Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2010., 12:57   #1
Čokoladna ganache krema

Dakle pravila sam tortu sa tom kremom prema ovom receptu:

Ganache krema
220 ml slatkog vrhnja
200 g čokolade
Čokoladu razlomite i stavite u posudu. Vrhnje zagrijavajte na laganoj vatri do točke vrenja, a zatim ga prelijte preko čokolade.
Miješajte kuhačom dok se sva čokolada ne otopi, a zatim stavite u hladnjak na 2 sata. Kad se krema ohladila i stisnula, dobro je izradite električnim mikserom.


Problem je što je krema, kada se stisnula na torti, bila jako tvrda, pucala je na sve strane, a trebala je biti kremasta, onako kao parfe kreme kao što je bila na toj torti kada sam ju jela prvi put. Mislim da sam možda predugo miksala, pa da je u tome problem, ali radila sam ju točno kako piše u receptu.

Ima li netko iskustva sa tom kremom i kako ju napraviti da bude onako fina i kremasta kakva treba biti?
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:16   #2
Koliko znam, ako se previše miješa, smjesa gubi to kremasto svojstvo.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:19   #3
Ma da, to je i meni nekako najlogičnije, ali kako u receptu piše "kremu dobro izradite mikserom" tako ja miksala i eto... nije dobro. Bila je na kraju tako tvrda da su se komadi mogli uzeti u ruku i jesti kao čokoladu - doslovce.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:33   #4
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Ma da, to je i meni nekako najlogičnije, ali kako u receptu piše "kremu dobro izradite mikserom" tako ja miksala i eto... nije dobro. Bila je na kraju tako tvrda da su se komadi mogli uzeti u ruku i jesti kao čokoladu - doslovce.
Najvažnije je kakva je čokolada.Trebala bi imati visok udio kakao mase.Od "obične" čokolade za kuhanje ganache zna biti pretvrd.Vrhnje i čoksu bi trebalo tući na pari,a ako ne onda vrhnje zagrijati tek da bude vruće,nikako do vrenja.
Takva krema se ne bi smjela miksati.Nikako.
Ne znam otkud je ovaj recept,ali nije dobar.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:46   #5
Recept je sa coolinarike, a tortu sam probala kod frendice koja ju je po tom receptu i pravila i torta je bila savršeno kremasta, a miksala je kremu kao što piše u receptu.
A evo što sam našla na netu:

To make ganache, hot cream is poured over chopped chocolate (semi sweet or bittersweet) and the mixture is stirred until velvety smooth. The proportions of chocolate to cream can vary depending on its use, but the basic form is equal weights of chocolate and cream.

Place the chopped chocolate in a medium sized stainless steel bowl. Set aside. Heat the cream and butter in a medium sized saucepan over medium heat. Bring just to a boil. Immediately pour the boiling cream over the chocolate and allow to stand for 5 minutes. Stir with a whisk until smooth.

Eto, tu piše mješati, ne miksati i pustiti da odstoji samo 5 minuta... skroz drugačije. Ima li netko iskustva iz prve ruke?
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:51   #6
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Recept je sa coolinarike, a tortu sam probala kod frendice koja ju je po tom receptu i pravila i torta je bila savršeno kremasta, a miksala je kremu kao što piše u receptu.
A evo što sam našla na netu:

To make ganache, hot cream is poured over chopped chocolate (semi sweet or bittersweet) and the mixture is stirred until velvety smooth. The proportions of chocolate to cream can vary depending on its use, but the basic form is equal weights of chocolate and cream.

Place the chopped chocolate in a medium sized stainless steel bowl. Set aside. Heat the cream and butter in a medium sized saucepan over medium heat. Bring just to a boil. Immediately pour the boiling cream over the chocolate and allow to stand for 5 minutes. Stir with a whisk until smooth.

Eto, tu piše mješati, ne miksati i pustiti da odstoji samo 5 minuta... skroz drugačije. Ima li netko iskustva iz prve ruke?
Ja tu kremu nikad ne mixam.
Nikad ne zakuhavam vrhnje.
Koristim čoksu od najmanje 60% kakao mase.
Svaki put je savršena.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:49   #7
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Najvažnije je kakva je čokolada.Trebala bi imati visok udio kakao mase.
Radila sa finom čokoladom sa 70 % kakaa. Ne sa čokoladom za kuhanje.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:35   #8
zar se ne bi vrhnje trebalo uliti u rastopljenu čokoladu i onda kuhati na pari?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:47   #9
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zar se ne bi vrhnje trebalo uliti u rastopljenu čokoladu i onda kuhati na pari?
Ne, ova krema se radi baš tako kako piše, čokoladu se izlomi, vrhnje se zagrije do točke vrenja i prelije preko čokolade.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:50   #10
meni je ovo jedna od najboljih,najuspješnijih i najdražih krema koja mi uvijek uspije i moji je obožavaju

kod mene ti je omjer 3dl slatkog vrhnja (uvijek vindija) i 150 gr čokolade,kvalitetne

otapam u posudi sa debelim dnom,stavljam na laganu vatru oba sastojka u isto vrijeme,prije vrenja maknem,ohladim na sobnoj temperaturi,pa u frižider do sutradan...

onda miksanje ko standardni šlag

krema je genijalna
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:53   #11
Dakle, više vrhnja nego čokolade, vrhnje samo zagrijati i maknuti PRIJE nego prokuha i kremu samo mješati? A do koje gustoće ju mješati da ostane kao parfe i kad se skroz ohladi?
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:57   #12
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Dakle, više vrhnja nego čokolade, vrhnje samo zagrijati i maknuti PRIJE nego prokuha i kremu samo mješati? A do koje gustoće ju mješati da ostane kao parfe i kad se skroz ohladi?
Točno,ne smije prokuhati.

u isto vrijeme stavim,stalno miješam da se lijepo prožme.

kad je gotovo,gustoća i konzistencija je ista kao slatko vrhnje koje kao da je sada samo obojano u smeđe

sutradan miksam i to ti onda po konzistenciji bude ko parfe,čokoladni šlag,kakogod ga nazvali

A rodbina žica recept
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:02   #13
Smucek, a da li krema i kad se stisne na torti bude kremasta ili se osuši pa bude tvrđa? Jel puca dok režeš tortu? Jer onda ustvari ispada da radiš kao što sam ju i ja radila samo sa više vrhnja.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:07   #14
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Točno,ne smije prokuhati.

u isto vrijeme stavim,stalno miješam da se lijepo prožme.

kad je gotovo,gustoća i konzistencija je ista kao slatko vrhnje koje kao da je sada samo obojano u smeđe

sutradan miksam i to ti onda po konzistenciji bude ko parfe,čokoladni šlag,kakogod ga nazvali

A rodbina žica recept
Da,bude onak "fluffy".To možda volite i sviđa vam se,ali to nije ganache.
Ganache ima kompaktnu,kremastu strukturu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:45   #15
ja samo zagrijem vrhnje i prelijem preko isjeckane čokolade, i miješam dok se ne otopi.
nikako ne kuhati!
__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 04:21   #16
Ovo mi je jedna od omiljenih krema i jedino kad se desi da je tvrda jeste kad je miksam predugo...Inace koristim omjer 300ml vrhnja 250g cokolade ili ako mi treba manja kolicina onda koristim 200ml vrhnja na 150g cokolade..vrhnje samo dobro zagrijem (ne smije prokuhati) i prelijem preko isjeckane cokolade, veoma cesto ovoj kremi dodam par kapi kakve esencije (narandza,kokos,banana itd) i sa njom onda punim praline..
♥Mammas Flicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:28   #17
Prema onome što ja znam, vrhnje ne bi trebalo zakipjeti, dok na ovom filmiću je
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 00:08   #18
znam da je off, ali moram pitati:
kakve veze sa švarcvaldicom ima čokoladna ganache krema

u švarcvaldicu ide slatko tučeno vrhnje (kao fila), a ne čokoladna krema

ili se uvriježilo da sve što ima višnje i čokoladno tijesto zovemo švarcvaldicom
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 00:48   #19
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
znam da je off, ali moram pitati:
kakve veze sa švarcvaldicom ima čokoladna ganache krema

u švarcvaldicu ide slatko tučeno vrhnje (kao fila), a ne čokoladna krema

ili se uvriježilo da sve što ima višnje i čokoladno tijesto zovemo švarcvaldicom
da si pogledala ostale filmiće uz ovaj koji sam linkala (a nije da ih nisam spomenula) vidjela bi da i ovdje idu višnje i sl. vrhnje kao krema ..ganache ide izvana samo kao dekoracija ..
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 14:29   #20
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
da si pogledala ostale filmiće uz ovaj koji sam linkala (a nije da ih nisam spomenula) vidjela bi da i ovdje idu višnje i sl. vrhnje kao krema ..ganache ide izvana samo kao dekoracija ..
za klasičnu ganache kremu ide vrhnja koliko i čokolade...znači npr 200 g čokse na 2 dcl vrhnja, vrhnje se zagrije do točke vrenja, prelije preko nalomljene čokolade, ostavi par minuta i izmiješa u glatku smjesu. tako vruće ide u kalup i ne dira se više dok se ne stisne.

osim ove klasike postoji milijon raznih podvarijacija i s razmješavanjem i s omjerima ili dodatcima drugih tekućina...glazuru od ganacha moraš mazati toplu, jer kad se ohladi bude pretvrda za razmazivanje
__________________
Ne skidam prah s krila da ga ti posipaš po carpacciu od palamide.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.