Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2010., 14:00   #1
Žalba na (obavezni) prekršajni nalog

pozdrav forumasi. prvo da objasnim sto se desilo.

uglavnom, zurio sam iz dubrovnika natrag za zadar sa sluzbenim vozilom. nisam se glupirao, al sam zurio. i tamo (ako znate di je to na cesti od ploca prema ravči) kroz kobljaču sam pretekao 4 vozila koja su se kretala full sporo. cinjenica je da je ta cesta koma i da ako neznas put da ces vozit sporije, a sve stranci na cesti... i kako su oni vozili oko 40 ako ne i manje sto stvarno nije bilo potrebno sam ih prakticki samo zaobisao. (znam da nije ispravno, al kad ste preko 12 sati na cesti neda vam se biti jos 3 sata ako mozete 2, 2ipo...) No ono sto nisam vidio je da sam ih presao bas na mjestu di je stajao policaja na motoru. ja njega nisam ni skuzio, a i da jesam bilo bi kasno...
uglavnom, isao je zamnom skroz do malog prologa, i tu zaustavio.

dobio sam kaznu od 2000kn za preticanje kolone. spominjao je da ide i 3mj oduzimanja vozacke, al to nije upisao u prekrsajni nalog, niti to stoji u zakonu (sad sam gledao na stranicama mup-a, al ispravite me ako grijesim). "ponudio" mi je da mi da kaznu od 500kn ako imam novce kod sebe, za preticanje preko pune crte, al ja nisam imao tolko svojih para sa sobom, a budala nisam se sjetio da platim od para iz "kase", tj sluzbenog novcanika, pa da stanem na bankomat i vratim. (valjda sam skroz zablokirao). kako sam rekao da nemam, uredno je napisao obvezni prekrsajni nalog.

on mi je sam rekao da me nemoze pustiti jer mu je trebalo 5km da dode zamnom (ne zato sto sam poslje brzo vozio, jer sam nakon tog preticanja odmah "zapeo" iza drugog auta, a poslje nije bilo nekih dobrih prilika za preticanje, nego dok je sjeo na motor, prestigo ostale aute, itd,) pa je rekao da bi ispao budala, al je rekao da se svakako zalim, i da obavezno idem na sud i da se na sudu mogu izvuci, da kazem da su se ta 4 auta jako sporo kretala i da sam zurio iz xxx razloga i da mi je jako zao, prvi prekrsaj, itd...

e sad... posto to meni stvarno je prvi put da sam dobio kaznu i prekrsajni nalog ja nemam iskustva sa tim. znam da sam pogrjesio i stvarno mi je zao, al sad je kasno. sto da napravim? da li i gdje da saljem zalbu? sto da napisem u zalbi? da li sudac/sutkinja to moze oprostiti ili nemoze?
__________________
ako mislis da ti ide lako u zivotu pogledaj bolje, mozda ti ide nizbrdo
s.w.a.t. 24-7 is offline  
Old 17.07.2010., 20:17   #2
Quote:
s.w.a.t. 24-7 kaže: Pogledaj post
... sto da napravim? da li i gdje da saljem zalbu? sto da napisem u zalbi? da li sudac/sutkinja to moze oprostiti ili nemoze?
Napišeš prigovor, pa će o svemu odlučivati sud. napišeš da priznaješ, ali si imao razlog (kao što si tu naveo i kao što ti je policajac rekao), da se kaješ, da nisi kažnjavan iako si stalno na cesti, da si inače uredan vozač, uglavnom sve čega se možeš sjetiti. Suci ti mogu oprostiti, ali obzirom da je težak prekršaj, vjeroajtno će ti smanjiti kaznu (na trećinu ove koju si dobio) plus 100-200 kuna troškovi postupka. Ako ti u nalogu nije napisano oduzimanje vozačke, neće ga niti biti.
drot13 is offline  
Old 18.07.2010., 14:56   #3
@drot13 hvala. tako cu i postupiti. i taj policajac je rekao da mi na sudu mogu spustiti samo na 700kn (valjda jer je obavezni prekrsajni nalog, a ne prekrsajni nalog, neznam, nerazumijem se u to...). na jednom drugom forumu mi je jedan covjek rekao citiram: "Oduzimanje vozačke i bodove više ne piše policija u nalog nego te stvari se određuju tijekom prekršajnog postupka... ... jer te stvari ne idu po Zakonu o sigurnosti nego i po Prekršajnom zakonu"

ali nadam se da ste vi u pravu, ali kako god bilo nemogu nista promjeniti nego se nadati da ste vi u pravu i da mi je bar vozacka sigurna
sutra to saljem u metkovic pa cu valjda dobit priliku na sudu.
__________________
ako mislis da ti ide lako u zivotu pogledaj bolje, mozda ti ide nizbrdo
s.w.a.t. 24-7 is offline  
Old 19.07.2010., 00:54   #4
Quote:
s.w.a.t. 24-7 kaže: Pogledaj post
... na jednom drugom forumu mi je jedan covjek rekao...
Tebi je policajac izdao nalog s minimalnom propisanom kaznom i na sudu ne možeš proći gore od toga. Mogao je protiv tebe podnijeti "običnu" prekršajnu prijavu (da sad ne ulazim u nepotrebne detalje), a onda bi sudac odlučivao osvemu, pa bi ti mogao izreći i oduzimanje vozačke i bodove (i tu ti je izašao u susret). Potpuno si miran.


Quote:
s.w.a.t. 24-7 kaže: Pogledaj post
... sutra to saljem u metkovic pa cu valjda dobit priliku na sudu.
Sigurno ćeš dobiti priliku na sudu, jer policija ne može odbaciti prigovor (ako je poslan u roku), nego mora automatski spis proslijediti sudu na odluku (viši stupanj).
drot13 is offline  
Old 19.07.2010., 14:52   #5
@drot13 hvala ti. evo sad pisem prigovor i saljem danas. to je bilo u petak pa ce sigurno doci dok ne istekne rok
a sad idem citat novi blog
__________________
ako mislis da ti ide lako u zivotu pogledaj bolje, mozda ti ide nizbrdo
s.w.a.t. 24-7 is offline  
Old 24.07.2010., 20:25   #6
evo ja se javljam sa sličnom pričom...
ugl, imam kineski motorić od 50 kubika, registriran, služi mi za vozikanje po selu pa nemam običaj stavljat kacigu...
i bio je 13.6., blagdan sv. Ante, ja upalio motor da vidim šta ima na derneku i obišao sam dernek i na 200m od kuće zaustavi me policija...
i prvo pitanje je bilo di je kaciga..a ja govorim:ma zaboravio, mislim, tu ću do derneka samo, i on mi uzme podatke i kaže mi ako ponovim prekršaj da će mi napisat kaznu...
i 3-4 dana poslije došla mi je kazna poštom kući, obvezni prekršajni nalog, kazna 1000kn.
Nemam vozačku, na dan kad mi je napisana kazna mi je bilo 16god...
Žalio sam se odmah isti dan, na što se mogu izvlačit na sudu?
kralj irud is offline  
Old 25.07.2010., 16:58   #7
Quote:
kralj irud kaže: Pogledaj post
evo ja se javljam sa sličnom pričom...
ugl, imam kineski motorić od 50 kubika, registriran, služi mi za vozikanje po selu pa nemam običaj stavljat kacigu...
i bio je 13.6., blagdan sv. Ante, ja upalio motor da vidim šta ima na derneku i obišao sam dernek i na 200m od kuće zaustavi me policija...
i prvo pitanje je bilo di je kaciga..a ja govorim:ma zaboravio, mislim, tu ću do derneka samo, i on mi uzme podatke i kaže mi ako ponovim prekršaj da će mi napisat kaznu...
i 3-4 dana poslije došla mi je kazna poštom kući, obvezni prekršajni nalog, kazna 1000kn.
Nemam vozačku, na dan kad mi je napisana kazna mi je bilo 16god...
Žalio sam se odmah isti dan, na što se mogu izvlačit na sudu?

Ja bi na tvome mjestu šutio Vozio si bez bozačke čovječe i još se žališ na kaznu zbog kacige!!!!!
Pero_Kanister is offline  
Old 25.07.2010., 17:00   #8
Quote:
kralj irud kaže: Pogledaj post
Žalio sam se odmah isti dan, na što se mogu izvlačit na sudu?
Na nista. Poklopi se usima, priznaj i obecaj da neces nikad vise. Proci ces bolje nego da izmisljas neke price.
Katrin is offline  
Old 25.07.2010., 17:25   #9
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Ja bi na tvome mjestu šutio Vozio si bez bozačke čovječe i još se žališ na kaznu zbog kacige!!!!!
Heh, tako sam i ja mislio da se nisam raspitao...
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat, a kaznu za kacigu mogu smanjit ko obećaš da nećeš više, ovo je prvi prekršaj bla,bla

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Na nista. Poklopi se usima, priznaj i obecaj da neces nikad vise. Proci ces bolje nego da izmisljas neke price.
ma nemam šta izmišljat, i mislio sam tako, kriv sam i gotovo
kralj irud is offline  
Old 25.07.2010., 19:47   #10
Quote:
kralj irud kaže: Pogledaj post
Heh, tako sam i ja mislio da se nisam raspitao...
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat, a kaznu za kacigu mogu smanjit ko obećaš da nećeš više, ovo je prvi prekršaj bla,bla

To ti smao misliš
Pero_Kanister is offline  
Old 26.07.2010., 00:35   #11
Quote:
kralj irud kaže: Pogledaj post
... Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat...
Mogu, a vjerojatno i jesu. Vjerojatno ćeš dobiti poštom poziv za sud. Sad je česti običaj da se manji prekršaji odmah pišu na obvezni prekršajni nalog (brži postupak), a teži idu redovnim putem na sud. Daj im samo malo vremena.
drot13 is offline  
Old 26.07.2010., 11:55   #12
Quote:
kralj irud kaže: Pogledaj post
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat
Da, onda bi svi vozili bez vozacke
Katrin is offline  
Old 28.07.2010., 16:43   #13
Zanima me jedna stvar pa ću upisat u ovom topicu s obzirom da je nastavaka ove priče. Prije godinu i po napravia sam prekršaj, banalan, ali kriv sam. Nije bitno uopće u ovo priči. Žalia sam se, sastavia kvalitetan prigovor , ali ipak nakon godinu dana od događaja na kućnu adresu stiže poštar s uplatnicom i sudskim rješenjem koju je mama skupila, ali me je ovaj put bar pitala dal da uzme.
Rješenje je napravljeno jako šturo, kao da uopće sutkinja nije ni čitala moju žalbu već me unaprijed proglasila krivim, bez ikakvog obrazloženja presude. To mi je zasmetalo čisto s ljudske strane jer je bar mogla napravit kvalitetan zapisnik.
Konkretno mene zanima stvar oko plaćanja, radi se o iznosu od 1000 kuna. Na sudskom rješenju ne piše rok do kada sam ja dužan platit, ne piše mi uopće da li imam mogućnost plaćanja u ratama i piše da nemam daljnje pravo žalbe (visoki prekršajni sud i zašto se uskraćuje to pravo? ).
Da li sam dužan platiti iznos u određenom roku, da li mogu čekat određene opomene opet na kućnu adresu s obzirom da rok plaćanja nije naveden i da li mogu samoinicijativno počet plaćat u ratama? Da li postoji mogućnost da se krenu naplaćivat kamate protekom vremena i da na kraju budem dužan platit još veći iznos?
Mislia sam platit kaznu odmah prilikom uručenja uplatnice, zato sam i reka materi da uzme, ali nakon šta sam vidia na koji način je sastavljena presuda sutkinja mi je dobro digla živac pa sad ne želim uopće platit dok mi ne navedu neki rok plaćanja.
diko is offline  
Old 28.07.2010., 16:56   #14
Ocito si se zalio 2 puta, koliko bi jos? I dokle, iducih 10 godina?

Nece ti navesti rok placanja i ne idu ti kamate. Sve o tome imas na temi o prigovorima, dovoljno je da procitas zadnjih par stranica.
Katrin is offline  
Old 28.07.2010., 17:16   #15
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ocito si se zalio 2 puta, koliko bi jos? I dokle, iducih 10 godina?

Nece ti navesti rok placanja i ne idu ti kamate. Sve o tome imas na temi o prigovorima, dovoljno je da procitas zadnjih par stranica.
žalia sam se jednom..Hvala na odgovoru makar bi volia detaljnije da mi @drot odgovori na sva potpitanja koja sam navea
diko is offline  
Old 28.07.2010., 17:26   #16
Tesko ti citati, ha?


Ako si se zalio VPS-u, onda nemas vise pravo zalbe.
Katrin is offline  
Old 28.07.2010., 17:39   #17
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Tesko ti citati, ha?


Ako si se zalio VPS-u, onda nemas vise pravo zalbe.
Nisam, krivo čitaš. Žalia sam se prekršajnom sudu nadležne P.P. di se prekršaj desia i upravo radi toga mi nije jasno kako sutkinja može odredit da više nemam pravo žalbe višoj instanci suda.
Inače, prolista sam topic još davnih dana, na neke odgovore sam naiša, dosta toga i sam znam jer sam pravnik po struci , ali živim u Hrvatskoj pa se godinama nemam mogućnost bavit ovim poslom . Teoretsko znanje nije ni blizu praksi, niti su me ovo učili na faksu pa u stvari samo tražim potvrdu onog šta u pravilu znam i sam da mi ne ostaju neke dvojbe.
diko is offline  
Old 28.07.2010., 17:43   #18
Quote:
diko kaže: Pogledaj post
... Rješenje je napravljeno jako šturo, kao da uopće sutkinja nije ni čitala moju žalbu već me unaprijed proglasila krivim, bez ikakvog obrazloženja presude...
Presude su uvijek obrazložene. Ako je prekršaj bio očit, nema tu puno mjesta za filozofiju.


Quote:
diko kaže: Pogledaj post
... Na sudskom rješenju ne piše rok do kada sam ja dužan platit, ne piše mi uopće da li imam mogućnost plaćanja u ratama i piše da nemam daljnje pravo žalbe (visoki prekršajni sud i zašto se uskraćuje to pravo? )...
Odmah platiti, nemaš mogućnsoti plaćanja u ratama (formalno) i nemaš pravo na daljnju žalbu. To pravo nije uskraćeno, nego ti je policija u skraćenom prekršajnom postupku donijela prekršajni nalog, te si iskoristio pravo na žalbu o kojoj je odlučio prekršajni sud (više tijelo). Postupak je takav i potpuno je u redu.
Neformalno - možeš svaki mjesec platiti po 200-300-500 kuna sve dok ne platiš puni iznos. S tim nećeš imati problema.


Quote:
diko kaže: Pogledaj post
... Mislia sam platit kaznu odmah prilikom uručenja uplatnice, zato sam i reka materi da uzme..., ali nakon šta sam vidia na koji način je sastavljena presuda sutkinja mi je dobro digla živac pa sad ne želim uopće platit dok mi ne navedu neki rok plaćanja.
Budući da i sam kažeš da si kriv, plati da ti se ne bi nešto zakompliciralo. A bude, i to sigurno.
drot13 is offline  
Old 28.07.2010., 17:56   #19
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Presude su uvijek obrazložene. Ako je prekršaj bio očit, nema tu puno mjesta za filozofiju.

Odmah platiti,
Neformalno - možeš svaki mjesec platiti po 200-300-500 kuna sve dok ne platiš puni iznos. S tim nećeš imati problema.



bude, i to sigurno.
I nije baš toliko očit jer su u žalbi navedene brojne olakotne okolnosti i bilo je dovoljno argumenata da mi bar da obrazloženje presude kad već nemam mogućnost da budem pozvan pred sudom i iznesem svoju obranu pa da i sam neke stvari pitam i ponudim svoje usluge u vidu zaposlenja . Znam iz svog iskustva, određene prakse i iskustva drugih ljudi da do tog svog prekršaja nisam naiša na ovakvu praksu da u presudi sutkinja ne spominje niti jednu stavku moje žalbe već donosi rješenje u doslovno jednoj prostoj rečenici.

Zašto odmah platiti? Radi komplikacija ili nekih drugih razloga? Šta se tiče dolaženja neke opomene, to me ne zamara, eventualno dolazak policije, ali opet ni to me ne zamara radi mene samog već radi drugih stvari.
U svakom slučaju hvala na odgovoru, pomoglo je
diko is offline  
Old 28.07.2010., 18:01   #20
Quote:
diko kaže: Pogledaj post
I nije baš toliko očit jer su u žalbi navedene brojne olakotne okolnosti...
Olakotne okolnosti ne poništavaju prekršaj, nego utječu na određivanje eventualne kazne. U ovom slučaju prekršaj je tu, a olakotne okolnosti nisu prihvaćene kao bitne. Nemaš sreće, barem u ovom slučaju.


Quote:
diko kaže: Pogledaj post
... Šta se tiče dolaženja neke opomene, to me ne zamara, eventualno dolazak policije, ali opet ni to me ne zamara radi mene samog već radi drugih stvari...
Dolazak policije doma i privođenje radi zamjene novčane kazne kaznom zatvora, raspisivanje potrage ako sud smatra da se skrivaš ili bježiš... Uglavnom, uvijek ima različitih načina nepotrebnih komplikacija.
drot13 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.