Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2014., 22:49   #5261
Na internetu svasta pise o vegetarijanskoj prehrani i endometriozi. Da li itko zna iz svoje okoline slucaj da je ovakva prehrana uspjesna?Mislim izbaciti kruh i slatkise te doma radit kruh od pira. Ali mi je i meso i kruh i mlijecni proizvodi i slatkisi malo previse za izbacit ako nemam bar jednu osobu da mi potvrdi da ova djeta pali. Pila sam cajeva i cajeva, pila cuvarkucu, stavljala obloge od ricinusa ali cista opet raste
Melisandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 16:30   #5262
Draga Melisandra,
kada mi je receno da imam endometriozu promjenila sam prehranu (izbacila meso,mlijecne proizvode, kruh ionako nisam jela, slatko samo "sanjala"), pila cajeve i biljne pripravke travarke koja je pomogla mojoj jako dragoj frendici nakon karcinoma, meditirala cesce (sa paznjom na dio organizma kojemu sada treba vise paznje),ali je svejedno endometrioza diktirala svoju pricu...
A opet znam da sam na netu nasla pricu jedne gospodje koja nije u sebe unijela niti jednu tabletu te da je uspijela promjenom prehrane skroz eliminirati endometriozu...
Nakon operacije u kojoj su mi je uklonjen lijevi jajnik,a ostalo dosta zarisnih podrucja iznad glave sam imala veliki upitnik KAKO??????... a s druge strane opet neki mir jer znam da sam probala ono sto sam cula da pomoci moze...
Melisandra, nema garancije ni za sto,ali dok ima snage,mogucnosti,volje,saznanja i ne znam cega sve vrijedi pokusati...
ljulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 19:15   #5263
Quote:
ljulj kaže: Pogledaj post
Draga Melisandra,
kada mi je receno da imam endometriozu promjenila sam prehranu (izbacila meso,mlijecne proizvode, kruh ionako nisam jela, slatko samo "sanjala"), pila cajeve i biljne pripravke travarke koja je pomogla mojoj jako dragoj frendici nakon karcinoma, meditirala cesce (sa paznjom na dio organizma kojemu sada treba vise paznje),ali je svejedno endometrioza diktirala svoju pricu...
A opet znam da sam na netu nasla pricu jedne gospodje koja nije u sebe unijela niti jednu tabletu te da je uspijela promjenom prehrane skroz eliminirati endometriozu...
Nakon operacije u kojoj su mi je uklonjen lijevi jajnik,a ostalo dosta zarisnih podrucja iznad glave sam imala veliki upitnik KAKO??????... a s druge strane opet neki mir jer znam da sam probala ono sto sam cula da pomoci moze...
Melisandra, nema garancije ni za sto,ali dok ima snage,mogucnosti,volje,saznanja i ne znam cega sve vrijedi pokusati...
Draga ljulj, sve ti je individualno, ja sam dva puta lap operirala endometriozu na sv duhu popila gro duphastona, zoladex-a depo-a...i čokoladna cista koja je bila obavijena oko jajnika, maternice, crijeva sve je u savršenom redu a već je proslo od tada -prva op 2000.god druga op 2001.god i da nisam se bavila preveć ishranom
Dauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 23:25   #5264
Sto se hrane tice trebalo bi izbjegavati onu koja u sebi sadrzi estrogen ili potice njegovo stvaranje...navodno karfiol ide u tu kategoriju. I treba u velikom luku izbjegavati napitke iz plasticnih boca jer plastika ispusta spoj slican estrogenu...navodno ekspanzija endo i pcos ima veze s konzumacijom napitaka iz plasticnih boca.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 06:43   #5265
Quote:
ljulj kaže: Pogledaj post
Draga Melisandra,
kada mi je receno da imam endometriozu promjenila sam prehranu (izbacila meso,mlijecne proizvode, kruh ionako nisam jela, slatko samo "sanjala"), pila cajeve i biljne pripravke travarke koja je pomogla mojoj jako dragoj frendici nakon karcinoma, meditirala cesce (sa paznjom na dio organizma kojemu sada treba vise paznje),ali je svejedno endometrioza diktirala svoju pricu...
A opet znam da sam na netu nasla pricu jedne gospodje koja nije u sebe unijela niti jednu tabletu te da je uspijela promjenom prehrane skroz eliminirati endometriozu...
Nakon operacije u kojoj su mi je uklonjen lijevi jajnik,a ostalo dosta zarisnih podrucja iznad glave sam imala veliki upitnik KAKO??????... a s druge strane opet neki mir jer znam da sam probala ono sto sam cula da pomoci moze...
Melisandra, nema garancije ni za sto,ali dok ima snage,mogucnosti,volje,saznanja i ne znam cega sve vrijedi pokusati...

Endometriozu od 4 cm imala sam prije 3 godine. Receno mi je ili trudnoca ili operacija. Zatrudnila sam i rodila. Nakon poroda ciste vise nije bilo. Nakon 14 miseci od poroda pojavila se opet cista na istome jajniku od 1.3 cm i evo u 8 miseci narasla na 4 cm. Nisam spremna na jos jednu trudnocu.

Tih prvih 14 miseci nakon poroda sam bas pazila sta jedem jel sam dojila i mali je ima neku alergiju pa sam se pripala i bas vodila racuna da jedem zdravo. Nisam uopce jela slatkise i bijeli kruh. Jela sam puno voca i povrca i uglavnom laganu hranu, pa je moguce da ciste zato nije bilo(meso i mlijeko sam normalno jela, a to kao za endo nije dobro). Sa druge strane mozda se cista samo malo primirila i osusila i lagano lagano rasla nevezano za moju prehranu.

Iz tog razloga me zanimalo dali je netko uspio dokrajcit endo zdravom prehranom posto sam ja imala razdoblje bez ciste i neznam dali je to vezano uz hranu ili je jednostavno cista slucajnost.

Ljulj zao mi je sto se nisi uspila rjesit endo ali imas pravo, ucinit cu sve sto mogu. Pa sta bude bude...
Najlakse je ne radit nista.
Melisandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:54   #5266
Quote:
Melisandra kaže: Pogledaj post
Endometriozu od 4 cm imala sam prije 3 godine. Receno mi je ili trudnoca ili operacija. Zatrudnila sam i rodila. Nakon poroda ciste vise nije bilo. Nakon 14 miseci od poroda pojavila se opet cista na istome jajniku od 1.3 cm i evo u 8 miseci narasla na 4 cm. Nisam spremna na jos jednu trudnocu.

Tih prvih 14 miseci nakon poroda sam bas pazila sta jedem jel sam dojila i mali je ima neku alergiju pa sam se pripala i bas vodila racuna da jedem zdravo. Nisam uopce jela slatkise i bijeli kruh. Jela sam puno voca i povrca i uglavnom laganu hranu, pa je moguce da ciste zato nije bilo(meso i mlijeko sam normalno jela, a to kao za endo nije dobro). Sa druge strane mozda se cista samo malo primirila i osusila i lagano lagano rasla nevezano za moju prehranu.

Iz tog razloga me zanimalo dali je netko uspio dokrajcit endo zdravom prehranom posto sam ja imala razdoblje bez ciste i neznam dali je to vezano uz hranu ili je jednostavno cista slucajnost.

Ljulj zao mi je sto se nisi uspila rjesit endo ali imas pravo, ucinit cu sve sto mogu. Pa sta bude bude...
Najlakse je ne radit nista.
Mislim da je u tvom slučaju endo stagnirala zbog dojenja i izostanka menstruacije...ne znam, tak se meni čini.
__________________
Sanrio
sanrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:27   #5267
Ja neznam nikog tko je uspio obuzdati endo.Jedino promjena hormonalnog statusa kao trudnoca stvar stavi u miroanje kroz neko vrijeme. Na zalost to je takva kompleksna bolest s kojom se nekako mora nauciti zivjeti.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 08:57   #5268
Drage moje cure, nakon dugo vremena, eto i mene. Prvo da se osvrnem na pricu gore... Meni je doktor rekao da mi endometrioza ne bi smjela rasti niti u trudnoci niti za vrijeme dojenja ( i da bi trebala dojit zbog toga dok klinac ne podje u skolu... ?!?)!
Inace, operirala sam oba jajnik na kojima su bile ciste od 5cm a sad sam u 24.tjednu trudnoce! ))))))
Nisam ranije javljala da se ne bi ureknula jer prosle godine trudnoca je zavrsila u 13.tjednu!! Sad sam valjda sigurna!! )))
Pozz
lara-petra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 18:02   #5269
Lara-Petra od srca ti cestitam! Zelim ti da sve prodje po ps-u do termina!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 14:52   #5270
Čestitkeee :-)
__________________
Sanrio
sanrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 14:23   #5271
Cure, imam neke nove informacije vezano za Visanne pa da podijelim sa vama. Naime od kolovoza je Visanne došao na B-listu lijekova HZZ-oa tako da se može dobiti na recept. Potrebna je preporuka bolničkog specijaliste sa kojom kod vašeg ginekologa podižete recept. Nadoplata na recept je 235,06 kn što je još uvijek dosta ali znatno manje nego prije. No ima jedna caka za koju ne znam jel smijem tu napisati da ne ispadne reklama...ja ću napisati pa ako administratori smatraju da trebaju maknuti neka maknu.
Naime, Croatia dopunsko zdravstveno osiguranje za razliku od HZZO dopunskog osiguranja POKRIVA troškove lijekova sa B-liste tako da za 97 kn mjesečno (HZZO dopunsko je sad 70 kn) možete, uz sve ostalo kao i kod klasičnog dopunskog, besplatno podizati i lijekove sa B-liste. Napominjem da ne prodajem osiguranje i da mi je jedina namjera pomoći svima onima koji su u situaciji kao ja jer sam zadnjih godina koliko pijem Visanne dala jakooo puno novaca za lijek koji je JEDINI lijek koji pomaže kod endometrioze.
__________________
Sanrio
sanrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 15:37   #5272
Ja ga pijem od 4. mjeseca i stalno ga dizem na recept, nadoplacujem koliko si i napisala.
Kako je tebi nakon toliko vremena sto ga pijes? ni traga endometriozi, nikakvih problema?
dina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 13:28   #5273
Quote:
dina4 kaže: Pogledaj post
J
Kako je tebi nakon toliko vremena sto ga pijes? ni traga endometriozi, nikakvih problema?
Pozdrav svima,
mene isto zanima kako sanrio ti podnosis terapiju i kako se "ponasa" endometrioza?
Ja uzimam drugi mjesec i oba puta ciklus je ima ovakav scenarij:
prvih tjedan dana curi kao pocetak-kraj menstruacije,a drugi tjedan curi konkretna krv. Kada sam dosla u Merkur receno mi je da sam kasno krenula sa terapijom te da se tijelo nije stiglo "pripremiti" za drugaciji ciklus.
Prva menga je u totalu trajala 15.dana. Slijedila je pauza od 2.tjedna te opet
menga u jednakom ritmu,ali duze. od 21.8.-31.8. opet curi kao pocetak-kraj menge (dovoljan je dnevni ulozak), a od 31.8.-7.9.curim crveno i koristim
dnevni ulozak. Danas jos uvijek curim,ali dovoljno za dnevni ulozak.
Bolova nemam kao ranije. U periodu izmedju ciklusa dojke su me uzasno boljele, jako sam razdrazljiva, asocijalna, promjene raspolozenja mi tesko padaju.
Ovaj tjedan planiram ici na pregled u Merkur.

Pooz svima.
ljulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 09:24   #5274
@ljulj
nije neobicno takvo krvarenje, ja sam stalno krvarila lagano duze vrijeme. Meni su se negdje nakon 2mj od operacije poceli opet javljati bolovi povremeno pa cesce... na pregledu mi je receno da se vide priraslice a par tjedana kasnije i hidrosalpinks na preostalom jajovodu. stalno pijem visanne ali svako malo neki problem.
dina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 15:25   #5275
ja sam pila visanne mjesecima, potrošila mnogo novca i na kraju završila i na trećoj operaciji. kakva je situacija sada (pijem druge tablete) izlječenje nije niti blizu.
kikiriki83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 15:35   #5276
Quote:
ljulj kaže: Pogledaj post
Postovane sve,
citam forum i nalazim odgovore na svoja pitanja,ali svejedno me "unutarnja previranja"
tjeraju da vam se obratim i molim za razumjevanje za ponavljanja.
Operirala sam endometriozu 2.7. koja je od laparoskopije presla na laparotomiju.
"unutra" su nasli endo koja je zahvatila crijeva,mjehur,zaljepila se i za maternicu,
izvadili lijevi jajnik,ocistili sto se dalo ocistiti,ostalo dosta zarista,
podigli mi desni jajnik,doktor rekao da ne zna u kojem stanju mi je desni jajnik i jajovod
i s obzirom na moje godine (42.g.) da je mala vjerojatnost za zacecem (nemam partnera...
nisam se s time pomirila nego sam "probavila" kao lijednicku nazovite kako god to zelite)..
ono sto mene najvise muci je slijedece:
trebala bih piti Vissane,a nuspojave su me prenerazile!!!!!!!!
Jos niti jednu nisam stavila u sebe jer mi se to sve cini preeeviiiseeeee.
Zadnji put sam antibiotik pila prije cca 8.g.,a ibuprofen sam popila kada bi menge bile skroz
nesnosljive(prije bih popila rakijicu nego tabletu).
Uglavnom nisam ok sa tabletama iz vjerojatno,nekome, totalno glupih razloga.
Prije operativnog zahvata sam pila Duphaston(3.ciklusa) koji mi je ublazio menstrualne bolove,
ali endo se i dalje sirila. Nazalost nisam znala da se hormoni moraju piti u tocno odredjenom
vremenu (to nazalost pokazuje moju apsolutnu neupucenost...nigdje nisam naisla da pise da se
horomoni moraju piti u tocno odredjeno vrijeme,a niti mi u ljekarni to nisu rekli jer pretpostavljam
da se to podrazumjeva...cak i u uputama za Vissane nema crno na bijelo da se moraju piti u tocno
odredjeno vrijeme.pise samo ukoliko zaboravite uzeti da popijete u bilo koje vrijeme..tek sam tada naisla
na momenat da mozda treba odredjeno vrijeme za piti)..
molila bih da svoja ili tudja iskustva podijelite...
kada je najbolje vrijeme da se hormoni piju?
na bolovanju sam cca 2.mjeseca,ali poslije se vracam na posao koje ukljucuje budjenje neki put
u 2 ujutro ili kasnije,a zavrsetak posla je takodjer u razlicito doba..
pijem zeljezo te kako da iskombiniram hormone i zeljezo?

puno hvala....
imala sam istu situaciju, dobila visanne za piti, umrla od straha kad sam pročitala nuspojave ali niti jednu od njih nisam imala osim što je endo i dalje rasla. trenutno se liječim u austriji i iščekujem daljnje kontrole
kikiriki83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 22:48   #5277
Endometrioza

Bok!
Moja dijagnoza -cista na lijevom jajniku,endometrioza.
Zavrsila na laparoskopskoj operaciji jer je cista pukla i sva krva ostala u tjelu.
Zeljela bih pitati nekoga tko je bio na laparoskopskj operaciji ciste kakva je menstruacija nakon operacije?
Ja sam mengu dobila danas nakon 28 dana od operacije i strasno me boli i jako je obilna.
Dali je to normalno?
sanjica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 11:08   #5278
Samo da podijelim svoje iskustvo s endometriozom. 2000. pregledom otkrivena endometrioza na lijevom jajniku, potvrđena markerima ca125, urađena laparoskopija (lijevi jajnik oguljen koliko je trebalo, ostalo ga nešto malo, ali funkcionira). Nakon laparoskopije (radio ju je dr. Barišić u Petrovoj), nije mi preporučena nikakva posebna prehrana, a nisam uzimala nikada (dakle ni prije ni poslije operacije) ikakve tablete ni kontracepciju. Rečeno mi je da pokušam ostati trudna jer zapravo jedino to pomaže. Rodila 2006.
Endometrioza mi se nikada nije vratila, evo i prošli tjedan bila na uzv i i pregledu i sve super. A sve ove zabranjene namirnice nisam nikad izbacila iz jelovnika, o siru da ne pričam, jedem ga svakodnevno jer ga baš obožavam. No, treba pokušati sve, svaki organizam drukčije reagira i na lijekove i na namirnice i ono što meni odgovara neće nekome drugom. Ono što možda nekome ipak da nadu je da već 14 godina funkcioniram bez ikakvih bolova i recidiva.
Sleepy Hollow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:54   #5279
Drage sve,
na kontroli mi je dr.rekla da sumnja da se endometrioza prosirila u maternici (adenomioza). Nakon operacije je ostalo dosta zarista, imam priraslice koje su bile vidljive jos za vrijeme operacije te mi je moja ginekologinja koja je sudjelovala u operaciji preporucila da pokusam izdrzati sa Visanne-ama jos 6.mjeseci iako zna da me psihicki i emotivno jako rasturaju, menga je za sada u oba ciklusa trajala dugo (2.tjedna). Imala sam mengu 2.tjedna pa 2.tjedna bez menge pa onda opet menga ali ovaj put je trajala 17.dana. Super je da mi se CA 125 smanjio sa 59,6 (prije operacije) na 16,1.
Danas sam isla po drugo misljenje gdje mi se predlaze da zamjenim terapiju sa Triquilar koje bih trebala uzeti kada mi dodje slijedeca menstruacija prirodnim putem (sto znaci da prestanem uzimati Visanne) ta ih uzimam 21.dan i isto tako ponoviti sa slijedecim ciklusom (dr. predlaze da pokusam sa tom terapijom slijedecih 3.-4.mjeseca).
Drugo misljenje se ne slaze da se enometrioza prosirila u maternicu vec da su to zilice.
Ne sjecam se uopce da li sam pitala i ako sam pitala da li sam dobila odgovor sta se dogadja sa zaristima kojih ima dosta (i po stijenci trbuha). Doktorica je misljenja da ako me postojeca terapija emotivno i psihicki tako razara da nema smisla tako zivjeti
te da bih trebala pokusati sa ovime.
Drage sve zene ovdje, oprostite na ovoj sirini pisanja,ali prosila bih neko slicno vase ili tudje iskustvo.
Svima saljem veliki zagrljaj.
ljulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:00   #5280
Quote:
sanjica82 kaže: Pogledaj post
Bok!
Moja dijagnoza -cista na lijevom jajniku,endometrioza.
Zavrsila na laparoskopskoj operaciji jer je cista pukla i sva krva ostala u tjelu.
Zeljela bih pitati nekoga tko je bio na laparoskopskj operaciji ciste kakva je menstruacija nakon operacije?
Ja sam mengu dobila danas nakon 28 dana od operacije i strasno me boli i jako je obilna.
Dali je to normalno?
Draga sanjica82,
nisam bas "doma" sto se tice endometrioze,ali ono sto sam cula od kolegica koje su operirale laparoskopski niti jedna od njih tri nije pricala o bolnim menstruacijama poslije operacije vec dapace suprotno.
Neka ti ne bude tesko zbog tebe same otidji u bolnicu cim prije.

Topli pozz.
ljulj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.