Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2024., 12:31   #3661
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Nekad je taj zid bio relativno poularan (imaš dosta fasada iz 70-80tih sa fasadnom ciglom).
Kako definiraš "fasadna cigla nije toliko skupa2? Toliko skupa u odnosu na što?

Inače sam i sam živio 2 god u takvoj zgradi i koliko znam zgrada je imala problema sa vlaženjem.

Ajmo malo o manama:
-debljina- dodatnih 12cm debljine, danas bi takvi zidovi imali u prosjeku 45-50cm (20cm beton, 12cm izolacija, 12cm cigla)
- fuga je loše mjesto na zidu, a m2 fasadne cigle ima cca 17m fuge a dosta da 1cm fuge nije dobar i da vlaži u stan
- povezivanje vanjskog zida i unutarnjeg- mora biti dobro povezano, da se ne odvoji, pogotovo u slučaju potresa
-problemi toplinskih mostova kod špaleta
Da ne pričamo da bi majstora koji bi to dobro napravio (da ne izgleda kao da su radili oni iz 'A je to!' crtića) platio skuplje samo ruke nego da se napravi komplet fasada sa 12 cm grafitnog stiropora!
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 12:31   #3662
Quote:
discock kaže: Pogledaj post
pozdrav, trebam savjet, šta bi najbolje bilo stavit za izolaciju na vanjskom djelu zgrade,stan je u visokom prizemlju, zgrada rađena 1973 tj ispod lođe i spavaće sobe su dva prazna prostora dimenzija 1.10 3.60m. koliko sam uspio vidjet to je AB ploča bez ikakve izolacije, sobu je teze zagrijat i primjetio sam da taj vanjski zid je hladan i zna bit vlažan pri dnu. rečeno je da ce kroz par godina se radit nova fasada na kompletnoj zgradi. evo i slike da se vidi točno na šta mislim

[/img][/url]
Ti si proširio i prenamjenio balkon u stambeni prostor. Zalijepi EPS barem 20 cm bit će toplije
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 12:34   #3663
Quote:
MikiLee kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje. Ako sam dobro prokužio temu di treba uletiti super ako ne jebiga, novi sam ovdje! Naime imamo jedan objekt u sklopu okućnice koji je koristio kao ajmo reći ljetna kućica i sad pošto je pripao meni, htio bi urediti fasadu, e sad to je sve sređivano davnih 80ih i po meni izgleda da je to gruba žbuka i ofarbano. Da li ja moram to nekako tretirati u daljnjim radovima ili samo ljepilo i gas gore stiropor ?
Imaš taj grund za fasade sa zrncima koji se namaže valjkom po zidu dan prije ljepljenja.
Ako je postojeća žbuka baš jako zamazana, zaprašena ili ima gljivica i mahovine, ispereš prije toga cijeli zid jačim miniwashem.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 15:18   #3664
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Nekad je taj zid bio relativno poularan (imaš dosta fasada iz 70-80tih sa fasadnom ciglom).
Kako definiraš "fasadna cigla nije toliko skupa2? Toliko skupa u odnosu na što?
Nije toliko skupa u smislu apsolutnog iznosa, komada fasadne opeke.

https://www.bmd-stil.hr/hr/cigla-i-z...glatka-104080/

Fasadna opeka (CIGLA) 250 x 120 x 65 mm Leier Crvena glatka
0,51€ / kom


Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post

Inače sam i sam živio 2 god u takvoj zgradi i koliko znam zgrada je imala problema sa vlaženjem.
Ok, vjerovatno nesto nije bilo kako spada izvedeno, medjutim po logici stvari, u Britaniji gdje kisa lijeva valjda 300 dana u godini, bi taj problem vec davno odbio korisnike od upotrebe tog sistema fasada, ali koliko ja vidim oni se drze tog sistema ko pijan plota. Dovoljno je upalit bilo koju britansku seriju, da se vidi da je vecina kuca u tom sistemu fasadne cigle. Tak da nisu valjda oni toliko bedasti, a sigurno nisu siromasi u odnosu na nas, da si nemogu priustiti neki bolji sustav ako ovaj fasadni zid sistem nije dobar.

Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ajmo malo o manama:
-debljina- dodatnih 12cm debljine, danas bi takvi zidovi imali u prosjeku 45-50cm (20cm beton, 12cm izolacija, 12cm cigla)
- fuga je loše mjesto na zidu, a m2 fasadne cigle ima cca 17m fuge a dosta da 1cm fuge nije dobar i da vlaži u stan
- povezivanje vanjskog zida i unutarnjeg- mora biti dobro povezano, da se ne odvoji, pogotovo u slučaju potresa
-problemi toplinskih mostova kod špaleta
Da, ukupna debljina noseceg zida, ispune/praznine, i fasadne opeke, ne zvuci bas idealno.
Fuge, i vlazenje u danasnje moderno doba, svih mogucih i nemogucih premaza/impregnacija, ne bi smjele biti problem, sto se tice zaljevanja od kise. Niti kapilarna vlaga, ako je fasadni zid ljepenkom odvojen od temelja na koji se zida.

Uglavnom, hvala na razmisljanju i diskusiji.
zveroboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 16:55   #3665
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Ti si proširio i prenamjenio balkon u stambeni prostor. Zalijepi EPS barem 20 cm bit će toplije
od kud sad to da sam ja proširio ili prenamijenio balkon? zgrada je tako rađena, tj komplet zgrade u naselju su identične, i sve imaju te rupe ispod, takozvane "trojke" na Vidikovcu u Puli

discock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2024., 17:31   #3666
https://youtu.be/1vgAwoxIF9E?t=128

Jos cu malo offtopic ubacit, evo tog principa gradnje, sa posebnim fasadnim zidom.

Znaci slojevi su:
-vanjski nosivi zid
-izolacijski materijal
-praznina, bitna je da nema prijenosa vlage sa fasadnog zida, na izolacijski materijal/noseci zid
-fasadni zid.

Vanjski fasadni zid, i noseci zid su povezani metalnim sipkama, u jednu cjelinu.
zveroboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 09:32   #3667
Bok, kratko i slatko pitanje, što se preporuča za današnje meteo uvjete - tuča, za izradu stiropor fasade?
Imam jedan zid, sjeverni koji je uvijek na udaru kiše, tuče, pa bi taj 'pojačao'...ide stirodur umjesto stiropora, ili?
__________________
Earth? Terrible name for a planet. Might as well call it Dirt.- Planet Dirt.
Cyanide Inc. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 18:09   #3668
Stiropor je tu najmanje bitna stavka. Ovako nesto:

https://www.jub.hr/fasadni-sustavi-i...jubizol-strong
robertinoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 18:04   #3669
Quote:
Cyanide Inc. kaže: Pogledaj post
Bok, kratko i slatko pitanje, što se preporuča za današnje meteo uvjete - tuča, za izradu stiropor fasade?
Imam jedan zid, sjeverni koji je uvijek na udaru kiše, tuče, pa bi taj 'pojačao'...ide stirodur umjesto stiropora, ili?
Stirodur je izazov..
Glatki pogotovo, s njega se za par godina (i prije), odlipi i lipilo i mrežica, i pitanje je šta se uopće lipi na njega a da duže drži. I koliko bi takvo lipilo koštalo. S hrapavijim nisam nikad radio, pa ne znam..
Niti znam može li ga se "ishrapavit" , brusnim ili nečim.
Uglavnom, dobro se raspitati!!
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 21:37   #3670
Kakav pak glatki?? XPS na koji se lijepi MORA biti povrsinski grub, ajmo reci da mu je povrsina u obliku povrsine napolitanki. Dalje, lijepilo mora biti certificirano za XPS. I finalno, XPSom se ne oblazu cijela polja fasade, niti za to ima razloga.
robertinoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2024., 12:02   #3671
Imao sam samo glatki, stavljen je na jedan mali komadić, imorat ću ga odstraniti, i taj komadić ponovo napraviti..
Prvotno je bio plan staviti ga umisto kulira i na njega postaviti 1 red keramičkih pločica. Taj dio još nije završen. Ide li lipilo za pločice, na glatki, ili ga triba nahrapavit nečim.
Ili baciti i navuć kulir?
etona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.