Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2013., 15:08   #61
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
gdje u zg povoljno kupiti bijeli i narančasti batat...po supermarketima kg baš i nije jeftin....
i na placevima ti je slična cjena
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 13:47   #62
Ljudi dragi, da vam se pohvalim sa svojim prvim uzgojenim Batatom i to zahvaljujući vama i forumu

Proizvela presadnice, u 5. mj zasadila 4 komada (lijepo su se proširile), i danas otišla s vilama u vrt. Bila bi sretna da je bio samo jedan jedini krumpirić, a kad tamo Presretna sam.

Sad još pitanje za znalce. Ja Batat nisam ni okopavala, ni ogrtala niti gnojila. Dakle zasadila i do danas nisam ni dirala. Trebali i njega okopavati kao obični krumpir ili





Pola ih je težine od 800 - 900 grama :thumbup:



__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 18:53   #63
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Ljudi dragi, da vam se pohvalim sa svojim prvim uzgojenim Batatom i to zahvaljujući vama i forumu

Proizvela presadnice, u 5. mj zasadila 4 komada (lijepo su se proširile), i danas otišla s vilama u vrt. Bila bi sretna da je bio samo jedan jedini krumpirić, a kad tamo Presretna sam.

Sad još pitanje za znalce. Ja Batat nisam ni okopavala, ni ogrtala niti gnojila. Dakle zasadila i do danas nisam ni dirala. Trebali i njega okopavati kao obični krumpir ili


Pola ih je težine od 800 - 900 grama :thumbup:
Jedino ga možeš zagrtati da više gomolja napravi ali kako vidiš raste i bez toga. I ja svoj danas izvadio, ne kužim da se to kod nas masovnije ne proizvodi jer je uzgoj vrlo jednostavan...

Zadnje uređivanje L3go : 18.10.2014. at 20:15. Reason: img
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 19:31   #64
Hvala na odgovoru.
Uzgoj je stvarno jednostavan, a uz to je vrlo ukusan. Za osobe koje imaju povećan šećer i masnoću vrlo zdrav!!!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 01:49   #65
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Ima li razlike između narančastog i bijelog batata u okusu? Probala sam samo narančasti Prije 10 dana sam stavila 2 kg na klijanje, i danas skužim da je bijeli
Narančasti ima puno više Beta-karotena. Pa je zato i zdraviji, često i skuplji.
Naime ta narančasta boja je Beta-karoten. Supstanca koju ljudsko tijelo pretvara u vitamin A.

Okus i nije bitno drugačiji. Maskar narančasti kultivari znaju biti slađi.
__________________
Gracielita, la rosa mas bella de la Casa Grande.....
Sumrak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:02   #66
Help!
Kupili smo sadnice batata od nekog tipa s njuskala, on se bavi s tim na veliko. Rekoh, kad vec nosi sadnice, nek donese i koju kilu batata. I idem ja neki dan spremat taj batat, a kad ono sve neke rupe ima!! Prvo mislila da ga je nekaj pojelo, ali ne, te rupe su kao uvucena kora i jako ga je tesko ocistit takvog. Pol ga bacim dok sve to izdubim

Ima tko ideju kaj bi to bilo? Bolest, vrsta batata??
Nadam se da i ovaj posadjeni ne bu takav..
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 09:56   #67
Ogulim batat kupljen i supermarketu i pakiran i sve ruke mi ostanu smolasto crne, ne da se oprati ni praškom, a batat također pocrni prije nego ga stavim kuhat. Neki drugi koji sam ranije kupovala bi bio crn nakon kuhanja i meni to sve skupa izgleda loše. U čemu je problem ili to tako mora biti ? Batat je bijeli. Inače, zanimalo bi me gdje se može kupiti narančasti u Zg ?

hvala
invisible38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 10:02   #68
Quote:
invisible38 kaže: Pogledaj post
Ogulim batat kupljen i supermarketu i pakiran i sve ruke mi ostanu smolasto crne, ne da se oprati ni praškom, a batat također pocrni prije nego ga stavim kuhat. Neki drugi koji sam ranije kupovala bi bio crn nakon kuhanja i meni to sve skupa izgleda loše. U čemu je problem ili to tako mora biti ? Batat je bijeli. Inače, zanimalo bi me gdje se može kupiti narančasti u Zg ?
hvala
Imam isti problem. Doduše, s narančastim batatom nije bilo takvih problema. Ove godine sam prvi puta probala bijeli i doista nisam mogla oprati ruke nakon guljenja. Na kraju sam ih jedva očistila nekim abrazivnim sredstvom.

Inače, taj isti skuhani batat je kremast i prefin, ali zbog čega moram koristiti rukavice da ga pripremim?? Je li možda nedovoljno zreo ili što?
__________________
“To answer power with power, the Jedi way this is not. In this war, a danger there is, of losing who we are.” Yoda
ja_bih_na_kviz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 16:47   #69
Ljudi, jeste poceli brati batat?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 11:10   #70
ne, moji bujaju još.. mislim da nema potrebe već brat
_filo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:42   #71
Jucer smo zvali striceka koji nam je prodao sadnice...kaze da pricekamo s berbom jos mjesec dana.
Mene brinu te rupice koje imaju, pisala sam o tome iznad, to je neki nametnik koji ih busi i jede...pa me frka da ih ne dokrajci.
Nismo ih nicim spricali. Mozda smo ipak trebali.
Prvotno nam je receno da nemaju nametnika uopce.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:24   #72
Mi smo batat povadili jučer. Treba voditi računa da jutarnja temperatura ne bude jako niska jer ne podnosi niske temperature. Kažu da je najbolje vaditi sredinom 10 mj jer ga kasnije počnu napadati rovci ( ak sam dobro rekla naziv životinje )



E da, ove godine smo nalazili pojedine primjerke u dubini i preko 30 cm. Pokupili ispod cime i već krenemo dalje i krajem oka vidimo nešto se malko crveni u toj rupi od cca 30 cm, kad ono vrh batata. Bio je velik tako da je sve zajedno trebalo kopati skoro pola metra. Ne sjećam se da je tako bilo prošle godine ili smo ih ne znajući nešto batata ostavili u zemlji.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:30   #73
Kiša ........

Pozdrav

prvi batati su u zemlji al me brine ova kišurina .... jel vrijeme za vađenje batata?
Ima li netko savjet kako je najlakše izvaditi batat iz zemlje?
Totalni sam početnik, gradsko dijete koje je u petom mjesecu dobilo gradski vrt ( Velika Gorica ) pa je svaki savjet super.
Pozdrav
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 12:00   #74
I nas brine kisa. I kako i gdje ga uskladistiti?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:52   #75
Posadio sam batat početkom 6 mj, 3 komada koje nisam potrošio pa mi je bilo glupo da ih samo bacim, inače kupio ih u Kauflandu. Kada su niknuli onda sam par sadnica otrgano i zasebno posadio. Eto prošli tjedan išao provjeriti da li ima kakvih gomolja, iskopao jedan ovaj izvorni kod njega je samo taj stari gomolj koji je posađen a kod ovog jednog novog- sadnice samo je korijen bez plodova.

Da li je razloga što sam dosta kasno sadio ili ?

Ove koje sam izvorno sadio, prva 3 , trebam ih vaditi van ili da ih ostavim preko zime u zemlji?
__________________
Fireball
fireball.cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:10   #76
Quote:
pprrppaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav

prvi batati su u zemlji al me brine ova kišurina .... jel vrijeme za vađenje batata?
Ima li netko savjet kako je najlakše izvaditi batat iz zemlje?
Totalni sam početnik, gradsko dijete koje je u petom mjesecu dobilo gradski vrt ( Velika Gorica ) pa je svaki savjet super.
Pozdrav

Ovaj vikend neće biti kišan i vrijeme je za vađenje batata.
Batat se vadi malo drugačije od klasičnog krumpira jer raste šire i dublje.
Dakle pri korak je otrgnuti cimu ( lagano se trga i nisu potrebne škare.
Ja batat vadim vilama, može i motikom ali zna biti jako teško pošto batat raste i do dubine 30-50 cm.
Dakle kreneš kopati 30-tak cm od cime i ideš polako prema sredini skroz do dubine kolikomožeš zabosti vile. Ispočetka dalje od cime su sitniji krumpirići a prema središtu cime budi sve krupniji.
Kad pokupiš sve ispod cime, izmi lopaticu ili rukom još iskopaj desetak cm u dubinu jer ponavljam meni su ispod dosta cima bilo krumpira u dubini do 50 cm.
Čini ti se da si sve pokupio, malo još podkopaš a ono 30 cm ispod zemlje vrh ogromnog batata.

I to je to.

Nije komlicirano, samo nekad ga je doista teško isčupati pogotovo ako je duboko i ako je dugačak ... uh. Ali to su slatke muke.

Sretno.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:23   #77
Quote:
fireball.cro kaže: Pogledaj post
Posadio sam batat početkom 6 mj, 3 komada koje nisam potrošio pa mi je bilo glupo da ih samo bacim, inače kupio ih u Kauflandu. Kada su niknuli onda sam par sadnica otrgano i zasebno posadio. Eto prošli tjedan išao provjeriti da li ima kakvih gomolja, iskopao jedan ovaj izvorni kod njega je samo taj stari gomolj koji je posađen a kod ovog jednog novog- sadnice samo je korijen bez plodova.

Da li je razloga što sam dosta kasno sadio ili ?

Ove koje sam izvorno sadio, prva 3 , trebam ih vaditi van ili da ih ostavim preko zime u zemlji?
Hmmmm.

Kao prvo sigurno ti mogu reči da ova 3 prva batata ne možeš ostaviti preko zime jer je to biljke koja je ne podnosi hladnoću, zbog toga se i sadi sredinom 5 mj i vadi do kraja 10 mj jer kad se jutarnje temperature snize .. smrzne se. Možeš ga ev. ostaviti da to gnoji zemlju kad istrune.

E sad na prvo pitanje mogu ti odgovoriti ali nemoj me sto posto držati za riječ.
Mislim da je riječ o kašnjenju. Ti si gomolj batata stavio u 6. mj u vrt ( ako sam te dobro razumjela) i nakon što su niknule presadnice presadio si ih u zemlju.
Obično se gomolj batata stavlja u zemlju u 3. mjesecu ( u stanu ) i kad niknu mlade biljkice presade se u teglice da se dobro ukorijene, tako da kad se sade u 5 mj već imaju jak i snažan korjen i one doslovno na očigled rastu i stasaju.
Dakle moje mišljenje je da si malo okasnio.

A za svaki slučaj ispod ovih što si vidio samo korjen prokopaj malo dublje. Možda se dublje krije neki batatić.

Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
I nas brine kisa. I kako i gdje ga uskladistiti?
Ja s batatom postupam isto kao i s običnim krumpirom.
Skladištim ga na zatvorenoj lođi. Bitno je da temperatura nije preniska radi smrzavanja. Osuši ga, stavi u kašetu i prekrij krpom. Možeš ga staviti i u podrum ili špajzu. Što radiš sa krumpirom radi i s batatom.

Mi smo dio flanaca radili od batata koji nam je ostao od prošle godine, dakle nije problematičan za držanje. U 3 mj se malkice smežurao kao i klasični krumpir ali je i dalje bio sasvim ok i za jelo i za za rasad.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 29.06.2016. at 13:13. Reason: spajanje postova - koristiti Multi-Quote
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 15:59   #78
da, onda sam ga jako kasno sadio.

ok, sada barem znam za sljedeću sezonu onda u 3 mj krenuti najprije u stanu.

hm da li tu tko možda ima plavi krumpir?
želio bi nabaviti 1 do 2 kg za sadnju.
__________________
Fireball
fireball.cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:32   #79
Puno hvala na savjetu, izvadili smo blizu 10 kila od 4 presadnice ... vrlo zadovoljni.


Tu je slika za one koji žele vidjeti.

Još da sam skužio da je cima ono mjesto na koje sam posadio batat gdje mi je bio kraj ovako sam ga dosta polomi prio vađenju no ostale su mi još tri batata za iskopati pa ću sada pametnije. Pošto je jako blatno dosta mogu iskopati ručno, al je teško izvaditi batat iz zemlje da ga se ne pokida, pa mi se čini da je dobar način da ga se sa štihačom potkoma i izvadi ....

Primjetio sam da su pokojeg nekakve beštije izgrizle ( rovke? ), no neka ih, za prvi puta ja sretan.

Zna li netko koliko dugo moze stajati u stanu komad batata koji je odlomljen da se ne pokvari?

Već sam danas skuhao prvi dio, i to na pari.6 minuta kockice od 1 cm i raskuhale su se, pa mi je batat imao okus kesten pirea ( to sam primjetio i na kupovnim), stvarno se brzo skuha

Pozdrav



Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Ovaj vikend neće biti kišan i vrijeme je za vađenje batata.
Batat se vadi malo drugačije od klasičnog krumpira jer raste šire i dublje.
Dakle pri korak je otrgnuti cimu ( lagano se trga i nisu potrebne škare.
Ja batat vadim vilama, može i motikom ali zna biti jako teško pošto batat raste i do dubine 30-50 cm.
Dakle kreneš kopati 30-tak cm od cime i ideš polako prema sredini skroz do dubine kolikomožeš zabosti vile. Ispočetka dalje od cime su sitniji krumpirići a prema središtu cime budi sve krupniji.
Kad pokupiš sve ispod cime, izmi lopaticu ili rukom još iskopaj desetak cm u dubinu jer ponavljam meni su ispod dosta cima bilo krumpira u dubini do 50 cm.
Čini ti se da si sve pokupio, malo još podkopaš a ono 30 cm ispod zemlje vrh ogromnog batata.

I to je to.

Nije komlicirano, samo nekad ga je doista teško isčupati pogotovo ako je duboko i ako je dugačak ... uh. Ali to su slatke muke.

Sretno.
pprrppaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 08:33   #80
Čestitam pprrppaa, lijepi primjerci. Nek su ti u slast.

Zna se i meni desiti da oštetim batat. Obično se dio koje je odlomljen osuši i može dosta dugo stajati. No ja držim batat na zatvorenoj lođi a ne u stanu, ali mislim da ne bi trebalo biti neke prevelike razlike.

Da, batate su počeli jesti rovci, zato je krajnje vrijeme za van s njim. Mi smo u ponedjeljak povadili 20-tak cima batata i našli smo oko 2-3 tek malo nagrižena. Jučer izvadila preostalih desteak cima i bilo je par pomalo nagriženih - 4 koja su bila gotovo potpuno pojedena. Sjećam se kad sam čitala o batatu prije nego sam ga prvi put posadila da ima dva najveća neprijatelja hladnoću i rovke. I da se moraju vaditi najkacnije krajem 10 mj inače ih pojedu. Prema ovome što ja vidim ... potpuno su u pravu.

Čestitke još jednom na krasnom urodu.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.