Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2008., 13:37   #1
Što je najbolje za čišćenje gramofonskih ploča?

Kao što naslov sam kaže. Molio bih pomoć. Što je najbolje za čišćenje gramofonskih ploča?

Hvala!
gile83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 15:48   #2
Najbolji bi bio antistatic spray koji možeš naći u trgovini.Onda naneseš spray i ispoliraš sa npr, krpicom za čišćenje naočala.Samo nemoj koristit oštre predmete i to je to.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 18:03   #3
Hvala puno na savjetima.

pozzzz
gile83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:19   #4
Nema na čemu.pozzz
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:17   #5
Quote:
lupus_est kaže: Pogledaj post
naneseš spray i ispoliraš sa npr, krpicom za čišćenje naočala
tako samo navlažiš prašinu na ploči i krpicom je utrljaš još dublje u brazde, te ploču praktički uništiš za sva vremena. super ti je savjet

a da ne govorim o štetnosti neprovjerenih kemikalija tih antistatičkih sprayeva na vinil

nažalost, kod nas specijalnih sredstava za čišćenje ploča nema za kupiti, ali ga se može sam napraviti od izopropilnog alkohola, destilirane vode i par kapi deterdženta. osim toga, posebna četkica od mikrofiber vlakana je obavezna. s njom se sva vidljiva prašina skine s ploče prije pranja, onda se napravljenom tekućinom rastopi nečistoća iz brazdi, pa se usisa posebnom napravom (kojih u zadnje vrijeme ima i kod nas za kupiti) ili se nakon pranja lagano prebriše (nikakvo trljanje i poliranje!) i na kraju opet iščetka spomenutom četkicom. time ploča dobije noviji izgled i najbitnije - drastično se smanji šum i pucketanje.

gile, imaš dosta o svemu tome na ovom topicu, pa pogledaj
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:37   #6
Ma kaj... ispolirati sve te udubine i brazde, da se fino sjaji!
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 01:45   #7
Quote:
Jazon (a.k.a. Budala) kaže: Pogledaj post
tako samo navlažiš prašinu na ploči i krpicom je utrljaš još dublje u brazde, te ploču praktički uništiš za sva vremena. super ti je savjet...bla,bla,bla....
Nije istina.Tako se gramofonske ploče čiste,a ti ako nemaš šta pametno reć,bolje ušuti!

P.S.-Gile,ne slušaj ovoga Jazona,molim te jer čovjek nezna šta priča.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.05.2008., 15:34   #8
Quote:
lupus_est kaže: Pogledaj post
Jazon (a.k.a. Budala)
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 19:32   #9
najbolje ti ih je oprat s likvijem u mlakoj vodi, ako ih baš želiš jako čiste, ak mi nevjeruješ uzmi neku koju ne koristiš pa provjeri dal bu se kaj dogodilo, al to ti je u slučaju da ti se prolije neka cuga po ploči, za prašinu neka anti staticka krpa bilo kakva.

dj luka313
luka313 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 20:54   #10
Majketi, sve sami stručnjaci ođe...



Čast znalcima.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 21:56   #11
Quote:
Yo momma... kaže: Pogledaj post
Majketi, sve sami stručnjaci ođe...



Čast znalcima.
eee,nije to tako jednostavno ko severinina štikla,eee






P.S.-Jazonu se ispričavam ako sam ga uvrijedio
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 21:59   #12
Quote:
gile83 kaže: Pogledaj post
Kao što naslov sam kaže. Molio bih pomoć. Što je najbolje za čišćenje gramofonskih ploča?

Hvala!
kap alkohola na tupfer od vate

jasno, alkohola iz apoteke, ne sad umakat u vino, konjake i sl
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:56   #13
Quote:
Jazon kaže: Pogledaj post
tako samo navlažiš prašinu na ploči i krpicom je utrljaš još dublje u brazde, te ploču praktički uništiš za sva vremena. super ti je savjet

a da ne govorim o štetnosti neprovjerenih kemikalija tih antistatičkih sprayeva na vinil

nažalost, kod nas specijalnih sredstava za čišćenje ploča nema za kupiti, ali ga se može sam napraviti od izopropilnog alkohola, destilirane vode i par kapi deterdženta. osim toga, posebna četkica od mikrofiber vlakana je obavezna. s njom se sva vidljiva prašina skine s ploče prije pranja, onda se napravljenom tekućinom rastopi nečistoća iz brazdi, pa se usisa posebnom napravom (kojih u zadnje vrijeme ima i kod nas za kupiti) ili se nakon pranja lagano prebriše (nikakvo trljanje i poliranje!) i na kraju opet iščetka spomenutom četkicom. time ploča dobije noviji izgled i najbitnije - drastično se smanji šum i pucketanje.

gile, imaš dosta o svemu tome na ovom topicu, pa pogledaj
Izopropilni alkohol će bar malo otopiti polivinil. Bolje je zbog toga koristiti običan alkohol iz apoteke (etanol), npr. 70%-tni. Ne bih riskirao sa 96%-tnim. Dodaj par kapi deterdženta i to je to.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 23:15   #14
Quote:
ChemLab kaže: Pogledaj post
Izopropilni alkohol će bar malo otopiti polivinil. Bolje je zbog toga koristiti običan alkohol iz apoteke (etanol), npr. 70%-tni. Ne bih riskirao sa 96%-tnim. Dodaj par kapi deterdženta i to je to.
kume, čisti ploče s čime god hoćeš, tvoje su

ugledni tnt audio kao i mnogi drugi audifolski sajtovi preporučuju recepte za čišćenje ploča uglavnom na bazi izopropilnog alkohola. prosurfaj malo

izopropilni alkohol je i inače namijenjen za profesionalno čišćenje osjetljive elektronike (video glava, dvd i cd pogona, pa čak i mikroprocesora, te plastike). dokazano nije štetan, za razliku od ostalih vrsta alkohola koji isušuju osjetljivije površine te s vremenom stvaraju na njima mikropukotine.

audio odjel Kongresne biblioteke u Washingtonu isto čisti arhivske ploče s izopropilnim alkoholom. e sad, mo'š ti reći da ne znaju oni, neću se ja ljutit niti ti se miješati u struku ali ja ću i dalje čistiti kao i većina, a ti kako god misliš da je bolje
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 21:02   #15
^ne kažem ja da nije dobar izopropilni alkohol, ali mislim da bi manje štetan bio etanol. Izopropilni alkohol jako dobro zbog svojih miješanih polarno-nepolarnih svojstava otapa gotovo sve vrste nečistoća, ali budući da sam po zanimanju kemičar (i to organski) prvo što mi je uočljivo je da bi izopropilni alkohol sigurno bolje otopio polivinil nego etanol, budući da je izvrsno otapalo. Iako je po mom mišljenju to otapanje gotovo neznatno. Dolazi do izražaja tek nakon puno puta primjene.

Na ovoj stranici što si dao od "uglednog tnt audia" piše više netočnih stvari, izdvajam samo prvu:
Quote:
Vinyl is a funny material: it is black (normally), flexy and with a very strong memory
Ne, polivinil nije normalno crn, čist je bezbojan. Crn je zbog tvari koje mu se dodaju da povećaju čvrstoću i trajnost. Čisti polivinil uopće ne bi bio pogodan za izradu ploča, jer je relativno mekan.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 21:59   #16
Quote:
ChemLab kaže: Pogledaj post
Ne, polivinil nije normalno crn, čist je bezbojan. Crn je zbog tvari koje mu se dodaju da povećaju čvrstoću i trajnost. Čisti polivinil uopće ne bi bio pogodan za izradu ploča, jer je relativno mekan.
možda se zato i ne razumijemo

na tnt audiju pričaju o gramofonskim pločama a ne o sirovom polivinilu

isto kao što i ja skupljam ploče, a ne bezbojne i mekane poluploče

uostalom, zar ne misliš da su sva ta postojeća i širom svijeta prihvaćena sredstava za čišćenje na bazi izopropilnog alkohola isto rezultat suradnje industrije i kemičara, koji valjda isto nešto o tome znaju. ili ti znaš više?

gle, bit će mi drago da napraviš bolje sredstvo za čišćenje ploča, patentiraš ga, nađeš proizvođača, te dobiješ za njega sertifikate struke i zadovoljne kupce. rado ću ga onda i ja probati
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 13:59   #17
Ne znam što je najbolje za čišćenje, ali znam što je najbolje za slušanje

klik!
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.