Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2010., 15:12   #41
SLAVONSKI BROD-Navečer oko 19h (15.09.1991.) Brođani su počeli akciju i borbe za oslobađanje brodske vojarne-garnizona "ivan Senjuk-Ujak" iz ruku okupatoreske. Uvod u ovu planiranu akciju je bila zapovijed vrhovnog zapovjednika oružanih snaga Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana o blokadi svih vojarni u Hrvatskoj, uključujući opskrbu strujom, vodom, komunikaciju telefonom.

Cijeli akcija je počela prije svega trodnevnom bolokadom te nakon bezuspješnih pregovora počele se ouržane aktivnosti kao odgovor na pucnjavu iz smjera vojarne. JNA je tada imal podršku minobacačima iz BiH i snajperistima. Zapaljena je Gradska knjižnica i čitaonica, nekoliko stanova u neboderu uz Tvrđavu, zgrada Skupštine općine, robna kuća "Vesna", brojna vozila…
Nakon 23 sata borbe, uvidjevši da su u bezizlaznoj situaciji, 16. rujna oko 18 sati predalo se stotinjak vojnika i dvadesetak oficira i podoficira. Oslobađenjem vojarne brodska je Tvrđava prvi put u povijesti prestala biti sjedište raznih vojnih postrojbi, a Slavonski Brod i brodska općina oslobođena neprijateljskih uporišta koje je držala tadašnja JNA.


tekst prenesen sa SBportala ( i to u kraćim crticama napisano)...

kao dodatak svemu gore napisnom a samo radi istine početni napad na tadašnju kasarnu izvela je 3. bojna 3. GBR "kobrini sinovi".........mogao bih još svašta napisati oko zauzimanja vojarne ,one sitne detalje i crtice koji mnogi neznaju kako je trajala akcija ,pripreme i tko i kada ,ali ne mogu više nikome objkašnjavati jer to izgleda nikoga ne zanima....ponekad se samo nasmijem kad slušam u kakve sve gluposti kroz priće sve ispadne



A danas ništa ,nikakvo sječanje na taj događaj iz bliske prošlosti,nikakav osvrt kroz medeije na te dane , a tih dana a i kasnije stvarno nije bilo lijepo živjeti u Slavonskom Brodu.......a sve polako tone u zaborav ...

A kada se samo sjetim ponekad svojih pokojnih prijatelja(suboraca) i njihovih riječi kako će biti kad rat završi.....užas i tragedija,nažalost tako nam i treba .....
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:16   #42
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Samo će čista neznalica ili očajnik gađati topništvom na granici maksimalnog dometa.
Među podacima kojima raspolažeš mora stajati i efikasni domet gađanja.


Jao, kako smo danas svi pametni, sve redom topnički experti i salonski generali sa West Pointa... Pa tako možemo birati samo najpreciznija topovska oruđa, i samo ako nam je pogodak unaprijed 100% zagarantiran.

Evo što kažu najneposredniji sudionici tih događaja, u danima kada se je borilo na život i smrt.... Da bi danas, 20 godina kasnije netko drugi pokušavao "pisati povijest" tih dana, i to na osnovu vlastitog nepoznavanja osnovnih činjenica, nebuloza i naklapanja..

Quote:
Gospodine Ademi nadam se vas je bar malo sramota radi ovakvih izjava. Ovo je sramota za sve šibenčane koji su branili grad! Svaka vam čast i slava na ratnim zaslugama. Zanima me samo kako su ostatci granata sa žirija pronađeni iza rata pokraj bivšeg motela na mostu. Odakle su bili navođeni topovi sa žirija? Zna se dobro ko je to radija da su topovi bili poprilično neprecizni, malo su "naginjali" u livo.. šta je uvelike zbunilo neprijatelja, koji nije zna šta mu je činit..

U samoj obrani Šibenika, pod zračnim napadom ispaljeno je nekoliko raketa na Žirije, di je velika vatra zahvatila područje skladišta i vojarne u kojoj je bilo streljiva da pri zapaljenju izbriše Žirije sa lica zemlje! Za sve koji ne znaju, vatra se gasila mokrim dekama, koje su se namakale u more i onda s njima na vatru! I dok se borilo za vlastitu glavu, PALJBA PRIMA MOSTU NIJE POSUSTAJALA!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:27   #43
Čitati pažljivo i sa razumijevanjem: http://bit.ly/coDGYN

Quote:
Povijest pisana od sudionika je od 295. do 341. stranice Žirajskog libra iz 1994. Dio kronologije sastavljene po ovim svjedočanstvima i kasnije provjerene od sudionika:

"17.9., 7.30h - Napad na grad iz vojarni, iz tenkova kod šibenskog mosta i povremeno s vojnih brodova DJČ 622, PČ 180 i PČ 173. Slijedi zračni napad. Prema mostu je raspoređeno 150 branitelja, a ukupno ljudstvo policije na svim šibenskim položajima broji oko 785 redovnih i 600 pričuvnih policajaca, sa zasebnim snagama ZNG.

17.9., OKO 8h - Pogađanje topovnjače kod Zlarina pri uzmaku prema Visu.

17.9., 9h - Pošiljka pješačkih protuoklopnih i protuzrakoplovnih raketa zaustavljena je u Vodicama. Protuzrakoplovni ručni lanser raketa prenosi se na Žirje gliserom Lučke kapetanije.

17.9., - 10h Uspostavljeno je primirje. Od Visa se propuštaju četiri ratna broda koji se zaustavljaju u kanalu sv. Ante i u 10.35h gađaju grad. Nakon paljbe sa Zvizdulja uzmiču prema Rogoznici.

17.9., 11h - Paljba po tenkovima između šibenskog mosta i odvojka ceste za Jadriju. Tenkovi se zaustavljaju.

17.9., 13H - Paljba po vojarnama u Mandalini, a poslije i po tenkovima pred mostom.

17.9., 15h - Momčadi topnika Rahima Ademija odvoze topove iz vojarne u Zečevu. Preko sto stanovnika Rogoznice, Podglavica, Dvornica, Ražnja, Podorljaka i Zečeva izvozi i prekrcava 5 topova kalibra 130 mm (dometa 36 km), 20 topova kalibra 85 mm, mitraljeze, puške i streljivo. Na obalnoj bitnici bilo je 5 topova kalibra 100 mm."
Dakle - s jedne strane imamo izjave i svjedočanstva neposrednih aktera tih događaja, a s druge strane imamo špekulacije, "ki bi da bi" stručnjake za topništvo, internet ratnike, njihova naklapanja i nagađanja...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 18.09.2010. at 16:32.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:44   #44
Quote:
champ kaže: Pogledaj post


Jao, kako smo danas svi pametni, sve redom topnički experti i salonski generali sa West Pointa... Pa tako možemo birati samo najpreciznija topovska oruđa, i samo ako nam je pogodak unaprijed 100% zagarantiran.

Evo što kažu najneposredniji sudionici tih događaja, u danima kada se je borilo na život i smrt.... Da bi danas, 20 godina kasnije netko drugi pokušavao "pisati povijest" tih dana, i to na osnovu vlastitog nepoznavanja osnovnih činjenica, nebuloza i naklapanja..
OK, ispravit ću se: Šibenski most gađan je sa Žirja iako se znalo da je vjerojatnost pogodaka minimalna što ne umanjuje doprinos topnika sa Žirja.

Meni smeta što borci koji se nisu makli dalje od svog grada ignoriraju činjenicu da su i drugi sudjelovali u istom poduhvatu.

Imam takvih i u svome mjestu. Sutra i prekosutra obilježavat će se godišnjica
bitke i oslobađanja vojarne. Naravno da nisam pozvan, a nije mi ni krivo, jer u odnosu na kasnija borbena djelovanja i akcije u kojima sam sudjelovao, oslobađanje vojarne čini mi se kao p****n dim.

Stoga, nemoj me zvati salonskim generalom jer ne znaš komu se obraćaš.
S poštovanjem.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:55   #45
Iako nisu vojarne, njen su popratni dio. Spomenuo bih se Kobrin Sine i zauzimanje radio- relejnog postrojenja Degman na Dilju. Te barutana i skladišta -Bukovlje - Gromačnik. Važnost zaposjedanja Degmana na rubu sa Požeškom županijom, je izuzetno bitna stvar, pokraj vojarni. Te zaustavljanja više kompozicija vlakova punih oružja. Na Degmanu su postavili tri Prage na prilaznu cestu, tukući sve što bi prišlo. Moćno oružje za svaku namjenu. Okolo baze prilazi su minirani. Ekipa 108 HV pokušavala je probiti prolaz, no Prage i ostalo oružje sjeku šumu učinkovito, odbijajući pokušaje. Dovlači se nešto artiljerijskog oružja, tukući utvrđene položaje. Već ima ranjenih bojovnika i prolaz nikako da se ostvari. Na cestu stupaju 84 -ke 108 Br. Četnička jna napušta isturene položaje na Pragama i povlači se prema objektu. Tu je početak kraja, pružaju otpor dok ih dio nije pokupila Gazela, a dio bježi pješačeći u luku sa Dilja prema Savi. Gazela je ubrzo srušena u selima oko toka rijeke Save na Slavonskoj strani. Izgorjeli su 8-9 pripadnika tzv. jna. Druga ekipa je uspješno došla do Save nakon više satnog hoda, HV bojovnici su ih pratili kad su ih detektirali, ali sa naređenjem da ih ne skidaju, tako su i postupili ispraćajući ih kroz optiku. Prešli su na Bosansku stranu gdje su ih čekali...
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:59   #46
Champ, ti očito nisi shvatio namjeru mog pisanja. Ja samo ne želim da se sve zasluge pišu bitnici sa Žirja. Stvarni učinak, tj. direktno nanošenje gubitaka neprijateljskom mehaniziranom pješaštvu i oklopu su obavili drugi. Prije svega minobacači 120 mm, jer dobrih 16-17 godina svako malo čujem o tome koji su pothvat oni napravili, gađavši tenkove u pokretu (konkretno, prva vijest o tome mi je bila u jednom izvještaju u HV; navodno je ostvaren izravan pogodak u tenk T-55 koji je kasnije zarobljen).

Evo što kaže DROL:

Osobito je bilo značajno osvajanje obalne topovske bitnice na otoku Žirju (koje su se predale odmah 16.09. a nalaze se18 km od Šibenika, krajnji domet starih topova 90 mm) s koje su HV napadale pomorske snage u luci Šibenik i na otvorenom moru te oklopne snage na položajima oko mosta. Posebna zanimljivost bitke za Šibenik je uspješna uporaba minobacača protiv tenkova koji su gađani i u pokretu.


Još:

Dana 16. rujna počinje tenkovski napad JNA iz Bribira prema Šibeniku, istovremeno iz Oklaja i Tepljuha napada se Drniš. Branitelji se nakon kraćeg sukoba povlače, a iz Knina dalje napreduje tenkovska jedinica sa oko 40 tenkova i mnogo pratećih kola, s namjerom da zauzmu Šibenski most i napadnu grad sa zapadne strane.
Nakon prolaska preko mjesta Gaćeleze, tenkovi su se razdvojili na dvije ceste, od kojih jedna vodi u Zaton. Kad je skupina tenkova došla u Zaton, svi stanovnici mjesta pozatvarali su se u kuće, a iz tenka su izašla dva - tri oficira. Stanovnici iz obližnjih kuća čuli su kako jedan govori: ''Kud me je poslao u p… materinu kroz ovaj klanac, mogli su me kamenjem tući''. Zatim su polako krenuli prema mostu.
Prema tim tenkovima zaputila se je izvidnica: četvorica boraca u osobnom automobilu. Imali su četiri puške i jednu zolju. Vodio ih je poručnik Mile Martinović, a s njim su još bili Zatonjani: Ante Mrša (Okac), Ivica Živković (Čiko) i Ante Kulaš Tomin. Projurili su preko Bilica i Šibenika i za čas se našli na Šibenskom mostu, pretpostavljajući da se tenkovi još nalaze oko Zatona.
Prešli su most - ''nešto iza 19 sati'' - kaže Martinović, a onda, iz prve krivine kao avet u predvečerje, pojavio se tenk na maloj udaljenosti. Samo par sekundi trebalo im je da se nađu u gustoj makiji uz cestu. Ante Kulaš imao je u rukama zolju, kakvu još nikad nije rabio. Kako je udaljenost bila oko 100 metara, uspio je pogoditi tenk, presjeći mu gusjenice i – kolona je stala. Oni su se kotrljali kroz gustu makiju i uspjeli izbjeći rafale iz tenkova. Grdno su se prestrašili. Anti je potekla krv iz ušiju, jer nije znao da su mu bili potrebni posebni čepovi za uši uz ovo oružje. Tada je zaustavljeno napredovanje tenkova na Šibenskom mostu i presiječena je veza južne Dalmacije sa ostatkom Hrvatske.
Sljedeći dan tenkovi na mostu gađani su i minobacačima i artiljerijskom paljbom. Tijekom rata za Šibenik učinkovito su upotrijebljeni minobacači u napadu na tenkove u pokretu.



Evo, tek sada i ovdje vidim ono što se stalno ponavlja. Podvukao sam to.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:16   #47
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Pogotovo ovo što kaže:

A topovi na Žirju nisu se mogli dobaciti do mosta. I zato me kao branitelja vrijeđa kada se taj mit godinama ponavlja. Deblokada Šibenika najveća je pobjeda u Domovinskom ratu koja ima značenje Oluje. Da je pao Šibenik, pala bi Hrvatska i cijepala bi se na dva dijela. Zato smatram da se mora znati istina o “rujanskom ratu”.

Normalna stvar; 85 mm top - koliko mu je domet - a koliko je Žirje od Šibenika daleko??? Ma gluposti...
Rahim Ademi je čovjek koji jednostavno govori istinu.

Moja greška za kalibar... Ali poanta ostaje, a ta je da si ti blento...


Na krajnjem dometu su prilčno neprecizni. Uostalom, pitanje je jesu li topovi mogli dobaciti do svog nominalnog max dometa, uslijed istrošenosti cijevi.
Zadovoljan sam sa napretkom teme - od početnog totalnog negiranja, proglašavanja drugih "glupanima i blentima", sad smo već došli do priznanja da su topovi sa Žirja ipak mogli tući to područje oko mosta, i da su ga tukli.

Kakva lakoća pisanja na pamet, vađenja "argumenata iz rukava" i krojenja "povijesti", i sve to sjedeći u naslonjaču ispred tastature.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:32   #48
To što su gađali ne znači da su nešto pogodili. Zona gađanja je na krajnjem dometu, i preciznost je upitna. Nadalje, cilj nije točkast nego se radi o jedinicama raspoređenim na većoj površini. Realno, topovi su mogli zahvatiti samo južni dio tih jedinica. Lijepo je navedeno u citatu koji sam stavio:

Osobito je bilo značajno osvajanje obalne topovske bitnice na otoku Žirju (koje su se predale odmah 16.09. a nalaze se18 km od Šibenika, krajnji domet starih topova 90 mm) s koje su HV napadale pomorske snage u luci Šibenik i na otvorenom moru te oklopne snage na položajima oko mosta.

Srpske jedinice su se razvile oko mosta, dakle bilo ih je gore prema Zatonu, ali i južnije. Topovi su mogli dobaciti eventualno do jedinica koje su se našle južno od mosta (čekajući eventualni desant južno od Vodica, koji se nikada nije dogodio) Stvarni učinak je bio vjerojatno nikakav, ali psihološki velik, i dogodilo se povlačenje. Jel sada imaš jasniji pregled situacije, ili trebam (doslovce) crtati?



Usput, kaže se tipkovnica, T-I-P-K-O-V-N-I-C-A; tastatura je strana riječ koja mi se doima mnogo ružnijom nego naša lijepa hrvatska riječ, i molim te, nemoj mi vrijeđati oči. Zahvaljujem.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.09.2010. at 08:49. Reason: višak: ti ostaješ blento...ne znaš ništa o topništvu, a kako ti čovjek gore reče, ni ne znaš s kime pričaš.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:46   #49
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Pa ne, ti ostaješ blento...ne znaš ništa o topništvu, a kako ti čovjek gore reče, ni ne znaš s kime pričaš.
To što su gađali ne znači da su nešto pogodili.
Radije pročitaj SVOJ uvodni post, u kojem si napisao da je GLUPOST tvrditi kako su topovi uopće mogli dobaciti do mosta. Značajno si napredovao u međuvremenu, sad već pišeš da su gađali okolinu mosta...

A što se mojeg znanja o topništvu tiče, završio sam školu u Zadru, specijalnost posredno gađanje. Sudionik sam DR-a, časnik HV-a, i imam sasvim dovoljno znanja i ratnog iskustva baš u toj domeni.

Ademi se je upustio u čisto politiziranje i omalovažavanje drugih, kako bi svoju ulogu čim više naglasio. Ja ničim ne negiram njegove zasluge u Šibeniku, i kasnije u DR-u, ali on očito nikad na Žirju nije bio. Pa tako ne zna ni o kojim se topovima radi, niti sa kakvim streljivom su raspolagali, niti je vidio tablice gađanja od tih topova, za određenu vrstu streljiva.

Dakle, i on jednako tako samo nagađa i špekulira, kao i ti.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 19:15   #50
ok, ka sta je neko vec reka odvojak ceste za jadriju i prema vodicama se nalazi juznije...ali nije ni bitno.....uostalom i u tim izvjecsima nema nista precizirno di su padale granate na mostu ka za druge ciljeve sta su gadali...alo koliko san skuzia ode je ric o javnoj interpretaciji dogadanja.....u sibeniku vlada fama da je bitnica svojim gadanjem zaustavila prodor tenkova u grad... i sam san naivno i slipo virova u to jer sam laik, ali kada su mi normalni ljudi objasnili problem skuzia san koje su to nebuloze i gluposti.

Bitnica ima ogromne i najvece zasluge za pomorski dio bitke, ali se stalno fokusira na njen udio oko tog mosta, na sta realno i nije mogla previse utjecat osim mozda bukom i psihicki
jebiga, izgleda da je tesko ocekivati da svi budu iskreni i bez figa u dzepu...
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:44   #51
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Zadovoljan sam sa napretkom teme - od početnog totalnog negiranja, proglašavanja drugih "glupanima i blentima", sad smo već došli do priznanja da su topovi sa Žirja ipak mogli tući to područje oko mosta, i da su ga tukli.

Kakva lakoća pisanja na pamet, vađenja "argumenata iz rukava" i krojenja "povijesti", i sve to sjedeći u naslonjaču ispred tastature.
S čime si ti argumentirao svoje dosadašnje pisanje?
Upravo se baviš krojenjem povijesti pa i politikanstvom tako što ignoriraš, čak i negiraš sudjelovanje drugih postrojbi ili tada borbenih skupina u obrani Šibenika.

Kao časniku HV-a, dakle kolegi usudit ću se podsjetiti te na naš kodeks, pogotovo nas branitelja.
I odakle šalješ postove i na čemu pišeš . Ja zaista sjedim u naslonjaču i tipkam na tipkovnici, pogodio si.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 08:36   #52
U Čakovcu nije bilo borbi. Predali se bez borbe. Bez ispaljenog metka.
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 08:37   #53
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
U Čakovcu nije bilo borbi. Predali se bez borbe. Bez ispaljenog metka.
Čuo sam da su neke karaule napali lovci (baš ovih dana, sredina rujna), pa su se predale - je li to istina? Ako je, svaka čast...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 10:55   #54
U svakom slučaju: zna li tko točan redoslijed zauzimanja vojarni u Osijeku? Eto jebiga, ja odavdje pa ne znam dosta toga. Npr. sjećam se točno da su krajem lipnja (u dva navrata) izvukli većinu oklopa cestom za Vinkovce (bio sam par metara od njihove kolone...), ali mnogo više je teško saznati.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 13:37   #55
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Iako nisu vojarne, njen su popratni dio. Spomenuo bih se Kobrin Sine i zauzimanje radio- relejnog postrojenja Degman na Dilju. Te barutana i skladišta -Bukovlje - Gromačnik. Važnost zaposjedanja Degmana na rubu sa Požeškom županijom, je izuzetno bitna stvar, pokraj vojarni. Te zaustavljanja više kompozicija vlakova punih oružja. Na Degmanu su postavili tri Prage na prilaznu cestu, tukući sve što bi prišlo. Moćno oružje za svaku namjenu. Okolo baze prilazi su minirani. Ekipa 108 HV pokušavala je probiti prolaz, no Prage i ostalo oružje sjeku šumu učinkovito, odbijajući pokušaje. Dovlači se nešto artiljerijskog oružja, tukući utvrđene položaje. Već ima ranjenih bojovnika i prolaz nikako da se ostvari. Na cestu stupaju 84 -ke 108 Br. Četnička jna napušta isturene položaje na Pragama i povlači se prema objektu. Tu je početak kraja, pružaju otpor dok ih dio nije pokupila Gazela, a dio bježi pješačeći u luku sa Dilja prema Savi. Gazela je ubrzo srušena u selima oko toka rijeke Save na Slavonskoj strani. Izgorjeli su 8-9 pripadnika tzv. jna. Druga ekipa je uspješno došla do Save nakon više satnog hoda, HV bojovnici su ih pratili kad su ih detektirali, ali sa naređenjem da ih ne skidaju, tako su i postupili ispraćajući ih kroz optiku. Prešli su na Bosansku stranu gdje su ih čekali...
Koliko je 84-orki 108-me br. bilo u toj akciji na Degman i koje inačice A ili AB?
Nije mi jasno za ovu Gazelu-nije ih valjda u njoj bilo 8-9 ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:06   #56
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Koliko je 84-orki 108-me br. bilo u toj akciji na Degman i koje inačice A ili AB?
Nije mi jasno za ovu Gazelu-nije ih valjda u njoj bilo 8-9 ?
Sjecam se te akcije, tu mi je jedan prijatelj izgubio nogu (S.R. - visoka amputacija). Ne znam tocan broj M-84 ali znam da nismo imali streljiva za njih, imali smo po par potkalibarskih granata.

Za gazelu - srusena jeste ali se ne sjecam je li tada i broj ljudi u njoj.

Sjecam se da smo "gonili" pjesake koji su bjezali u rejonu "jasinjskih vocnjaka" prema savi...

S obzirom da sam tada jako dobro poznavao B.J. (jedno vrijeme bio direktor specijalih vozila ĐĐ) a u ratno vrijeme pukovnik, mislim da su to bili tenkovi serije A (izvuceni iz ĐĐ), a jedno vrijeme bili stacionirani na poligonu Kindrovo. Takodje, poznavao sam sve posade tih cetvorki jer smo usko suradjivali (moja postrojba je bila formacijski "mehanizovana pjesadija" iako smo daleko od toga bili.

Zadnje uređivanje sb323ar : 19.09.2010. at 14:13.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:21   #57
B.J. je i danas direkor SV ĐĐ.Znači tenkovi su bili SMB a ne boje pijeska ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:27   #58
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju: zna li tko točan redoslijed zauzimanja vojarni u Osijeku? Eto jebiga, ja odavdje pa ne znam dosta toga. Npr. sjećam se točno da su krajem lipnja (u dva navrata) izvukli većinu oklopa cestom za Vinkovce (bio sam par metara od njihove kolone...), ali mnogo više je teško saznati.
Obje vojarne, Bijela i Crvena zauzete su 17. rujna, s tim da je glavnina tehnike iz Bijele vojarne izvučena još u srpnju na C-poligon ( sjećate se crvenog fiće ), a kasnije je upotrijebljena u opsadi Vukovara.
U Crvenoj vojarni nije bilo bogzna šta.
Dan ranije predali su se i u domu bivše JNA, a bili su i neki vojni objekti u tvrđi, a mislim da je to još ranije napušteno.

Govorim po sjećanju možda netko zna više.

Što se vojne tehnike, naoružanja borbenih vozila, tenkova i drugih borbenih sredstava tiče puno je bitnije zauzimanje vojarni u Đakovu i Našicama koji dan iza toga.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:29   #59
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
B.J. je i danas direkor SV ĐĐ.Znači tenkovi su bili SMB a ne boje pijeska ?
Da. 100% SMB. B.J. je bio poslije rata direktor (danas ne znam, nismo se sreli par godina). Takodje, dobro sam poznavao B.J. (porucnik - prebjeg iz JNA), kasnije naslijedio B.J. - poslije bio zapovjednik sredista Pozega.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 12:16   #60
Dal ima podataka (vjerujem s naše strane, jer upitno je dal bi oni tak nekaj priznali) o potvrđenim poginulim vojnicima JNA koji su pokušali bježati iz opkoljenih kasarni? Oko Maršalke u ZG smo osobno prihvaćali prebjege i davali im civilke, pričali su da je iznutra minirano uz ogradu, da se puca, al sad, kolko su to bile u strahu velike oči, kolko šok od uspješnog bijega...pa eto pitam ak netko zna više.

Zadnje uređivanje posmatrač : 21.09.2010. at 18:39. Reason: off zbrisan
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.