cijene ovakve.

Roba je OK kao i kvaliteta. Ako imate volje isplati se otići do ovih prodavača na ovim štandovima. Naravno ima i limuna i još ponekih stvari po dobroj cijeni.

Za 40 kuna natrpaš robe da ne možeš toliko ni nositi. A kod vaganja prodavač uvijek nabaci jednu stvar više na vagu. Kako se njemu isplati prodavati po ovim cijenama kao i onima od kojih nabavlja robu koju prodaje?

Ovo sve samo govori da trgovački lanci imaju sasvim solidnu maržu na poljoprivrednim proizvodima i da kada su akcije to je još jako debela zaliha marže u cijeni. Teško da ova 3 prodavača na Dolcu imaju akciju svaki dan 365 dana u godini?

Ima li još tko iskustva sa ovakovim cijenama?
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2022., 14:47   #16
I lel ima orašastih po zelenoj ili samo u hnk?
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2022., 19:20   #17
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
I lel ima orašastih po zelenoj ili samo u hnk?
Na placu sigurno ima samo su cijene kao u trgovačkim lancima kada nije popust.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2022., 19:53   #18
To je još dobro ako su iste.
Znalo se naći robe iz dučana,sa maržom kumeka/kumice u cijeni
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2022., 06:38   #19
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
To je još dobro ako su iste.
Znalo se naći robe iz dučana,sa maržom kumeka/kumice u cijeni
Prije par godina imali u jednom trgovačkom lancu akciju na zelenu salatu, koja je završila na zelenoj tržnici.

Tako da je dobro znati cijene, pa kada naletite na priliku i ako je kvaliteta OK zašto ne uzeti ako to koristite, evo 3 kg krušaka za 10 kuna sa Dolca a po kvaliteti i izgledu su bolje od onih u trgovačkim lancima. Jabuke još nisam niti načeo. Dakle za 20 kuna voća za cijeli tjedan 3x dnevno. To je manje od 3 EUR. Ono prošetaš do centra i usput nabaviš voća koliko možeš ponijeti.

A što se tiče paprike babure jučer u Kauflandu bila cijena 7 kn/kg na akciji, samo što je to bila roba dan dva prije nego se to baca u kantu za smeće. Od tri kašete pune robe jedva da bi se izvukla 1 većica koliko toliko nečega za salatu. Ostatak može samo za neko jelo gdje se to termički obrađuje pa se ne vidi u kakvom je to stanju, pod uvjetom da se to potroši najkasnije u dan ili dva.

Na Dolcu kod ovih trgovaca ta ista babura je 7 kn/kg trenutno jer je bilo 3kg za 10 kuna prošli tjedan i može odstajati još najmanje 7 dana bez degradacije u kvaliteti.

Mnogi trgovački lanci drže voće i povrće predugo prije nego spuste cijenu, a kada spuste cijenu to je roba za bacanje u smeće. Najbolji primjer je Konzum koji spušta cijene jagoda kada iz pakiranja od 500 grama iz pakunga već curi tekućina, tako da je to trebalo već odavno biti u kanti za smeće.

Ovo samo pokazuje da imaju prevelike marže na ovu robu, jer ako si mogu dopustiti da prodaju dio robe po normalnoj cijeni, a veći dio bace jer nisu na vrijeme spustili cijenu dovoljno govori o tome da su cijene prevelike

S druge strane ovi prodavači na Dolcu sve ono što moraju baciti je njihov gubitak i zato imaju niže cijene odnosno neku realniju maržu i cijene robe su u principu kao na akciji u trgovačkim lancima samo je roba svježija, a u trgovačkim lancima je to roba koja za dan dva ide u koš za smeće kada se prodaje po akcijskoj cijeni.

U trgovačkim lancima ima i kvalitetne i svježe robe na akciji, no onda su to ograničene količine samo da namame kupce.

Ovo se odnosi na voće i povrće ako izuzmemo od toga orašaste proizvode gdje trgovački lanci vode po niskim cijenama na akcijama, samo se onda pitam po kojim to cijenama nabavljaju?

Kolega forumaš koji to proizvodi i prodaje nije se još izjasnio po ovom pitanju?
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2022., 22:26   #20
Bok. nisam baš imao previše vremena ovih dana tipkati (seljak, jebiga) pa ću sad probati dati kratki osvrt što se tiče lješnjaka i oraha.

Važno je napomenuti da lješnjake i orahe uzgajam na ekološki način. Za lješnjake ću imati uskoro i certifikat, za orahe neću iz nekih sporednih razloga u koje sad ovdje neću ulaziti.

Kako cijela obitelj pomaže u ovome, teško mi je procijeniti koliko jedan sam može napraviti, ali mislim da su 4 do 5 hektara lješnjaka optimum za full time posao jednoj osobi. Uz naravno mehanizaciju i dodatnu pomoć kod berbe, budući da se mora obaviti u kratkom roku. Uz ulazne troškove koji su veći u eko proizvodnji i smanjeni prinos, cijena očišćenih lješnjaka ne bi smjela biti ispod 10€, a oraha barem 11€ (orasi su zahtjevniji za čišćenje). U konvencionalnoj proizvodnji bi to bilo 1 do 1,5€ manje.
Naravno, zakoni tržišta ne zaobilaze ni ovaj sektor, pa je ove godine cijena od 60 kn za kilu lješnjaka ili oraha zadovoljavajuća. Mora biti. Razlog je taj da je u zadnjih par godina proizvodnja oraha izuzetno zahtjevna i na tržištu ga manjka pa ljudi kompenziraju lješnjakom. Ova godina je bila dobra za orah i ima ga puno pa je zato i cijena manja. Teško da će se dvije zaredom ponoviti.

Cijene u trgovačkim centrima sam vidio svakakvih. Od 75 kn do 45 kn prije neki dan. A sve je to prošlogodišnja roba. Oni za 75 kn su imali deklaraciju s navedenim uvoznikom, zemljom podrijetla i godinom berbe (2021). Ovi za 45 nemaju te podatke, nego naljepnicu "Najbolje upotrijebiti do 12/2022"

Ne znam što zakon kaže o mogućnostima prodaje ispod nabavnih cijena, ali ne bih se čudio da je cijena u trgovini manja od nabavne cijene uvoznika. Jer bolje je prodati ispod nabavne cijene robu koja je kvarljiva i izgubiti 20%, nego baciti sve i izgubiti 100%
ahiko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.